Mike99 Mike99 komentáře u knih

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Kniha mne zhruba do poloviny až 2/3 neskutečně bavila, wow, ale pak se tam ta lehkost psaní někam trochu vytratila. Z mého pohledu dva méně pochopitelné střihy stranou, "blázinec" a následně dark web. Výsledek knihy spíše očekávaný, cesta k němu divná. Co se týká stylu psaní, fajn, krátké kapitoly, příjemné vyjadřování. Z původně uvažovaných 5* výsledné 4*.

Dotýkáme-li se svých idolů, měli bychom dávat pozor, abychom z nich nesetřeli pozlátko.

16.09.2020 4 z 5

První den mého života První den mého života Paolo Genovese

Velice zajímavá myšlenka - možnost dostat druhou šanci na prahu sebevraždy. Odklad rozhodnutí na sedm dní. Nesourodá čtveřice, různé motivy k činu. Velice pěkně psáno, citlivé čtení. Logický a zároveň překvapivý konec.

Čas je divná věc. Není pravda, že je vteřina jako vteřina. Vteřina trvá tak dlouho, jak jí to dovolíme.

Co se děje s románovými postavami, když kniha skončí?

14.09.2020 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Německo vyhrálo 2. svět.válku, vládne skoro celé Evropě, píše se rok 1964. Do těchto reálií autor zasadil kriminální příběh, kdy je nalezen mrtev vysoký německý pohlavár. Autor rozehrává příběh, kdy sympatický detektiv postupně rozkrývá celé pozadí. Styl psaní vyhovoval. Příběh zajímavý, v závěru drsné pasáže. Ve finále dvojí obrat, zakončení odpovídající. Ocenil jsem i poznámku autora.

Neklaďte otázky, na něž už předem neznáte odpověď.

11.09.2020 4 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Moje první kniha od BM. Thriller s kriminální zápletkou. Styl psaní není špatný, čte se to dobře, příběh ve více rovinách vč. časové. Autor pracuje na napětí, což se mu daří. Vyprávěno z pozice přítele oběti, který se stává podezřelým číslo jedna. Rozuzlení překvapivé, možná i překombinované, závěr nečekaný.

"Nežádali jsme, abychom se mohli narodit, a nežádáme, abychom mohli umřít. Jsme tady, abychom trpěli a abychom způsobovali trápení i druhým. Někteří víc než ostatní ..."

"Každá domácnost má svá nepsaná pravidla. Každá rodina je krajina a má svoji vlastní náladu. Panují v ní zákony, které neplatí ve vedlejším domě. Desítky malých konvencí a zvyků, které zajišťují její jednotu."

04.09.2020 4 z 5

Malíř vzpomínek Malíř vzpomínek Gwendolyn Womack

Velice zajímavě zpracované téma reinkarnace. Četlo se velice dobře, zajímavé příběhy, trochu náročnější na postavy. V průběhu čtení vyvstávaly otázky proč, naštěstí v závěru vše jasně a rozumně vysvětleno.

"Historie nepůsobí tak velkolepě, když ji člověk prožívá."

26.08.2020 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

RB píše takové "čisté" detektivky, nic moc psaní kolem, věnuje se zejména příběhu. Na pozadí je sice také o soukromí Eriky, jo, rozešla se Petersonem, a kolegů, ale odbyto na pár řádcích. Vrazi byli uvěřitelní, jediné, co nedávalo smysl, že u jedné oběti vědomě zanechal zboží za 30 tis. Ł, přitom motivem jednání byly zejména ony. Závěr s happy-endem, RB mohl trochu přitvrdit a ponechat jej otevřený do dalšího příběhu.
Délka je akorát, pouze díky menšímu počtu řádků na stránce se kniha jeví obsáhlejší.

19.08.2020 5 z 5

Znovuzrození vraha Znovuzrození vraha A. J. Kazinski

Opět téma reinkarnace, velice zajímavě vybudovaný příběh. Možná bych nalezl "chyby, nesrovnalosti" v dějové lince, ale to nic nebrání čtivosti. Nadmíru spokojen.

"Humor je náš způsob, jak narušovat tabu".

