mistrikova

Přečtené 349Mediciovci: Mocný muž
říjen 2021 - leden 2022
Mediciovci: Mocný muž 2018, Matteo Strukul


Pohlednice z Itálie
září - prosinec 2021
Pohlednice z Itálie 2020, Alex Brown


Karel IV. - Císař a synové
září - říjen 2021
Karel IV. - Císař a synové 2015, Josef Bernard Prokop


Z příkazu krále
září - říjen 2021
Z příkazu krále 2012, Kate Emerson


Marco Polo I - Karavana z Benátek
září 2021 (16.-19.)
Marco Polo I - Karavana z Benátek 2016, Muriel Romana

Moc pěkné zpracování života Marca Pola od teenagerského věku, kdy se ve svých rodných Benátkách zamiluje do Donatelly, své první lásky, návrat jeho otce Niccola a jeho bratra Mattea z dalekých cest a útěk Marca za cestovatelským dobrodružstvím s krásnou otrokyní Núrzad. Během dlouhého několikaletého putování s otcovou obchodní karavanou za Kublajchánem zažívá spoustu dobrodružství. Poznává zvyky cizích krajů a národů a často se ocitá na pokraji života a smrti, ať při pouti přes velehory Nepálu, poušť Gobi, nebo při setkávání s nebezpečnými nepřáteli a bojovníky Kaduem, Abakou aj. Jak získává obchodní i diplomatické zkušenosti a podléhá dobrodružné povaze, vrhá se často bezhlavě do vyhrocených situací. Můžeme pozorovat, jak se i vyvíjí jeho charakter a z naivního chlapce se stává mužem. Oceňuji nejenom popis samotného cestování, ale i zmínku o zvycích národů a politické situaci na dálném Východě a Orientu.


Milenci na jednu noc
19. září 2021
Milenci na jednu noc 2020, Ivan Klíma


Rouputuan - Meditační rohožky z masa
srpen - září 2021
Rouputuan - Meditační rohožky z masa 2021, Li Yu


Císařovna
leden - září 2021
Císařovna 1972, Norbert Frýd

Román nejenom o belgické princezně Charlottě a jejím manželovi, rakouském arcivévodovi, Ferdinandu Maxovi, a jejich cestě na mexický trůn, snaze o nastolení císařství v politicky i občansky rozháraném Mexiku, ale také o politických nitkách, za které tahaly ostatní evropské mocnosti včetně Napoleona a Franze Josefa II. Spisovatel podrobně popisuje události v Evropě 19. století i vztahy mezi vznikajícími USA a Mexikem, dále vnitropolitické události v Mexiku i vznik Rakouska-Uherska. Kniha stojí za přečtení. Čtenář získává solidní představu o dané době.


Mezi dvěma královnami
květen - červenec 2021
Mezi dvěma královnami 2011, Kate Emerson

Kniha je romantickým zpracováním života Anne Bassette, která byla skutečnou historickou postavou a jejíž otčím byl Arthur Plantagenet, který byl zprvu ve službách Jindřicha VIII., než u něj upadl v nemilost. Sledujeme snahu její matky dostat Annu i jeji sestru Catherine ke dvoru jako dvorní dámy současné manželky Anny Boleynové. Situace však na královském dvoře je nejistá, plná intrik a obav z toho, že být milenkou krále skýtá jak výhody, tak nevýhody a nebezpečí v podobě stejného osudu, který potkal Annu Boleynovou. Král hledá milenku i budoucí královnu, protože i nadále touží po mužském dědici. Autorka zde čerpá z dostupných historických pramenů, ve kterých Anna Bassettová mohla být jednou z jeho milenek, a tak se roztáčí soukolí dvorských intrik i milostného jiskření mezi Annou a králem...i dalšími nápadníky. Pěkná kniha. Zajímavé čtení.


Perské mýty
duben - červenec 2021
Perské mýty 1997, Vesta Sarkhosh Curtis


Černý tulipán
leden - červen 2021
Černý tulipán 2019, Alexandre Dumas, st.

