moni.ka moni.ka komentáře u knih

Opět: Vaříme na chatě Opět: Vaříme na chatě Slávka Kopecká

Nenechte se zmást názvem: na chatě bych takhle složitě rozhodně nevyvařovala :-). Jinak je to vynikající kuchařka s recepty ve stylu "v jednoduchosti je síla" od zkušené kuchařky, která rozhodně nevařila proto, aby se zaplácl žaludek, ale spíš pro radost, pro uspokojení chuťových buněk a proto, aby s přáteli u jídla bylo o čem diskutovat. Recepty jsou doplněné o příhody s hereckými kolegy, které se k jednotlivým pokrmům vážou. Kniha o vaření s láskou.

21.04.2014 5 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Kvůli "modrým číslům" tady na databázi a některým komentářům jsem měla malinko strach. Ale kniha byla stejně skvělá, jako předchozí díly. Co teď, než vyjde pokračování? Abych nevypadla z tajemné atmosféry, asi budu muset jít do Zafónových knih pro děti ;-)

20.04.2014 5 z 5

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Měla jsem strach jako vždy, když čtu druhou knihu od autora, který mě to svojí první úplně uchvátil. Že to nebude ono. Že přijde zklamání. Nedošlo k tomu. Stejně skvělá kniha, jako Stín větru. Jestli jsem ovlivněná láskou k Barceloně a Katalánsku, tak opravdu jenom takhle . maličko :-). Jdu do Nebeského vězně, třebaže je momentálně na Databázi v modrých číslech. Nemůžu se dočkat.

13.04.2014 5 z 5

Návrat kapitána Johna Emmetta Návrat kapitána Johna Emmetta Elizabeth Speller

Milé překvapení. Nebýt slevy na eReading, knihu bych neměla - a byla by to škoda. Nevyhledávám válečná témata, ale tohle bylo fakt zajímavé. To, že se ve válce zabíjí a o krev a nepohodlí není nouzi, je asi jasné všem. Ale že to přesto nemusí být to nejhorší, s čím se přeživší vojáci i jejich příbuzní musejí nakonec vyrovnat, to mě ani moc nenapadlo. Zpočátku nenápadně vypadající příběh s pořádně mrazivým vyústěním. Nakladatelství Host nezklame snad nikdy, co kniha, to perla :-).

08.04.2014 5 z 5

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Tahle kniha má jeden problém: anotace je napsaná tak, že asi přiláká jiného čtenáře, než pro kterého je určena.
Podle popisu jsem očekávala spíš moderní historickou detektivku s prolínáním souvislostí v různých časových obdobích, která má spád. Skutečnost je ale úplně jiná.
Je to pomalý historický román, takový kříženec Věčné Ambry, Jacka Rozparovače a románů Julese Verna. Námět je zajímavý, ale tak rozvleklý popisný styl, že jsem dlouhé pasáže přeskakovala - a to dělám opravdu málokdy. Vynechané pasáže mi v ději nijak nechyběly. Původně jsem chtěla dát jen 2 hvězdy, protože jsem chvílemi fakt trpěla :-), ale závěrečná čtvrtina byla překvapivě dobrá a závěr celkem nečekaný.

29.03.2014 3 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Hutná atmosféra, ze které není úniku. Temné a kruté. Pravda někdy překvapí. Opravdu si myslíte, že víte, kdo jste? Lahůdka, stejně jako předchozí díl Skála. Nemůžu se dočkat překladu třetího dílu The Chessman.

22.03.2014 5 z 5

Nebe, peklo, zem: Příběh první letušky ČSA Máji Staré a lidí kolem létání na pozadí historických událostí Nebe, peklo, zem: Příběh první letušky ČSA Máji Staré a lidí kolem létání na pozadí historických událostí Miroslav Jindra

Tohle není čtení pro slečinky. Strhující příběh cílevědomosti, osobní statečnosti, lásky k létání a profesní hrdosti - nejen hlavní postavy, ale i dopravních letců, který by si neměl nechal ujít žádný milovník letectví. Věděli jste, že první české letušky pracovaly v látkových letadlech s dřevěnými křídly - v době, kdy se nad Tichým oceánem ztratila průkopnice ženského létání Amelie Earhartová? Napínavá je i část z války, kdy se po rozprášení ČSA velká část lidí od dopravního letectví zapojila do odboje a smutná 50.léta, kdy byli tito lidé znovu pronásledováni pro změnu totalitou komunistickou...dobrá práce, pane Jindro.

