modranka modranka komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Je to najhoršia kniha, akú som kedy čítala. Pripadalo mi to ako paródia na sex a súlož ako takú. A keďže som mala silu prečítať iba 250 strán, odpustím si ostatné hodnotenie. Ale keď ani po 250-stranách nenájdem nič čo by ma presvedčilo, aby som čítala ďalej, označím knihu ako odpad. Nedám ani jednu hviezdičku za snahu autorky, ani za prvotinu.

27.09.2012 odpad!

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Túto knihu nie je ľahko hodnotiť, najradšej by som námetu dala 5 hviezdičiek, ale dala som len tri, a to chce vysvetlenie. Text sa ťažko hodnotí nie kvôli textu, ale myšlienke eutanázie. Mimochodom, zarazilo ma, že autorka tento výraz nepoužila v texte ani jeden raz. Zľakla sa vlastného námetu? Po prečítaní myslíte na posledných 20 strán, uvažujete či má človek právo na život alebo na smrť.
Nepáčil sa mi štýl písania v prvej osobe a z rôznych perspektív iných postáv, pritom rozprávanie tej najdôležitejšej osoby (Willa) úplne absentovalo. Will nedostal možnosť opísať svoje pocity a emócie ani v jednej kapitole, a preto na mňa pôsobil len ako vedľajšia postava. Vlastne som sa nedozvedela, či Will Lou mal len rád, alebo ju aj miloval a rovnako tak, som nevedela presne určiť, či Lou Willa skutočne milovala alebo k nemu cítila ľútosť, ktorú si pomýlila s láskou. A práve za to som stiahla hneď 2 hviezdičky.

12.07.2013 3 z 5

Kde jsi, lásko? Kde jsi, lásko? Lisa Kleypas

Všetci zdôrazňujú, že ide o prvotinu. Som presvedčená, že keby sa autorka k tomu nepriznala, nikto by nezistil, že je to tak. Príbeh bol skvelo napísaný a preklad zvládnutý výborne. Samotný dej je dynamický, čitateľa drží v napätí po posledné stránky knihy. Postavy sa rovnomerne vyvíjajú - z rozmaznanej Lucy sa stáva milujúca manželka bojujúca o lásku manžela. Rovnako tak Heath musel postupom času zatlačiť svoju južanskú hrdosť. Súhlasím s tým, že na tomto príbehu autorka vlastne posunula čitateľovi boj Sever proti Juhu ... a to doslovne. Postavy medzi sebou bojovali, akoby sa občianska vojna preniesla medzi ne. Aj v tomto príbehu bolo jasné, ako je dôležité, aby si ľudia v tej pravej chvíli dokázali povedať... "milujem ťa" .

04.03.2014 5 z 5

Znamení Jednorožce Znamení Jednorožce Hana Marie Körnerová (p)

Opäť skvelý román, štipka romantiky, hromada histórie (mimochodom odporúčam prečítať aj úvod knihy o histórii, aby ste vedeli čo a ako), nátresk dobrodružstva, aj keď trochu tak mládežníckeho. Cieľová skupina čitateľov - pokojne dajte čítať aj -násť ročným.

16.05.2017 5 z 5

Dokonalý muž Dokonalý muž Linda S. Howington

Už dávno som nečítala takú skvelú knihu. Bolo v nej absolútne všetko čo ženy milujú. Humor, romantika, skvelý chlap, úžasne vtipná hlavná hrdinka, vraždy, záhady, napínavá detektívka a neskutočné "vyvrcholenie" - deju aj toho ostatného. FAKT skvelé!!!

13.11.2012 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Kniha, ktorá vám nedovolí pokojne čítať... jednoducho sa smejete od prvej stránky po poslednú. Ach, keď aj ja takto rozprávam v cudzom jazyku, asi budem chodiť kanálom a držať zobák. :D.

06.03.2012 5 z 5

Vánoční koledy lady Osbaldestoneové Vánoční koledy lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

Odporúčam začať čítať od prvej časti, inak nenájdete niť k príbehu, aj keď samotný dej sa veľmi podobá na ten prvý! Deti sú o rok staršie, avšak pribudne k ním štrnásťročná sesternica, ktorá preberie úlohu vodkyne pátracej skupiny. Je to tak trochu výchovný príbeh, takže by mal byť zaradený do mládežníckej literatúry.

