MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Och, jak prostý a roztomilý je kapitán Hastings! A to z něj dělá takřka perfektní postavu, která mě hrozně baví a která tak skvostně doplňuje malé šedé buňky Hercule Poirota. Tato kniha je jinak skutečná jednohubka plná zvratů, ve které nezůstane jediná nezodpovězená otázka. Tak by to u hlavního hrdiny přece ani nešlo. Tomuto dílu navíc dodalo pořádné koření "soupeření" Poirota a detektiva Girauda. Výborné.

24.04.2020 4 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

No, tak s paní Camillou Läckberg bohužel končím (nebo snad bohudík?). Ze začátku to bylo takové těžce oddychové čtení, u kterého není třeba nijak hluboce přemýšlet a které vám toho moc nedá, ale s postupem času to už vlastně bylo takové nic. A tím myslím tuto knížku a zároveň celou dosavadní sérii. Vůbec nic originálního, vůbec nic překvapujícího. K dočtení jsem se vyloženě přemáhal a to jen proto, že nemám rád rozdělanou práci, a proto, abych si potvrdil to, co bylo jasné už asi na straně 20... Absolutně nezáživné a až takové hloupé dialogy, prapodivné policejní vyšetřování, popisy míst nebo postav, které sérii vůbec nikam neposunují, Patrickova náhlá osvícení, o kterých se zatím nehodlá s nikým dělit, a to umělé natahování stránek... Hlavní detektiv má stopu, ale ke kolegovi "Řeknu ti to, jestli materiál najdu..." A čtenář čeká a čeká.

19.04.2020 2 z 5

Nadobro ztracený Nadobro ztracený Harlan Coben

Ano, je to oficiální - miluju Harlana Cobena a jeho knížky. Začátek za mě nebyl tak úplně svižný, ale vše se vykompenzovalo následným pokračováním. Mně se líbí, jak se s tím Coben prostě nepáře a jak se tu jen sotva dočkáte závěrů plných klišé. Stejně tak se mi líbí perfektní dialogy a sakra se mi líbí, jak Coben často využívá ryzího přátelství dvou chlapíků, protože to posouvá dílo zase někam jinam. A všimli jste si, jak je snad v každé knize právnička Hester Crimstein? Tak si jen tak hraju se slovíčky, ale Hester Crimstein (HC), Harlan Coben (HC)… :-) No nic, jedeme dál, těším se na další mistrovo dílo.

19.04.2020 5 z 5

Krakatit / Povídky z jedné a z druhé kapsy Krakatit / Povídky z jedné a z druhé kapsy Karel Čapek

Povídky z jedné a z druhé kapsy jsou absolutní klasika. Nesmírně čtivé, chytré, plné moudrosti a místy dost humorné, místy zase až takové záhadné a to vše na pár stránečkách a na malém prostoru. Tyto povídky se dají číst stále a stále dokola a pořád vás to bude bavit. Geniální počin. Krakatit už tak přímočarý není a nelze jen brát - chce to tomu také něco dát. A po jazykové stránce to je teprve jízda, v tom těžko hledat konkurenci.

13.04.2020 5 z 5

První parta / Život a dílo skladatele Foltýna První parta / Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Absolutně bravurní, ze všech možných úhlů pohledu. Čapek dokázal mistrně vykreslovat prostředí a postavy, jako by s nimi schválně tam a tam strávil nějaké období. Ale to je zkrátka Karel Čapek. Oba tyto romány jsou dost silné a jen tak je z hlavy nedostanete. Osudy havířů jsou až takové smutné, zatímco u Foltýna zjistíte, že takových běhá po světě více než dost a že jednoho takového pravděpodobně znáte také. Doporučuji k přečtení oba romány, nebudete zklamáni.

13.04.2020 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Ne zrovna jednoduché a přímočaré dílo, není to úplně černobílé a vyžaduje i nějaké to přemýšlení. Nicméně pokud toto čtenář akceptuje a nebude to (bohužel) nesmyslně srovnávat s dramaty, může si přijít na své. Já jsem měl o Krakatitu jisté představy, ale ty vzaly docela rychle za své a nechal jsem se unášet tím, co mi bylo předloženo. Není to úplně nejlepší Čapek, ale výslovně to někomu nedoporučovat? Jazykově se tu neuvěřitelně odvázal a rozjel a závěr je opravdu typický - lidský. Rád si za nějaký čas přečtu znovu.

12.04.2020 4 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Jako pro mnoho ostatních níže pode mnou je toto dílo také za mě zatím jednoznačně nejlepší díl z Poirotovy série. Tady to šibalka Agatha doslova všem nandala, vůbec nic zde nechybělo. A bavilo mě, že ani Hastingsova nepřítomnost nezastavila Poirota a jeho poněkud ostřejší slova na kapitánovu adresu. Ten ho opravdu nešetří :-) A zároveň jsem se bavil u pasáží, kterým dominovala postava Karolíny :-) Vůbec se nedivím informacím ze zdejších zajímavostí, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších a z nejlépe hodnocených detektivek. Zkrátka jedním slovem - geniální. A dvěma slovy - stoprocentně doporučuji!

