Holoubek

Román z farského prostředí, v němž se autor kriticky vyslovuje o tíživém celibátě a o vysoké církevní hierarchii. Příběh začíná u maturitní zkoušky, jak student Josef Holoubek, který je považován za premianta třídy, popadne u maturitní zkoušky z matematiky.. Je z toho velmi zklamán a jde do semináře, by se z něho později stal farář. V semináři se potká mnoho přátel a zažívá mnoho zábavných i ponurých příhod. Po svých studií odchází do vesnice Markova, aby tam pomáhal tamnějšímu knězi hospodařit. Velebníček Holoubek je v Markově velmi šťasten, obhospodařuje svoji zahrádku, chodí do školy učit děti a věnuje se sledováním zvěře v lese. Ale pouze do té chvíle, kdy přijde oznámení o tom, že v Třešticích umřel farář a on má nastoupit na jeho místo. Není to žádná hračka, jak si myslel ze začátku. Tamnější obyvatelé nemají moc v lásce kostel, víru a ani faru. Holoubek se však nevzdává......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20945/holoubek-20945.jpg 4.727
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Vyšehrad

Kniha Holoubek

kloin
28.11.2017

Knížku jsem si vzal náhodou a byl jsem velmi mile překvapený.
Popis knížky uvedený nahoře mi přijde hodně mimo. Spíše jsem to cítil jako příběh života vesnického faráře od jeho velmi nevšedního povolání ke službě. Věrně je zde popsán vznik přátelství na celý život ze studia. První kroky kaplana v novém působišti. Jeho veliké a smělé plány, i to, jak se časem tyto plány a cíle mění tak, jak poznává život.
V životě mu mimo jeho víru velmi pomáhá i jeho rodina, která mu poskytuje zázemí a oporu. Zajímavý pro mě byl i pohled na hospodaření fary.
Velmi mě zarazilo jak živě a aktuálně může působit téměř sto let staré dílo.

Damato
16.08.2017

V pracovní době se číst nemá, já vím, ale můžu já za to, že je to napsané tak, že už od první věty jsem se od toho nemohla odtrhnout? Občas jsem si , s knihou mezi "důležitými" papíry, připadala jak školák, který čte román pod lavicí. Prostě mi to k letnímu dni, kdy houfy lidí pod oknem chodí na turistické výlety po okolí, připadalo nadmíru vhodné. Úžasně milá četba.

Makoves
24.07.2017

Příjemně čisté čtení.

irmag
27.06.2017

Nádherná kniha!!!

JLČ
08.12.2016

Mimořádná kniha, možno říci vůbec jedna z nejlepších se skupiny tzv. kněžských románů. Vtipné, svižné vyprávění běhu života českého kněze, od maturity až po stáří, přičemž jsou zde ukázány kladné i stinné články člověka, život venkovského lidu i vrchnosti. Obdobou J. Š. Baara na Moravě je v tomto směru P. Václav Kosmák, ale Baar je přece jenom nadanější. Nádherný, svižný jazyk a výstižná zkratka!

Zeitblom
24.06.2015

V dnešním uspěchaném světě, Vás Holoubek přenese do časů, kdy příroda, lidé a Bůh byli ochotní naslouchat jeden druhému. Mytopoetická krajina venkova s pomalým plynutím rituálního času.

Petrstik
10.11.2012

Odpočinkový a lehce humorný román líčící život kněze, který se dostal do semináře nedopatřením a však zásluhou spirituála nalezl smysl života v kněžství.