12.08.2020 5 z 5

Spánek a smrt Spánek a smrt A. J. Kazinski

Po první knize hned na druhý příběh. Kniha má spád, psané velice čtivě, zajímavý hrdina, příběh pokračuje. Autoři rozehrávají téma reinkarnace, velice zajímavé, zápletka originální. Pokračuji okamžitě třetí knihou.

"Potrestat někoho smrtí znamená způsobit něco, co by dříve či později stejně nastalo, nic víc. Smrt sama o sobě není trestem. To by moc snadno vyvázl."

12.08.2020 5 z 5

Poslední dobrý muž Poslední dobrý muž A. J. Kazinski

Detektivní román, kde není vrah, thriller je zase moc silné slovo, v každém případě kniha s napětím. Jde o příběh, který byl inspirován legendou z talmudu, kdy tíha / osud světa leží na bedrech 36 spravedlivých. Mně se to líbilo, na začátku sice trochu obtížné rozhodnout se, co je důležité z pohledu případu. Ale čtivé, dobře psané, nutící i k zamyšlení, sympatičtí hrdinové. Líbilo se mi i řešení případu a jeho rozuzlení. Jediné, co mi "chybělo", proč to všechno, z jakého důvodu.

30.07.2020 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Dlouhé, dlouhé, zbytečně dlouhé ... Cormorana a Robin jsem si oblíbil, líbí se mi ten vývoj vztahu, i že se rozešla již s manželem, ale příběh by měl být primárně detektivní. Než se něco stane, jsme zhruba v polovině knihy, a i potom se posouváme pomalu dál, až na posledních 50 stranách dostaneme obsáhlé vysvětlení. Možná i překombinované. Tento příběh mi přišel zatím nejslabší, z úcty k autorce za 4*.

16.07.2020 4 z 5

Chraň mě před zlými muži Chraň mě před zlými muži Saul A. Lelchuk

Autorova prvotina - a výborná. Okamžitě v ději, děj má spád. Hrdinka Nikki má svého démona, ale je z mého pohledu sympatická, chytrá, s nadměrně vyvinutým citem pro spravedlnost. Příběh napasován na myšlenku George Orwella, Big brothera a jeho zneužití. Kromě vyšetřování autor postupně odhaluje minulost Nikki. Logicky dobře vysvětleno, informace do sebe zapadají jako puzzle.
Nad knihou jsem se v dobrém slova smyslu bavil, jsem zvědav na případné další příběhy.
V knize je mnoho odkazů na literární autory a na různé knihy (viz zajímavosti).
--------------
Člověk není vybavený instinkty pro nic za nic. Přehlížení instinktů je jako plýtvání vzácnými zdroji. Jako ignorování zvuku jen proto, že spoléháte na zrak.

28.06.2020 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Kniha se četla dobře, to LK umí, ale tentokrát mi to přišlo ... jiné ... Jelikož jsem to četl hned po Lovci, to přímé srovnání nedopadlo nejlépe. Příběh mi přišel ze všech keplerovek asi nejméně uvěřitelný, zmrtvýchvstání JW a jeho dokonalé akce při zdravotním omezení, no nevím. Pasáž o natáčení péčka úplně zbytečná, zaplevelující již tak drsný děj. Děj s dvěma otevřenými konci, kampak se to asi vrtne?

26.06.2020 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Dvojice LK jsou prostě špičkou ve svém žánru. Opět velice napínavý příběh, tentokráte drsnější. Přesto čtivé, nelze se odtrhnout. Zase umně propleteno, pokud jsou v průběhu vyšetřování nějaké pochybnosti, jsou zavčas vysvětleny, pro čtenáře žádné falešné stopy. A závěrečná stránka? Že by náznak dalšího pokračování? Už se těším na Lazara.

Jinak jsem si vzpomněl na knihu Deset malých černoušků od Agathy Christie, že by prvotní inspirace?

14.06.2020 5 z 5

Černá ovce Černá ovce Alex Hyland

Autor neztrácí čas a rovnou vás vtáhne do děje, kniha je psaná velice čtivě, je akční, přepracování do filmového scénáře by nedalo moc práce. Hlavním hrdinou je zloděj aut, velice šikovný také jako kapsář, který chce pomstít smrt svého úspěšného a čestného bratra. Pomáhá mu tajemná Ella.
Jinak jsem rád, že zradu Tullyho jsem prokoukl o trochu dřív, než byla vyjevena :-).
Přestože se jedná o prvotinu, je znát, že autor má bohaté zkušenosti s psaním. Má se jednat o první knihu ze série, uvidíme, co bude následovat, resp. druhá kniha již v originále vyšla pod názvem Violet dawn.