18.03.2014 5 z 5

Komplikace Komplikace Isaac Adamson

O co víc jsem se na knihu těšila, o to větší bylo zklamání. Jediné, co je třeba vyzdvihnout, je autorova znalost pražských reálií i legend, které možná mnohdy neznají ani pražáci sami. Bohužel z toho všeho autor udělal tak nesouvislý guláš, že mi připadalo, jako když knihu zapomněl dokončit. Myslím tím po dokončení přečíst a vyškrtat všechny zbytečné postavy a pasáže. Práce by to bylo dost: nechápu smysl a souvislost kapitoly o StB s hlavní dějovou linií, dopisy židovského starožitníka, postavu Věřina syna, ve zbytečných detailech se patlající popis historie chronografu - proč to tam vůbec bylo? Jen to odvádělo pozornost od hlavní dějové linky (která by sama o sobě byla celkem slušná). Postava holčičky/zlého a ošklivého skřeta v červených šatech - a Byl-Kellyho...naprosto zbytečné a s magickými historkami o pražských "strašidlech" a tajemných postavách nemající nic společného...Pražská magie je přece tajemná, prchavá a hrůzu jen naznačující - na rozdíl od těchto postav vzbuzujících ošklivost detailním prvoplánovým popisem. NE NE NE. Knihu jsem dočetla jen silou vůle a proto, že knihy se přece dočítají ;-). Dvě hvězdy jsou opravdu jen za ty dokonale zvládnuté pražské reálie.

11.03.2014 2 z 5

Maličkým Maličkým Božena Němcová

Tu knížku miluju. Babička mi z ní četla, když jsem byla opravdu maličká. Nechápu předchozí komentáře, že by měly být pohádky pro malé děti nevhodné. Nevzpomínám si, že by ve mně vyvolaly trauma - naopak, z knížky jsem četla i vlastním dětem, které jí měly stejně rády, jako já. Co je špatného na běhu života - že ovce a psi už pošli? A navíc - děti se rády bojí. Nehráli jste snad v dětství "Krvavé koleno" ;-)? Jediný, kdo proti tomu protestoval, byli rodiče...

10.03.2014 5 z 5

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

Geniální. Napínavé. Emoce jako na houpačce - negativní i pozitivní. Láska, přátelství i smrt. Zajímavý pohled na 1. světovou válku z druhé strany - doslova i obrazně (Němci v Africe). Bez zbytečného sentimentu. Kniha mě úplně pohltila a nedala pokoj, dokud jsem ji nedočetla. Tak to má přece být.

04.03.2014 5 z 5

Konec bahna Prahy Konec bahna Prahy Karel Ladislav Kukla

Je zajímavé číst o dnešních problémech Prahy starodávným jazykem. Politicky nekorektní. Bahno velkoměsta snad bylo ještě hustší, než dnes. Zločinnost se řešila poněkud radikálněji. V knize najdete i vyobrazení aktuálně "sloužícího" pražského kata Leopolda Wohlschlagera i "Pověstného kufříku s katovým náčiním".

26.02.2014 5 z 5

Sladká jak krev Sladká jak krev Petra Neomillnerová

Málokdy to vzdávám, ale tohle jsem nedala. 22% ve čtečce a dál to vážně nešlo...:-/

18.02.2014 odpad!

Eliášovo křeslo Eliášovo křeslo Igor Štiks

Napínavé pátrání po vlastní minulosti a osudech předků. Osudová láska uprostřed válečného Sarajeva. A nakonec šokující zjištění, že všechno je jinak. Strhující čtení.

Byli jsme si blízcí Byli jsme si blízcí Hanif Kureishi

Mrazivý popis toho, proč také muži opouštějí ženy, a jak si všechno dokáží dokáží racionálně odůvodnit. Zapomeňte na česky moudré "hlazení proti srsti". Tohle je síla.

Falzum Falzum Roman Ludva

Příjemné osvěžení mezi severskými detektivkami útočícími ze všech stran :-). Drsně poetické. Neotřelé. Tajemné. Dobré!

Manželka, která utekla Manželka, která utekla Tess Stimson

Kdyby nebyla kniha na Palmknihách ke stažení zdarma, nekoupila bych si jí. Jednoduše proto, že nečtu "ženské romány". Což by byla chyba, protože příběh mě naprosto pohltil. Čekala jsem "humorný příběh moudré ženy", ale vyklubal se z toho drsný vztahový thriller.Vynikající!

Stallo Stallo Stefan Spjut

Napínavé a originální. Jen tam na mě bylo trochu moc skřítků :-D.

28.01.2014 3 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Zajímavý námět. Trochu více mystiky, než je u nás a na severu :-) zvykem. V záplavě severských detektivek příjemná změna.

28.01.2014 4 z 5

Originální spojení starého a nového přístupu ke knihám, k jejich čtení a k hledání tajemství příběhu. Nechybí napětí ani humor. Moc dobré.

Vřesoviště Vřesoviště Belinda Bauer

Vynikající. Originální námět - zoufalé děti dělají zoufalé věci. Napětí až do poslední chvíle.