metrolog metrolog komentáře u knih

Pád nebes Pád nebes Reinhold Messner

Kniha asi nejvíce zaujme příznivce historie horolezectví, ale i ty ostatní rozhodně neurazí. Nicméně, ač je psána chronologicky, často jsem měl pocit, že se přeskakuje sem a tam, některé pasáže jsou v popisu děje a pak znovu jako citace atd. Jak dalece se povedl překlad nemůžu posoudit, ale text je místy dost "kostrbatý". Ale to se může zdát třeba jen mně. Krásné jsou kresby i fota, které jsou dobře zobrazovány i ve formátu mobi pro Kindle. Takže bohužel za mě jen 3 hvězdičky.

20.09.2016 3 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Ač byla kniha napsaná již v roce 1957, je i dnes stále výborná. Příběh nejen o cestování v čase, ale hlavně o lásce i zradě, ale také o jednom kocourovi, kterého si musíte zamilovat. Jedna z nejlepších knih ve svém žánru. Vřele doporučuji a dávám plný počet hvězdiček.

08.08.2016 5 z 5

Pan Auťák a templáři Pan Auťák a templáři Zbigniew Nienacki

Řekl bych, že autor přesně věděl, jak, a to i v rámci tehdejšího režimu, správně napsat poutavou a dobrodružnou knihu pro mládež, v rámci domácích reálií. A příběh vzbudí nejenom zájem po dobrodružství, ale i po studiu historie. A pozor, to nejhlavnější, nenásilnou formou. No, někteří současní autoři by se z této osnovy mohli učit, jak na to. Dávám plný počet hvězdiček.

09.07.2016 5 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Asi teď budu kamenován, ale dovolím si kacířsky tvrdit, že největší přínos, ne-li jediný, Václava Erbena české detektivní literatuře bylo stvoření postavy kapitána Exnera. Dovedu si představit velmi dobré knihy s touto postavou, pokud by se jich ujal některý současný kvalitní spisovatel tohoto žánru. Erben sám není schopen ve svých knihách navodit tu správnou atmosféru, ani napětí. To je znát například na vynikajícím zpracování jeho námětu ve filmu Smrt talentovaného ševce, který několikanásobně předčil literární předlohu. Ale myslím, že většina příznivců tohoto spisovatele se mnou souhlasit nebude. Nicméně, je to můj názor.

04.07.2016 3 z 5

Furioso Furioso Carin Bartosch Edström

Nějak mne nenadchla a ani jsem ji nedočetl. Snad někdy příště, teď asi nejsem na podobný typ "detektivky" správně naladěný a vyzrálý.

04.07.2016 odpad!

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Krásná sbírka povídek. Jelikož jsem v té době vyrůstal, líbí se mi třeba i proto víc, než těm, kdo v tomto režimu nežili. Možná taková lehká nostalgie po mládí :-)

13.03.2016 5 z 5

Čtvrtý jezdec Apokalypsy Čtvrtý jezdec Apokalypsy Hana Parkánová-Whitton

Je to taková milá česká detektivka situovaná do zajímavého prostředí hradu Zelená Hůrka. Dost mi to atmosférou připomínalo Vašíčkovu Záhadu templu nebo Maharal, což ale není vůbec na škodu. Nemohu si pomoci, ale i když se tam vraždí, na mne to působilo takovým poklidným, až přímo oddechovým dojmem. Pakliže bylo toto cílem autorky a nikoliv vytvořit ponurou atmosféru plnou násilí a strachu, tak se jí to dle mého soudu povedlo velmi dobře. Dávám 5 hvězdiček.

