mistrikova mistrikova komentáře u knih

Z písku a popela Z písku a popela Amy Harmon

Měla jsem z této knihy takové rozporuplné pocity. Na jednou stranu je to velmi silné téma: druhá světová válka v Itálii, okupace Říma a Florencie nacisty, holokaust, vztah a "zakázaná láska" mladého katolického kněze a jeho židovské kamarádky, propojení víry katolické a židovské. Příběh tedy má více rovin, což dojde čtenáři až po dočtení knihy. Přiznám se, že se mi kniha nečetla dobře. Obzvlášť pasáže, kde autorka popisuje skrývání před nacisty, sugestivně podaný všudypřítomný strach pronásledovaných Židů a jejich transport do koncentračních táborů. Příběh určitě zasáhne čtenáře již tím, že si uvědomíme, kolik židovských rodin bylo násilně rozděleno a zlikvidováno, zničeny jejich rodinné kořeny. Zároveň kniha vysílá poselství lásky k bližnímu, pocit sounáležitosti i zodpovědnosti, který je hmatatelný v celém příběhu. Doporučuji tuto knihu jako "povinnou četbu", aby si lidé uvědomili, že tato smutná historie se nesmí již nikdy opakovat.

19.01.2021 4 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Jedná se o popis doby a společnosti v Anglii po ukončení první světové války, kdy se v knize prolínají prvky psychologického a společenského románu. Rozhodně nejde o pornografický román, ačkoliv popis sexuálních scén musel vyvolat pozdvižení v době vydání knihy.
Na jedné straně nefungující manželství tělesně postiženého příslušníka šlechty (sir Clifford Chatterley), na druhé straně jeho manželka Connie - hledání sebe sama a svého citového i sexuálního uspokojení. Dilema naplnění manželství jak na citové a tělesné úrovni, tak i ve směru potomstva (čehož sir Clifford není schopen). Industrializace Anglie a její dopady na život člověka z chudší vrstvy obyvatel versus jak již níže bylo zmíněno - filozofování nebo spíše politické názory "smetánky", ve kterých se objevuje zmínka i o bolševicích, komunistech atd. Velmi vydařený román, který má v sobě více rovin a témat.

24.08.2020 5 z 5

Kněžna Ludmila: Vznešená, milovaná, zrazená Kněžna Ludmila: Vznešená, milovaná, zrazená Hana Parkánová-Whitton

Kniha se četla dobře. Čtenář si musí však uvědomit, že s ohledem na nedostatek relevantních informací, které se vztahují k životě Ludmily, což podotýká i autorka v epilogu, se jedná o historickou fikci. Některé nebo převaha dialogů mají nádech červené knihovny. Kniha zachycuje mladou Ludmilu, kdy se seznamuje s knížetem Bořivojem, za kterého se provdá a historické pozadí té doby. Tj. počínající christianizaci pohanských slovanských kmenů v oblasti Pšova (dnešní Mělník) a nájezdy okolních sousedů na knížectví Přemysla Bořivoje na Levý Hradec (dnešní Roztoky u Prahy) a Prahu. Popisuje i spojenectví Bořivoje a Svatopluka vládnoucího Velkomoravské říši. Je to takové romantické oddechové čtení.

22.08.2020 4 z 5

Nový Měsíc Nový Měsíc Stephenie Meyer

Druhý díl se mi líbil kvůli tomu, jak se prohlubovalo přátelství mezi Jacobem a Bellou a přiznám se, že jsem Jacobovi držela pěsti. Jinak tento díl byl oproti prvnímu trochu slabší.

03.02.2020 5 z 5

Cizinec přichází Cizinec přichází Mika Waltari

Ačkoliv nejsem čtenářka severských autorů, díky Čtenářské výzvě jsem sáhla po finském klasikovi M.Waltarim. A musím se přiznat, že knihu o 140 stránkách jsem zhltnula za 1 den a nelitovala jsem svého výběru ani minutu. Ač je dílko napsané v roce 1937, stále má co říci čtenářům i v dnešní době: příběh zasazený do chudého finského venkova, kde na zpustlém statku žije mladá žena se svým manželem, nevyléčitelným alkoholikem a slabochem, starým hospodářem Hermannem a nově příchozím tajemným, trudnomyslným čeledínem Altonenem je sondou do myšlenkových pochodů všech zúčastněných postav. Květnatost i symbolika jazyka vtahuje do děje čtenáře, pro kterého je pak mnohem snazší představit si pochmurnou atmosféru, pocit bezmocnosti hlavní hrdinky a drsnou přírodu Finska, která dotváří smyslové požitky z celého díla. Vyústění příběhu je k zamyšlení, což byl zcela jistě autorům záměr, který se ve své době vzniku díla však nesetkal s kladným ohlasem především ze strany církve a příběh byl na svou dobu poněkud kontroverzní.

