Falzum

Pět rozsáhlých detektivních povídek, několik vražd mezi uměleckými artefakty, které spojují nejen motivy, ale i dvě ústřední postavy. Josef Rambousek a Kryštof Fridrich, dva docela odlišní detektivové - jeden intelektuál z kavárny, druhý venkovan z hor. První má rád umění, druhý miluje vlaky. Poprvé se setkávají před kostelem, kde byl nalezen mrtvý farář a s jehož gotickým zvonem se zdá být něco v nepořádku. Další případy je pak zavedou do prostředí umělecké smetánky, aukčních síní, soukromých sbírek a ateliérů. Právě tady oba detektivové pátrají po tom, kdo zavraždil známého kurátora, kdo uškrtil dívku s artdecovou figurkou pelikána nebo zda autorem kreseb mladičkých dívek, které se objevují v Praze zrovna ve chvíli, kdy je nalezena mrtvola známého malíře, je skutečně Velázquez. Spolu s nimi pak zjišťujeme, že umění sice může vyjadřovat touhu po dokonalosti, avšak umělecký svět rozhodně dokonalý není. Rambousek s Fridrichem postupně pronikají do světa plného lží, intrik a zločinů a přitom poznávají také jeden druhého. A každý má svá tajemství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117362/falzum-117362.jpg 3.420
Detektivky, krimi, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Falzum

Marcik7
11.03.2020

Originální zápletky, ale strašně rozvláčné

ssyyllvvaa
31.12.2017

Dočetla jsem se smíšenými pocity a nevím, zda mám chválit ( asi do poloviny knihy jsem byla nadšená ) nebo kritizovat (poslední povídku jsem dočítala dost ztěžka a zápletka už byla opravdu hodně překombinovaná), ale asi přece jen je více pozitiv. Rozhodně zajímavý náhled do prostředí, dobré popisy reálií, zábavné postavy detektivů a moc se mi líbilo, jak autor v dialozích použil nářečí. Jinak souhlasím s hodnocením "Majdule" a myslím si, že jako televizní seriál by to nemělo chybu !

Majdule
08.03.2017

Tahle kniha je vlastně sérií navazujících, byť jednotlivě uzavřených příběhů. Něco jako současné TV kriminálky. Stejné postavy, jiné případy, propojovací linka spíš volná, příběhy drží časovou osu. Ale něco je tady špatně. Postavy? Je pravda, že trochu čpí papírem, jakoby čekaly na herce, kteří z nich teprve udělají postavy. Styl? Asi mi úplně nesedí některé pasáže, nejvíc právě ty vztahující se k lidem. Falzum má prostě řadu nedostatků: afektované hrdiny, styl sklouzávající do klišé a podivnou práci s významy. Přesto jsem dočetla všechny povídky. Určitě je zajímavé prostředí, autor navíc dobře pracuje s ústředním motivem falza. Nakonec na té knize něco je a třeba by i stálo za to přečíst si další autorovy knihy a přijít na to co.

sagasir
02.11.2016

Z domova

Samozřejmě i v naší zemi se píši detektivky a tak jsem se rozhodl si jednu přečíst. Jak to dopadlo? Může se rovnat nynějším skvělým detektivkám?