13.10.2015 5 z 5

Sedm divů Sedm divů Ben Mezrich

Myslím, že kdo začal tuto knihu číst s tím, že ví do jakého druhu literatury se pustil, nebude zklamán. Asi bych mohl polemizovat s anoncí "Napínavá detektivka", nebýt tam na začátku jedna vražda, s detektivkou jako takovou, tedy vyšetřováním zločinu, to moc společného nemělo. Řekněme spíš, že se jedná o napínavý thriller kombinující reálná historická fakta a místa s autorovou fantazií. Děj je svižný, kniha se opravdu dobře čte, žádné zbytečné vycpávky. Sem tam se čtenář dozví i něco z historie a možná že pak koukne do Wikipedie či jinam pro další podrobnosti, což je jistě chvályhodné. Takže, kniha se mi líbila a mohu ji všem milovníkům této dobrodružné literatury jen doporučit. Dávám 5 hvězdiček.

27.07.2015 5 z 5

Skála Skála Peter May

Opravdu velice pěkná kniha. Je to v té přehršli brutálních detektivek severského stylu takový detektivkovský balzám na čtenářovu dušičku. Děj vtáhne a nepustí, tedy alespoň mě. Hned jsem dokoupil další dva díly této série a věřím, že nebudu zklamán. Doporučuji všem, kdo mají rádi nejen detektivky, ale i silné příběhy a krásně vykreslenou atmosféru drsného života na nám trochu exotickém ostrově. Dávám plný počet hvězdiček.

09.07.2015 5 z 5

Poklad Poklad Lincoln Child

Ve své kategorii patří určitě k naprosté špičce. Krásně se čte, má to děj i spád. Prostě čtenáře lapne a nepustí. Ty drobné prohřešky lze jistě odpustit. Dávám plný počet hvězdiček.

30.06.2015 5 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Ještě nemám dočteno, tak nebudu knihu ještě celkově hodnotit. Nicméně, chci potvrdit předchozí komentář, co se týká opravdu velkého množství chyb, překlepů atd. Často jsou zaměněny rody, takže detektiv šla a podobně. Čtu elektronickou verzi zakoupenou na Knihy i.dnes. Jak je na tom papírová kniha nevím. Také nevím, jestli už nenazrála doba na to, že takto fušersky odvedenou práci začneme reklamovat. Kniha (formát mobi) stála 199 Kč, a to zase nejsou tak malé peníze za elektronický soubor, bez dalších nákladů na papírovou knihu. Zajímal by mne i názor vás ostatních.

23.06.2015 5 z 5

Tajemství morové jeskyně Tajemství morové jeskyně Michael Byrnes

Myslím, že ten kdo sáhl po této knize nikoli omylem, nebude zklamán. Je tam asi vše, co k tomuto typu literatury je potřebné - dobrá zápletka, svižné tempo a realistické podání muslimské problematiky (nikoliv násilnou formou). Tu hvězdičku dolů jsem dal za některé, dle mého názoru, zdlouhavé popisy soubojů, které dělají jakousi vatu, která knihu zbytečně prodlužuje. A to nemluvím o tom, jak se chovají některé postavy, ač probodnuté, prostřílené atd., jako by jim vlastně skoro nic nebylo. :-) Ale i tak, je to velmi pěkná kniha, dávám čtyři hvězdičky.

18.06.2015 4 z 5

Triptych Triptych Karin Slaughter

Velice zdařilá kniha. Četl jsem na Kindlu. A četl jsem doma ráno i večer, v autobusu, o polední pauze a dokonce i na místě, kam i císař pán chodí sám. Tak mě kniha zaujala a děj táhl dál a dál... S klidným svědomím můžu vřele doporučit. Dávám 5 hvězdiček.

03.06.2015 5 z 5

Mrtví neznají klid Mrtví neznají klid kolektiv autorů

Dle mého názoru nadprůměrná detektivka. Změny autorů se daly těžko postřehnout, zvláště pro obyčejného čtenáře, který sleduje děj a čtení si užívá, místo aby se v tom nimral. Snad jen ta honička v autech, jak je napsáno v jiném komentáři, byla asi zbytečně dlouhá a přehnaná. Jako by už autoři připravovali návod či scénář pro akční detektivní film. Kdo ví? Asi by také nemusel být špatný. Zápletkou mi pak kniha trochu připomíná asi jeden z neslavnějších a nejlepších románů A. Christie. Ale to bych už moc prozrazoval děj. Kdo chce vědět více, ať si knihu přečte, určitě stojí za to. Já dávám plný počet hvězdiček, i když asi tak 1/3 třetinu hvězdičky bych ubral za výše uvedenou honičku a jiné velmi drobné připomínky.