Jon se usmál. "Nezaměňujte 'být chytrý' a 'mít pravdu', Randale. To není totéž."

11.06.2020 5 z 5

Noc v Central Parku Noc v Central Parku Guillaume Musso

Moje první kniha od GM.
Tak to byla neskutečná jízda. Neskutečně čtivé, jste hned v ději. Pokud přistoupíte na hru autora, berete popsané věci jako fakt, říkáte si, je toto vůbec možné, abyste v závěru zjistili, že vše je úplně jinak, že cit pro logiku vás nezklamal.
Určitě autor dostane ode mne další šanci.

09.06.2020 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

MK nám předkládá příběh z Prahy, kde popisuje život čtyř rodin, které jsou nějak propojeny. Do jejich života zasáhne vražda a následně druhá. Děj vrstevnatý, samotné vyšetřování je takové divné, navíc je až v samém závěru po 2. události. Vyřešeno je sice logicky, ale myšlenkové pochody detektiva ne moc uvěřitelné.
Styl psaní je v "pořádku", četlo se to hezky. Charaktery postav jsou dobře vykresleny, ale pro mne ani jedna nebyla sympatická.

06.06.2020 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Nosné téma - zneužití sociálních sítí ke spáchání brutálních vražd. RB velice dobře popsal, jak lehce lze zneužít důvěřivost lidí, jak se k nim dostat anonymně …
Tomuto se může člověk jednoduše vyhnout, bohužel na síti nalezneme i ekonomické informace, volně dostupné, stačí si jen dát dohromady 1+1, navíc je vkládá stát, vyhledat si je může kdokoliv, bez omezení … :-(.
Čtivě psané, sledujeme, jak tým Eriky se pomalu blíží k vrahovi.
A co nového u Eriky? Vztah s Jamesem pokračuje, byla přeložena a vytvořila si vlastní vyšetřovací tým.

P.S. Program socialcatfich na vyhledávání skutečně existuje, v ČR blokován z důvodu GDPR.

31.05.2020 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

RB psát umí, čte se to lehce, tak nějak přirozeně. Líbí se mi i takové ty vtípky, drobné žertíky, ironie, díky kterým se musím u knihy zasmát.
Erika v rámci řešení jiného případu nalezne dětskou kostru a přestože se dozví, o koho se jedná a že uplynulo 26 let od původního vyšetřování, o nelehký případ si řekne. K vyšetřování případu si vyžádá dobré známé Mossovou a Petersona. Můj pocit, že se jednalo jen o nešťastnou náhodu, se potvrdil :-), ale pak mě trochu zmátla postava Gerryho. K vyšetření dopomohla bývalá vyšetřovatelka Amanda Baker.
A co jsme se dozvěděli nového o vysoké blondýnce? Po vyřešení minulého případu byla přeložena do týmu se zaměřením na boj s organizovaným zločinem, s manželem byla těhotná, prodělala přerušení, intimně se sblížila s Petersonem, její švagr dělá nečisté obchody.

27.05.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Skvěle napsaná kniha, i přes závažnost a známost obsahu se četlo jedním dechem. Psáno ze tří úhlů pohledu - exilové vlády, parašutistů a Němců. Ocenil jsem i doslov autora a závěrečnou rekapitulaci osob s jejich dalšími osudy. Toto by měla být doporučená četba pro střední školy.

24.05.2020 5 z 5

Celkem jde o Merde Celkem jde o Merde Stephen Clarke

Mně tato série vyhovuje, jsem rád s Paulem Westem a jeho příběhy. Z pohledu čtenáře už začíná být trochu únava, přece jen, je toho hodně stejného, ale celková spokojenost. Tentokrát nás příběh zavede do USA, kde se snaží zvítězit v reklamní kampani, kterou zastřešuje, potřebuje peníze na úhradu pokuty od finančáku. Chvílemi jsem měl nutkání vyrazit na dosud nepoznaná místa Ameriky či jen navštívit místa již známá. Ocenil jsem "stylový" konec. Budu pokračovat ve čtení série.

15.05.2020 4 z 5