MichalMartinka MichalMartinka komentáře u knih

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Výborné čtení. Napínavé až do konce. Pořád člověk věřil, že to nedopadne tak jak historie napsala. Ale nestalo se tak. Čest památce hrdinům.

14.04.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Dlouho jsem se célé knižní sérii vyhýbal. Přesvědčil mě až spolupracovník. Tak jsem se do toho pustil. No a přečetl jsem i poslední díl. Nejsem sice fanoušek této série, ale celkově vzato jsem se mnohokrát zasmál a našly se velmi dobré zápichy, které jsem si musel přečíst i dvakrát. A stále jsem se musel smát :) Takže i tato kniha měla své osobité kouzlo a kdyby nebylo paní Tiché a Josefa, asi by mi něco bychělo :) No a Mariiny popisované situace a hlavně přirovnání k různým postavám nebo známým událostem je fakt dobré. Suma sumárům...dávám 4 hvězdičky. Ta čtvrtá patří hlavně pasáží jak tataři dobývají Kostku. To bylo velmi podařené :)

14.01.2023 4 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Nejprve jsem viděl nejnovější filmové francouzké zpracování z roku 2023. Velkolepé, špinavé a akční. Poté mě začalo zajímat, jestli existuje jiné zpracování a našel jsem dvoudílný film z roku 1973. Ten byl ,,trochu" komediálně zpracovaný. A v poslední fázi jsem sáhnul po knize. Ano...není to to správné pořadí, protože jsem porovnával. KNIHA VYHRÁLA. Není to až tak humorné a není to až tak syrové. Hlavní hrdina je takový větroplach, ale není to úplně ten blbeček z filmu (1973) a zároveň to není ten chlaný zabiják z filmu (2023). Dumas umí strhnout čtenáře a kniha se čte velmi pěkně :)

31.05.2023 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Velmi silné čtení. Surové, osudové a brutální. V některém komentáři, u této knihy, jsem četl, že není úplně jisté, jestli je příběh podle skutečných událostí nebo jestli ji je paní Sosnarová nedomyslela. Osobně si nemyslím, že je to podvrh. Takových případů bylo spousta a spousta příběhů je odvyprávěných nebo dokonce zfilmovaných. Je to již několik let co jsem tuto knihu četl, ale na ty koně...si vzpomenu pokaždé.

13.02.2024 4 z 5

Holoubek Holoubek Jindřich Šimon Baar

K této knize stačí napsat dvě slova:
Krásné čtení.
J.Š.Barr opět dokázal z mála udělat mnoho. Příběh vesnického faráře Holoubka, který jako mladý student a následně kaplan a farář, horlí pro víru a má představu, jak svoji víru vštěpit svým farníkům. Ovšem přichází pád a opětovné zvednutí. To je tak krásně napsaná kniha, že nemám slova cokoliv popisovat.

13.04.2023 5 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Po předešlých epopejích je to změna a zárověň důstojné pokračování Přemyslovské epopeje. První část začíná přesně tam, kde PE IV končí. Rokem 1306. A potom se to rozjede. Velmi čtivé vykreslení doby a všech hlavních postav, které jsou v první řadě Jan Lucemburský a jeho žena Eliška Přemyslovna. Vše doprovázeno vsuvkami probošta z rodu Landšejnů (Vítkovců), kteří byli velmi vlivným českým rodem, již od dob prvních Přemyslovců. Nezbytné milovné scény jsou asi pro pana Vondrušku klasikou. Ovšem je toho daleko méně, než v epopeji Husitské. Nic méně tažení do Itálie (které je vlastně poslední čtvrt knihy) je nahotinám trošku více nakloněno. Já bych se bez toho prostě obešel. Pane Vondruška...vynechejte vyhrnování suknic a raději popište nějakou situaci.

30.01.2023 4 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Po přečtení této knihy, jsem se rozhodl odejít do nejbližšího přístavu a věnovat se rybolovu. Tak podrobně bylo vše popsané. Já respektuji autora i dobu ve které kniha vznikla. 1851. A to je dávno. Těšil jsem se na čtení tohoto románu, ale po přečtení 8 kapitoly jsem knihu odložil a vrátil se k ní asi po půl roce. Samotný románový děj by se vešel do cca 200 stránek. (Kniha jich má více jak 770) Dějová linka je přerušována podrobnými popisky ohledně lovu verlyb. Jaké a s čeho se dělají čluny, jaká je posádka člunu, co má kdo na starosti, jak se co jmenuje, co k čemu slouží, jaké máme verlyby, jak se dělí, jak se loví, jak žijí, jak se dají usmrtit a tak by jsme mohli pokračovat do nekonečna. Prostě a jednoduše řečeno je kniha napěchovaná informacemi, ale děj hledáte velice pozvolna. Jsem zvědav na filmová zpracování.

