monikaKU monikaKU komentáře u knih

Historky - Na koho se nezapomíná Historky - Na koho se nezapomíná Jaroslava Moserová-Davidová

Pohodová kniha, ktorá nikoho neurazí. Čítala som ju po druhýkrát, ale minule mi prišla lepšia :-) Najviac sa mi páčila časť "Zuzana Astorová" o živote a vedeckej činnosti v USA. Možno by stálo za to rozšíriť túto jej kapitolu života do poviedky apod. To by ma určite zaujímalo.
Tri hviezdičky sú za to, že som sa od polovice nudila a nevedela soms a dočkať konca.

09.09.2015 3 z 5

Cochcárna Cochcárna Jiří Bigas

Pribeh o tom ako sa da z celozivotnej pretvarky dostat do blazinca.

02.09.2015 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

K prvej polovici knihy som pristupovala s despektom, pretoze internatna stredoskolska zabava prostrednictvom kanadskych zartikov nie je predzvestou "inteligentnej" zabavy. Pripada mi, ze vsetko tu uz raz bolo. Autor ma vsak dokazal presvedcit, ze i tato tema sa da sikovne uchopit. Druha cast je depresivna, smutna, a naopak plna velkych citatov a velkych cinov. Ta snaha vyrovnat sa s velkou stratou a dostat sa do stavu pred tym je ubijajuca. Uplne som sa do hlavnych postav vcitila a nechcem si ani len predstavit byt v podobnej situacii.

Kniha sa citala dobre, posledne vety pred smrtou boli vtipne, vadil mi tam ale zvyseny vyskyt citatov a velkych gest.. tak typickych pre Americanov.

30.08.2015 3 z 5

Uspávač Uspávač Lars Kepler

Naprosto super. Je tam drama, napatie, strach, akcia a premysleny pribeh. Nemohlla som sa odtrhnut od citania :-)

27.08.2015 5 z 5

Báječná léta s Klausem Báječná léta s Klausem Michal Viewegh

Ľahké letné čítanie na dovolenku. Niektoré Klausove citáty pobavia..dokonca i tie absurdné. Dej je nekomplikovaný a predvídateľný. Autor ide po povrchu, nerieši žiadny hlboký problém.
Kniha končí čakávaným "happy-endom", avšak chýba rozuzlenie vedľajších javov - napr by ma zaujímalo ako sa ne/vyriešil problém so správaním sa dvojčiat apod.

20.08.2015 3 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Dobré, vtipné, pobavilo - hlavne prvá polovica knihy, tá druhá ma až tak nebrala

14.08.2015 4 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Príjemne odľahčený a zábavný britský humor. Bavilo ma to.

28.07.2015 4 z 5

Normandie-Němen Normandie-Němen Francois de Geoffre

Autor vytvoril faktický dokument, v ktorom spísal mená všetkých účastníkov pluku, jednotlivé operácie - ich priebeh a výsledok. Fakty, fakty, fakty..kniha ma nebavila.

20.07.2015 1 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Výborné! Ďalšia príjemná, čtivá a obohacujúca kniha. Autorka znova prišla s obsiahlym a podrobným rozpracovaním ďalšej zaujímavej témy, o ktorej som nemala ani len tušenie.

15.07.2015 5 z 5

Orol pristál Orol pristál Jack Higgins

Výborná, napínavá kniha s prekvapujúcim záverom. Úplne som sa do deja vžila a do Steinera "zabuchla" :-). Doporučujem.

25.06.2015 5 z 5

Když běhá žena Když běhá žena Alexandra Heminsley

Táto kniha ma inšpirovala a namotivovala k behaniu. Před tým som nebežala ani na MHD, po prečítaní knihy som začala pravidelne behať a pripravovať sa na závody.

23.06.2015 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Humorné, nápadité, duchaplné, povabné, ..proste fantastické dielo.

23.06.2015 5 z 5

Přetížení Přetížení Arthur Hailey

Povedala by som, že je to Haileyiho slabšie dielo oproti knihe Kola, či Hotel. Zo začiatku bolo ťažké udržať pozornost, ale postupne sa to lepšilo. Nimrod Goldman je nepoučiteľný sukničkár.

23.06.2015 3 z 5

O kolečko míň (můj život s autismem) O kolečko míň (můj život s autismem) Josef Schovanec

Dovtipné, duchaplné, úprimné rozprávanie o autistech, ktoré núti zamyslieť sa (čo ja sama viem o autizme? prejavujú sa nejaké prvky autizmu u mňa, prípadne ľudí z mojho okolia? Je tá divná holka zo základky autistka? som normálna?). Kniha ma veľmi bavila, prečítala som ju na jeden nádych.

14.06.2015 5 z 5

Vlna Vlna Christopher Hyde

Námet a téma knihy je veľmi zaujímavá, bohužiaľ celkový dojem z knihy kazili lacné dialógy hlavných hrdinov, časté preskakovanie deja - takmer každý odstavec popisoval inú postavu v inej situácii - zo začiatku to působilo veľmi neprehľadne. Avšak, na druhú stranu, dalo by sa povedať, že tento prvok dodával deju dynamiku.
Musím vytknúť i "za vlasy pritiahnuté" situácie, napr.: přílišná odvaha a posmievanie sa hlavnej hrdinky únoscovi, kým on jej mieri zbraňou pod rebrami..apod.
Ako pozitívum vnímam priloženú mapu pre lepší celkový prehľad o geografickej polohe priehrad a miest, v ktorých sa dej odohráva.

12.06.2015 2 z 5

Blázni umírají Blázni umírají Mario Puzo

Výborná oddychovka, zaujímavé rozprávanie o procesoch v herniach Las Vegas. Trochu ma nudili popisy praktik vo filmovom priemysle, ale inak výborné - pri historkách Janelle som sa pristihla, že sa smejem nahlas.

11.06.2015 5 z 5

Tereza Etiennová Tereza Etiennová John Knittel

Výborná kniha, čítala som ju niekoľkrát!

06.06.2015 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Ďalšia skvelá věc od Kinga, je ťažké odtrhnúť sa od napínavého čítania.

03.06.2015 5 z 5

Sám a sám Sám a sám Richard Evelyn Byrd

Pútavé, atraktívne a lákavé rozprávanie o začiatkoch mapovania Antarktídy, od kterého sa nedalo odtrhnúť. Okrem opisu vlastných pocitov a poznávania samého seba, obsahuje i charakteristiku vedeckých meraní a postupov v ideálnej miere - bez zbytečných zložitostí, ale so zachovaním si vedeckého jazyka.

31.05.2015 5 z 5

Ostrov v nebezpečí Ostrov v nebezpečí Gerald Durrell

Ľahkomyseľný, romantický až naivný popis ostrova jeho obyvateľov, kde kladní hrdinovia sú morálne dokonalí, záporné postavy slabé až nedosledné vo svojom konaní, takže sa veľmi ľahko nechajú odhaliť. Za všetko hovoria únoscovia, ktorí sa príkladne starajú o svoju obeť, pretože samotný únos nepodporujú a v kľude čakajú na zachráncov...
Od začiatku niet pochýb ako to dopadne, žiadne prekvapenie - tak trochu nuda bez vzrušenia.

27.05.2015 2 z 5