mistrikova mistrikova komentáře u knih

Čtyři roční období: Rok v Římě Čtyři roční období: Rok v Římě Stefan Ulrich

Tuto knížku mi věnovala moje kolegyně z práce, která ví, jak moc miluji Itálii. Nějakou dobu mi ležela v knihovně a čekala na přečtení. Váhala jsem, jestli mě cestopis bude bavit. Nakonec jsem si ji přečetla a zjistila, že nejde o cestopis, ale o povídání
německého novináře Süddeutsche Zeitung o prvním roce stráveném v Římě. Peripetie s úřady, byrokracií, nová přátelství s "domorodci", poznávání italských zvyků a italského způsobu života. Příjemné čtení.

12.12.2020 4 z 5

Z Čech až na konec světa Z Čech až na konec světa Alois Jirásek

Moc hezké a poutavé vyprávění Václava Šaška z Mezihoří o putování se skupinou Lva z Rožmitálu po Evropě a jejich dobrodružstvích. Děj vyprávění začíná v druhé polovině 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad. Kdo má rád historii a nevadí mu archaická čeština, bude to pro něj jednohubka.

05.09.2020 4 z 5

Sólo Sólo William Boyd

Moje první knižní bondovka a i když ji nenapsal Flemming, moc se mi líbila. Ačkoliv se odehrává v roce 1969, má přesah i do dnešní doby. Heslovitě: občanská válka v rozděleném africkém ministátečku, ropa, vyšší zájmy západních zemí, milostné pletky Jamese Bonda, komplikovaná zápletka s odhalením ke konci knihy. Za mě příjemná oddychovka. Doporučuji.

10.02.2020 5 z 5

Alžběta II.: Život moderní panovnice Alžběta II.: Život moderní panovnice Sally Bedell Smith

Když si odmyslíte tu spletitost všech jmen a postav kolem Alžběty II., tak jsou to dva příběhy v jednom: biografie britské panovnice a historie Velké Británie za posledních víc než 60 let. Doporučuji přečíst.

03.02.2020 4 z 5

Cela smrti Cela smrti John Grisham

Trochu jsem byla rozpolcená, jestli fandit šikovnému právníkovi Adamovi (když už se tak snaží), aby se mu podařilo pro dědečka, bývalého Kukluksáka, získat milost/doživotí, nebo ne, protože jeho děda nebyl žádný svatoušek. Autor asi chtěl ve čtenáři vyvolat vnitřní polemiku o trestu smrti: ano/ne, pochybnosti o možnosti odsouzení nevinného, zadostiučinění pozůstalých, dlouhé čekání na výkon spravedlnosti, způsob popravy...tahle kniha je skvělá. Přinutí vás k zamyšlení v průběhu čtení i poté.

03.02.2020 5 z 5

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Pro mě asi nejslabší díl ze ságy. Bylo mi líto Jacoba, kterému jsem fandila. Taková živočišná láska. A nerozuměla jsem Belle, co ji přitahuje na Edwardovi...trochu mě už iritoval tou svojí blahosklonností.

03.02.2020 4 z 5

Golem Golem Karel Štorkán

Krásná kniha s ilustracemi napsaná velmi čtivě, zavede čtenáře do pražského židovského ghetta, kde máme možnost nahlédnout do běžného života Židů, nad nimiž má ochrannou ruku primas Maisel a posléze rabi Löw. Dějová linie sestává z různých poučných příběhů o soužití Židů a katolíků, lásce i zradě ve všech sociálních vrstvách společnosti včetně pikantních zápletek ze dvora Rudolfa II. Zrod Golema je již jen vyústěním potřeby ochránit ghetto před vlnou nenávisti a rabováním flagelanty a pobudy. Docela povedené nenáročné dílko, které by mohlo zaujmout i náctileté středoškoláky.

03.09.2017 5 z 5

Vesmír, jaký je Vesmír, jaký je Jiří Grygar

Tuto knihu jsem četla ještě na gymnáziu a díky tomu mi pak fyzika nepřišla tak nudná a lépe se mi chápala teorie relativity. Dobře napsaná populárně naučná kniha o vzniku a fungování vesmíru..

