MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Moc pěkná jednohubka s humornou, ale i smutnou atmosférou. Není to zrovna moc často, že bych soucítil s duchem strašidlem, ale tady to tak nějak nešlo jinak. Navzdory důvodům, proč byl vlastně duchem. Možná k tomu přistupuji až moc vážně :D Každopádně ten přesah je zde jasný.

06.10.2021 4 z 5

Les a zdraví Les a zdraví Erich Václav

"Měli bychom žít pro lesy, protože lesy pro nás dýchají."

Nejsou to sice slova samotného autora, nýbrž slova děkana FLD v doslovu, nicméně i autor to tak nějak několikrát v knize myslel.
Možná bych v knize uvítal více lesa samotného, a to na úkor kapitoly, věnované autorovým přátelům a jiným osobnostem, ale takto to autor chtěl a proti tomu vůbec nic. I tak moc milá a přínosná knížka.

04.10.2021 4 z 5

Hádanky a hlavolamy Hercula Poirota Hádanky a hlavolamy Hercula Poirota Tim Dedopulos

Kdyby byl obsah alespoň z poloviny takový jako forma, pak by to bylo ještě celkem fajn. Obálka nádherná, grafické zpracování vnitřku knihy také velmi povedené, ale obsah jako takový? To nemá s Poirotem absolutně nic společného, je to jen prachsprosté zneužití jedné legendární a oblíbené postavy. Nemluvě pak o hádankách samotných. Těžké zklamání.

28.09.2021 2 z 5

Sdílejte, než to zakážou! Sdílejte, než to zakážou! Andrej Babiš

Tak tohle tedy opravdu, ale opravdu ne. Každopádně, všechno zlé je k něčemu dobré a tohle je můj první “odpad” na Databázi :-)

28.09.2021 odpad!

Michael Schumacher: Cesta na vrchol Michael Schumacher: Cesta na vrchol James Allen

Ačkoliv je to vlastně oslava Schumacherovy rychlosti, z dnešního pohledu je to vcelku pochopitelně smutnější čtení. A to jsem to dočtení trefil přesně do doby, kdy o něm vyšel dlouho očekávaný dokument. Nicméně... kniha je to skvělá, nezaujatá a plná i poměrně překvapujících informací, třeba o tom, jak se ve stáji choval ke kolegům a kolegyním. A samozřejmě nechybí ani ta jeho kontroverznější stránka. Autor to vše dal dohromady opravdu výborně. Dokonale sedí mimo jiné i jedna věta v komentářích pode mnou - knihu doporučuji všem fanouškům i jeho zarytým odpůrcům. Inu, nyní na Netflix...

20.09.2021 5 z 5

Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Karel Havlíček Borovský

Neumím si ani představit, jak by se Havlíček vyřádil v dnešní době. Ale zatraceně rád bych si to přečetl. To by byl další skvost.

09.09.2021 5 z 5

Češi proti Hitlerovi Češi proti Hitlerovi Eduard Stehlík

Nejen, že se pan Stehlík úžasně poslouchá, on se také úžasně čte. Jedna věc je mít obrovskou zásobu vědomostí, ale věc další je, tyto vědomosti vhodným způsobem předat dál. A v tom pan Stehlík exceluje a za to si zaslouží obrovské uznání a poděkování. I v této knize jsem narazil na některá mnou zatím neznámá jména, osobnosti a skutečné hrdiny. Jak sám plukovník zcela trefně poznamenal - je naprosto hrozné, že za naši vlast padali hrdinové, o kterých někdy vůbec nic nevíme a stěží známe jejich jména. O to záslužnější je autorova činnost a snaha.
Mimo jiné se mi v knize vždy líbily konkrétní citáty historických osobností, které pan Stehlík vybral vždy dokonale, ať už šlo o zástupce naší nebo jedné ze zahraničních vlád.
Mimořádný byl pak také samotný závěr, kde se plukovník zaměřil na současnou dobu a kde jsem souhlasil s každým jeho slovem. Doslova.