31.10.2020 4 z 5

O té noci O té noci Julie James

Celkom chápem nižšie hodnotenie knihy. Nie preto, že by príbeh nebol kvalitný, ten má hodnotu 5* - ale preto, že vydavateľ si nedal vôbec námahu, aby zistil, ako mu pokračujú časti. Problém je ten, že táto 3. časť má priame napojenie na 2. časť (A Lot Like Love), ktorá ešte nebola preložená. Samozrejme, si môžete knihu prečítať aj bez predchádzajúcej časti, ale nebude to taký zážitok,ako keď vám dej pekne nadväzuje. A keď ste neprečítali ešte 4. časť, dobre ste urobili... Code Morgan je v tomto príbehu síce okrajová postava, ale stále voľný :-).
Príbeh je skvelo napísaný, so štipkou sarkastického humoru, nie je veľmi napínavý, romantika mu určite nechýba a aj milovníčky sexuálnych scén si prečítajú pár šteklivých viet.

14.12.2017 5 z 5

Svatba s Winterbornem Svatba s Winterbornem Lisa Kleypas

Druhá časť bola o trošku lepšia než prvá, aristokraciu strieda stredná vrstva, čo dáva oveľa lepší základ na zaujímavý dej. Treba však pripomenúť, že časti treba čítať postupne, lebo základ tohto príbehu je v prvej časti a je to veľmi podstatný základ.
Zdá sa mi, že zaujímavosť príbehov sa bude stupňovať s počtom častí série... Na Pandoru sa teším - teda na podnikanie ženy v 19. storočí, ale celkom bude zaujímavý príbeh aj s doktorkou či Westom.

26.06.2017 4 z 5

Chladnokrevný ničema Chladnokrevný ničema Lisa Kleypas

Z mojej strany tak trochu sklamanie. U Kleypasovej som zvyknutá na originál nápady, no toto bolo niečo, čo som od iných autoriek čítala tisíckrát... navyše hlavná hrdinka bola hlupaňa, čo vyvrcholilo v závere knihy - ale chápem, že nejaký základ na nový príbeh bolo treba. Musím sa priznať, že všetky ostatné vedľajšie postavy boli zaujímavejšie, než samotní hlavní hrdinovia (Devon a Kathleen).
U mňa priemer... prikláňam sa k názoru, že obálka českého vydania je elegantná, ale rovnako sa mi páči aj obálka slovenského vydania, ktorá je vlastne pôvodná obálka z originálu. Viac než tri hviezdičky nedám.

26.06.2017 3 z 5

Sestřičky Sestřičky Donna Douglas

Začiatok zaujímavej ságy... dúfam, že ju vydavateľ vydá celú. Z pohľadu románu pre mládež veľmi pekná literárna práca, ale z pohľadu literatúry pre dospelých v príbehu chýba viac napätia.
Obálka je nádherná, elegantná - škoda, že už čas takto pekne oblečených sestričiek skončil.

12.06.2017 4 z 5

Prvotní hřích Prvotní hřích Tasmina Perry

Príbeh, ktorý vás pohltí, kapitoly sa medzi sobou prelínajú bravúrne, žiadna veta nie je zbytočná a myslím, že je to jeden z tých príbehov, ktoré vás prinútia ak nie premýšľať, aspoň zamyslieť sa.
Avšak jednu hviezdičku sťahujem za to, že autorka bola lenivá opísať predmety a uspokojila sa s identifikáciou iba podľa značiek. Nemyslím si, že pre čitateľa je podstatné vedieť akej značky má hlavná hrdinka nohavičky, podprsenku, topánky aj kabelku.
Čo ma však mrzelo viac, boli výrazy ako loft, lobby hotel, concierge a pod. Určite by sa v češtine našlo dosť vhodnejších výrazov, ale budiš! Možno to češtinu obohatí, no mne to vadilo. Ale nesťahujem za to hviezdičku

