První parta

od:


KoupitKoupit eknihu

Povídka o osmi mužích, kteří se dobrovolně přihlásili do prvního záchranného mužstva, aby pomohli svým kamarádům havířům, zasypaným v dole...

Obálka: František Muzika

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32130/prvni-parta-TEn-32130.jpg 482
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, František Borový
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (18)

Přidat komentář
eraserhead
18.07.2018

Už během čtení se objevovala myšlenka, že První parta je snad nejlepší Čapkovou knihou, co jsem dosud četl. Protože je prostá, přímá, jednoduchá, značně realistická (byť nepostrádá silné prvky idealismu) ale hlavně poměrně zdatně vystihla Čapkův záměr. Pocházím z hornického prostředí, dokonce jsem coby dítě zažil informace o nehodě na šachtě, na níž pracoval otec, a to nepříjemné a zdlouhavé čekání co, jak a kdo... Při čtení jako bych se skoro vrátil do dětství. Ta kniha je hrozně krásná.

Marekh
07.03.2018

Zajímavý námět knihy.

Citáty, které mne oslovily:

Už není žádná parta, ale je zase Adam a je Marie, je zase Standa se svou opuštěností, každý je zase sám sebou, každý sám se sebou, každý tak hrozně sám.

Ona každá hrdost, to je taková dálka mezi lidma - to se těžko překročí, človeče. A čím dýl to trvá, tím víc ta dálka roste...

Jak málo ví člověk o člověku, a přece - jako by zemřel kus tebe sama, když někdo umře.

Melanka
16.07.2017

Skvělá kniha, skvělý Čapek, jako vždy. Příběh, ač velmi komorní, byl napínavý i dojemný.

gersie
22.04.2017

Napínavě napsaný příběh , který nám zprostředkuje těžkou a velice nebezpečnou havířskou práci.Nejdůležitější je ale krásně vystižené myšlení mladíka, který se dostal do "první party" pracující na záchraně zasypaných druhů. Mistrně vykreslené postavy a jejich psychologie dělají tohle dílo nadčasovým.

Sidonie
17.03.2017

Trochu netypický Čapek, ale vážně poutavé. I když tu chybí fantastické prvky a autorův humor, je to skvělé dílo.
O čem? O lidech.

RichardvonT.
10.08.2016

Přečteno jedním dechem:-) Takový čtenářsky přívětivější Čapek. Nabízí se srovnání s Pestrými vrstvami od Landsmanna, přičemž jeden autor byl horníkem, zato druhý pražským intelektuálem. Práci v podzemí však oba vystihli perfektně.
A jak už to bohužel chodí u některých borců (kupříkladu Filip Topol, Jan Balabán, Karel Hlaváček a právě pan Čapek), můžeme jen snít, co by ještě stihli vytvořit, nemuset odejít ze světa tak brzy...

Michal1999
29.05.2016

Průměrnější Čapkova knížka, ale celkem mě bavila.

repli2dev
17.04.2016

Tahle knížka ve mě vyvolala rozporuplné dojmy, protože svým tématem a provedením je inherentně budovatelská a lehce na můj vkus přeoptimističtělá.

Na straně druhé bych knihu zařadil do noetických, obzvláště tím jak Čapek líčí různorodost vidění druhých, interpretace jejich činů, motivací atp… a také podivně prolínající se svět fantazií a realit hlavního hrdiny.

andik007
30.01.2016

Stanislav Pulpan vozac, hrdina z dolu Kristyna, ktery to tak neciti. Krasne vykreslene charaktery a pratelstvi.

borsalino_csfd
22.12.2015

Komunistickou propagandou zneužité dílo Karla Čapka, které nemělo společného nic s propagandou ani komunistickou ideologií. Jde o lidský příběh havířů, nasazujících svůj život pro záchranu svých kamarádů. A tato situace s sebou nese krásné chrarakterové vykreslení postav i děje, jak to uměl jen Karel Čapek. Knížku jsem přečetl jedním dechem, co dodat...

Katy007
04.03.2015

Čapek je prostě mistr slova. Příběh je napínavý, líbí se mi jak jsou vykresleny jednotlivé postavy, jejich postoje k situaci a vzájemné vztahy bez nějakého citového klišé. Prostředí horníků pro mě je dost netradiční ale proč ne. Vždyť o to v literatuře jde - o netradičnost.

milan.krimsky
16.11.2014

Na to, že je to pomalu román vydaný skoro před sto lety, tak se čte opravdu pěkně.

kytikyti
28.02.2014

Genius Karel Capek. Po dlouhe dobe si uzivam kvalitni cteni, uzasne popsane postavy, napinavy dej, a mnoho dalsiho. Cerste po precteni Irvinga (muzete si precist me hodnoceni v komentarich) je Capek uplny balzam. Krasne jsem si pobrecela.

Gwaihir
04.09.2013

Zřejmě jediný román, v němž si Karel Čapek za své hrdiny zvolil obyčejné pracující, je bezesporu naplněn obdivem a úctou k čistotě a nezištnosti konání havířů riskujících život pro záchranu svých druhů. Ztvárnění příběhu se pak nese v krásném takřka básnickém duchu živého obrazu, který nám dovoluje nahlédnout do srdcí a duší jednotlivých postav a pohledem nezkušeného mládí poodhaluje čtenáři své vlastní pocity ze světa drsného, leč láskyplného, hornického prostředí. 95 %

Rup
23.06.2013

Rozhodně se rozsahem ani formou nejedná o povídku, jak je v některých anotacích zmíněno. Zcela určitě je to román, i když nikterak rozsáhlý. Zadruhé není v žádné anotaci zmíněna hlavní linie, a to "krize dospívání" - obdobné téma jako u Šrámkova Měsíce nad řekou. A zatřetí si laskavě račte povšimnout, že ačkoli má román silně sociální a solidární náboj, nemůže za onu politováníhodnou událost, při níž se děj odehrává, žádný zlotřilý kapitalista, což se například o většině soudobých amerických thrillerech říci nedá. Bohužel se dílo ani zdaleka nevyrovná jiné Čapkově tvorbě a proto ono hodnocení.

Lilu_
13.01.2013

Kniha má zajímavý děj, ale tak nějak mi nesedla.

Yalka
02.01.2013

Moje oblíbená, i když mezi Čapkovými knihami není považována za nějak převratnou.

WEIL
15.08.2011

Dost nedoceněná kniha. Sociální aspekt je v popředí, ale především - tomuhle řemeslu se věnovalo hodně lidí, takže si něco kulturního zasloužili.