12.04.2020 5 z 5

Zázračný lék Zázračný lék Harlan Coben

Jako u Agathy Christie jsem se chtěl po několika přečtených knihách autora vydat na úplný začátek a vidět autorovu prvotinu. Jak jsem však zjistil, toto není Cobenova prvotina, jen nejstarší do češtiny přeložené dílo, takže opět nezbývá než přečíst v originále, jako v případě výborného Myrona B. (a "shodou okolností" tu bylo pár podobností s pozdější sérií sportovního agenta, takže témata autorovi očividně blízká). Zázračný lék byla velice dobrá kniha, příběh na tu dobu velice aktuální a sakra dobře zpracovaný, ale poslední třetina byla přímo parádní. To mělo úžasný spád. Jen těch nesympatických postav zde bylo až přespříliš! Coben to ale zase vykompenzoval vynikajícím charakterem detektiva Maxe, tomu jsem upřímně fandil. Epizoda v Bangkoku - špica.
Docela jsem na chvilku zauvažoval, jestli této knize dát hvězdy 4 nebo 5. Ale protože jsem se od knihy nemohl odlepit, o něčem to svědčilo. Skvělé.
A ano, překlad je kapitola sama pro sebe. Dost jsem se u něj upřímně nasmál.

10.04.2020 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Aneb zrodila se legenda :-) Po několika náhodně vybraných dílech jsem chtěl poznat úplný začátek a vydal se na zámek Styles, kde to všechno vlastně odstartovalo. A jak zde dobře padlo, laťku autorka nastavila hned od prvního dílu pekelně vysoko a úžasné je, že se od ní s dalšími díly moc nevzdalovala. Logika nade vše! Pobavilo mě, že už v úvodním díle neomylný a jedinečný Poirot Hastingse vůbec nešetřil a docela mu slovně nakládal. A také už zde se projevilo autorčino šibalství!
Nebojím se tvrdit, že paní Christie zde vytvořila fenomén.

06.04.2020 5 z 5

První parta První parta Karel Čapek

Docela dlouho jsem měl tuto knihu připravenou k přečtení, ale teprve nyní jsem se na ní vrhnul a díky autorovi jsem se do ní opět naprosto ponořil. Čapek dokázal popsat a vykreslit havířské prostředí mistrně, jak je i přiznáno v komentářích níže (což mě však vůbec nepřekvapuje), až se musím ptát, jestli autor nestrávil nějakou dobu mezi samotnými havíři. Ale zase - je to koneckonců Karel Čapek. Samotný příběh byl napínavý a nesmírně čtivý, osudy hlavních hrdinů silné, až takové smutné. A byť je to možná nečekané a netypické téma, dílo je stále plné Čapka. Celkově prostě vynikající a stoprocentně doporučuji.

03.04.2020 5 z 5

Drž se Drž se Harlan Coben

Psát Coben teda rozhodně umí, a to neuvěřitelně čtivě. Už už jsem si ke konci knížky říkal, že je tu ale stále poměrně dost nezodpovězených otázek a že mi to ke Cobenovi tak nějak nesedí. A pak přišel ten závěr, nezůstal žádný otazník a já už o něm nebudu pochybovat. Pro koho tento díl není prvním setkáním s autorem a už má něco za sebou, tak musí mít radost z těch menších narážek na jiné Cobenovy knihy a postavy a jakýsi drobný vývoj některých předešlých hrdinů. Mě to teda baví! A sakra se těším na další cobenovky.

31.03.2020 5 z 5

Nástrahy zubařského křesla Nástrahy zubařského křesla Agatha Christie

Musím tedy přiznat, že mě toto dílo troooošičku zklamalo. Ta laťka je autorkou nastavena strašidelně vysoko a tentokrát to za mě jaksi nebylo úplně ono. Ale tak nějak nedokážu přímo ukázat prstem a určit, proč tomu tak bylo. To ovšem nic nemění na tradičně skvělém závěru a Poirotových logických myšlenkových pochodech a onom pověstném finálním vysvětlování. A už jen zasadit příběh do zubařského křesla je horor sám o sobě :-) Jsem také zároveň přesvědčený o tom, že další díl bude opět k mé plné spokojenosti.

27.03.2020 3 z 5

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Naprosté skvosty naší literatury, o tom snad ani nemůže být diskuze. Kytice je pak ještě na úplně jiné úrovni, tu nelze přečíst jen jednou a vždy se budete cítit obohaceni.