21.04.2017 4 z 5

Rychlá jízda Rychlá jízda Julie Garwood

Dalo by sa povedať, že kniha Rychlá jízda patrí do minisérie spolu s knihami Vraždy podle seznamu (Regan + Alek) spolu s Ohen a led (Sofie + Jack). Tieto postavy aktívne vstupujú do deja hlavných hrdinov z tejto časti. časti série treba čítať postupne, postavy sa vyvíjajú.
Ani jeden z hlavných hrdinov nemá nič spoločné s FBI. Kriminálna zápletka je ako vedľajší produkt, skôr je dej zameraný na romantický vzťah Cordelie a Aidena. Text je jednoduchý, nezaťažuje zložitými súvetiami, preto sa číta dobre. Každá veta čitateľa posúva dejovo dopredu, nie sú tu žiadne zbytočné "romantické drísty" ani zložitý krimi príbeh.
Obálka je skvelá rovnako ako celá kniha... má trvalé miesto v mojej knižnici.
13. časť série sa venuje Liamovi Scottovi, ktorého sme spoznali v Austráll.... je sa na čo tešiť... ale to až v roku 2016

02.12.2015 4 z 5

Co přetrvá věky Co přetrvá věky Nora Roberts

Táto séria bol pre mňa sklamaním. Ak to skutočne napísala Robertsová, tak hodne, ale hodne klesla na svojej kvalite. Tí, ktorí čakajú romantiku a životný príbeh, čaká rozčarovanie, ale aj tí, ktorí v sérii hľadajú mágiu musia sa obrniť trpezlivosťou. Dej je jasný hneď od prvej kapitoly, takže už nemáte čo očakávať. Riešenie zápletky sa ťahá cez tri knihy a stále je to to isté. Dramatizácia na úrovní -násť ročných. Presun v časopriestore tomu veru nepridal na zaujímavosti. Dialógy na úrovni HQN.
Aby som nebola taká negativistická, tak pekne bola spracovaná charakteristika Írov a írskej duše, ich rodinné zázemie a priateľstvo v komunite. To je jediný prínos série a preto sa oplatí knihy prečítať. Za to dávam dve hviezdičky.

26.11.2018 2 z 5

Ďábel na jaře Ďábel na jaře Lisa Kleypas

Vydarený príbeh s miernou dávkou inteligentného humoru, so štipkou dobrodružstva, plný lásky a porozumenia. Páčilo sa mi, ako Pandora bojovala za svoje záujmy, ako sa jej podarilo presadiť vo svete obchodu. Páčili sa mi dialógy aj opis reálií. Proste nemôžem inak, len dať plnú dávku hviezdičiek... A teším sa na pokračovanie série, bude o doktorke Gibsonovej a tajnom agentovi Garrettovi.
Obálka oboch jazykových mutácií je elegantná.

30.11.2017 5 z 5

Miluju tě... i s natáčkama Miluju tě... i s natáčkama Alena Jakoubková

Myslela by som si, že dnešné ženy už majú toľko rozumu, aby sa nenechali zmanipulovať a vyžadovali od muža aspoň akú takú lásku. V tomto prípade zrejme išlo o zlatokopku - lebo do takej charakteristiku ju vsunula autorka. Aj keď v jednej dvoch vetách naznačila, že na peniaze nie je, ale jej podriaďovanie svedčí o niečom inom.
Hlavná hrdinka opäť tupá, nechápavá a preto si myslím, že svoj osud si zaslúžila.
Čo bolo také nereálne? - nuž, práca súdov, advokátky, cesty do Bangkoku ako by boli 300 kilometrov za Prahou, dokonca autorka nedotiahla záležitosť okolo predaja bytu. Plná moc predsa nedáva žiadnemu právnikovi právo predať byť, musela podpísať kúpno-predajnú zmluvu a tak. Ale ktohovie, možno autorka má inú skúsenosť a chcela nám ju pošepnúť.
Text sa opäť čítal dobre, ale keby sme vyradili všetko kecanie o varení a úprave stolov zostane nám len torzo, ktoré by malo rozsah poviedky.