18.07.2016 4 z 5

Hrana rozkoše Hrana rozkoše Eve Berlin

Své kolegyni - velké čtenářce romantických milostných románů a fanynku 50 odstínů šedi - jsem pořídila tuto trilogii...než jsem jí ji ovšem darovala, tak jsem si všechny 3 díly přečetla, abych věděla, jestli by se jí to vůbec líbilo...musím říct, že ve srovnání s filmem 50 odstínů šedi (knihu jsem nečetla) mi toto dílko přijde stravitelnější...kdo očekává stříkání krve ala BDSM, tak bude zklamán...hrdinka je většinou jen plácnutá přes zadek...muži většinou vystupují jako vysokoškolsky vzdělaní šovinisté...nicméně všechny 3 díly jsou velmi čtivé, děj plyne rychle a rozuzlení příběhu se dá i předpokládat...nicméně jako romantická oddychovka s erotickým nádechem je pravou volbou na letní čtení...a kolegyně byla velmi spokojena (začetla se ještě v práci)... :-D

10.07.2016 4 z 5

Bretaňské tajemství Bretaňské tajemství Jean-Luc Bannalec (p)

Komisař Dupin se k dalšímu případu dostal jako slepý k houslím, a tentokrát vyšetřuje několik vražd historiků zabývající se artušovskými legendami. Zápletka je takový průměr, několikrát mi přijde, že Dupin tápe a rozuzlení případu není zcela logické. Nicméně jako oddychovku hodnotím dobře.

27.12.2023 4 z 5

Zvířátka a Petrovští (zkrácená verze) Zvířátka a Petrovští (zkrácená verze) Václav Říha (p)

Můj re-reading po x-letech, kdy jsem knihu četla poprvé někdy na gymnáziu. Moc hezká pohádka o dobrosrdečných zvířátkách a loupežnících. Doporučuji k přečtení dětem jako pohádku na dobrou noc.

27.12.2023 5 z 5

100 nejkratších cest k Tobě aneb příběh duše 100 nejkratších cest k Tobě aneb příběh duše Petr Casanova

Kniha, která se dobře čte. Nicméně nelze říct, že by v sobě nesla nějaký převratný odkaz týkající se vztahů. Asi každý si v ní najde, co se mu bude hodit.

19.09.2023 3 z 5

Léčebné konopí v současné medicínské praxi Léčebné konopí v současné medicínské praxi Jan Juřica

Odborná literatura vhodná pro lékaře a lékárníky, kteří se zabývají preskripcí a výrobou IPLP z léčebného konopí. Prakticky jediná současná kniha v ČR takto skvěle a prakticky napsaná pro odborníky.

17.09.2023 5 z 5

Jednou se zase setkáme, Sanam: Příběh o cestě za svobodou Jednou se zase setkáme, Sanam: Příběh o cestě za svobodou Oskar Ekman

Zajímavé a již několik let aktuální téma migrace. Podané poněkud naivní formou, klouže pouze po povrchu tématu, ale díky formě zpracování (komiks), pouze naznačuje a nejde do hloubky, některé postavy a informace o nich tak nejsou rozpracované. Prostě moderní kreslená pohádka :-)

17.09.2023 5 z 5

Můj život a Adolf Loos Můj život a Adolf Loos Elsie Altmann-Loos

Ke knize jsem se dostala náhodou (darem). Popravdě se přiznám, že životopisy příliš nečtu, a zejména se nezajímám o architekturu. Nicméně kniha byla velmi čtivá, ačkoliv autorka často v kapitolách přeskakovala místně i časově v příběhu. Popisuje nejenom svůj život, ale i společné zážitky ze soužití a manželství s Adolfem Loosem, který byl ve své době velmi kontroverzní osobou svými názory, stylem života, architektonickými koncepcemi i výběrem milenek a manželek. Doporučuji k přečtení, zajímavé. Lehce bulvární, ale pro ty, kteří úplně neočekávají nějaké architektonické popisky, skvělá kniha.

08.02.2023 4 z 5

V zemi stínů V zemi stínů Elizabeth Kostova

Přiznám se, že po přečtení anotace jsem byla vůči knize skeptická, což pokračovalo i v prvních pár kapitolách. Bulharsko nepatří zrovna mezi země, které by mě někdy nějak zajímaly. Ale nakonec mě děj vcelku zaujal. Jednalo se o dva paralelní příběhy: jeden ze současnosti, kdy mladá Američanka přijíždí do Bulharska učit angličtinu, a jeden týkající se retrospektivního příběhu již zesnulého člověka. Dozvídáme se spoustu bulharských reálií i něco z historie předválečného, poválečného a totalitního Bulharska. Ubrala bych určitě minimálně sto stran, aby kniha nebyla zbytečně dlouhá. Ale jinak hodnotím kladně.

