mol378 mol378 komentáře u knih

Malá noční žranice Malá noční žranice Jiří Šimáček

Výborné, zábavné, čtivé, každá postava má svůj pohled na události a čtenář zjišťuje, jak moc se jednotlivé pohledy liší a jak těžké je skloubit je i mezi nejužší rodinou, natož s okolím. Čtěte, zapomenete na každodenní setkání s blbci okolo vás.

13.05.2019 5 z 5

Charakter (taky ještě mädchen, ničema a oskar) Charakter (taky ještě mädchen, ničema a oskar) Jiří Šimáček

Pobavíte se, zamyslíte se. Něco mezi Haklem, Rudišem a trošku i Šabachem. Doporučuju.

13.05.2019 5 z 5

Závod s časem (99 nejrychlejších fejetonů) Závod s časem (99 nejrychlejších fejetonů) Tereza Boučková

Vtipné, přesné, milé i sarkastické - a má to hloubku.

08.04.2019 5 z 5

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

Strašlivě vtipná satira, při jejíž četbě se bavím a právem si občas připadám jako blbec. Po dočtení prožívám lehkou depresi, protože autor má pravdu - lidstvo i svět směřuje nezadržitelně do háje.

02.04.2019 3 z 5

Když jsme byli sirotci Když jsme byli sirotci Kazuo Ishiguro

Zvláštní kniha, místy docela absurdní, hodně prostoru pro čtenářovu představivost, některé okolnosti děje jsou jen naznačeny, jiné zpochybněny tak, že se člověk domýšlí, jestli se to stalo hlavní postavě skutečně, nebo zda to jen tak viděla a bylo to jinak. Nic není v životě jednoznačné, všechno má své dobré i špatné stránky. Člověk míní a někdo či něco mění.

07.03.2019 3 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Výborná kniha, výborný film. Kniha oproti filmu dovoluje pozastavit se ve čtení a zamyslet se, protože popisuje detailněji zákruty ducha hlavní postavy - majordoma, který i přes nesmírnou loajalitu k pánovi - šlechtici (a to hraje roli, protože majordomus byl také snob a prostými lidmi celkem apriori mírně pohrdal) dokázal později zatajovat, že mu sloužil, protože si jeho pán svým kontaktem s nacisty vysloužil špatnou pověst v zemi. Dílo hezky ukazuje, jak je možné prožít život a ani si nepovšimnout, že se velké dějiny mění a že ty dějiny vytvářejí jednotliví lidé. S hlavou v písku, bez jakéhokoli angažmá, bez rozšíření obzorů, bez pochopení pro druhé.

22.02.2019 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Výborná kniha, jedna z nejlepších dětských, napsaných u nás po převratu. Všem doporučuji, hlavně těm, kterým se Foglar zdá být přece už jen malinko v některých ohledech přežitý. Jen mě rozesmál text na obálce, který knihu doporučuje, prý konečně kniha, jejíž hrdinové jsou genderově různí a která maže strereotypy o nevědecky uvažujících holkách a necitlivých klucích. Kdo četl detektiva Kalleho od Lindgrenové např., ví, že takové knihy existovaly vždycky. To dnešní zajetí intelektuálů v gendru...

08.12.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Autorovy knihy jsou čtivé a potřebujete na ně jen pár hodin. Dobré na odreagování, nenáročné, ovšem na jedno brdo.

03.12.2018 2 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Jako by to napsal včera.

22.11.2018 5 z 5

Věk nevinnosti Věk nevinnosti Edith Wharton

Ten "romantický příběh nenaplněné lásky" v anotaci by spíše odradil od četby. Kniha není žádný slaďák, je o pokrytectví morálky aristokratických vrstev v New Yorku, o svazujících konvencích a citové prázdnotě. Výborná kniha, výborný film.

Pozdě k ránu Pozdě k ránu Karel Hlaváček

Je neuvěřitelné, že tento dekadent byl také starosta Sokola... Není nad Libeň a její spisovatele. Něco zhudebnil Jan Haubert.

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Přečteno již téměř v dětství a stále se dá číst znovu.

Potopa / Sucho / Hlad Potopa / Sucho / Hlad John Creasey

Drsné a zábavné.

15.11.2018 5 z 5

Dámy z Grace Adieu a jiné povídky Dámy z Grace Adieu a jiné povídky Susanna Clarke

Krásná, jemná, ironická a netradiční fantasy.

Procitnutí slečny Primové Procitnutí slečny Primové Natalia Sanmartin Fenollera

Pohled do světa žen, které přes veškerou vnucenou emancipaci a tlak společnosti pochopí, co je důležité a řídí se tím. Poetické i reálné, pohoda při čtení, něčím připomíná staré anglické romány Jane Austen v moderním a aktuálním hávu. Srovnávání životních hodnot hlavní postavy - pracovní úspěch, kariéra, shon x vztahy, pochopení, laskavost, empatie, respekt. Žádné náhlé dějové zvraty, ale hodně zajímavých myšlenek. Příjemné čtení.

15.11.2018 5 z 5

Hovězí kostky Hovězí kostky Emil Hakl (p)

Miluju Hakla a jeho knihy - všechny. Čtěte, čtěte.

14.11.2018 5 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Úžasná kniha a později skvělý televizní film. Podle mě bezkonkurenčně nejlepší western všech dob, naprosto reálný. Je tam veškerá americká svoboda konce devatenáctého století v pozitivním i negativním smyslu! I čtyřdílná televizní série vynikající, dobře obsazená a výborně nadabovaná.

14.11.2018 5 z 5