19.11.2017 4 z 5

Vykonavatel Vykonavatel Juan Gómez-Jurado

Právě jsem ji dočetla, trvalo mi to asi 2.5 dne...chtěla jsem změnu, a proto padl můj výběr na tuto prvotinu i v rámci čtenářské výzvy. Nemohla jsem od ní odtrhnout oči. Čtivé, strhující, napínavé... Fikce i skutečnost v jednom, dotýkající se ožehavého tématu sodomie kněží. Člověka to donutí přemýšlet nad tím, co se skutečně asi odehrává v pozadí Vatikánu - kdo a jak tahá za nitky... Autor ač Španěl, mistrně popisuje nejenom několik staletí trvající rigiditu a dogmatické vedení katolické církve, ale i fungování italské kriminálky a vatikánských tajných služeb... Kniha jde ke konci rychle do překvapivého finále... Prostě super!!!

15.01.2017 5 z 5

Sfinga Sfinga Robin Cook

Knihu Sfinga jsem si vybrala, protože je od světoznámého autora, který píše napínavé sci-fi, alespoň tak jsem to pochopila z různých recenzí. Vzhledem k tomu, že pracuji v nemocnici, snažím se nevybírat si knihy s lékařskou tématikou... Aby člověk přišel na jiné myšlenky... Mám tuto knihu rozečtenou a pokaždé se musím přemlouvat k pokračování ve čtení... Hlavní hrdinka, mladá egyptoložka, mi přijde tak naivní, až je to neuvěřitelné. Přitom příběh by mohl mít docela zajímavou zápletku i průběh děje by mohl být napínavý... Ale autor tu knihu pokazil tím, že využívá stereotypní archetypy mužů, kteří se kolem egyptoložky točí: přítel lékař, který neuznává její profesi a podceňuje ji anebo dva machos - Řeka a Francouze... Děj se pak stáčí do takové "červené knihovny", což mě začalo nudit. V některých chvílích jsem si říkala, že hlavní hrdinka by měla konečně na tu svou naivitu nějak doplatit. Strašně mě rozčilovala. Knihu dočtu, ale moc dobré ohodnocení nedám...moje první kniha od Robina Cooka a jsem zklamaná.

19.07.2016 3 z 5

Zlá milá Zlá milá Pavel Šrut

Nepatřím k nějakým velkým milovníkům básní, ale čtenářská výzva mě přivedla i na toto pole literatury a musím říct, že svazek básní se četl velmi dobře ačkoliv mi je lyrika dosti cizí.

06.06.2024 2 z 5

Bretaňské speciality Bretaňské speciality Jean-Luc Bannalec (p)

Toto je moje poslední kniha o komisaři Dupinovi ze série, ačkoliv jistě vyjdou i další díly. Mám pocit, že s každým dílem se opakuje to samé až klišoidní výlevy autora o výjimečnosti Bretaně a kulinářsko-kulturních prožitků doprovázející komisaře každým jeho případem a vyšetřováním. V tomto se autor dost ztrácí a původní zápletka detektivního případu upadá. Tento typ detektivky si oblíbí zejména milovníci Francie a Bretaně. Pro nezasvecené a čtenáře, kteří Francii tolik neprožívají, to může být až otravné.

06.06.2024 3 z 5

Rosice a okolí z nebe Rosice a okolí z nebe Milan Paprčka

Jako patriotka určitě doporučuji tuto monografii. Ať jste současní obyvatelé Rosic nebo některé z okolních obcí, nebo odsud pocházíte, krásné fotografie i popisky vás určitě zaujmou. Kniha je vhodná i jako dárek.

21.01.2024 5 z 5

Dynastie boha Slunce Dynastie boha Slunce Victoria Kanakaredes

Klasicky napsaný historický román s lehce detektivní zapletkou z doby vlády Amenhotepa. Vypráví zejména milostný příběh jeho dcery Ahmose a nastavajícího zetě Tutmose. V knize najdete popis života v té době, jak mocných, tak i poddaných. Intriky, lásku, zradu, odpustění, boj o moc, náboženství. Ať čtete historický román z doby starověkého Egypta nebo středověku, je vidět, že lidské chování je během času stále podobné. Kniha se jistě bude líbit milovníkům Egypta i romantických příběhů.

21.01.2024 4 z 5

Povídky z hor Povídky z hor Lev Blatný

Povídky brněnského rodáka inspirované horským prostředím, ale každá zároveň tak trochu smutná, s hlubokým ponaučením i ironií. Příběhy se zpočátku tvářily jako pohádky pro dospělé, ale na rozdíl od pohádek ne vždy mají dobrý konec.

01.01.2024 3 z 5

Naposledy se ohlédni Naposledy se ohlédni Janelle Brown

Přiznám se, že jsem knihu začala číst s určitým skeptickým očekáváním, že to bude totální hloupost. Nakonec jsem změnila názor díky zajímavému vývoji děje a vyprávění příběhu ze strany dcery i manžela zmizelé ženy, jejíž životní příběh skrývá v sobě tajemství v minulosti. Jako oddychovka je to relativně dobrá a čtivá kniha.