08.02.2023 4 z 5

Císařský kurýr Marie Terezie Císařský kurýr Marie Terezie Zdeněk Grmolec

Kniha je mile napsaná, naivním stylem a obsahuje spletenec samostatných příběhů vícero postav, které spolu v některých částech knihy souvisí i nesouvisí. Hlavní postavou je Šimon Vidlák, který dezertuje z vojny a dostává se nejprve do rajhradského kláštera, kde se naučí starat se o nemocné a léčit pomocí bylin. Poté se dostane do služby na Špilberk do Brna a pomocí známosti se šlechtou se dostane až do služeb císařovny Marie Terezie.
Autor knihy se také zmiňuje o životě Židů v Praze, Třebíči a Brně za vlády Marie Terezie. Kniha byla čtivá, ale podruhé bych ji už nečetla.

04.09.2022 3 z 5

Mutace Mutace Robin Cook

Sci-fi příběh z pomezí molekulární biologie a genetiky o genetické manipulaci s lidským genomem a etickými i bio-psycho-behaviorálními důsledky u geneticky modifikovaného jedince. Předběhl svou dobu, kdy byl napsán a určitě lze ocenit, že autor se snažil dozvědět se o genetickém inženýrství co nejvíce. Mínus za překlad, kdy mne iritovalo sekvencování místo sekvenování a jiné nesmysly. Stran děje přitažené za vlasy zejména v tom smyslu, že se rodiče k vysoce inteligentnímu desetiletému dítěti chovali jako k dospělému a selhali naprosto ve výchově a nevymezili mu žádné hranice. Zejména když matkou je psychiatryně. Asi pohled na způsob výchovy dětí v Americe. Knihu jsem dočetla se sebezapřením, protože dospělé osoby (rodiče), vysokoškolsky vzdělaní, jednali a chovali se naprosto neuvěřitelně a nevyzrále.

30.07.2022 2 z 5

Cizí dluh Cizí dluh Kinga Litkowiec

Četla jsem jako e-knihu, kterou jsem si gratis mohla stáhnout zdarma k nákupu KD jako odměnu. Oddychovka pro ty, kteří nehledají nějaké hluboké filozofické myšlenky, děj knihy minimální, počet sprostých slov maximální, charakter hrdinů: samý citový deprivant a bezmozek, sexuální scény bez nápadu...tak si říkám, jestli si ta spisovatelka psaním takových kravim něco neřeší...Dočetla jsem se sebezapřením, když už jsem tu knihu rozečetla a splnila si výzvu. Dvě hvězdičky za snahu autorky.

12.07.2022 2 z 5

Mediciovci: Mocný muž Mediciovci: Mocný muž Matteo Strukul

(SPOILER) Kniha se mi líbila. Nejde o žádnou harlekýnku, ale historický román, který se drží faktů. I když obsahuje i romantickou linku mezi Lorenzem de Medici a Lucrezii Donati, nebo erotické scény, ve kterých se autor zjevně vyžívá, v popředí je především popis politických vztahů a renesančního života. Ačkoliv doba renesance byla charakterizována právem, věděním, náboženstvím, nic z toho neubralo na syrovosti ani z politických intrik na evropské půdě, při potyčkách, usurpátorství a vykořisťování mezi městskými republikami nebo vévodstvími ani násilí. Autor popisuje velmi dobře vztahy mezi Florencií, Milánem, Benátkami a Římem, kdy každý si chtěl urvat kus moci i bohatství pro sebe. Děj je tedy zasazen do doby, kdy Lorenzo de Medici v mladém věku přebírá moc nad Florencií a jako postava se vyvíjí. Vnitřně zápasí s požadavky, které jsou na něj kladeny jako na nejvyššího představitele vládnoucí třídy ve Florencii, zároveň i jako manžela v nešťastném domluveném manželství, milence a přítele. Do děje sem tam zasahuje postava Leonarda da Vinciho, který je zachycen ve svých mladých letech, plného nápadů a ideí, předbíhajícího svoji dobu. Spiknutí Pazziů proti rodu de Medici připravované již dlouho vrcholí vraždou Galeazza Sforzu a také Giulliana. Tím ztrácí Florencie podporu milánského vévodství a ocitá se v nejistotě.

28.01.2022 5 z 5