micha-ella micha-ella komentáře u knih

Pro rodinu vše Pro rodinu vše Phoebe Morgan

Mohl by mi některý spisovatel vysvětlit, proč místo jedné časové linky pomíchá kapitoly tak nešťastně, že to leckterého čtenáře odradí od dalšího čtení? Jakmile zjistím, že čas je v příběhu zpřeházený, sama si kapitoly seřadím až do poloviny knížky (dál už to není nutné, už jsem chycená a připravila bych se možná o řešení detektivní záhady). Tady to šlo bezvadně a ten thriller se mi pak moc líbil.

30.11.2023 4 z 5

Průzračné věci Průzračné věci Vladimir Nabokov

Tak tentokrát mě mistr slova zklamal, a to hodně. Nemám žádné literární vzdělání, vycházím jen z jeho předchozích děl a z počtu ostatních knížek, které jsem za svůj život přečetla, a tak hodnotím možná laicky. Mně tento pozdní Nabokov, který se jiným zdá skvělý, připadá už trochu senilní a hlavně pohodlný, než aby dbal na formu a na čtenáře. Má myšlenky a vzpomínky, které mu bez velké kontroly padají na papír. Co říct třeba na toto souvětí: "Když Hugh Person, člověk milující pořádek, pátral po komodě,do níž by si uložil věci, všiml si, že prostřední zásuvku starého psacího stolu, vykázaného do tmavého kouta pokoje a odsouzeného do role pouhého podstavce pro lampu, která bez žárovky a stínidla připomínala kostru polámaného deštníku, ruka hosta či pokojské (ve skutečnosti ani jednoho nich) kteří ji jako poslední prozkoumali, zda v ní něco není (neprozkoumal ji nikdo), řádně nezasunula." Konec citátu. Za tohle by žáček čtvrté třídy dostal ve slohové úloze pětku. Autor má k stáru asi rád zelenou barvu - ta se hodně opakuje, jablečně zelená na okenicích, jablečně zelená zástěra, zelená figurka lyžařky atd. až po jedovatě zelenou. Ano, jeho popisy věcí i situací jsou jinak hodně barvité i průzračné, to se mi líbí, ale to přeskakování sem a tam už ne.

28.11.2023 2 z 5

Panny Panny Alex Michaelides

Divím se sama sobě, že jsem tuhle knížku dočetla. Začátek mě totiž bavil a nevarovalo mě, že i u Mlčící pacientky byl konec leda k naštvání. V Pannách se z té prapodivné historie servírované na mýtech změnil závěr v hotovou magórii a naprostou pitomost, takže ze tří hvězdiček musím ještě jednu ubrat.

26.11.2023 2 z 5

Božena Komárková a její hosté Božena Komárková a její hosté Božena Komárková

Tuhle knížku jsem přečetla už dávno, v roce 2002. Jsou to rozhovory se samými chytrými lidmi. Tehdy jsem si jí s přestávkami dávkovala mezi jinou četbou, abych ty myšlenky plně vstřebala. Snad proto jsem si k ní tehdy zapomněla napsat komentář.

22.11.2023 4 z 5

V zajetí divočiny V zajetí divočiny Ulf Kvensler

Napínavý, psychologicky dobře vystavěný příběh s krásnými popisy horské přírody. Kapitoly s návraty do minulosti mě moc nebavily, ale celkově jsem si čtení užívala a i konec jsem pochopila. Pro mne je zcela jednoznačný.

22.11.2023 4 z 5

Astra Astra Cedar Bowers

Knížka zajímavá námětem, stylem i obsahem. Hlavní hrdinka mi byla od začátku až do konce protivná - holka, která každého využila a odhodila. Divím se, že některým čtenářům je sympatická. Taky se mi zdá v tom životním příběhu leccos nepravděpodobné - nemá ani základní vzdělání a přesto pak studuje na VŠ? A co třeba evidence obyvatel, zdravotní pojištění atp.? Kolem ní je hodně postav, ale velmi dobře vykreslených, nepletly se mi. Líbilo se mi to.

20.11.2023 4 z 5

Takový prima věk Takový prima věk Kiley Reid

Knížku jsem četla s přestávkami, dokonce jsem mezi tím přečetla jinou a načala další. Nevím, proč mi nevyhovoval styl psaní a těžko jsem se soustředila na děj, možná moje chyba a ne chyba autorky. Taky je pro mne problém, číst o rasismu v dnešní divné době.

17.11.2023 3 z 5

Nic Nic Janne Teller

Přečteno za jeden večer. Teď teprve čtu anotaci a takhle dlouhou jsem ještě nikdy neviděla, přijde mi naprosto zbytečné vysvětlovat obsah knížky. Obojí jakoby opravdu psal žák sedmé třídy. Dokazovat, co má smysl, tímto způsobem? NE.

