Císařovna

Císařovna https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49069/bmid_cisarovna-uGi-49069.jpg 4 43 13

Román na základě historické literatury a pramenů zachycuje aktivitu Charloty Marie Amélie, manželky rakouského arcivévody Maxmiliána a od r. 1864, když byl Maxmilián na popud Napoleona III. jmenován mexickým císařem, císařovny mexické v dramatu mexického císařství, kdy Charlota v době nepříznivého vojenského obratu jede vyjednávat do Paříže a do Říma, zatímco její manžel je po vítězství Juárézově r. 1867 zastřelen. Román s řadou historických postav, o němž autor říká, že se vněm snažil vyhnout dobrodružným hypotézám.... celý text

MilanBrabec
04.12.2023 3 z 5

Velmi zajímavé tématem, prostředím i zpracováním, dobře vykreslený portrét císaře Maxmiliána. Jen vývoj titulní postavy se nevydařil, byl příliš zlomový. A taky mi poněkud neseděl ten ideově podmíněný třídní pohled na šlechtu jako směšnou, od reality odtrženou partičku degenerátů, která si nezaslouží nic jiného než opovržení.

regulax
24.05.2023 4 z 5

Fajn čtení o historii naší země mající vliv i v zámoří.

Nofar197
05.05.2023 4 z 5

Beletristické zpracované osudy Charlotty Mexické. Ambiciózní mladá žena vzhlíží ke královně Victorii, úspěšné anglické vladarce, a touží dosáhnout stejné politické proslulosti. Přijímá nabídku k sňatku s vévodou Maxmiliánem, bratrem rakouského císaře, a doufá, že coby mexická císařovna dosáhne stejné mety. Bohužel skutečnost je úplně jiná.......

jitrnic
04.01.2022 4 z 5

Umělecky velice ambiciózní dílo, v tom nejlepším slova smyslu. Norbert Frýd nám bravurně dává historické události a postavy s jejich motivacemi do souvislostí a vytváří komplexní obraz doby.

Dílo je však přece jen poplatné své době. Autor nám v samém závěru poměrně jasně připomene, jak se k událostem a postavám politicky postavit. A obešel bych se i bez vlasteneckých (snad v době vydání povinných nebo co) vložek (v mexických písních můžeme prý jasně slyšet české vlivy :-))

Hobo
03.12.2021 5 z 5

Dlouho, opravdu dlouho ležela v knihovně, než jsem po ní sáhnul. Bohužel! Takové čekání si nezasloužila. Románové (avšak velmi věrné) zpracování mexického dobrodružství Maxe Habsburského a jeho ctižádostivé manželky. Velmi dobře podané charaktery a způsob uvažování vysokých vrstev, zvyklých na panování a míjejících se se schopností rozumět národu.

mistrikova
12.09.2021 4 z 5

Román nejenom o belgické princezně Charlottě a jejím manželovi, rakouském arcivévodovi, Ferdinandu Maxovi, a jejich cestě na mexický trůn, snaze o nastolení císařství v politicky i občansky rozháraném Mexiku, ale také o politických nitkách, za které tahaly ostatní evropské mocnosti včetně Napoleona a Franze Josefa II. Spisovatel podrobně popisuje události v Evropě 19. století i vztahy mezi vznikajícími USA a Mexikem, dále vnitropolitické události v Mexiku i vznik Rakouska-Uherska. Kniha stojí za přečtení. Čtenář získává solidní představu o dané době.

asakz
31.08.2017 4 z 5

Tragický příběh Maxmiliána Mexického a jeho ženy Charloty ukazuje na pozadí monumentálních kulis v podstatě archetypální vzor mnohého lidského života počínajícího sebevědomým a optimistickým mládím, které touží dobít svět a vytváří smělé plány, jejichž realizace se zdá být snadná a na dosah ruky. Posléze jsou však jeho hroty nemilosrdně obrušovány střety s tvrdou realitou, jež jaksi nemá pochopení pro neomezený rozlet mládí, ideály se hroutí a ustupují kompromisům, až dokud z nich nezbydou jejich bezcenná torza. A z rozvalin původních vizí jako z trosek babylónské věže spěchá zbědovaného člověka vysvobodit smrt. Jiným obecně platným principem, který je zde barvitě ilustrován, je vliv žen na muže, kteří zdánlivě tvoří dějiny, ale pohled do zákulisí je často odhaluje jako, mnohdy nešťastné, loutky v rukou ctižádostivých manželek. Avšak z ještě většího odstupu zdá se být jasné, že historie národů a civilizací je již předem zákonitě dána a konkrétní jedinci již jen více či méně dobrovolně přijímají hotové role. Kniha se nečte úplně zlehka, ale je podložena autorovým rozsáhlým studiem historických materiálů, sleduje události v širokém kontextu a má potenciál inspirovat k zajímavým úvahám o podstatě života vezdejšího. :-)

Pavelina
23.08.2017 2 z 5

Pro zájemce o mexické dějiny jistě přínosná kniha, faktograficky nabitá, leč císařovnu příliš neopisující :-(

zbt81
21.11.2015 4 z 5

Tragický príbeh jednej ambicióznej dvojice, tak by sa dal v skratke popísať tento román. Hlavne ku koncu bola kniha veľmi smutná, hoci treba povedať, že za svoje nešťastie si mohli Charlotta a Max predovšetkým sami. Mohli prežiť krásny pohodlný život (možno aj s vlastnými deťmi) nebyť ich prehnanej ambicióznosti, naivite, egoizmu, túžbe viniknúť za každú cenu a pocitu neomilnosti. Stačil by im k tomu obyčajný zdravý sedliacky rozum a zmysel pre realitu, oni však žili v snoch - v tomto bode si ako pár sadli znamenite. Vlastne sa brali kvôli vlastným ambíciam, dúfali, že jeden druhému zaistia postavenie či majetok, ale nakoniec sa vzájomne stiahli až na dno. Lásku u seba alebo mimo svojho vzťahu zrejme nenaši a pravdepodobne ju ani nehľadali. Príbehy o ich nemanželských deťoch sú skôr bájkami, aby ozvláštnili ich aj bez toho výstredný život a u Maxa aj predčasnú a zbytočnú smrť, ktorej mal možnosť toľko krát uniknúť...

namoki
26.12.2013 4 z 5

Pomerne zajimavy i kdyz trochu smutny pohled na mysleni a zivot dvou clenu habsburske monarchie te doby. Ta vychova a cely jejich dalsi zivot jakoby ve vakuu, kdy vlastne vubec nechapali, co se kolem nich deje... Bylo mi jich obou spis lito

dezlik
25.10.2012

I když mám ve své knihotéce knihy různých žánru ,tyto historické u mě převažuji i když mám hodně knih ve slovenském jazyce

maryzka
05.05.2012 2 z 5

je to historický román o který se myslím poprvé pokusil čech

WEIL
16.10.2011

Rakouské císařství a jeden člen Habsburské dynastie se významně zapsal i do dějin Mexika.