MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Schůzka v Paříži Schůzka v Paříži Harlan Coben

Plné hodnocení ne jen této konkrétní knize, ale celé sérii s Myronem. Jel jsem popořadě, takže těch 9 zbylých knih jsem četl v angličtině a všem s dobrými znalostmi AJ vřele doporučuji. Protože minimálně těch 7 předcházejících tomuto dílu jsou ještě lepší. Navíc jsou psány v er-formě, což mi sedělo nějak víc. Zde mě ta ich dost překvapila. K tomu dostanete Myronovu cestu, jeho vývoj (v jednu chvíli se dokonce vrátil k profi basketbalu v NBA!) a jeho poměrně smutný příběh. Třetí díl za mě jednoznačně nejlepší, tam je na konci knihy takový zvrat, že... Jen škoda, že se postupně malými krůčky autor vzdaloval od sportovního prostředí.
Rád bych nad rámec ještě ocenil Cobenův styl v této sérii a jeho "rádoby poznámky" vztahující se k Myronovi. Neskutečně vtipné a jaksi sebevědomé/sebekritické. Totéž u pasáží s Myronovými rodiči.
A zvláštní řádek pro Wina. To je naprostý šílenec a psychopat. A takového zcela oddaného přítele by si přál určitě každý. On je nedílnou polovinu série. S Myronem tvoří parádní duo a jejich rozhovory jsou jak vtipné, tak i vážné a hluboké. 'Articulate.' :-)

25.09.2019 5 z 5

Básně z koncentračního tábora Básně z koncentračního tábora Josef Čapek

Musím říct, že knížka na mě opravdu zapůsobila, a to takovým způsobem, až jsem cítil velký smutek. Obzvlášť když si vezmeme, že byl zavřený celých 6 let, a krátce poté, co mu zemřel bratr. V táborech musel zažívat opravdové peklo, jak i sám popisuje, ale stále místy doufal a neztrácel naději, avšak pořád jsem měl pocit, že v básních věnovaných zesnulému bratru Karlovi je té bolesti ještě o něco malinko víc.
...
ženu, dítě, moje dílo,
domov náš nám vraťte zas,
neslyšíte, už je čas,
aby dobro zvítězilo

24.09.2019 5 z 5

Židovské anekdoty Židovské anekdoty Karel Poláček

Ideální kniha pro pochmurné dny, protože anekdoty skutečně pobaví a ten úsměv (a snad i smích) vám zajistí.

24.09.2019 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Nesmírně čtivé, vtipné a aktuální. Harpagonovy monology k sobě samému neměly chybu. Registroval jsem, že je zfilmováno a že je v hlavní roli jedinečný de Funes. Když si vezmu výbornou scénu z knihy, kdy chce Harpagon od pletichářky získat informace o Marianně a jejích citech vůči němu a pletichářka z něj zároveň chce dostat nějaký peníz, jak Harpagon neustále mění spokojené a nespokojené výrazy, tak to je voda na mlýn hereckých a výrazových schopností mistra LdF :-) Výborné dílo, vřele doporučuji všem, ne jen hledačům kratší povinné literatury.

23.09.2019 5 z 5

Ferdův slabikář Ferdův slabikář Ondřej Sekora

Tato knížka byla v knihovničce u babičky a já vždycky, vždycky když jsem u ní byl, jsem si abecedou listoval a jen pohled na obálku ve mně probouzí vlnu nostalgie :-)

23.09.2019

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Jazyk, jakým zde pan Vrchlický popisoval císařovu lásku k manželce a k českým zemím, byl zkrátka nádherný. A ač jsou ve filmovém zpracování použity písně a hlasy našich velkých umělců, zde v knížce mi nechyběly.

20.09.2019 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Zdejší popisek knihy to zcela, ale zcela vystihuje - jeden z klenotů české divadelní tvorby. Jako u Furiantů, kdyby šlo, tak dám ještě vyšší hodnocení. Ke spoustě děl by se měl leckdo vrátit v pozdějším věku, pokud četl (povinně) na škole. Obsah i formu pak mnohem více ocení.

18.09.2019 5 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Vocilka, taková postava zkrátka vždycky byla, je a vždycky bude, ne jen v literárních dílech. Jeho charakter byl opravdu skvěle vykreslen a leckdo by se v tom dnes našel, ač by si to nedokázal přiznat :-) Jinak celkově krásně napsané. Jen, na rozdíl od jiných, jsem tam nijak neregistroval humorné prvky, což mi vzhledem k pohádkovým motivům nijak nevadilo.
Také mi to chvilkami připomínalo Lotranda, chvilkami zase Z pekla štěstí.

