midloch midloch komentáře u knih

Červený vrch Červený vrch Jamie McGuire

Tak o téhle knize jsem se dočetl tady na DK u knihy Apokalypsa Z. Vzhledem k mé slouholeté oblibě v zobie tematice jsem se rozhodl přečíst si ji. Je to taková limonádka, strašně lehce se to čte a oproti jiným zombie příběhům je protkaná hlavním motivem a tím je strach o děti. Jako otec dvou dětí naprosto chápu chování hlavních hrdinů a je asi dobře, že kniha je právě zaměřená na tohle téma. Pro mě slušný počin v oblasti zombie příběhů.

27.09.2016 4 z 5

V žabím pyžamu V žabím pyžamu Tom Robbins

Uff, pro mě asi nejhorší kniha od Robbinse. Už jen forma druhé osoby jednotného čísla, ve které je kniha napsaná, byla pro mě hrozná ke čtení, i když po čase si na to člověk trochu zvykne. Knihu jsem četl na etapy. Začal jsem v roce 2013 a po asi 50 stranách jsem knihu odložil a přemýšlel, zda ji vůbec dočtu. Zkusil jsem to v roce 2015 a po chvíli jsem ji opět odložil. Nemám rád nedočtené knihy, navíc od svých oblíbených autorů. Zatnul jsem tedy letos v létě zuby, přelousknul rychle ten začátek a konečně jsem to dočetl...
Bohužel, když pominu styl, jak je kniha napsaná, tak příběh mě ze všech dosud čtených Robbinsovek bavil nejmíň a i hlavní postavy mi neseděly.

21.09.2016 3 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Moje druhá kniha od Palahniuka - v porovnání s ostatními, které jsem četl, je to takový autorův standard. Opět šílený námět, šílené postavy, dobře napsané. Řekl bych takový typický Palahniuk.

07.09.2016 4 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Tohle byla moje první kniha od Palahniuka - čtená někdy v roce 2011 a pak ještě párkrát. Dopručil mi ji tehdy kamarád při debatě o zhovadilosti sekt. :-) Naprosto skvěle napsané autorovým typickým stylem (což jsem zjistil u dalších knih). Příběh dostatečně šílený a absurdní. Jednoznačně doporučuju. Při srovnání s ostatními jeho knihami, teré jsem četl později, je tohle pro mě jeho nejlepší kniha,

LATeX pro začátečníky LATeX pro začátečníky Jiří Rybička

Naprostý základ pro ty, kdož chtějí začít sázet texty v LaTeXu. Velmi přehledně napsané a strukturované.

Jupiter Jupiter Ivan Havlíček

Krásná kniha plná fotografií a ilustrací Jupiteru a jeho měsícu.

Teorie času Teorie času Tomáš Košumberský

Naprosto neuvěřitelný pamflet od člověka, který fyzice nerozumí ani za mák. Díky bohu se dá kniha přečíst na webu, protože utrácet za tohle peníze, je jako hodit je do vysoké pece. S panem utorem jsem vedl debatu již v době kdy avizoval vydání svého dílka a tázal jsem se jej, kdo knihu recenzoval. Přeci jen jsem z práce ve vědě zvyklý, že kvalitní oponentura je základ. Dozvěděl jsem se, že nikdo, neb autor nechce být upálen před vydáním. Již tento výrok a připsání slavných fyziků jako spoluautorů bylo jasnou indicií toho, že se bude jednat o pavědecký blábol. Očekávání se bohužel naplnilo. Vyvraceči relativity jsou nejčastější sortou mašíblů, kteří nám fyzikům píší různé dopisy se svými teoriemi, takže autorův text mě nemá čím překvapit. Ke čtení mohu doporučit pouze jako odstrašující ukázku toho, jak je vzdělávání v přírodních vědách u nás upozaděné.

06.09.2016 odpad!

Úvod do teorie plazmatu Úvod do teorie plazmatu Petr Kulhánek

Skvěle udělaná učebnice pokrývající základní oblasti teoretické fyziky plazmatu. Primárně vychází z učebních textů, které byly sepsány pro předmět Teorie plazmatu vyučovaný na FJFI. Svým záběrem nemá učebnice konkurenci jak v ČR, tak ve světě (nevím zatím o žádné jiné publikaci pokrývající takhle obšírně teorii plazmatu).