08.08.2023 3 z 5

Ben Hur Ben Hur Lewis Wallace

Kniha je velmi rozsáhlá, ale v žádném případě nenudí. I ty úvahy hlavních hrdinů, které se občas objevují a jsou popsány na několik stránek, na kvalitě nijan neubírá. Všechno se tam hodí. Kdo viděl starý film Ben Hur a poté četl knihu (jako já) má možná tendenci porovnávat. Jak už tady někdo psal - je to jiné. Jak kniha tak film. A kniha nám dává proniknout do hloubky a více poznat věci a myšlenky hlavního hrdiny a jeho přátel. První polovina se točí kolem Ben Hura - druhá kolem Ježíše Nazaretského. Pro všechny, které zajímá prvotní křesťanství a víra v Nazaretského. Jsem rád, že jsem tuto knihu přečetl.

15.10.2023 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Kniha, která velmi mile překvapila. Zdravotní sestra se vrátí z roku 1945 do roku 1743. V této chvíli začíná velmi zajímavé a napínavé čtení. Pohled ,,moderní ženy,, která se nesnaží věci měnit, ale spíše si uvědomuje, že musí věci žít, tak jak si doba žádá. A najdou se i úsměvné pasáže. A samozřejmně historie, která je sice v pozadí, ale dřív nebo později, vyplave na povrch. Já byl mile překvapen.

16.07.2023

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Pro mě velké překvapení. Kdysi dávno jsem viděl seriál - pouze první sérii - a něco málo mi utvělo. ALE kniha je daleko lepší a události jsou vělmi dobře popsány. I z historického hlediska (a to historii Skotska neznám, ale myslím, že většinu z nás kniha donutila se o část historie zajímat). Je to sice červená knihova o zralé ženě, která už něco zažila - jak v posteli tak v životě, ale ničeho není tak moc, aby to čtenáře odrazovalo. Takže za čas se pustím do druhého dílu.

11.05.2023 5 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Knih jsem četl asi 3x a pokažné to byl zážitek. Čtivé, dobrodružné, zajímavé a poučné. Historický věrné až člověk myslí, že se to pravdu stalo :) A to je výborné.
Tedy...ono se to stalo... jenom Jan je postava románová :)

22.05.2024 5 z 5

Valašská povstání za třicetileté války Valašská povstání za třicetileté války František Dostál

Velmi hezky zpracované období Valašských bojů. Kniha vyšla v roce 1956 a je zde patrný jazyk té doby, ale když toto pomineme, dostaneme velmi podrobné vylíčení valašských povstalců, kteří během celého třicetiletého konfliktu, neváhali bojovat - jak otevřeně, tak skrytě. Já jako hrdý VALACH jsem cítil povinnost tuto knihu přečíst. Pokud bych žil v té době, necoval bych jinak. Doba byla zlá a poddanství otevřeně trpělo. Ať ze strany vrchnosti tak církve. Mnohé události nám zůstanou asi navždy skryty a zůstaneme pouze ve spekulacích - nic méně já jsem dotal vyčerpávající informace.

07.12.2023 5 z 5

Poslední soud Poslední soud Jindřich Šimon Baar

Já jsem po této knize sáhnul velmi rád. Baar umí podat venkovský život velmi živě. Asi proto, že ty poměry velmi dobře znal. První část ,,U Porazilů" nám ukazuje život dvou bratrů, jejich žen a lidských osudů, které jim zamotají život. Druhá část ,,Na děkanství" nám přibližuje kněžský stav syna jednoho z bratrů a jeho příběh, kdy se stal kaplanem v jednom městě. Román se odehrává na Chodsku a je protkán místní jadrnou řečí. S knihami Jidřicha Šimona Baara, nidky nešlápnete vedle.

26.08.2023 5 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

Kniha je velmi pěkná a ,,smutná". Život na Valašských horách byl tvrdý a spisovatelka to dobře věděla. Příběh dívky a později ženy s dítětem, která je všemi - jak už to tak bylo - opovrhována pro svůj morální pokles. (Dítě za svobodna). Po několika letech se jí ujímá starý vdovec (velký sedlách) a tady to všechno začíná. Kniha má velkou citovou hloubku, protože vše sledujeme očima hlavní postavy Františky - dívky, matky a gazděny. Velkým překvapením je i filmové zpracování z roku 1956.