15.11.2023 3 z 5

Tahle rána plná ryb Tahle rána plná ryb Lorena Salazar Masso

Styl psaní se mi nelíbil a smutný konec taky ne.

15.11.2023 2 z 5

Všechno udělat správně Všechno udělat správně Gregor Sander

Román plný různých životů, hodně hustý. Něco až nadbytečné - například příhody z cestování po Irsku, ale i jiné - a to množství postav! Chvílemi se mi pletlo, o které době je zrovna řeč. Popisy Berlína se určitě líbí Berlíňanům, každému se líbí číst o místech, která zná. Název knížky jsem nepochopila, ani jedna z hlavních postav se nesnažila dělat všechno správně.

13.11.2023 4 z 5

Pong Pong Jindřich Skeldal

Mně vyprávění příběhu z pozice zvířete připadalo jak knížka pro děti. Takže to, co chválí předchozí komentář, považuji naopak za mínus. Marně si vzpomínám na název jiné knihy, která pojednávala o výchově opice v rodině vědce, která zde od mláděte vyrůstala s lidským dítětem jako se sourozencem. Domnívala jsem se, že Pong bude něco podobného a jsem tedy hodně zklamaná.

12.11.2023 2 z 5

Chlapec z lesů Chlapec z lesů Harlan Coben

Očekávala jsem něco úplně jiného, něco o dítěti, které přežívá v lese, jak naznačuje obálka. Osud šikanované dívky a další přidané hodnoty v ději mě skoro nudily, chytrý a sympatický chlapec z lesa byl v dospělosti povahově značně nepravděpodobný. Celé je to hodně nereálné.

11.11.2023 3 z 5

Štěstí Štěstí Rosa Montero

Divný příběh, který mě moc nebavil, přestože je napsán pěkným stylem.

11.11.2023 3 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Spletla jsem se, povídky moc nemusím. Depresivní, smutné, pochmurné.

08.11.2023 3 z 5

Nezvaný pár Nezvaný pár Sarah J. Naughton

Výborně sestavený příběh, tahle knížka mě bavila. Jediné, co mi v ději vadilo, byl neustále konzumovaný alkohol.

06.11.2023 4 z 5

Hned vedle Hned vedle Leah Montgomery

Dva příběhy, které se na konci spojí a které mi svým střídáním šly hodně na nervy. Dějovou linku psanou kurzívou jsem v polovině opustila, to se prostě číst nedalo, vrátila jsem se k ní až v závěru. Druhá linka mě celkem bavila, pořád jsem čekala, co už z toho vyleze a nevěřila jsem svým očím. Po protivné módě přítomného a budoucího času se teď stalo v literatuře módní, že konec knihy převrátí celý děj vzhůru nohama a má to být pro čtenáře to nejlepší. (Někteří to skutečně chválí.) Pro mne je tím postavením na hlavu všechno předchozí tak nepravděpodobné, pitomé a neskutečné, že lituju času, kdy jsem u toho seděla. Skoro odpad.

03.11.2023 1 z 5

Kde zrovna jsem Kde zrovna jsem Jhumpa Lahiri

Hezké, lehké, milé.

03.11.2023 4 z 5

Na dně Na dně Rachel Caine (p)

Tolika čtenářům se to líbilo a já se u toho nudila, ke konci už jsem přeskakovala odstavce. A divila se: Po čtyřech letech jí pořád někdo pronásleduje a sleduje na sítích? Už tolikrát měnila identitu a utíkala - kde si obstarává doklady, aby děti mohly chodit do školy, jak získává zaměstnání? A děti tedy moc vychované nemá... Přišlo mi to jako snůška výmyslů.

01.11.2023 1 z 5

Hadley & Grace Hadley & Grace Suzanne Redfearn

Moje třetí přečtená knížka od této autorky. Až do poloviny naprosto bezvadná, bavily mě nepředvídané situace, vše se zdálo pravděpodobné a s malou nadsázkou přijatelné. Ale od poloviny knížky jako by jí psal někdo jiný. Děj se začal podobat americké filmové komedii, namnožily se přehnané scény, místy úplné blbosti. Taky množství chyb a překlepů v textu. Za první polovinu jsem přidala hvězdičku, jinak už mám autorku označenou třemi a další její dílo už nevyhledám.

30.10.2023 4 z 5

Neboj se Neboj se Lisa Gardner

Nic pro mne. V podstatě jsem tuhle detektivku prolítla a zdálo se, že sem tam vynechaná stránka vůbec nevadí. Divná dvojice sester mi přišla neuvěřitelná, praktiky vraha ještě neuvěřitelnější. Ne.

28.10.2023 2 z 5