Anotace výše uvedená ke knize prakticky vykresluje dějovou linii. Jen dodám, že nakonec dobro zvítězí nad zlem.


Mnich
leden - květen 2021
Mnich 2019, Matthew Gregory Lewis

Knihu jsem četla po té, co jsem viděla asi dvakrát filmové zpracování, které spíše lyricky naznačovalo dějovou linii. Můj velký obdiv autorovi, který dokázal již ve svých 19 letech napsat tak čtivé a zároveň velmi vyzrálé dílo zabývající se hned několika smrtelnými hříchy najednou...prostě nadčasové...


Anna Boleynová – Králova posedlost
? - duben 2021
Anna Boleynová – Králova posedlost 2017, Alison Weir


Kateřina Aragonská: Pravá královna
březen - duben 2021
Kateřina Aragonská: Pravá královna 2016, Alison Weir


Dívka se zlatýma očima
březen 2021 (15.-24.)
Dívka se zlatýma očima 1907, Honoré de Balzac


Ovidiova poslední láska
leden - březen 2021
Ovidiova poslední láska 1993, Jaromíra Sekotová

Dle anotace jde o dívčí román, ale stylem psaní spíše vyhovuje dospělému znalému historie starověkého Říma. Pojednává o posledních letech života Publia Ovidia Nasona, který byl císařem Augustem poslán do exilu z neobjasněných důvodů. Exil trávil v Tomidě, městě Gethů, dnešním Rumunsku. Jeho příběh vypráví jeho poslední láska, Rusavi, která je napůl Řekyně a napůl Gethka. Kniha je psána citlivě, takříkajíc lyricky, mladou ženou, které se Ovidius ujal v jejích 15 letech, vzdělával ji v latině a která se o něj starala po zbytek jeho exilu až do jeho skonu. Román by se mohl líbit čtenářům/čtenářkám, kteří mají rádi historické romány o době římské a mají povědomí o římských básnících a jejich době.


Naopak
březen 2021 (05.-13.)
Naopak 2014, Miroslav Holub


Krmíme ptáky - ale správně
09. březen 2021
Krmíme ptáky - ale správně 2018, Peter Berthold


Papouščí básničky pro kluky i holčičky
05. březen 2021
Papouščí básničky pro kluky i holčičky 2015, Alena Winnerová


Balada o žaláři v Readingu
04. březen 2021
Balada o žaláři v Readingu 2011, Oscar Wilde


Lásky
? - březen 2021
Lásky 2017, Carlo Dossi


Lady Fuckingham
únor 2021 (23.-24.)
Lady Fuckingham 1999, Oscar Wilde


Druhá láska
leden 2021 (24.-29.)
Druhá láska 2013, Nora Roberts

Chtěla jsem zkusit si přečíst harlekýnku od světoznámé autorky. Předesílám, že jsem romantička, trochu pragmatická a pár harlekýnek jsem už četla. Většinou však čtu historické romány. Nicméně kniha mě docela zklamala stylem, jaký byl napsaný. Námět dobrý, ale silně pokulhávalo chování obou hlavních postav. Ač romantika, tak jejich chování naprosto nelogické a dialogy neuvěřitelné, ploché myšlení i jednání ve vztahu. Nevím, jestli tento styl psaní odráží způsob myšlení Američanů nebo je jejich naturel tak odlišný od Evropanů. V souhrnu výplach zbytku mozkových buněk.