Právě ústřední dvojice detektivů je velice zajímavá. Rambousek je kavárenský intelektuál z Prahy. Nosí vždy perfektně nažehlené obleky a dokáže spořádat nepřeberné množství zákusků. Mladší Fridrich pocházející z Beskyd kdysi neúspěšně vyhlížel maminku na nádraží a odtud pramení jeho láska k vlakům, jízdním řádům a nádražím obecně. A spolu pak působí jako velice zajímavá dvojka. Oceňuji umělecké prostředí, které je zde popsáno velice zajímavě a i postavy z něj jsou mnohdy zajímavé. Bohužel však dodat, že povídky nejsou moc napínavé a co mně opravdu vadilo, tak bylo samotné odhalení vraha. Mnohdy se totiž pachatelé objevují znenadání či se na ně znenadání přijde a čtenář, tak vlastně ani neví, kde se v příběhu vzali a tudíž ani nemá cenu vraha předem tipovat. Rozsahově pak kniha vydá jako klasický detektivní román (416 stran). Kvalita povídek je pak vesměs na stejné úrovni. Dá se celkově říci, že povídky nejsou špatné, ale nejsou ani výborné. Jsou takové vcelku dobré. Trošku na hlavu je pak to, že se detektivové po dobu pár měsíců zabývají vlastně jen vraždami v umělecké sféře. Jako by se v této oblasti vraždilo snad na počkání. Místy i samotné řešení případů jako by přišlo zčistajasna odněkud shůry. Celkově by si povídky zasloužily lepší rozpracování. Sympatické jsou pak česká jména postav a celkově vlastně to domácí prostředí. Zajímavé vtipné historky, které občas pak některé povídky obzvláštní neberu nijak na škodu.

Sečteno podtrženo není to špatné. Je to dobré docela. Docela dobré, ale na nynější skvělé detektivky ani zdaleka nestačí. I proto Falzum hodnotím 65%. No nic asi se vrátím k severským detektivkám a i vám je spíše doporučuji.

trudoš
11.08.2016

Sbírka povídek spojených tématem uměleckých falzifikátů mi v lecčems připomněla klasické Povídky z jedné a druhé kapsy. Jenže kde se Karel Čapek drží tématu a vše, co je v příbězích řečeno, nějak souvisí s případem nebo dějem, tam se Roman Ludva zbytečně zamotává do nepodstatného balastu. Navíc i přes sympatičnost tuzemského prostředí jsem měl problém uvěřit chování postav a stylu jejich vyšetřování. Jsou sice dobře načrtnuté, lidské a přirozené, jejich vystupování však pořád víc zavání literaturou, než realitou. A přiznám se, že věčné disputace o falzifikátech všeho druhu nepadly v mém případě na úrodnou půdu. Víc než erudované sondy do duší umělců bych ocenil konzistentní zápletky se smysluplnou osnovou. Rozvržení textů je totiž vždy stejné: vražda, pátrání a odhalení vraha včetně jeho motivace. Ač mile komorní, bohužel deduktivní část je drobet „náhodná“, díky čemuž se čtenář jen těžko může dobrat pravdy dřív než hrdinové. Nemluvě o množství slepých uliček, které děj pouze natahují.

moni.ka
18.02.2014

Příjemné osvěžení mezi severskými detektivkami útočícími ze všech stran :-). Drsně poetické. Neotřelé. Tajemné. Dobré!

kattyV
22.04.2013

Mně se povídky docela líbily. Ne, že by to byla kniha, kterou budu doporučovat na potkání, ale docela dobře se mi to četlo. Nejvíce mne zajímalo umělecké prostředí , i když mi přijde mírně přitažené za vlasy, že se dva policajti v průběhu pár měsíců neustále setkávají s vraždami mezi umělci a v každé z nich je nějakým způsobem zapletené nějaké to falzum. Ale slečně Marplové taky nevyčítám, že na každém kroku zakopne o vraždu, tak co. Prostě umělecká licence. Možná mi více vadilo, jak se Kryštof hluboce zamyslí, vybarví pár jízdních řádů a napadne ho myšlenka osvětlující celý případ. Prostě k němu ta řešení padají shůry. A vlastně nejvíce mne pobavil případ ve druhé povídce, na který jeden z detektivů jen vzpomíná. Falzum v tom bylo taky, škoda jen, že s vlastním případem vůbec nesouvisel. Když to tak po sobě čtu, přemýšlím, proč se mi to vlastně líbilo. Asi, že mne opravdu zajímaly ty věci okolo. Nástin procesu jak umělci tvoří, popis či výklad jejich děl...

aktak1203
03.04.2013

Není to špatná česká detektivka. Trochu mě zpočátku dělaly problémy česká jména a pletla jsem jejich postavy, ale přečíst se dá. Řekla bych, že spadá do kategorie "neurazí ani nevytrhne".