Má rodina a jiná zemětřesení

Má rodina a jiná zemětřesení https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157827/bmid_ma-rodina-a-jina-zemetreseni-kmi-157827.jpg 4 289 45

Souborně vydané knihy povídek: To na tobě doschne, Prosím tě, neblázni, Číslo do nebe a Rodinný sjezd. S nadsázkou líčené osudy početné rodiny plné individualit za různých tuzemských režimů. V tomto velkém souboru (celkem 82 krátkých povídek) poznáme autorova pravidla konstrukce textu, jeho práce s nadsázkou, ironií- vyprávění bez výrazně vygradované pointy, spíše ukončené než uzavřené. Tím si jsou všechny povídky i jednotlivé knihy podobné, přesto v nich můžeme sledovat jakýsi vývoj i jejich různou úroveň, můžeme se spolu s autorem i zpětně zasmát nad minulým režimem, nebude to však smích nijak nezvladatelný. První vydání. Dotisk v roce 2008 a 2009. zdroj: Databáze Národní knihovny ČR... celý text

Vivetkav
Vivetkav
14.09.2023 3 z 5

Krásně zpracované.. to je rodinka.. tam bych chtěla být maximálně mouchou :-)

Metla
Metla
23.05.2022 4 z 5

Příběhy ze svérázného života rodiny Krausových vyprávěné s nadsázkou - ve škále od mírné po absurdní. S téměř konstantním úsměvem a častým vyprsknutím smíchy jsem si vychutnávala tento projev lásky k rodině, soudržné v těžkých dobách a bez ohledu na to, jak velká dálka a kolik ostnatých drátů jednotlivé členy dělilo. Většině povídek nechybí přesah, dostatek látky k zamyšlení, ale vnášejí do hlav i srdcí také výrazné pocity, kolísající od prostého pobavení k úctě, týkající se především rodičů. Obdivuhodné osobnosti. A zajímavá, lehce bláznivá exkurze. 75-80%

kuruteku
kuruteku
02.05.2022 5 z 5

Díky Ondřeji Suchému a Setkání v Šemanovicích mi došlo, že humor rodiny Krausů je mi vlastně blízký. A díky nějakému rozhlasovému Jaktovidím s Ivanem Krausem jsem zjistil, že je tam i nějaké moudro navíc. A tak když se k tomu přidala sleva na knížky, neváhal jsem. A nelituji. Tolik krásných rodinných historek, lehce přitažených za vlasy, aby nezapadly, lehce nafouknutých, aby se nedržely při zemi, ale neuletěly, navíc s ilustracemi Adolfa Borna. Těžko se dá vypichovat jen něco, nicméně, pro mne, historky s tatínkem, jeho číslem, jeho politickým zráním, to mi dalo asi nejvíc. Díky.

Michelle.Bee76
Michelle.Bee76
02.03.2022 5 z 5

Mám ráda povídkové knížky. A ty ve stylu "To na tobě doschne" obzvlášť. :-)))

Zelený_Drak
Zelený_Drak
11.06.2021 2 z 5

Asi nejzábavnější byla sbírka To na tobě doschne. Možná i proto, že je první. Postupně se mi povídky okoukaly. Znovu bych knihu už nečetla.

attila1
attila1
06.03.2021 5 z 5

Skvělá knížka, vtipné příběhy jedné rodiny. Knížka vyloudí úsměv a ne jednou.

PeterBahn
PeterBahn
27.12.2020 4 z 5

Autor mě laskavě a s nadsázkou vtáhl doprostřed „jedné“ rodiny…

barunka66
barunka66
12.10.2020 3 z 5

Laskavý humor a moudrost zároveň. Příjemné, povzbuzující čtení.
Zařazuji do letošní výzvy. Kniha začíná kapitolou: To na tobě uschne.