Noc na Karlštejně
leden 2021 (06.-17.)
Noc na Karlštejně 2017, J. Vrchlický (pseudonym)


Z písku a popela
prosinec 2020 - leden 2021
Z písku a popela 2017, Amy Harmon

Měla jsem z této knihy takové rozporuplné pocity. Na jednou stranu je to velmi silné téma: druhá světová válka v Itálii, okupace Říma a Florencie nacisty, holokaust, vztah a "zakázaná láska" mladého katolického kněze a jeho židovské kamarádky, propojení víry katolické a židovské. Příběh tedy má více rovin, což dojde čtenáři až po dočtení knihy. Přiznám se, že se mi kniha nečetla dobře. Obzvlášť pasáže, kde autorka popisuje skrývání před nacisty, sugestivně podaný všudypřítomný strach pronásledovaných Židů a jejich transport do koncentračních táborů. Příběh určitě zasáhne čtenáře již tím, že si uvědomíme, kolik židovských rodin bylo násilně rozděleno a zlikvidováno, zničeny jejich rodinné kořeny. Zároveň kniha vysílá poselství lásky k bližnímu, pocit sounáležitosti i zodpovědnosti, který je hmatatelný v celém příběhu. Doporučuji tuto knihu jako "povinnou četbu", aby si lidé uvědomili, že tato smutná historie se nesmí již nikdy opakovat.


Kateřina Keplerová
leden 2021 (02.-09.)
Kateřina Keplerová 2006, Katja Doubek

Kateřina Keplerová byla matka slavného německého astronoma. Kniha vypráví její životní příběh, které se odehrával v 16. století, v době nizozemské revoluce, násilné rekatolizace, utlačování protestantů a kalvínistů, kdy kdokoliv mohl být nařčen z čarodějnictví a odsouzen k upálení. Doba plná kontrastů. Její život nebyl lehký již od dětství, kdy ji vychovávala pěstounka a naučila ji bylinkářství. Následovalo bouřlivé manželství, vychovávala čtyři děti prakticky sama, zatímco její manžel opakovaně odcházel do války v Nizozemí. Kniha dává nahlédnout i do života její širší rodiny. Popisuje také mateřství, vysokou novorozeneckou úmrtnost i rizikovost porodu v domácích podmínkách. Dobu, kdy nebyla dostupná lékařská péče a ženy se spoléhaly buď samy na sebe, na sousedku nebo na porodní bábu a bylinkářky. Je také i takovou malou studií o čarodějnických procesech. Ačkoliv je to již několik let, co tato kniha vyšla, stojí stále za přečtení.


Svatý Mikuláš
? - leden 2021
Svatý Mikuláš 2017, Bettina Herrmann


Jak vznikly nebe a země
08. leden 2021
Jak vznikly nebe a země 2017, Susanne Brandt


Advent a Vánoce
08. leden 2021
Advent a Vánoce 2018, neznámý, neuveden


Honorární konzul / Doktor Fischer ze Ženevy
prosinec 2020 - leden 2021
Honorární konzul / Doktor Fischer ze Ženevy 1987, Graham Greene

Graham Greene je můj oblíbený spisovatel, který mě oslovil svým stylem psaní i vyjadřováním svých myšlenek a názorů, což mě pak nutí k přemýšlení nad určitými tématy. Oba romány nesou v sobě stopy příběhů o lidech, kteří vlastně hledají sama sebe, ať jsou chudí nebo bohatí penězi i duchem. Honorální konzul vypráví příběh doktora Eduarda Plarra žijícího v Argentině, kde obyčejní chudí lidé žijí poněkud odevzdaně své životy v chudobě. Je pod nadvládou vojenské diktatury a pod vlivem USA. Eduardo je citově chladný, pragmatický muž, který ošetřuje bohaté i chudé. Je napůl Angličan a přátelí se s dalšími dvěma Angličany-se samozvaným doktorem Humphriesem a s honorárním konzulem Charleym Fortnumem. Ten se omylem dostane do rukou únosců a rozjíždí se sarkasticko-groteskní změť událostí. Asi nejlépe charakterově vykreslenou postavou je právě konzul. Není to žádný hrdina. Je to starý muž, který miluje svou velmi mladou manželku, kterou si našel v nevěstinci a hledá svou míru v pití whisky.Příběh má více rovin a autor nás nutí se zamyslet na tématy jako je: víra v sebe samého, víra v Boha, láska, naděje, hledání sebe sama i beznaděj. Dokonce cíleně kritizuje politiku, ať marxismus a komunismus, tak i kapitalismus. V druhém románu, Doktor Fischer ze Ženevy, autor vypráví příběh Alfreda Jonese, který se zamiluje do Anny Luisy, dcery zámožného výrobce zubní pasty, doktora Fischera. Hlavní hrdina není mladý, je o 30 let starší od své ženy, je handikepovaný a není bohatý. Nicméně je bohatý duševně a charakterově. Jeho žena nemá dobré vztahy s otcem. Doktor Fischer se totiž na svých večírcích vyžívá v ponižování své klaky známých, stejně zámožných lidí. Opravdový charakter se však projeví až na posledním večírku ke konci knihy. Obě dvě knihy doporučuji. Jsou čtivé a opravdu čtenáře donutí přemýšlet.