20.05.2015 5 z 5

Nezaplatitelný Nezaplatitelný Zygmunt Miłoszewski

Problém všech thrillerů tohoto typu je, jak "zabalit" to těžko uvěřitelné tak, aby si čtenář alespoň mohl myslet, že by to tak mohlo být. A to nejen nápad samotný, ale i okolní reálie. To dokázal například Ludvík Souček v prvním dílu své trilogie Cesta slepých ptáků. A toto podle mého názoru autor tak úplně nezvládl. I když jsem se snažil sebevíc, tak setkání s premiérem, celá anabáze v Americe a další, jsem prostě neskousl, a chvílemi mi tyto situace připadaly jako parodie na Brownoské téma. Také již zmiňovaná délka je opravdu zbytečná a většinou dost nudná. Myslím, že by zde plně platilo "Kratší je lepší". Tak, ale z druhé strany, celkový nápad je velmi dobrý, prostředí zajímavé, velmi dobře napsané, místy opravdu i vtipné a až na ty vycpávky je děj svižný. A závěr? Rozhodně to není špatná kniha a doporučuji si ji přečíst. Proto také dávám 4 hvězdičky. Ještě se nevyhnu srovnání s nedávno vydanou knihou autorů Jiřího W. Procházky a Kláry Smolíkové, Mrtvá šelma. Šelma byla pro mě o poznání lepší, vyzkoušejte tedy i ji. :-)

03.05.2015 4 z 5

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Asi budu opakovat co již bylo napsáno, ale nedá mi to. Zatraceně dobrá detektivka! A co by se případně týkalo toho, "aby z toho nebyl další kýč na motivy Dana Browna", nutno říci, že většina takto zaměřených knih, a to jak našich, tak zahraničních autorů, bude více, či méně kopírovat tuto "Brownovu" šablonu. Prostě, kruh se pravítkem nenakreslí, zrovna tak, jako toto schéma románu není Brownův vynález, který ho jen zdokonalil a patřičně komerčně využil. Kniha je opravdu výborná a připomíná mi atmosférou některé romány Josefa Škvoreckého a raného Václava Erbena. Na avizovaný druhý díl se opravdu těším. Dávám plný počet hvězdiček.

02.05.2015 5 z 5

Klasika, která nikdy nezklame, zvláště pokud zrovna není veselo...

22.04.2015 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Hezká příjemná humorně laděná kniha. Avšak řehtat se u ní asi nebudete, spíše se místy neubráníte slzičkám dojetí. Rozhodně to není Stařík ani Analfabetka, na to je asi potřeba upozornit. Mně se ale rozhodně líbila a každému bych ji doporučil. U mě má zaslouženě pět hvězdiček.

15.04.2015 5 z 5

Nezbytná smrt Lewise Wintera Nezbytná smrt Lewise Wintera Malcolm Mackay

Trochu jiná "detektivka", pokud se tak vůbec dá nazvat. Dobře se čte, nevyžaduje od čtenáře velké přemýšlení a kalkulování, je to prostě jen vyprávěná epizoda ze života jednoho nájemného vraha. Na druhou stranu v tom velkém množství severských detektivek docela dobrá volba pro proložení. Já byl od začátku polapen, a ač jsem se chtěl po koupi jen trochu začíst, jaké to je, dojel jsem jí hned až do konce. A to je u mě co říct, takže věřím, že podobně chytne i další čtenáře. Takže doporučuji. :-)

25.03.2015 4 z 5

Smrt přichází do Pemberley Smrt přichází do Pemberley P. D. James (p)

Zdá se, že si P. D. Jamesová na stará kolena udělala radost spíše sobě, než čtenářům jejich detektivek. :-)

18.02.2015 2 z 5