Mimochodem, lze ji zdarma ve formátu pdf stáhnout přímo z webových stránek autora a nakladatele - www.aldebaran.cz - sekce "Ke koupi"

06.09.2016 5 z 5

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Hodně zvláštní kniha. U některých příběhů jsem se smál, že jsem nemohl popadnout dech, ale většina byla v zásadě hodně smutných. Konec knihy mi přišel už docela uměle nastavovaný. Každopádně, mě kniha bavila a pokud autro vydá i svůj kuberpunkový román (o kterém mluvil v českém rozhlase), rád si jej přečtu.

06.09.2016 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Po právu skvělá kniha. Napsaná je velmi čtivě, i když chápu, že pro někoho, kdo nemá rád "návody, postupy a manuály" to může být trochu stereotypní čtení. Ovšem, já si četbu užil a dobře se u toho bavil. Co je potřeba taky ocenit, je fakt, že kniha obsahuje naprosté minimum chyb.

02.09.2016 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Další kniha o oddělení Q. Nový případ, týkající se takových ohavností jako jsou nucené sterilizace, je stejně strhující jako předchozí případ Vzkazu v lahvi. Co jediné bylo slabší a napsal to už někdo pode mnou, tak to, že vše vyřešil Asad s Rose a Carl jen tak přicmrndával. Na druhou stranu mě dostal naprosto nečekaný závěr. Jsem zvědav na další kousky ze série.

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Po slabších Zabijácích zase Adler-Olsen v plné síle. Skvěle propracovaný děj i vedlejší postavy zaručují čtivost. To, že má kniha přes 500 stran mi ani nepřišlo a kdybych nemusel chodit do práce, asi bych ji přečetl na jeden zátah (takhle mi to trvalo až tři dny :-) ). Co se týče tématu, tak přesto, že mám k náboženským sektám silně negativní vztah a některé názory hlavního záporáka jsem naprosto chápal, byl jsem rád, že to skončilo v zásadě dobře. Hlavní záporátk je totiž neuvěřitelný psychopat a manipulátor a k těm mám stejně negativní vztah jako k sektám :-)

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Mám rád severské detektivní filmy a tak jsem Ženu v kleci i Zabijáky dřiv viděl než četl. Konečně jsem se ale dostal i k prvním čtyřem částem knižní série o oddělení Q. Druhý díl mi přijde z prvních čtyř jako nejslabší. Není tak čtivý jako ostatní díly a oproti prvnímu dílu, kde mě kniha bavila víc než film, zde musím napsat přesný opak. Film byl lepší, tedy krom postav Carla a Asada, ty mi v knižní sérii přijdou lépe napsané. Buď jak buď, i přes to, že nedosahuje kvalit ostatních třech knih si zaslouží čtyři hvězdy - stále jde o nadprůměrnou detektivku.

26.08.2016 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Mám rád severské detektivní filmy a tak jsem Ženu v kleci i Zabijáky dřiv viděl než četl. Konečně jsem se ale dostal i k prvním čtyřem částem knižní série. V prvním díle tedy vznikne oddělení Q a hned se chopí prvního případu zmizelé političky. Při porovnání s filmem musím říct, že postavy v knize mi přijdou lépe napsané a mám je i radši (ať již je to Carl nebo Asad). Kniha je velmi čtivá a tak ji člověk přelouskne za velmi krátký čas a ani mu to nepřijde. Rozhodně si dílo zaslouží plný počet hvězd.

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Hodně silná kniha. Občas se pohybuji v prostředí, kde se vyskytují autisté a toto dílko mi hodně přiblížilo jejich svět. Přečteno jsem měl během chvíle n jeden zátah. Každopádně doporučuji.

