Alžběta II.: Život moderní panovnice

Od chvíle, kdy roku 1952 v pětadvaceti letech usedla na trůn, byla královna Alžběta II. cílem nepřetržité pozornosti. Co však o nejznámější korunované hlavě světa doopravdy víme? Známá autorka životopisů Sally Bedell Smithová na základě mnoha rozhovorů a dříve utajených dokumentů poodhaluje roušku tajemství a v důvěrných podrobnostech ukazuje pracovní i sou­kromý život královny, která provedla svoji zemi a Com­monwealth šedesáti lety válek a otřesů s nebývalým kli­dem, inteligencí a důstojností. V knize Alžběta II., Život moderní panovnice se seznámíme s dívkou, jež se nenadále stane „předpokládanou dědičkou“, poté co se její strýc vzdá trůnu. Ve třinácti letech se zamiluje do mladého kadeta Filipa a rozhodne se za něj provdat, ačkoli její rodiče dávají přednost bohatším britským šlechticům. Vidíme dospí­vající Lilibet opravovat za války náklaďáky a v den vítěz­ství stát na balkóně Buckinghamského paláce po boku Winstona Churchilla. Vidíme mladou královnu, která se pokouší spojit role panovnice a matky dvou malých dětí. Sally Bedell Smithová nás uvádí do paláce a popisuje krá­lovninu každodenní práci – „červené krabice“ oficiálních listin, každotýdenní schůzky postupně s dvanácti minis­terskými předsedy, náročné zahraniční cesty, neustálý dohled tisku – i její osobní vztahy: s princem Filipem, celoživotní láskou a po čtyřiašedesát let manželem, s dětmi, jejichž manželství většinou zkrachovala, s vnou­čaty a přáteli. Nesmírně čtivá, ale badatelsky pečlivě připravená kniha ukazuje zblízka ženu, kterou známe jen na dálku, její čilou povahu, smysl pro humor a bystrý intelekt, díky nimž zvládá nejnáročnější úkoly pracovního i rodinného života. Rovněž poskytuje vhled do fungování poslední velké světové monarchie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141332/alzbeta-ii-zivot-moderni-panovnice-sOA-141332.jpg 4.431
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno, Triton

Elizabeth the Queen: The Life of a Modern Monarch, 2012

Kniha Alžběta II.: Život moderní panovnice

Kerberos

Nedávno jsem shlédla dokument o princezně Margaret a začala sledovat seriál Koruna.Chtěla jsem si některé události porovnat.Kniha je dobrá, i když ne příliš záživná,splnila svůj účel.Doplnila mi některé mé neznalosti.Každopádně seriál Koruna všem doporučuji.

Simi
26.02.2020

Knihu jsem přečetla jedním dechem, velmi mne upoutala a četla se opravdu dobře. Jak je uvedeno i v závěrečném poděkování, nejedná se o oficiální životopis, ten bude sepisován až po královnině smrti. Každý "životopisec" má k osobnosti, o které píše, obdivný vztah. To platí i pro SBS. Občas jsem si říkala, jestli to trochu nepřehnala, a to Alžbětku roky hluboce obdivuji i já. Některé skutečnosti autorka vynechala, naposledy se nezmínila o rozchodu Williama s Kate, jakoby nebyl. U nás nemáme moc "nebulvárních" knih o britské královské rodině a informace o královnině fungování, tradicích a pravidlech dvora jsou v knize rozsáhlé. Současně jsem dohledávala další informace o lidech, místech a jiných věcech, u kterých jsem postrádala vysvětlení. Bylo by prima, kdyby toho pod čarou bylo v poznámkách překladatele víc. Sice vím, kdo je peer:-), ale řadu jmen se mi nepodařilo ani vygooglit. Chyby tam skutečně jsou a překladatel si měl dát víc záležet. Výhrady vlastně píši pro budoucí čtenáře, aby nebyli zaskočeni. I mně komentáře připravily na to horší a o to víc jsem si každou stránku užila. Doporučuji k přečtení nejenom monarchistům:-), protože Lilibeth je PROSTĚ ÚŽASNÁ.

mistrikova
03.02.2020

Když si odmyslíte tu spletitost všech jmen a postav kolem Alžběty II., tak jsou to dva příběhy v jednom: biografie britské panovnice a historie Velké Británie za posledních víc než 60 let. Doporučuji přečíst.

