Sám a sám

Proslulá kniha líčí osobní prožitky polárního badatele, který se úplně sám vydal prozkoumat a zmapovat dosud neznámé oblasti Antarktidy. Admirál Richard E. Byrd přežívá sám polární noc roku 1934 na Předsunuté základně v Antarktidě na 80. stupni 8. minutě jižní šířky. Otrava oxidem uhelnatým ho málem připraví o život, zbaví všech sil a způsobí, že několik zbylých měsíců pobytu bojuje o přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21293/big_sam-a-sam-bw1-21293.jpg 4.694
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Mladá fronta

Alone, 1938

Kniha Sám a sám

Hanka_Bohmova

Nejvíc se mě dotýkaly okamžiky, kdy Byrd reflektuje sebe, zvažuje, kolik říct... Samotná fyzická skutečnost, událost, která je popisována, stačí člověka ke knize připoutat. Ale ta druhá rovina, jeho vlastní přemýšlení o této zkušenosti, o sobě ve světle této zkušenosti, ta pro mě nese ještě zásadnější a skrytější dobrodružství. Je v tom něco velmi lidského a spojujícího.

kurama45

Byrd z vlastného rozhodnutia obýva malú, nie najlepšie postavenú chatku v Antarktíde, aby získal nové poznatky pre meteorológov. Vytešuje sa, ako si to tam všetko užije, kontroluje prístroje, zaznamenáva teploty bežne aj pod -50 °C, bráni sa pred útokom kukuričnej kaše a sleduje polárnu žiaru. Až na tú neznesiteľnú zimu celkom pohodička. Proste si užíva vlastné ja, veď na začiatku sa už nevie dočkať, kedy ho zvyšok partie opustí.

Ale… Najprv sa mu zaseknú dvere a mňa obleje studený pot, že keď sa poňho o pár mesiacov vrátia, nájdu dnu len múmiu. Potom ide na prechádzku, zablúdi a ja dostanem zimomriavky, že je znovu po ňom. Nakoniec sa priotrávi oxidom uhoľnatým a to si už aj on myslí, že tam skape. Spočiatku príjemná samota sa razom mení na nekončiaci horor.

Sám a sám je životopisný dobrodružný príbeh o odvahe a nezdolnosti ľudského charakteru, ktorý sa nesie v duchu najzvučnejších mien tohto žánra.

Keď som s tou knihou skončila, mala som na sebe dva páry ponožiek a obrovský sveter.

ludek.n
11.12.2020

Byrdova strhující „one man show“ Sám a sám je literaturou faktu psanou jako dobrodružný román. Richard Evelyn Byrd je mužem, který jako první člověk přeletěl oba zeměpisné póly, účastnil se řady polárních expedic a některé dokonce sám organizoval, financoval a vedl. V knize Sám a sám popisuje svůj několikaměsíční pobyt ve vnitrozemí Antarktidy na Předsunuté stanici. Kromě meteorologických pozorování a sledování polární záře v průběhu antarktické zimní noci, zde zkoumal i psychologické aspekty naprostého odloučení od civilizace v těch nejtvrdších podmínkách, jaké na Zemi panují. Na jedné straně badatel, jenž má vrcholný respekt k přírodě a jejím silám, na straně druhé dobrodruh, který kvůli prestiži a osobnímu zadostiučinění neodpíská akci, ani když mu nepřejí podmínky už hned na samém začátku. My čtenáři si ovšem díky této jeho „nezodpovědnosti“ můžeme užít parádní dobrodružný příběh podle skutečných událostí z prostředí, které nikomu nic nedaruje a kam cestovní kanceláře své turisty asi hned tak nevezmou.

Horal123
05.10.2020

Byrdův osobní psychozážitek...

Switch
31.05.2020

Velmi zajímavé a hlavně mrazivé. Já osobně bych se na jendočlennou výpravu kamkoliv kde je zima nepřihlásil... Letos je to již druhá kniha, do které jsem se začetl a odehrává se v stále zamrzlé krajině (první byl Terror od Simmonse). Bylo zajímavé sledovat hlavního hrdinu Byrda a jeho myšlenkové pochody postupem času. Už ten pocit samoty musel být velmi skličující, když si člověk uvědomí, že se jedná o knihu podle skutečné události, kterou vypráví sám autor, který ve "své kůži" v tom mrazu přebýval. Nebavily mě pouze pasáže popisující specielní přistroje na sledování různých aspektů počasí, ale příběh jako takový určitě stojí za povšimnutí :-)

pazuzu
29.04.2019

Skvělá kniha. Občas sem mu tu samotu pod hvězdama zaviděl.

Karborund
10.03.2019

Velká frajeřina, dokonale popsané pocity mezi sebou samým a prázdnou samotou.

20.02.2019

Právě jsem ukončoval marodku po 9 měsících. Vím, že to není totéž, jako být sám tak daleko od ostatních a v tak těžkých podmínkách, ale pomohlo mi to.

Divočina
Divočina