Monika1717 Monika1717 komentáře u knih

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Začala jsem odpoledne a skončila před třetí v noci, do rána jsem přemýšlela, jak je možné, že se něco takového dělo. Na 50. léta se nesmí nikdy zapomenout, i když to byla nejohavnější kaňka na stránkách našich dějin. Co dokázal člověk člověku udělat jen pro zvýšení svého ega.

27.09.2023 5 z 5

Krvavé sestry Krvavé sestry Graham Masterton

Napínavé, několik dějových linek, spousta jmen a postav. Na konci to překvapivě rychle zapadlo do sebe. Osobní život Katie je také plný kotrmelců a zvratů. I když chvilkami málo uvěřitelné, rozhodně stojí za přečtení.

17.09.2023 4 z 5

50. léta - odporné období našich dějin. Dílo je skvěle napsané, uvěřitelné. Přečetla jsem jedním dechem. Doporučuji všem.

17.09.2023 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

(SPOILER) Jestli opravdu rozvod probíhá tímhle způsobem, tak chudáci děti. Bestseller? To snad ne. Nějak jsem nepochopila, čím se mladí živili - kromě prodávání drog. Máma od dvou dětí a takhle se chová, proč si nenajde práci a neodejde od manžela, když je tak hrozný. A těch sprostých slov, nevím, myslím, že na tuhle knihu byla škoda papíru. Za mě tedy ne.

17.09.2023 1 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

V první polovině velké množství postav / podobná jména /, vyšetřovatelka sice suspendovaná za projevy své povahy / vyrazila nějaké ženě zuby a ta ji chtěla žalovat /, ale jediná schopná, všude se plete, všechno řeší. Druhá část má docela spád, ale zdálo se mi to překombinované. Ještě mám nachystanou jednu knihu / 2. díl /, tak jí dám ještě šanci. Snad to nebude tak zmatené jako tohle.

19.08.2023 2 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Jestliže lidé v Anglii a na vřesovištích takhle opravdu žili,tak je upřímně lituji. Celodenní nicnedělání, dohadování, kdo koho miluje, popíjení čaje, neuvěřitelně nudný život. Ani se nedivím, že se k sobě tak chovali. Po knize jsem sáhla úplně náhodou,potřebovala jsem ji do výzvy. Četla jsem ji snad už potřetí a určitě naposled.

07.08.2023 2 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Knihu jsem si vybrala do Čtenařské výzvy a na základě upoutávky na film.Máme také mazlíčka kocoura Mainského mývalího. Do poloviny se celkem nic strašného nedělo,druhá část je hororovější. Co jsem očekávala,to jsem dostala. Určitě se podívám na film a určitě si přečtu i jiné Kingovy knihy.

07.08.2023 4 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Klasická jednohubka, na střední škole jsme zvládli přečíst i v ruštině. Sáhla jsem po ní díky čtenářské výzvě, tentokrát ale v češtině. Námluvy jsou stále stejné nebo podobné. Je to usměvný příběh, ale nemůžu říct, že by to byl můj šálek čaje.

06.08.2023 3 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

(SPOILER) V první polovině knihy se dozvíme spoustu věcí z Lauřina života, dokonce i to, jaké nosí kalhotky.Knihu jsem chtěla několikrát odložit. Laura mi nebyla vůbec sympatická, její parťák Adam naopak moc. Vyšetřovali smrt dětí, velmi citlivé téma. Druhá půlka knihy byla lepší, ale konec zůstal otevřený.Zkusím asi i poslední díl.

06.08.2023 3 z 5

Písničky bez muziky Písničky bez muziky Emanuel Frynta

Nádherná čeština a hra se slovy. Pro případ špatné nálady mám v knihovně několik knih a tato patří mezi ně.
Mluvil jsem tuhle s červotočem,
Jenže už nevím přesně o čem
a taky přesně nevím proč
a jestli to byl červotoč.

31.07.2023 5 z 5

Jen moje štěstí Jen moje štěstí Adele Parks

(SPOILER) Tři rodiny mají mezi sebou až nezdravě idylické vztahy, sázejí každý týden stejná čísla v loterii. Potom se ale pohádají a už nechtějí přispívat do společné pokladny na nákup tiketů. A Lexi tiket koupí a podá a vyhraje spoustu milionů. A začnou utrácet a všichni se to dozví a chtějí je o peníze připravit. Není to ani tak detektivka jako psychologický příběh. Hlavní postavy mi dost lezly na nervy, Lexi byla až čítankově spravedlivá, Jakovi výhra stoupla do hlavy. Nakonec se ukázalo, že je všechno jinak. Doporučuji jako čtení na dovolenou. Určitě podruhé číst nebudu, vadilo mi, že kapitoly nenavazovaly v čase.