17.08.2023 5 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Moje výhoda byla, že jsem nebyl políben seriálem - druhou řadou Cizinky :) Jakmile jsem začal číst, nemohl jsem se od ní odtrhnout. Ano - je to červená knihovna. Ano - mnohé popisy jsou zdlouhavé. Ano - jisté situace by šly zkrátit a zjednodušit. ALE v tom je právě ta krása. Vše je tak podrobně popsané, že vám děj probíná před očima. Vše utíká a člověk má pocit, že se stránky obracejí samy. Spoiler: Když hlavní hrdinka potratí své dítě, akorát sem čekal na narození své druhé dcery. No vše dobře dopadlo. Takže 952 stránek opravdu uteklo. Další díl je na řadě. Každému taková obrovská bible není po chuti. ALE tahle kniha byla výborná.

27.06.2023 5 z 5

Bubny podzimu Bubny podzimu Diana Gabaldon

Je těžké hodnotit takovou knihu. Už nečteme pouze s pohledu hlavní hrdinky, jak to bylo u prvních dvou knih, ale i s pohledu dalších hlavních postav. Občas mě to mátlo. Příběh je velmi podrobný a občas - právě kvůli detailním popisům - nepřehledný. Komentáře k této knize by si měl čtenář přečíst až potom, co knihu přečte, aby si udělal vlastní názor a nebyl ovlivněn jinými názory. Občas jsem právě propadal těm jiným názorům. A ne ke všem bych se přiklonil. Pokud jste fanoušci série - dostanete další nálož v podobě příběhu z Ameriky, ze Severní Karolíny, kam se naše hlavní hridna dostane. Je to život v divočině, mezi otrokáři, indiány a dalšími obyvateli této země. Já si čtení náležitě užíval a jsem zvědav jak dopadne seriál. Asi bude jiný než kniha.

20.03.2024 4 z 5

Rychlonohý Džar Rychlonohý Džar Semjon Karatov

Tuto knihu, tak jako mnoho jiných, jsem našel v malé knihovničce v sousední dědině. Váhal jsem, jestli si ji vzít, ale nakonec jsem tak učinil...a dobře jsem učinil. Kniha popisuje osudy chlapce jménem Džar, z doby Kamenné, a jeho příhody a strasti. Byl jsem zvědav na styl psaní a samotný příběh, protože jsem byl zvědal na podobnost s Eduardem Štorchem. A byl jsem velmi mile překvapen. Kniha je čtivá a držela mě celou dobu. Bylo velmi zajímavé sledovat osudy tlupy Rychlonohého Jelena (Džara). K tomu musím vyzvednou ilustrace Zdeňka Buriana.

24.02.2024 5 z 5

Kralevic Karel (1334 - 1348) Kralevic Karel (1334 - 1348) Vlastimil Vondruška

Už to tady v předešlých komentářích zaznělo. Tato kniha byla lepší než první. Ale tím nechci autora nijak kritizovat. Pan Vondruška jde po chodníčku, kterou si vyšlapal Přemyslovskou epopejí. A to je ono. To je přesně ono. Příběh se odehrává v letech 1333 - 1348 a ukazuje nám mladého kralevice Karla, který se snaží získat úctu a respek, nejenom před panstvem, ale i před svým otcem Janem Lucemburským, který byl rytíř v pravém slova smyslu. Hezky popsaná bitva u Kresčaku jak kronikářem, tak z pohledu mladého Karla. Sečteno a podtrženo - výborné a zajímavé čtení. Pan Vondruška mile překvapil.

19.01.2024 5 z 5

Mořeplavec Mořeplavec Diana Gabaldon

Nemohu si pomoci. Výborná kniha. Výborné čtení. Začátek knihy děj sleduje ze dvou pohledů. Potom se hlavní hrdinové opět setkají a ,,tady jsou dvě dlouhé kapitoly, které knihu dost zvrzdily (plno jikřivého a vášnivého sexu). Ale to je pouze jedna výtka. Jinak je děj velmi svižný a těch 1142 stránek opravdu velmi rychle uběhne. Část knihy se odehrává na souši a část na moři. Možná proto je to zajímavé. Takže po přestávce příjde další díl.

16.07.2023 5 z 5

Lovec čarodějnic Lovec čarodějnic C. L. Werner

Fantasy žánr jsem opustil před mnoha lety. Kamarád mi ji doporučil jako čtivou a zajímavou jednohubku. Tak jsem započal. Dýchne na vás temné fantasy s detektivní zápletkou, propletené skvělými popisy prostředí a krvavých soubojů. Inu...doba temna je hnus. Skvěle popsaný hlavní hrdina i jeho žoldácký přítel. I když nejsem fanoušek, tak určitě sáhnu po druhé knize. Bo celek mosí byt. A jak sa bude lůbit, tož aj po tej třetí.

25.01.2023 3 z 5