"Máme se jak ta prasátka v žitě. A přitom si toho nevážíme. Řešíme hlouposti, jsme rozhořčeni, když v restauraci právě teď nemají naše oblíbené jídlo nebo že zrovna nemůžeme vyrazit na dovolenou tam, kam bychom si přáli. Přitom to není tak dlouho, co naši předkové řešili, jak vůbec nakrmit své děti a jak přežít hrůzy často se opakujících válek."
"Lidé bohužel velmi rychle zapomínají. Proto o historii tolik vyprávím. Nechci, aby se opakovala."

Moc děkuji. A moc doporučuji si tuto knihu přečíst.

02.09.2021 5 z 5

Zvířata a rostliny v lese Zvířata a rostliny v lese Peter Wohlleben

S tímto autorem je to poznávání přírody příjemnější, lidštější a nenásilné, zkrátka takové jednodušší. A za to si zaslouží obrovské uznání. Vždyť i ty lišejníky dokážeme po přečtení této knihy docela dobře rozlišit a určit, což by mě nikdy předtím nenapadlo.

25.08.2021 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Měl jsem v rukách to první vydání, kde byl pouze čistý text. A už to stálo stoprocentně za to. Hned jsem si však objednal onu výpravnou verzi a celé si to pročtu znovu. A znovu. A znovu. Už v jiných knihách autor použil skutečně nádherné fotografie, tak se nemůžu dočkat, až budu prozkoumávat další. Zde vždycky objevíte něco nového, něco nového se naučíte a opravdu to změní leckterý pohled na stromy a lesy. Některým faktům jde až stěží věřit a mnohokrát vám spadne pusa, jak to celé vlastně funguje a co všechno a jak spolu pracuje. Toto dílo je skutečný klenot mezi knihami a je vždy zážitek a takové pohlazení, když z autorovy strany cítíte upřímnou lásku k danému tématu.

09.08.2021 5 z 5

Stromy a keře Stromy a keře Michael Lohmann

Škoda, že kniha neobsahovala větší množství stromů, protože tento formát byl výborný. Pochvalu zaslouží také zmínky a informace o konkrétním využití dřeva jednotlivých dřevin.

03.08.2021 5 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Nejde, opravdu nejde hodnotit jinak než naplno. Na ty nádherné popisy krajiny, dialogy s obyvateli vesnic nebo studenty na praxi a tu obrovskou lásku ke zvířatům, na to jen tak něco nemá. K tomu pak ještě musím vypíchnout jedno - je strašně zajímavé sledovat to autorovo retrospektivní zamyšlení, že některé nemoci se ještě zkrátka nedaly řešit jako v dnešní době, a upřímně jsem se radoval s ním, když zkoušel tehdy průlomové léky a zvířata na to dobře reagovala, mohla být konečně vyléčena a nemuselo se volat onomu "odborníkovi", který rozuměl nejlépe všemu :-))

19.07.2021 5 z 5

3x Hercule Poirot 3x Hercule Poirot Agatha Christie

Jinak perfektní hodnocení bohužel narušuje dílo Schůzka se smrtí. Tam mi to od vraždy a nástupu Poirota vůbec nesedlo, a dokonce trochu přestávalo bavit. Navíc ten přeslazený konec... Do oné vraždy to však bylo moc dobré, téma despotické ženy a to tajemno okolo její rodiny, to se moc povedlo, takže velká škoda. Zbylé dva romány v tomto souboru už ale hodnotím naplno, tam to byla jízda jak se patří, od první do poslední stránky :-)

19.07.2021 4 z 5

Evropské stromy Evropské stromy Václav Větvička

Vyšlo to tak, že jsem knihu četl na chatě přímo v lese, takže bylo fajn a ideální pozorovat stromy a jejich znaky také podle této příručky. Také bych spíše preferoval přímé fotografie oproti kresbám, ale je třeba uznat, že ty kresby jsou opravdu nádherné.