31.05.2019

Odpověď pro kklepkuu-peer=člen sněmovny lordů,tj.horní sněmovny.Členství je buďto dědičné nebo ho lze získat povýšením do šlechtického stavu což je vlastně státní vyznamenání navrhované vládou a udělované některým členem královské rodiny.

kklepkaa
30.05.2019

Britská královna je velmi zajímavá žena. Už dlouho jsem si na tenhle její životopis brousila zuby, abych ji lépe poznala. Což se podařilo. Sally Bedell Smith předkládá hlavně fakta, věnuje se převážně důležitým milníkům královnina života a vůbec královské rodiny, ale i třeba to, jaká je za zavřenými dveřmi. Co mě trochu štvalo, že ne všechno bylo úplně vysvětleno, ale uznávám, že třeba obeznámit čtenáře s tím jak funguje britský parlament úplně nespadá do tématu, jenže když už se autorka zmiňuje třeba o peerech, tak bych taky ráda věděla kdo to vlastně je.
Co musím vyčíst českému překladu, tak rozhodně mnohdy až kostrbatý překlad, kdy některé věty totálně nedávaly smysl. A překlady typu Markéta Rose či jednou použít originál a o pár odstavců dál použíž domělý český ekvivalent... jako proč?! Překladatel měl ponechat všem orginální jména a působilo by to daleko lépe.

16.04.2019

Vražda překladem.Ovšem Sally B.-S.je v životopisných knihách o britské královské rodině špička,velmi propracované texty,faktografie v pořádku.Knihy to jsou velmi obsažné(tlusté)ale nevadí,aspoň mně ne.Loni vyšla její kniha věnovaná princi Charlesovi,přinejmenším stejně dobrá,zatím do češtiny nepřeložená.Možná dobře.Kdoví jak by dopadl Karel Jiří Filip Artur po česku.Ještě ke všemu Margaret není Markéta-to je Peggy.Připomnělo mi to historku jak překladatel Harryho Pottera říkal že ho polévá hrůza při představě že by v prvním díle přeložil jméno na Jindru Hrnčíře jak si přál vydavatel..

Mdarcy
20.12.2018

Na tuhle knížku jsem se těšila a měla jsem velkou radost, že vyšla česky. Nadšení mě po pár stránkách ale přešlo. Tématicky je knížka bezesporu nesmírně zajímavá a obsahuje spoustu informací ze soukromého a pracovního života královny, co se ale vážně nepovedlo, je český překlad. Musím tady bohužel souhlasit s tím, že skoro na každé stránce se objevuje nějaký "kostrbatý obrat", místy špatné skloňování, špatné velké/malé písmeno u názvu apod. Takže vzhledem k tomu, jak málo knih u nás o tomto tématu vychází, je tohle za mě velká škoda a "promarněná šance". PS: Ta Markéta Rose mě tam taky štvala strašně, ale na druhou mohlo být i hůř a mohli jsme se dočkat třeba "Markéty Růženy".

genie
03.11.2018

Alžběta II. je nepochybně jednou z nejzajímavějších postav 20. a 21. století … Autorka tak skutečně měla slušný "materiál ke studiu" . Nicméně možná to je překladem, ale kniha je místy kostrbatá a jsou v ní nesrovnalosti (už 14. 7. se koná bohoslužba za oběti z 11. 9.?, v r. 2000 navštíví Camilla Parker B. akci s manželem, se kterým se v r. 1995 rozvedla?). Říkám si, kolik jiných blbostí tam může být, aniž bych na to přišla ...?