23.08.2016 5 z 5

Houby - Kapesní atlas Houby - Kapesní atlas Vladimír Antonín

Tenhle atlas jsem koupil synkovi, protože se letos začal zajímat o houby, kdykoliv jsme šli do lesa. Doma jsme měli jen starý atlas s kresbami, které jsou sice hezké, ale pro dítě jsem chtěl atlas s fotkami a tento mohu rozhodně doporučit. Jedná seo hezky vyvedenou knihu s krásnými fotografiemi a základním popisem jednotlivých hub. Samozřejmě, nelze čekat, že po přečtení z vás bude Smotlacha, ale pro základní orientaci v houbách dobrý atlas s uživatelsky příjemnou velikostí :-)

18.08.2016 4 z 5

Apokalypsa Z: Začiatok konca Apokalypsa Z: Začiatok konca Manel Loureiro

Zombie tématiku mám rád nějakých posledních 18 roků, co jsem prve viděl Romerovu Noc oživlých mrtvol. Proto, když jsem v knihkupectví náhodou potkal tuhle knihu, musel jsem si ji koupit. Kniha není špatná, deníkový koncept davá příběhu trochu jiný rozměr (stejně jako rozhovorový koncept Světové války Z), ovšem kniha naprosto ztrácí na drobných nepřesnostech a nelogičnostech, kterých je opravdu mnoho. Některé musely určitě vzniknout z pera autora, jiné z pera překladatele, buď jak buď je jich hodně. Např. Velká Británie a její vystoupení z Schengenu jako reakce na epidemii, nebo v dubnu nalezené noviny s datem starým pět měsíců, ve kterých byly zprávy jen o epidemii (v knize začala epidemie v lednu, takže autor jaksi nezvlád počet do pěti), nebo Mercedes GL s automatickou převodovkou, kde řidič stále řadil jedničku.... Z pera překladatele vznikly zase novotvary typu solární panely z polykrystalických silikonových buněk (namísto polykrystalických křemíkových článků), nebo díry ve zdi po nábojnicích a měděné náboje rozsypané po zemi (tedy předpokládám, že to zfušoval překladatel - pokud to napsal blbě již autor, měl to překladatel opravit do správné podoby).

Knihu hodnotím třemi hvězdičkami, protože jak jsem napsal v úvodu - zombie tématiku mám rád, námět má kniha dobrý, bohužel ji sráží výše zmíněné nesmysly, nelogičnosti a v popisu je dost časových nepřesností. Každopádně pro fanouška chodících (neběhajících) mrtvol je to slušná oddechová kniha.

17.08.2016 3 z 5

Mechanický pomaranč Mechanický pomaranč Anthony Burgess

Co teda jako bude, he?
Tuhle jsem, bratři moji, lukoval, že je nové vydání týhle chorošný knihy. Purčejznul jsem si tedy jeden výtisk, protože ve svym rodným jazyce týnů jsem tuhle buč ještě nečetl. První část je plná supernásilí na ouldanejch smelovatejch hjumaníkách, kartáčování nezletilejch čajin a jinýho podobnýho físíz. V druhý části zase dojde na tolčoky, který schytá hlavně Váš Pokornej Vypravěč a jeho přeměnu. Filozofickej físíz o svobodě, kterej se táhne celou knihou, ji dává fakt bolšácky chorošnou úroveň. Proto je to taky jedna z nejlepších bučí, bratři moji, kterou jsem četl.

14.07.2016 5 z 5

Morphin Red Morphin Red Petr Heteša

Hetešovy kyberpunkové knihy já rád a tahle je asi ze všech nejpovedenější. Z počátku jsem měl trochu problém v rozpoznávání jednotlivých postav (na začátku je tam opravdu celkem dost jmen a příběh je vyprávěn z pohledu skoro všech) a listoval jsem chvílemi dozadu abych si ujasnil o jakouže postavu se vlastně jedná. Naštěstí se to celkem brzy vyjasní a hlavně kniha se čte velmi snadno a rychle. Obecně lze říct, že autor stále používá svá oblíbená klišé, tzn. hlavní i vedlejší postavy fetují, chlastají, mají zvrhlý smysl pro humor a stejně jako v jiných jeho knihách, je i zde spousta popkulturních odkazů na dobu minulou. Ale i to jsou důvody proč já osobně mám Hetešovky rád.

15.01.2016 5 z 5