24.11.2016 3 z 5

Učiteľova dcéra Učiteľova dcéra Julie Klassen

Príbeh mi hodne pripomínal diela vzniknuté v 19. storočí,(Jana Austen) len literárny jazyk bol použitý z modernej doby. Čo tým myslím: Príbeh nebol veľmi dobrodružný, napriek tomu mal v sebe tajomno, rovnako tak príbeh nebol veľmi romantický, napriek tomu z neho bola cítiť láska. Láska medzi mladými ľuďmi a zároveň láska k Bohu - čo mňa síce trochu vyrušovalo ale nakoniec som usúdila, že taká bola realita a nedá sa bez nej písať príbeh z 19. storočia.
Napokon, knihu vydalo vydavateľstvo s kresťanskou tématikou, tak asi treba takto Klassenovú chápať.
Text sa čítal dobre, a hoci by som najradšej za gramatické chyby stiahla hviezdičku, tentoraz nechám plný počet, lebo bolo celkom osviežujúce čítať príbeh bez erotických drístov v regentskej literatúre.

20.07.2016 5 z 5

Ženíchov svedok Ženíchov svedok Kristan Higgins

Originál knihy vyšiel v Harlequin Books - preto som mala obavu, že to bude niečo sladké. Omyl, kniha je zrkadlom dnešnej "západnej" spoločnosti, v ktorej sa odvíjajú kadejaké tvary lásky a medziľudských vzťahov. Celkom sa mi páčilo, že hoci rodina patrila k tým bohatším, všetci sa zapojili do manuálnej práce okolo viníc. Tak trochu to pripomínalo dobré európske romány. Čitateľ, ktorý bude hľadať sladkú romantiku, bude sklamaný, ten, kto si myslí, že príbeh je nejakým spôsobom dobrodružný - nie je. Dej sa približuje hodne realite aj so všetkými spoločenskými nuansami a nástrahami ako sú gejovia, transvestiti, lesbický manželský pár a najmä neschopnosť mladých žien nájsť si toho pravého, hoci nemajú na partnera vysoké nároky. V príbehu je pár úsmevných momentov.
Už sa teším na pokračovanie. Druhá časť by sa mala venovať Honor Hollandovej. A verím, že bude ešte lepšia.

23.05.2016 5 z 5

Jak milovat lorda Ashe Jak milovat lorda Ashe Sally MacKenzie

Tak táto časť chce naozaj poriadne zatnúť zuby. Ak očakávate romantiku, tak nájdete niečo veľmi veľmi divné. SPOILER: Mladá žena odsunutá na statok kde sú okolo nej sluhovia gayovia, 30-ročný hlavný hrdina panic, ona stále ešte panna.... hlavná hrdinka čo maľuje úplne nahých mužov. Asi by som povedala, že v posledných dvoch častiach sú hlavnými hrdinami psi.
Ale ak chcete, čítajte, ja asi túto autorku viac čítať nebudem, lebo je to strata času. Buď je v jej knihách hromada sexu až porna alebo kopec blbostí.

24.09.2015 1 z 5

Borec Borec Julie Garwood

Tak ako všetky Garwoodovej knihy, aj táto má svoje čaro romantiky, mierneho napätia, ale do thrilleru by som príbeh určite nezaradila, hoci nosnou témou je zákernosť sexuálneho devianta. Je to kniha skôr pre romantikov (ženy aj mužov). Kto hľadá krimi bude sklamaný, kto hľadá romantiku bude spokojný. Dokonca sa už Garwoodová púšťa aj do šteklivejších scén, no nie sú perverzné ako u iných autoriek a nemusí jednu takúto scénu opisovať na 15-tich stranách, stačia jej dve-tri.
Napriek tomu sa mi zdalo, že príbehu chýbala zápalná iskra. Preto som stiahla jednu hviezdičku. Kniha je súčasťou série FBI ale môžete ju čítať aj samostatne. Prepojenie je iba v tých troch písmenách FBI.

Poznámka na okraj: Nezvyknem komentovať obálky kníh, ale asi by bolo dobré, aby sme občas utrúsili nejakú poznámku aj k tomu. I keď je obálka kvalitná a pekná, nehodí sa do celkovej série o mužoch FBI. Charakteristika literárnej postavy je skôr mierená k nohaviciam, košeli a neodmysliteľnej zbrani.... nie k nahému hrudníku - hoci bol dobrý plavec.

20.06.2014 4 z 5