Gibis
Gibis
28.07.2020 5 z 5

Velmi příjemně strávený čas s audioknihou namluvenou střídavě bratry Ivanem a Janem Krausovými. Některé povídky veselejší, některé spíš k zamyšlení, nejvíce mě bavily ty z dětství, s maminkou byla asi dost legrace :) Takže doporučuji k vylepšení nálady a vykouzlení úsměvu :)

Moncele
Moncele
14.06.2020 5 z 5

Jde asi o druhou knihu, kterou jsem četla nezvykle dlouho. Ne proto, že by se mi nelíbila, nezaujala mě, naopak. Vychutnala jsem si každou povídku, nad spoustou z nich jsem se zamyslela, nad spoustou z nich zasmála, z některých mi běhal i mráz po zádech, protože lidé jsou v podstatě nepoučitelní... Pokud bych se chystala někam do divočiny nebo na opuštěný ostrov, mám jasno: tyhle povídky beru sebou.

tonysojka
tonysojka
10.06.2020 5 z 5

Výborná zbraň proti smutku a špatné náladě. U některých povídek jsem smál nahlas, jiných pouze usmíval. Nečetl jsem najednou, dávkoval dle nálady a času. Vyplatilo se to.

Katka2382
Katka2382
12.05.2020 5 z 5

Krásné a milé počteníčko.Rodina Krauzů se vším svým humorem.Nejvíc jsem obdivovala jejich maminku.

Kája95
Kája95
21.03.2020 3 z 5

Povídky jsou vtipné, odpočinkové čtení

valda
valda
29.02.2020 2 z 5

Souborné vydání čtyř povídkových knih Ivana Krause, staršího bratra moderátora Jana. Většina povídek se točí kolem početné rodiny Krausů a je o tom, co život v takto velké rodině přináší za situace. Jsou to takové většinou veselé příhody, i když témata, která do rodiny zasahují, jako je koncentrační tábor, rok 1968, nebo emigrace, často úplně veselá nejsou. Vše je ale psáno takovým lehkým stylem, a pokud máte rádi krátké povídky, tak určitě budete spokojeni.

Bulldog
Bulldog
27.06.2019 5 z 5

Styl psaní i humoru mi sedí a doporučuji... Takové letní čtení na zahradu s Plzničkou po ruce..

Mire
Mire
12.03.2019 5 z 5

Super knížka pro zasmání. Určitě doporučuji.

wimpzk
wimpzk
30.12.2018 4 z 5

Ivan Krause jsem kdysi slyšel v rozhlase, kterak se vyjadřuje ke své literární tvorbě. Řekl o sobě, že se považuje za "šrajbra", tedy česky "psavce", nikoli však za literáta. A ještě spíše se cítí být humoristou. Myslím, že je to přesná charakteristika páně Krausova, byť poněkud skromná, protože já I. Krause považuji po několika přečtených knihách za plnohodnotného spisovatele, navíc velmi dobrého, ačkoli, pravda, úzce žánrového co do formy (téměř výlučně krátké povídky) i co do obsahu (převážně humorné historky z rodinného prostředí)...Ale zpět k této knize. Jde vlastně o knihy čtyři, resp. tři a půl, protože poslední část tohoto svazku, Rodinný sjezd, obsahuje jen část později samostatně vydaných povídek. Při čtení jsem se místy velmi bavil, tu a tam lehce dojímal. Mezi řádky jsem pak vnímal autorovu silnou lásku k jeho blízkým, místům jeho mládí i nostalgii po tom, co po r. 1968 na dlouhá léta opustil. Ale na druhou stranu bez emigrace by snad ani tyto povídky nemohly vzniknout, I. Kraus je napsal právě během svého pobytu mimo vlast.

JancaMia
JancaMia
20.12.2018 5 z 5

Humorné povídky ze života, někde se pousmějete u jiné hýkáte smíchy .. a u další si říkáte "proboha, to je jako u nás doma!!" :)

p.pavlina
p.pavlina
02.12.2018 5 z 5

Skvěle jsem se pobavila. Neuvěřitelné, jak vtipně se dají popsat situace, které nás "štvou" každý den.

Monnyska
Monnyska
16.06.2018 3 z 5

Mě kniha bohužel moc nenadchla, četla jsem ji dlouho po etapách a že bych se válela smíchy to ne. Některé povídky mi přijdou vykonstruované, aby vypadaly vtipné, ale moc se jim to nedaří. Jako oddechové čtení vcelku dobré. Nejvíce se mi asi líbila povídka Poklad, ale ostatní jsou průměrné. Kniha si své čtenáře jistě najde, já po ní ale bohužel znovu nesáhnu.

humor rodina rodinné vztahy humoristické povídky

Ivan Kraus
česká, 1939
1991  86%To na tobě doschne
1992  86%Prosím tě, neblázni!
2001  82%Medová léta
2007  88%Rodinný sjezd
1998  87%Má rodina a jiná zemětřesení

Kniha Má rodina a jiná zemětřesení je v