Vyhnanci
leden 2021 (01.-02.)
Vyhnanci 1994, James Joyce

Jde o tříaktovou hru pojednávající o nevěře fyzické i duševní. Hlavním hrdinou je spisovatel Richard, který žije ve volném vztahu s Bertou. Ačkoliv on ji byl opakovaně nevěrný s různými ženami, a navíc udržoval platonický vztah s učitelkou hudby svého syna, Berta mu dosud nebyla nevěrná. Proto připraví zkoušku pro Bertu i svého nejlepšího přítele Roberta, o kterém ví, že k Bertě od začátku chová milostné city. V posledním dějství se čtenář/divák dozví, zda zvítězí láska, touha či přátelství.


Beznadějná pokolení
prosinec 2020 (19.-30.)
Beznadějná pokolení 2018, Herman Bang

Poněkud opomíjená prvotina dánského spisovatele. Lehce autobiografická. Příběh odehrávající se v 19. století v Dánsku. Vypráví o Williamovi Högovi ze známého, ale zchudlého rodu. O jeho smutném dětství v rodině otce trpícího maniodepresivní psychózou, dědičným onemocněním, které celá rodina tají před okolím. Chování otce dopadá na celou rodinu, smrt matky na souchotiny semkne jeho sestry Ninu a Žofii. Postupně se dozvídáme o jeho první lásce k o dost starší ženě, jeho hledání sebe sama a životní cesty, touhu stát se hercem, úpadek do melancholie. Tato kniha byla pro mě příjemným překvapením, i když místy autor zabředával do dekadentní ponurosti vnitřních prožitků hrdiny.


Waverley aneb Před šedesáti lety
srpen - prosinec 2020
Waverley aneb Před šedesáti lety 1962, Walter Scott

Tato kniha nebude patřit k nejčtenějším ani nejčtivějším. Zda je to rozsáhlým a květnatým opisem skotských hrdinů i skotského naturelu, přenechám na zvážení ostatním čtenářům. Byla dlouho rozpracovaná v šuplíku, jak sám autor podotkl v doslovu. Nicméně i po několika staletích nám dává nahlédnout do doby občanské války ve Skotsku, kdy horalé se snažili dosadit na trůn následníka trůnu ze Stuartovské dynastie z francouzského exilu. Hlavní hrdina Edward Waverley je zprvu vykreslen jako snílek, rozmazlený, naivní budoucí dědic anglického panství Wayverley-Honour. Nejprve získá místo v anglické armádě, aby dle mínění své vlivné rodiny, dostál rodinným tradicím a vybudoval si zářnou vojenskou kariéru a slávu. Vlivem událostí a osudu se však dostane na opačnou stranu, tj. na stranu jakobitských horalů, kde zažije četná dobrodružství. Jeho charakter vyzrává. Poznává, co je opravdové přátelství, hrdinství, ušlechtilost a také skotské klanové tradice. V románu samozřejmě nechybí láska opětovaná i neopětovaná. Hodnotila jsem jen 3* kvůli první polovině románu, která nebyla pro mě příliš čtivá, byla náročná na pozornost. Ale vzhledem k celku hodnotím román kladně. Obzvláště snaha přiblížit skotské prostředí.