09.07.2023 3 z 5

Bretaňský příboj Bretaňský příboj Jean-Luc Bannalec (p)

Mám ráda komisaře Dupina, je mi sympatický určitým stylem staromilství. Jen mi vadí to, jak se již druhá kniha táhne strašně dlouho těmi popisy Bretaně. Chápu, že autor chce čtenáře vtáhnout do bretaňské atmosféry, kulinářského umění, místopisu, ale čtenář se pak může ztrácet v ději...Uvrtala jsem se nákupem několika dílů této série. Tak to určitě dočtu, ale určitě bych tento typ detektivky již nečetla. Opravdu pro milovníka Bretaně jako vyšité...

14.03.2023 3 z 5

Petr Vok z Rožmberka Petr Vok z Rožmberka Milan Švankmajer

(SPOILER) Dnes právě uplynulo 411 let od úmrtí českého šlechtice a významného politika Petra Voka z Rožmberka. A zrovna dnes jsem tuto naprosto skvělou monografii o jeho životě, názorech, tehdejší politice a dění v českých i moravských zemích, dočetla. Kniha ve mně zanechala naprosto fascinující dojem ohledně politických, náboženských a humanistických názorů a schopností Petra Voka z Rožmberka. V dnešní době je tato velmi známá postava českých dějin stylizovaná do českého Dona Juana své doby. A kniha Milana Švankmajera nás vyvádí z historického omylu. Popisuje mládí, dospívání a nabývání zkušeností i vývoj jeho názoru na náboženství a snahu o omezení vlivu Habsburků na dění v českém království. Petr Vok, věřící šlechtic, sám protestant, podporující svobodu náboženského vyznání, zároveň druhý nejbohatší a nejvlivnější šlechtic po císaři, znamenitý "ekonom" i politik, který svým "programem" oslabujícím vliv habsburského majestátu a podporující roli stavů na vládě v Čechách udělal mnohem více než jeho současníci, např. Karel starší ze Žerotína (také protestant, nejznámější moravský politik, podporující však Habsburky na českém trůně). Historická postava, která si zasluhuje obdiv i pro svou dobročinnou činnost. Doporučuji k přečtení všem, kteří se zajímají o historii.

06.11.2022 5 z 5

Bajky Bajky Jean De La Fontaine

Bajky se mi i přes archaismy moc líbily. Čtení spíše pro dospělé. Dnešní děti by nemusely některým slovům rozumět. Některé náměty byly nápadně podobně Ezopovým bajkám, které jsem četla v dětství.

07.09.2022 5 z 5

Karel IV. - Císař a synové Karel IV. - Císař a synové Josef Bernard Prokop

(SPOILER) Přidávám se ke komentářům pode mnou. Kniha mě bavila, ale na druhou stranu mi vadilo, jak Karel IV. protěžoval Václava, který toho velmi zneužíval. Bylo poznat, že pro císaře byl Václav vymodlené dítě a zároveň tklivá, romantická upomínka na Annu Svídnickou. Navíc Václav byl vykreslen autorem jako rozmazlené dítě, ze kterého vyrostl hejsek, pijan a budižkničemu. Charakterově se císaři vůbec nepodobá, a to císaře trápí, ale není již schopen jeho jednání usměrnit. Alžběta časem dospěla a byla císaři oporou, i když zjistila, že Karel IV. zplodil nemanželského syna, což ji hluboce ranilo. Líbilo se mi fiktivní setkání obou nevlastních bratrů. Samozřejmě, že čtenář musí očekávat záplavu státnických mouder a diplomacie. Nicméně v tomto díle jde zejména o retrospektivu života císaře Karla IV. a uzavření jeho panovnické epochy.

28.01.2022 4 z 5

Černý tulipán Černý tulipán Alexandre Dumas, st.

Anotace výše uvedená ke knize prakticky vykresluje dějovou linii. Jen dodám, že nakonec dobro zvítězí nad zlem.

12.09.2021 4 z 5

Doktor Jesenius Doktor Jesenius Jaroslava Černá

Kniha o jednom z našich nejznámějších lékařů v pojetí autorky bylo zajímavé čtení, i když místy nudné (pasáže, kdy Jan Jesenius zpytoval svědomí nebo bědoval ve vězení). Líbil se mi popis rudolfínské doby i vztahy mezi tehdejšími učenci (Brahe, Kepler) a vztah k politice, víře a vlastenectví. Ale něco mi na stylu vyprávění nesedělo, proto jen 4*.

23.12.2020 4 z 5

Komisař Komisař Paulina Świst

Druhý díl navazuje na ten předchozí postavami i příběhem. Na rozdíl od prvního dílu přibylo vulgarit a ubylo sexu. Hlavním aktérem je komisař v utajení, který využije svojí role i "figurantku", aby se dostal polsko-ruské mafii na kobylku. Čtenář/ka nepřijde o sprosťárny horší než od polského dlaždiče. No, po přečtení jsem si říkala, že autorka ač právnička (u které bychom předpokládali jistou distingovanost), pěkně přitvrdila a evidentně jsou její dílka spojená s vlastní projekcí. Podruhé bych to nečetla a určitě knihu podaruji.

12.12.2020 4 z 5