MíšaS. MíšaS. komentáře u knih

Tajemná zahrada Tajemná zahrada Frances Hodgson Burnett

Myslím, že celý děj knihy by se dal shrnout do písně Dělání, dělání, všechny smutky zahání,... . Ale abych pravdu řekla, tak z plení zahrady takovou radost já osobně nemám :)
Je to hezké, dětské a naivní.

08.06.2023 3 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Plně souhlasím s uživatelkou Ajinka126. Začátek skvělý, druhá čtvrtina nic moc. Pak se to opět zlepší, ale konec knihu zabije úplně.
Přečíst se to dá, ale uvěřitelné to není.

01.06.2023 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Vzhledem k tomu, jak velké ohlasy kniha měla, jsem asi čekala něco lepšího. Bylo to jednoduché a předvídatelné, plné rádoby mouder, a filozofických řečí, aby se kniha mohla tvářit jako něco víc, než je.
Nora je protivná a do sebe zahleděná, a bylo mi úplně jedno, ve kterém životě zůstane, ale vzhledem k tomu, že je kniha velmi prvoplánová, tak je vám jasné, co se stane.
Dávám 1* za nápad...

31.05.2023 1 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Tato kniha mi doopravdy způsobila nekonečná muka, anebo jak je dnes moderní říkat depresi. Ale asi ne, tak jak si myslíte. Já totiž nevím, jak mám knihu hodnotit a sama před sebou se stydím za to, že pomalu obhajuji pedofila, a to nechci, ale nemůžu si pomoc a asi ty největší problémy, co s knihou mám napíšu níže.

Ještě jednou - NECHCI obhajovat pedofilii, ale zároveň nemohu přehlédnout autorčiny sexuální hry na prázdninách s kamarády, a poté se sousedem. Ano, nedošlo k samotnému aktu, ale autorka by o sobě neměla mluvit jako o malém dítěti, co nic nechápalo.
Neobhajuji chování G., ale nikde jsem se nedočetla, že by jí do něčeho nutil, či jí vydíral, vyhrožoval, a i když komentář Sisssi je drsný, tak mě to tak také přijde, dokud jí někdo neřekl, že je to špatné, tak si to užívala. Chlubila se spolužačkám a líbilo se jí, že na ni žárlí. G. jí prostě oblboval krásnými, chytrými slovy, ale znám několik dospělých žen, které by se takhle oblbnout také nechaly, anebo už byly takto oblbnuty.

Jediní viníci jsou zde rodiče. G. a jeho choutky jsou jiná kapitola. Rodiče vše věděli a místo, aby rázně zasáhli, vztah tolerovali, popřípadě dělali, že se vůbec nic neděje.
Znovu říkám, neobhajuji pedofilii, ale nevím proč mi přijde, že V. dává všechno za vinu G., a svojí matce, která tento vztah tolerovala, ale do svědomí by si asi měla sáhnout i ona.

Také souhlasím s komentářem Mychaeli, 14 nebo 15 let?, ten rok už tolik roli nehraje v dospívání, zvlášť ne u holky, co četla ruské, francouzské klasiky, žila ve volnomyšlenkářském a svobodomyslném prostředí, nemohla být tak nevinná a ve 14 letech nevědět, co po ní G. chce a že to není tak úplně v pohodě. A to, že jí ukecával, obelhával z něj nedělalo stvůru, ale prostě jen chlapa, co k tomu, aby získal co chce, je ochoten využít všech zbraní. Stvůru z něj dělá to, že jezdil za sexuální turistikou do zemí 3. světa a tam zneužíval děti, které prodávali jejich rodiče kvůli penězům.
A teď do mě...

A po literární stránce? Myslela jsem si, že kniha bude psaná románovou formou, ale toto je takový terapeutický deník, který je zkratkovitý a přeskakuje období. Snad ale pomohl Vanesse najít klid a pokoj.

28.05.2023 2 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Podstatně lepší než první díl, ale prostě je to strašně předvídatelné. Ač autor mlží, a předkládá nám jen kousky, stejně jsem si vše domyslela a tak mě druhý díl pouze utvrdil v tom, co jsem si myslela.

25.05.2023 3 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Předvídatelné, průměrné čtení. Mám půjčený i druhý díl, ale jestli mě nevystřelí z pantoflí, tak další díly číst nebudu. Ani záhada kolem Evie mě k tomu "nedonutí".

24.05.2023 2 z 5

Rudá jako oheň Rudá jako oheň Ursula Poznanski

Třetí díl je lepší než předchozí dva, ale pořád si myslím, že Carolin je takový "Rambo v sukni", což mi příběh trochu zkazilo... Ale i tak jsou to celkem solidní 3*.

20.05.2023 3 z 5

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Phoebe Morgan

Není to žádná velká literatura, ale v rámci toho, co teď vychází pod označením "bestseller", to nebylo tak špatné. Je to velmi předvídatelné, ale čtivé.

17.05.2023 3 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Časy se mění, ale lidi ne...
Myslím, že v divadle bych si příběh užila více.

15.05.2023 3 z 5

Mediace Mediace Petr Bazger

Vždy je to jen o lidech.