Jošt
prosinec 2020 (22.-24.)
Jošt 2020, Zdeněk Grmolec

Kniha se mi líbila. Autor si dal práci a popsal nejenom život moravského markraběte a římského krále Jošta, ale i geopolitické vztahy té doby. Sleduje zavedenou známou linku, kdy Jošt se politicky i finančně postupně vzmáhá, zatímco český král Václav IV. prolévá hrdlo alkoholem a nechává za sebe vládnout jiné a obírat se o majetek. Dále se také dozvídáme o životě Joštových bratrů Jana Soběslava a Prokopa i o bratranci Zikmundovi alias lišce ryšavé a jeho taženích proti Turkům. Souhrnem: je to kompaktní dílko, které pobaví i poučí a doporučuji jej k přečtení.


Doktor Jessenius
říjen - prosinec 2020
Doktor Jessenius 2020, Jaroslava Černá

Kniha o jednom z našich nejznámějších lékařů v pojetí autorky bylo zajímavé čtení, i když místy nudné (pasáže, kdy Jan Jesenius zpytoval svědomí nebo bědoval ve vězení). Líbil se mi popis rudolfínské doby i vztahy mezi tehdejšími učenci (Brahe, Kepler) a vztah k politice, víře a vlastenectví. Ale něco mi na stylu vyprávění nesedělo, proto jen 4*.


Podezřelý
prosinec 2020 (11.-12.)
Podezřelý 2020, Paulina Świst

Poslední díl trilogie má trochu matoucí název. V podstatě jde o propojení příběhu obou kamarádů, komisaře a prokurátora na jedné straně a komisařova bratra Daniela, který je bývalý voják a celoživotní průšvihář. Polští padouši opět úřadují. Na scéně se samozřejmě objeví i prokurátorova sestra Marysia, která si začne s Danielem. Samozřejmě děj nepostrádá sexuální scény, kde si autorka libuje v sexuální submisivitě ženy (což je pro ni typické). V tomto závěrečném dílu gradují i slovní vulgarity a násilí, což mi přišlo až moc přitažené za vlasy a rozhodně to polským policajtům nedodávalo více na "tvrďáctví".


Komisař
prosinec 2020 (09.-11.)
Komisař 2019, Paulina Świst

Druhý díl navazuje na ten předchozí postavami i příběhem. Na rozdíl od prvního dílu přibylo vulgarit a ubylo sexu. Hlavním aktérem je komisař v utajení, který využije svojí role i "figurantku", aby se dostal polsko-ruské mafii na kobylku. Čtenář/ka nepřijde o sprosťárny horší než od polského dlaždiče. No, po přečtení jsem si říkala, že autorka ač právnička (u které bychom předpokládali jistou distingovanost), pěkně přitvrdila a evidentně jsou její dílka spojená s vlastní projekcí. Podruhé bych to nečetla a určitě knihu podaruji.


Čtyři roční období: Rok v Římě
září - prosinec 2020
Čtyři roční období: Rok v Římě 2014, Stefan Ulrich

Tuto knížku mi věnovala moje kolegyně z práce, která ví, jak moc miluji Itálii. Nějakou dobu mi ležela v knihovně a čekala na přečtení. Váhala jsem, jestli mě cestopis bude bavit. Nakonec jsem si ji přečetla a zjistila, že nejde o cestopis, ale o povídání německého novináře Süddeutsche Zeitung o prvním roce stráveném v Římě. Peripetie s úřady, byrokracií, nová přátelství s "domorodci", poznávání italských zvyků a italského způsobu života. Příjemné čtení.


Knížka s červeným obalem
30. listopad 2020
Knížka s červeným obalem 2003, Alexandra Berková


1 ...