25.03.2020 5 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Se zcela čistým svědomím dávám plné hodnocení. A zasloužené. Pravda, malinko mi chyběly ony "Cobenovské" minivětičky, které v sobě mají tolik ironie a humoru a které považuji za jeden z takových autorových podpisů, ale rád si na ně počkám do další knihy. Protože v této knize bylo jinak všechno, a především napětí a spád. Četl jsem jen chviličku a najednou jsem zjistil, že jsem hluboko za polovinou - až tak se to četlo samo. A na závěr dobré zamyšlení se nad minulostí. Takže celkově super.
A také z tohoto díla bude televizní seriál, pokud jste to nevěděli. Má vyjít letos. Tentokrát si to vzali na starost Poláci, tak jsem zvědavý!

25.03.2020 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

A zase ta šibalka Agatha! Když už je vám něco nabídnuto a myslíte si A, jste teprve na začátku Agathina kolotoče. A to vám dá i menší výběr, jen čtyři podezřelé. A stejně se netrefíte. Tedy alespoň já :D Poněkud jinak pojatý detektivní příběh, kterému ovšem jaksi chybí ono větší napětí a spád, jak tu již dobře padlo. Linka se spisovatelkou Oliverovou ovšem neměla chybu, obzvlášť když ji autorka tvořila coby své alter ego. Tato postava tomu dodala výbornou šťávu a svými názory i promluvami dost pobavila.

24.03.2020 4 z 5

Král komiků Vlasta Burian Král komiků Vlasta Burian Emil Artur Longen

Tak toto se opravdu povedlo. Bylo dost zajímavé stopovat Burianovy ani zdaleka lehké a mnou čekané začátky a zcela se podepisuji pod část zdejší anotace - "originální člověk s mnoha rozporuplnými vlastnostmi", protože v textu byly nějaké okamžiky, kdy král komiků nepůsobil vůbec sympaticky, spíše naopak. A následovala vlna jeho geniality. Určitě doporučuji z hned několika důvodů. Autor to pojal moc dobře a výborně zasadil.

20.03.2020 5 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Ach jo, docela zklamání, když jsem viděl zdejší hodnocení a následně knihu dočetl. Jedu popořadě a pro mě zatím bohužel nejslabší díl ze série. Spoustu klišé, tak nějak pořád natahované, a totálně nenapínavé, jak to tím natahováním nemělo žádný spád. Nemluvě o tom, že se nekonal ani žádný wow moment, jak bylo poměrně brzy jasné, kdo za vším stojí. Bod nahoru ale naopak za to, jak se autorce podařilo vytvořit jednu z "nejnegativnějších" postav, co pamatuji. Ta mi opravdu hnula žlučí. Doufám, že v dalším díle autorka trošku vyjede ze svých kolejí.

16.03.2020 3 z 5

Němý svědek Němý svědek Agatha Christie

Strašně mě baví vztah mezi Poirotem a Hastingsem, jejich diskuze a také "nepatrné" urážky, především na kapitánovu adresu. A také to množství detailů, ale především - že je to celé originálně podáno, vše docela jasně vysvětleno a nezůstává nad ničím viset otazník. To by šibalka Agatha a "Monsieur Poirot" nikdy nedopustili. I když této knize nedávám plné hodnocení jako některým předešlým, již se těším na další příběhy a vyšetřování. A další diskuze dvou hlavních postav.

12.03.2020 4 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Moc pěkná kniha, u které jsem se několikrát upřímně pobavil. Zde mi Poláčkův jazyk a humor naprosto sedly. Nejlepší pasáže předvedla paní Hedvička s panem manželem Načeradcem, to jsem se nasmál, jak autor jejich soužití popisoval. Celkově je knížka pohodová, odpočinková, nenáročná, která určitě potěší. Musím si pustit film s panem Haasem, to může být koncert.
A zcela a naprosto a totálně a naplno jsem rozuměl panu Načeradcovi, pokud šlo o fotbal a výsledky. Když se vyhraje, skáče se do stropu a tancuje se. Když se prohraje, svět přestává existovat :-))

06.03.2020 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Není to úplně pětihvězdičkový Coben, k tomu tam stále něco "cobenovského" chybělo, ale i tak jde pořád o výbornou, čtivou a napínavou knížku s dost zajímavým, ačkoliv dost krutým nápadem "záporáků". Překvapilo mě, a zároveň také potěšilo, že linii s Adamovou manželkou autor vyřešil tak, jak vyřešil, a nešlo tedy o brakový závěr. Ale co mě potěšilo ještě více, ačkoliv to byla zmínka zhruba na čtyřech řádcích, bylo takové nepatrné a nenápadné propojení s Myronem B. z Cobenovy několikadílné série o sportovním agentovi a bývalém basketbalistovi. Ta postava se mi vryla pod kůži, a tak její minipřítomnost zde potěšila.
A docela se těším na nový seriál, co vyšel teprve nedávno.

02.03.2020 5 z 5