12.05.2023 3 z 5

To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana II. To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana II. Zdeněk Svěrák

Opět milé a vtipné čtení.

09.05.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Co napsat... Souhlasím s nízkými hodnoceními, kterým se příběh nelíbí, ale souhlasím i s vysokými hodnoceními, kteří příběh milují. A teď babo raď.
Takhle, vidět hru na divadle je úplně něco jiného, než si ji jen přečíst. Herec dá slovům výraz a svým výkonem Vám dá zapomenout, že Romeo je přelétavý motýl a Julie ufňukaná čtrnáctka. Pokud je to dobrý herec, pokud ne, tak Vám na patře zůstane pouze taková divná pachuť a pocit, že je něco špatně...
Jestliže můj komentář nechápete, nic si z toho nedělejte, nechápu ho ani já.

08.05.2023

Dílo Dílo William Shakespeare

Vynikající kniha. Rozhodla jsem se, že postupně jí přečtu celou. Komentáře k jednotlivým hrám jsou u samostatných vydání her a zde si dovolím komentovat celou sbírku.
Miluji WS již od ZŠ, kdy v čítankách začínáte Romeem a Julií a přes komedie a romance jsem se dostala k tragédiím a historickým hrám. Přečetla jsem skoro vše, ale vždy to bylo v různém překladu a vydání, podle toho, co bylo v knihovně. Zde je vše v jednom překladu a nemohu si pomoci, ale pan Hilský má neskutečnou slovní zásobu a znalosti ze středověké Anglie jsou nepřekonatelné.
Doporučuji knihu všem, co mají WS rádi a rádi se dozví i něco navíc o životě ve středověku.

08.05.2023 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Shakespearův majstrštyk. A v neposlední řadě i překladatelský majstrštyk pana Hilského. Neskutečná hra se slovy.

08.05.2023

To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana I. To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana I. Zdeněk Svěrák

Skvělé odpočinkové čtivo.

06.05.2023 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Jak jsem psala už u prvního dílu, kdybych neměla oba půjčené naráz, do druhého bych nešla. A po jeho přečtení, musím říct, že bych ani o nic nepřišla. Ukecané, neuvěřitelné, překombinované. A ten konec, to byla sr...a.
By mě zajímalo, kde byly ty napínavé akce, jak všichni píšou...

03.05.2023 1 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Jak jen to slušně napsat... Kateřina se chovala jako kráva, tak se asi nikdo nemůže divit, že jí Petruchio chtěl "převychovat". Jeho metody nejsou v pořádku, ale ruku na srdce, kdo by chtěl mít doma hádavou, vzteklou saň. Myslím, že by se našli i muži, co by nešli daleko pro pár ran...
Podle mě, se v jejich svazku sešly dvě tvrdé palice a ta rozumnější nakonec ustoupila.
A v neposlední řadě se musí brát ohled na to, kdy byla hra napsána. V 16. století prostě svět a mezilidské vztahy fungovaly jinak. Ale i v té době se našli rozumní muži, kteří chovali ženu jako poklad a ne jako majetek.
Každý ať si o hře myslí, co chce. Někomu se nelíbí, mně se líbí.
Ještě napíši, že jsem byla v Divadle na Vinohradech a v podání Andrei Elsnerové a Filipa Blažka to byl mistrovský koncert.

30.04.2023 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Ze začátku kniha vypadala zajímavě, ale bohužel minimálně v půlce jsem zjistila, že mě to nebaví a čtu jen proto, abych dočetla. Začala jsem přeskakovat řádky, nakonec odstavce a konečně došla na konec, který byl, jak jsem předpokládala, ... , ale nebudu prozrazovat.
Kdybych neměla z knihovny rovnou půjčený i druhý díl, vůbec bych ho nečetla. Už teď je mi jasné, jak to bude pokračovat a bohužel i to, jak to skončí...
Také si nemohu pomoci, ale strašně mi v ději vadilo užívání moderních zbraní. Nevím proč, prostě to tam působila nějak nepatřičně.
Asi dokážu pochopit, co se ostatním na knize líbí, ale buď už jsem z YA fantasy vyrostla, nebo nemá kniha tak dobrý příběh, aby zaujala i někoho v jiném věku.
Malým plusem je, že se mi kniha hodí do ČV 2023.

27.04.2023 2 z 5

Dva páni z Verony Dva páni z Verony William Shakespeare

Naprosto souhlasím s uživatelem Set123.
Příběh by byl dobrý, ale připadá mi psán horkou jehlou, ale vzhledem k tomu, že tato hra bývá označována za jeho první dílo, budiž. Také se zde vyskytuje mnoho motivů, které pak rozvinul v dalších, lepších, hrách.
Čteno v překladu pana Hilského a slovní obraty jsou skvělé a velmi vtipné. Za to přidávám jednu hvězdu navíc.

25.04.2023 3 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Bavila jsem se, takže i když je to opět jednoduché, předvídatelné a prvoplánové, dávám 4*, a těším se, až na mě vyjde v knihovně řada na další díl.

21.04.2023 4 z 5