Hádanky a hlavolamy Hercula Poirota

Pozoruhodná sbírka hádanek a hlavolamů pro všechny milovníky příběhů s Herculem Poirotem, kteří rádi luští rébusy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/337025/hadanky-a-hlavolamy-hercula-poirota-I5w-337025.jpg 3.58

The Hercule Poirot Whodunnit Puzzles (2016)

Literatura naučná, Hobby
Vydáno:, Universum

Igor929

Knížka je opravdu od pohledu hezká a přímo láká ke koupi. Většinu zájemců jistě napadne, že jméno HP si pouze vypůjčila, a že se jedná především o soubor logických a matematických hádanek a rébusů, které jsou zaobalené do jazyka slavného detektiva. A v tom zřejmě tkví hlavní problém knihy. Nevěřím, že by originál obsahoval tolik chyb, každopádně část úloh je v českém překladu neřešitelná. Když už po několikáté po hodině či dvou hledání chyby v postupu zjistíte, že “správné” řešení a zadání v knize si logicky odporují, tak jen velmi těžce budete hledat vůli k dalšímu přemýšlení. Je to stejné, jako byste počítali složitý příklad a po odevzdání by se učitel omluvil, že mu uprostřed vypadly závorky. Já jsem se po jisté době zbovu rozhodl v řešení úloh pokračovat (popsaný stav jsem u této knihy zažil již 4x) a stejná situace mě opět zarazila, tentokrát na úloze na straně 125. Nebojte se, toto není spoiler, neboť úlohu nelze nijak vyřešit. Cituji ze zadání: Tor Tonic nevyrábí Rajský klášter... Lazarus není zlaté pivo... Old Clip není kouřové pivo. A nyní řešení: Lazarus je zlaté pivo... Old Clip je kouřové pivo... a konečně Tor Tonic vyrábějí v Rajském klášteře... Hercul Poirot je skutečný mistr, když tohle zvládl vyřešit. Proto knihu rozhodně doporučuji nekupovat. Milovníkům rébusů totiž až příliš často střídá potěšení z řešení s návaly bezmocného vzteku a frustrace nad tupostí překladatele a vydavatele. Knihu jsem dostal jako narozeninový dárek od své milující manželky. Kvůli ní se jí prokoušu až do konce. Ale jen smutně vzpomínám na svou oblíbenou knihu 777 matematických zábav a her, kde nebyla jediná úloha chybně.

Márinka
26.12.2017

Od snadných přes přímočaré, záludné i zapeklité. Bavit se budete nad všemi. Na výsledky otočte pouze k ověření své teorie, nebo když už vám to poleze ušima. I když hádanku nevyluštíte, přemýšlejte nad jejím řešením. I tím procvičujete svůj mozek.

art3928
13.09.2017