mistrikova mistrikova komentáře u knih

Konkláve Konkláve Robert Harris

Kdo má rád Řím, Vatikán a zajímá ho fungování nejvyšších pater katolické církve, tak je to ta pravá kniha pro něj. Kniha jistě čerpá z reálných pramenů, ačkoliv závěr je dost nevěrohodný a spíše vyzní jako groteskní výsměch církvi jako demagogické instituci. Nechybí intriky, které se klidně během reálného konkláve mohly objevit, stejně jako hříchy kardinálů porušujících desatero přikázání...Kardinál Lomeli není světec, ale skromný, vnitřně o své víře pochybující duchovní, kterému od začátku knihy držím pěsti. Knihu jsem přečetla za 1.5 dne. A doporučuji.

03.02.2020 5 z 5

Její příběh jako zapuzené/rozvedené královny, pro její vzhled či spíše kvůli impotenci již postaršího a nemocného Jindřicha VIII., je znám. Oceňuji autorčinu invenci historické fikce k rekonstrukci jejího dalšího života po ukončení manželství s Jindřichem VIII., ve které vystupuje jako chytrá a částečně i na svoji dobu značně emancipovaná a požitkářská žena, ktera si nejvíce cenila své svobody.

06.06.2024 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

(SPOILER) Tak toto byla kniha opravdu velmi zajímavá. A zároveň věřím tomu, že i v dnešní době někde na východě takové zapadlé vesnice určitě jsou, kde lékař zajišťuje veškerou lékařskou péči široko daleko. Strhující příběh se zajímavým koncem - popisujícím boj jeho kolegy se závislostí na morfinu.

09.07.2023 5 z 5

Bretaňské zlato Bretaňské zlato Jean-Luc Bannalec (p)

(SPOILER) Tento díl ze série detektivek s hlavní postavou komisaře Dupina je vcelku povedený. Dozvídáme se více o jeho zálibě v tučňácích, nechybí jeho několikáté petit café a i sám Dupin začíná být "bretonizován" díky již svému delšímu pobytu v Bretani. Vražda jeho známé, novinářky, která odstartuje jeho další případ, čtenáře zavede do salin a rozjíždí se informační mašinérie o výrobě soli z mořské vody. Případ je zdárně během pár dní vyřešen, tak jako vždy. Nejvíce mě pobavil Skippy naturalizovaný do australské části Bretaně. A jeho "spojka" sekretářka Nollwennová.

16.03.2023 4 z 5

Noc jako stvořená pro nevěru Noc jako stvořená pro nevěru Zdena Frýbová

Při čtení této knihy jsem se smála i nahlas a to téměř od začátku do konce. Zdena Frýbová krásně popsala duševní pochody muže "v přechodu" žijící dosud ve spokojeném manželství, který se bezhlavě zamiloval do ženy, jež je opakem jeho současné manželky, a který se snaží svoji nevěru "ospravedlnit" ve své hlavě i před milenkou. Závěr knihy je v duchu: " Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne a boží mlýny melou jistě a spolehlivě." Kniha se mi moc líbila a doporučuji ji jako skvělé oddychové čtení.

25.09.2017 4 z 5

Grayova hora Grayova hora John Grisham

Román Johna Grishama se trošku vymyká jeho zavedené lince, protože se odehrává v Appalačských horách v hornické oblasti, kam odjede pracovat mladá právnička jako stážistka. Děj má až detektivní nebo thrillerový nádech a zpočátku jsem si myslela, že bude mít i romantickou linku. Ale nakonec je vše jinak a od poloviny jsem příběh opravdu hltala.

17.09.2023 5 z 5

Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Ten příběh zná každý, byl několikrát zfilmován a na jeho motivy vznikl i muzikál. Nicméně nic z toho se nevyrovná knižní podobě díla, které zaujme i dnešního čtenáře a jistě si zaslouží patřit do domácí knihovny. Dumas ve svém díle rozehrál nejenom příběh o nenaplněné lásce, zradě a pomstě, ale i popis bonapartistické doby a tehdejší společnosti. Nutí čtenáře se zamyslet nad tím, jak daleko může zajít pomsta, jak napomoct tomu, aby boží mlýny mlely rychle a jistěji, a zda pomsta ve finále chutná sladce nebo hořce. Do jaké míry může člověk obětovat sám sebe. Líbil se mi psychologický vývoj Edmonda Dantése i jeho vnitřní souboj mezi svojí pomstou padni komu padni i schopností odpouštět a slitovat se. Geniální dílo.

12.07.2022 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Matně si pamatuji večerníček, ze kterého mi utkvělo v paměti jen strašidlo Barbucha. V dětství jsem tuto knihu nečetla, až v dospělosti v rámci čtenářské výzvy. Kniha je pěkná, příběh poučný. Nicméně souhlasím s komentáři pode mnou, že dnešní děti asi moc nebudou rozumět poněkud archaickému stylu psaní autora.

27.09.2020 4 z 5

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Lucy Diamond (p)

Oddychová romantická a zároveň i vtipná knížka o třicátnici, která stále hledá svoje místo v profesním a milostném životě, mě docela bavila. Asi nejvíce mě rozesmály hlášky jako "retrosoulož" a "postkoitální sendvič se šunkou". Kniha tak trochu ze života třicítky se bude třicítkám dobře číst :-)
Přečteno za 1 den.

