Golem

Golem https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156769/golem-156769.jpg 4 26 4

Pražské židovské kroniky série

>

Kerel Štorkán: I. Zaslíbené město, II. Zrození Golema, III. Golem Rabbiho Löwa Golem a jeho tvůrce rabbi Löw jsou hlavními hrdiny třídílné Pražské židovské kroniky. Židovská obec za vlády Rudolfa II. vzkvétala. Císař držel nad Židy ochrannou ruku, protože jejich primas Maisel mu půjčoval peníze na vše, co potřeboval. Přesto nebyl jejich život lehký. Bohatství židovských obchodníků lákalo lupiče, kteří pro zlato neváhali vraždit. V době moru odjel císař do Plzně a židovská obec zůstala bez ochrany. Právě proto se rabbi Löw rozhodl vytvořit Golema – ochránce Židovského Města. Všechny nitky různých osudů obyvatel ghetta směřují ke Golemovi, na kterého přenesl svoji vnitřní sílu učený rabbi Löw. Golem ochraňuje Židovské Město i v době, kdy zemřel dobrodinec Maisel a jeho závratný majetek si přivlastnil císař Rudolf. Přesto rabbi Löw Golema nakonec uspal, neboť by se pro mnohé mohl stát velkým pokušením. -- zdroj: www.legie.info --... celý text

Komentáře (4)


pydla
pydla
12.03.2022 3 z 5

Moc jsem se na knihu o Golemovi těšil, ale jsem zklamaný. Kniha je velmi čtivá, je v ní krásně popsán život za panování Rudolfa II. a rozkvět Židovského města ( gheta ) v Praze, ale jako celek to je jen o dluzích, mamonu, prostopášnosti bohatých můžů i žen, a o tom, že mocní si můžou dělat co chtějí , jejich slovům se nedá věřit a jsou k Vám " vlídní" jen, dokud z vás mají užitek. Vznik Golema je mýticky stvořen pár větami, pak vybírá dluhy, chrání město před rabováním a nokonec je opět pár větami zbaven života. Takže se o něm, vlastně nedozvíte nic.

manelka
manelka
15.01.2020 5 z 5

Krásná čtivá kniha. Doporučuji


Abana
Abana
06.11.2017 5 z 5

Celá trilogie o Golemovi a Židovském městě je velmi povedené jednodušší a oddechové čtení. Myslím, že se v knihách krásně povedlo zachytit atmosféru staré Prahy z Rudolfínských dob, popisovanou příběhy jednotlivých obyvatel, ať už židovských či křesťanských. Je zajímavé, jak se osudy lidí "za zdí" ghetta proplétají s osudy lidí "před zdí" a velmi citlivě popisují jejich soužití a potřebnost navzájem. Možná se dají tyto knihy vztáhnout i na dnešní dobu a tím zdůraznit nutnost moudrosti, uvědomění si hodnot a tolerance mezi lidmi. A jak píše komentář přede mnou- kdo má doma nečtoucího náctiletého človíčka, doporučuji mu tyto knihy podstrčit. Díky těmto knihám jsem se dostala i k dalším historickým dílům pana Štorkána o katu Mydlářovi, které tímto doporučuji.

mistrikova
mistrikova
03.09.2017 5 z 5

Krásná kniha s ilustracemi napsaná velmi čtivě, zavede čtenáře do pražského židovského ghetta, kde máme možnost nahlédnout do běžného života Židů, nad nimiž má ochrannou ruku primas Maisel a posléze rabi Löw. Dějová linie sestává z různých poučných příběhů o soužití Židů a katolíků, lásce i zradě ve všech sociálních vrstvách společnosti včetně pikantních zápletek ze dvora Rudolfa II. Zrod Golema je již jen vyústěním potřeby ochránit ghetto před vlnou nenávisti a rabováním flagelanty a pobudy. Docela povedené nenáročné dílko, které by mohlo zaujmout i náctileté středoškoláky.