18.09.2019 4 z 5

Naši furianti Naši furianti Ladislav Stroupežnický

Tehdejší venkov?? To všechno se klidně mohlo stát včera a skoro kdekoliv! Úžasné drama plné humorných momentů a dialogů. Sakra rád bych tuto hru viděl naživo v divadle. Až mě trochu zaráží zdejší nižší hodnocení, ale to vem čert. Kdyby šlo, dal bych ještě půl hvězdu navíc.

17.09.2019 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nejprve jsem upřímně nevěděl, jak se k postavě Krysaře postavit, ale po pár dalších stránkách jsem s ním již plně soucítil a trápil se společně s ním. Další z řady silných příběhů. Čekal jsem trochu jiný konec, jinou formu pomsty, ale vlastně to celé dalo smysl. Jsem moc rád, že mě tato kniha neminula.

16.09.2019 5 z 5

Neznámy Kimi Räikkönen Neznámy Kimi Räikkönen Kari Hotakainen

Jakákoliv další nová informace o Kimim je úplný zázrak! A zde se toho fanoušek dozví dost :-) Teď už si jen knihu nechat příští rok na GP podepsat.

16.09.2019 4 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Uff, tolik bolesti, smutku a nespravedlnosti na tak malém prostoru v tak malých stvořeních. Jazyk je krásný, čte se to velice dobře, a přitom tak těžce.

13.09.2019 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Nejvíce mě dostala Kristina, nejmladší členka skupiny, když se jí starší, učení a zkušení páni zeptali, jestli by chtěla, aby lidé žili více než 300 let.
"Byli by šťastnější, kdyby tak dlouho žili?"

Geniální!

12.09.2019 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Geniální. Poněkud (ne)místné srovnání, ale několikrát jsem si během četby vybavil Orwellovo 1984, také napsáno před dlouhou (a touto) dobou. Tam už ovšem nebyla žádná naděje. Kdo ví, nakolik se oněm scénářům svět přiblíží.

12.09.2019 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Pro většinu šestnáctiletých těžké (natož dnes), navíc doplněno slůvkem "povinné". Teprve po letech člověk zcela docení hloubku a kvalitu tohoto románu.

11.09.2019 5 z 5

Co všechno vědí muži o ženách Co všechno vědí muži o ženách Alan Francis

Ani nevím, jestli to vůbec považovat za knihu...

11.09.2019 1 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Jakožto milovníkovi hor by mi klidně stačila ta úvodní část, kde hrdina popisoval cestu na srub, výhledy a přírodu celkově. To následné mě dost vtáhlo do děje a jisté pasáže (např. krabička sirek) byly opravdu děsivé!
A mimochodem, já bych si pomoc s chytrým telefonem přivolat dokázal :-)) Pokud by teda byla čárka :D Ozkoušeno!

27.08.2019 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Sice bylo od půlky knihy poměrně jasné, jak to dopadne, ale o to tu přece nešlo. To není detektivka, kde hledáme a hádáme vraha. Amír jako kluk mi byl těžce nesympatický a Hasanův osud mě opravdu zasáhl, jako se to dlouho nikomu v knize nepovedlo. Několikrát to tu padlo a souhlasím s tím - silné.
A zajímalo by mě, do jaké míry je to autobiografické, protože podobností s autorovým životopisem je poměrně dost.

23.08.2019 5 z 5

Tajemství Hromového chrámu Tajemství Hromového chrámu Thomas Brezina

Na celou sérii jsem chodil do naší knihovny, i vícekrát. Jako kluk jsem tygří partu zbožňoval. Jen mě mrzelo, že se z knih z knihovny ztratil ten dekodér, ale o to lepší pocit jsem měl z vyluštění šifer a záhad :-) Moc rád se k nim pak s dětmi vrátím.

21.08.2019 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Nejprve jsem se často i zasmál, když docházelo k interakcím mezi anglickým majordomem a novým americkým vlastníkem, kde byla velmi dobře vyobrazena rozdílnost obou postav. Ale pak jsem se zcela vážnou tváří a jedním dechem četl životní příběh hlavního hrdiny a do smíchu mi rozhodně nebylo. Ač by se to nezdálo, dílo je to velice čtivé. A ten nádherný jazyk, ten jazyk.

15.08.2019 5 z 5