30.07.2023 3 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

(SPOILER) Kniha je vynikající, film jsem neviděla, A. Jolie nemám ráda, proto mě to vůbec nemrzí. Nejdřív se mi trochu pletla jména všech těch vyšetřovatelů a ošetřovatelů, ale po několika desítkách stránek jsem se v tom už vyznala. Myslela jsem, že jsem vraha odhalila, ale kdepak, byl to někdo jiný. I vyšetřovatel ho odhalil úplně na konci a málem ho to stálo život. Moje první kniha od tohoto autora, půjčena náhodou, určitě nebyla poslední.

30.07.2023 4 z 5

V hlavní roli vražda V hlavní roli vražda Jana Semschová

Zajímavá zápletka, dočetla jsem ale silou vůle. Stačila by polovina stránek.Rozuzlení zajímavé, pěkný popis přírody, sympatické postavy, ale na mě strašně rozvláčné.

18.06.2023 3 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Knihu jsem dočetla silou vůle, někde jsem i přeskakovala. Děj se táhl. Určitě se k ní nevrátím. Bela je mi strašně nesympatická.

04.06.2023 2 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila. August sympaťák, lidičky okolo něj taky. Vraha jsem tak nějak natypovala, pak jsem si zase myslela, že to bude někdo jiný. Zapadlo to do sebe. Nikdo neví, čím ho děti překvapí. A málokdy se s tím srovnají. Rodiče chtějí pro děti to nejlepší. A někdy to s tou láskou přeženou.

29.05.2023 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

(SPOILER) Otec Bruna je povýšen, stane se velitelem koncentračního tábora a celá rodina se musí z Berlína odstěhovat. Všichni se trápí. Otec vidí,že rodina trpí, matce se na venkově nelíbí, Bruno se bez kamarádů nudí. Spřátelí se s židovským chlapcem. Trochu utopie, ale proč ne, je to přece kniha pro děti. Bruno zahlédne film o táboře, který ukazuje, jak lidé v táboře po práci sportují, zahradničí, schází se v bufetu. Je tam tolik dětí a Bruno by si s nimi chtěl hrát. V převlečení vleze do tábora...... Konec je tragický. Všichni ho hledají. Je ale pozdě. Vězni se zrovna museli jít sprchovat. A Bruno s kamarádem jdou s nimi.......
Kniha je zvláštní, měla by dětem přiblížit válku, konec je krutý.
Viděla jsem i film. Asi se mi líbil trochu víc. Celou dobu jsem ale seděla s ovladačem v ruce, abych televizi mohla vypnout.

10.05.2023 4 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

(SPOILER) Kniha o době mého dětství a mládí, také jsme chodili recitovat, často i v ruštině, pochybují,ze ti soudruzi v sále nám rozuměli. O Adventistech jsem nic moc nevěděla, ani o odebírání dětí rodičům vyznávajícím tuto církev. Všemocní komunisti mohli všechno. Kniha se mi líbila, jen to,jak to všechno na konci zapadlo do sebe,se mi zdálo dost nepravděpodobné.

08.05.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Příjemná detektivka z jižní Moravy, vraha jsem odhalila až skoro na konci. Rodinné vztahy, peníze, dávné provinění, to všechno semele postavy a někdo z toho nevyjde živý. Pěkný popis přírody, lužní lesy, plno komárů, vzácní ptáci, tajemství. Na nic paní spisovatelka nezapomněla. Přečetla jsem jedním dechem. Zkuste to také.

01.05.2023 5 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

(SPOILER) Kniha se mi velmi líbila, přečetla jsem ji jedním dechem, kromě detektivního příběhu mě zaujal i popis zimního počasí. Konec trochu přeslazený.

24.04.2023 5 z 5

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Přečetla jsem několik knih Jany Poncarové, tato se mi zdála nejslabší. Nevyhovovalo mi střídání dvou časových úseků. Nevěděla jsem, že postavy v knize opravdu žily, Jarmila byla dcerou bohatého podnikatele, cesty a studia v zahraničí bez problémů zaplatil. Udělal by pro ni cokoli. Příběh byl příliš rozvláčný, Jarmila řeší, zda má talent nebo ne, řekla bych pořád dokola. Divadelní svět je mi zcela cizí. Naopak činnost Devětsilu a moderní avantgarda v literatuře mě zaujala.

24.04.2023 3 z 5