19.07.2021 4 z 5

Všecky krásy dřeva Všecky krásy dřeva Martin Patřičný

Úžasně zpracovaná knížka, už samotná obálka je dost lákavá. Na autorovi je jasně znát, jaké city chová ke dřevu a výrobkům z něho, a také to takovým způsobem předává čtenářům. Jak tu trefně padlo přede mnou, z většiny fotek je to dřevo opravdu cítit a voní.

19.07.2021 5 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Nikterak nesdílím všeobecné nadšení. Asi by tomu bylo jinak, kdyby starou paní nikdo nezavraždil, protože do tohoto okamžiku byla kniha moc dobrá. Ten temný oblak nad despotickou ženou a celou její rodinou, její a jejich chování vůči sobě navzájem, to tomuto dílu dodávalo šťávu. Paradoxní je, že jakmile došlo k vraždě, jakmile se na scéně objevil hlavní hrdina, věc se začala jaksi táhnout a mě to tak nějak přestalo bavit. Samotný motiv vraždy mi také přišel tak nějak zašmodrchaný. Nemluvě o tom přeslazeném konci, tím bylo dílo doslova dokonáno...

25.06.2021 3 z 5

Zvěrolékař v chomoutu Zvěrolékař v chomoutu James Herriot (p)

Taková menší změna, tentokrát tu bylo více pejsků a koček než hospodářských zvířat, což ale rozhodně ničemu nevadilo, možná i naopak. Někdy dojemné až smutné, někdy zase plné humoru - především ty dokonalé dialogy s některými obyvateli vesnice, ty opravdu pobavily. Jinak bych mohl opět překopírovat své předchozí komentáře k předešlým dílům, já žádný úpadek kvality nezaznamenávám. Snad jen více Siegfrieda bych vždycky uvítal :-) Moc se mi také líbí autorovo retrospektivní zamyšlení, že některé neduhy se prostě ještě nedaly řešit jako v dnešní době, a vyloženě jsem se radoval s ním, když mohl vyzkoušet průlomové léky a ony zabíraly. Jsem zvědavý, jakým způsobem bude série pokračovat dál, když na konci tohoto díla narukoval.

15.06.2021 5 z 5

Poznejte stromy podle listů Poznejte stromy podle listů Meike Bosch

V první řadě výborný nápad zobrazit listy v jejich skutečné velikosti, to říká stejné množství informací jako samotný obrázek listu. Chválím také obrázky celkových stromů jako takových, což mi v některých předešlých publikacích chybělo. Musím ovšem souhlasit, že kniha obsahuje poměrně hodně parku na úkor jiných, známějších stromů. Celkově ale moc fajn příručka.

05.06.2021 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Prakticky všechny čtyři povídky začaly výborně a tím napětím dokázaly pořádně vtáhnout do děje. Jenže bohužel, na můj vkus si tu vysokou laťku udržely až do konce jen příběhy dva, a to ještě stěží. Což je hrozná škoda vzhledem k těm prvním stránkám těch dalších dvou povídek. Jsem ale jinak rád za takovou tu reálnou hrozbu v této knize, že se to opravdu (bohužel) může stát. Můj osobní vítěz je ta poslední o manželství, ale kdyby vypadala poslední třetina jinak, byl by to jednoznačně Velký řidič.

05.06.2021 4 z 5

Určování podle 3 znaků: Stromy a keře Určování podle 3 znaků: Stromy a keře Ulrich Hecker

Šikovný příruční atlas, ačkoliv někdy bych ocenil i jiné obrázky. Chápu, že tu asi šlo o nějaké konkrétní znaky, ale jistá konzistence některých obrázků by vůbec neuškodila.

25.05.2021 4 z 5

Zvířata v lese Zvířata v lese Miloš Anděra

Řekl bych, že ideální množství základních informací a dobře zvolené obrázky/ilustrace. U pár faktů jsem se sám docela podivil. Musím pochválit také doprovodné okénko a možnost vidět stopy nebo trus několika konkrétních zvířat. A že jde o opravdu kvalitní obrázky, dokazuje můj kocour, který si oblíbil stránku s chrobákem a chtěl jej chytit...

25.05.2021 5 z 5