04.02.2020 4 z 5

Kobra Kobra Frederick Forsyth

Kniha je strhujícím popisným thrillerem o drogovém kartelu zásobujím celý svět kokainem a aktivitě tajných služeb, které se snaží na příkaz prezidenta USA zničit tento bussiness. Ač zřejmě fikce čerpající ze skutečných reálií, zrovna v této době, kdy je Evropa zaplavena imigranty, kteří se skutečně zapojují do nelegální činnosti mafie jako Cosa nostra, N'dranghetta či Camorra, mi přijde kniha neskutečně aktuální. Stojí za přečtení.

20.08.2017 5 z 5

Mahulena, krásná panna Mahulena, krásná panna Jaroslav Seifert

Jedna z mých oblíbených pohádkových knih... Co k tomu dodat? Určitě si ji nechávám v knihovně i pro své děti...

20.07.2016 5 z 5

Mezi Slovany Mezi Slovany Libor Kvapil

Autor knihy vychází z dochovaných částí cestopisu arabského spisovatele a cestovatele, který se jmenuje Abū al-Hasan Alī ibn al-Husajn ibn Alī al-Masūdī, a popisuje svoji cestu s karavanou obchodníka s otroky Al-nizara, s níž se v roce 928 dostává do českého knížectví. Jedná se o dobrodružný cestopis, ve kterém je velmi čtivě vyobrazena doba a život Slovanů, včetně jejich zvyků, bitev, mýtů i současné vlády Václava I. Byla bych ráda, kdyby toto zdařilé dílko nezapadlo, a aby si jej přečetlo více čtenářů. Je to pohled ze strany cizince, jak nahlížel na zvyky našich předků i dalších slovanských národů začátku 10. století.

30.12.2023 5 z 5

Kráska a zvíře Kráska a zvíře Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

K přečtení pohádky mě inspirovalo filmové zpracování z roku 2014 s Vincentem Casselem v hlavní roli zvířete. Krásný příběh o soucitu a lidskosti.

27.12.2023 5 z 5

Kateřina Medicejská: Životopis Kateřina Medicejská: Životopis Leonie Frieda

Mám ráda Itálii a zajímá mě rod Medicejů, tedy jedna z jejich nejznámějších historických postav, Kateřina Medicejská, obestřena bulvárním tajemstvím, popisována jako intrikánka a travička, mě odjakživa velmi zajímala. Tento podrobný životopis o Kateřině Medicejské se nezabývá jen její osobou, ale i manželstvím a vládou jejího manžela Jindřicha II. a historií rodu Valois, včetně jejího regentství, vlády jejích dětí a občanských/náboženských válek ve Francii 16. století. Naprosto skvělá kniha pro milovníky historie. Doporučuji.

19.09.2023 5 z 5

Legendy o nevěstkách světicích Legendy o nevěstkách světicích neznámý - neuveden

Sbírka krátkých příběhů/legend o nevěstkách setkávajících se s mnichy a jejich pokání. Jan V.Pojer v edici Atlantis vydával překlady současné i antické literatury včetně děl méně známých, např.jako je tento.

17.09.2023 5 z 5

Nevinná zrádkyně Nevinná zrádkyně Alison Weir

Přiznám se, že jsem se velmi těšila, až si tento známý příběh, který byl i několikrát zfilmován, přečtu od Alison Weir. Vzhledem k tomu, že autorka evidentně studuje dostupné historické prameny, je i tato kniha zárukou historické fikce na reálných základech. Můžeme vidět, že v té době, plné intrik a mocenských bojů o trůn a vliv ve státě, jsou často nevinnými obětmi samotné děti hlavních strůjců intrik. Líbil se mi popis vnitřního života samotné Jane Grey, jejího dětství i vztahu ke Kateřině Parrové. Kniha je psána deníkovou formou z pohledu nejenom Jane Grey, ale i její matky a dalších postav.

09.07.2023 5 z 5

Francouzské pohádky Francouzské pohádky Václav Cibula

Pohádky se mi líbily. Některé se podobaly těm od Boženy Němcové nebo bratří Grimmů, které známe všichni z našeho dětství. Motivy pohádek byly také inspirovány evropskými pohádkovými postavami, např. čert, kouzelná babička, pocestný, víla, hloupý/chytrý Honza. Část námětů jistě čerpaná i z francouzských bajek. Určitě doporučuji k přečtení.

29.10.2022 4 z 5

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Lyrická báseň o krásné Tamaře žijící v Gruzii na Kavkaze a o jejím svádění démonem. Nadčasová lyrická klasika.

16.09.2022 5 z 5

Mnich Mnich Matthew Gregory Lewis

Knihu jsem četla po té, co jsem viděla asi dvakrát filmové zpracování, které spíše lyricky naznačovalo dějovou linii. Můj velký obdiv autorovi, který dokázal již ve svých 19 letech napsat tak čtivé a zároveň velmi vyzrálé dílo zabývající se hned několika smrtelnými hříchy najednou...prostě nadčasové...

12.09.2021

Císařovna Císařovna Norbert Frýd

Román nejenom o belgické princezně Charlottě a jejím manželovi, rakouském arcivévodovi, Ferdinandu Maxovi, a jejich cestě na mexický trůn, snaze o nastolení císařství v politicky i občansky rozháraném Mexiku, ale také o politických nitkách, za které tahaly ostatní evropské mocnosti včetně Napoleona a Franze Josefa II. Spisovatel podrobně popisuje události v Evropě 19. století i vztahy mezi vznikajícími USA a Mexikem, dále vnitropolitické události v Mexiku i vznik Rakouska-Uherska. Kniha stojí za přečtení. Čtenář získává solidní představu o dané době.

12.09.2021 4 z 5