Metcheque Metcheque komentáře u knih

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Dle mého názoru nejlepší knížka Josefa Škvoreckého. Ač o prvenství oprávněně bojuje se Zbabělci, Prima sezóna je ještě o kapku jazzovější, humornější a autorsky autentičtější. Opět se ukazuje, že český čtenář miluje zejména švejkovsky laděné antihrdiny, kteří bourají svět autorit prostřednictvím doslovného plnění povinností - což mnohdy narušuje panující řád mnohem více, než neohrožený odbojář se samopalem v ruce.

11.02.2016 5 z 5

Kde má cvrček uši aneb Chytrej jak rádio Kde má cvrček uši aneb Chytrej jak rádio neznámý - neuveden

Krátká oddechovka (přesto má přes 300 stran), která pobaví i poučí. Doporučuji celé rodině.

11.02.2016 5 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Vzhledem k tomu, že jsem besedu autora této podivuhodné kuchařky moderoval, vyzkoušel jsem něco z jeho receptů. Dlouho jsem zvažoval, co by mi nejméně zničilo zdraví a nakonec volba padla na banánové palačinky. I tak jsem se ale trápil s dvoudenním průjmem.

Podrobnější úvahu nad touto knihou jsem publikoval v únorovém čísle časopisu Regenerace.

11.02.2016 2 z 5

Hegemonie nebo přežití Hegemonie nebo přežití Noam Chomsky

Jako kriticky uvažující člověk a protivládní aktivista si samozřejmě cením publikací, které odhrnují oponu globální politiky a ukazují, že neexistuje nic jako "dobro" (Západ) a "zlo" (Čína, Rusko, KLDR). Zcela bez cenzury tak Chomsky odkrývá děsivá fakta o diktátorských praktikách, které uplatňovaly a uplatňují "demokratické" země nejen během zahraničních intervencí, ale i proti vlastním občanům.

Autor žel hodně tlačí na pilu a když se už po stopadesáté dozvíte, že Amerika je odporný satánek, neustále vraždí, saje ropu z iráckých kojenců a rozsévá smrt plnými hrstmi, trochu vám tam chybí i kritika dalších velmocí (ruské a čínské imperiální ambice spojené s porušováním lidských práv jsou v tomto ohledu samozřejmě srovnatelné). Takže čtyři hvězdičky, na pět to není...

11.02.2016 4 z 5

Zatím nejslabší Hájíčkův kousek. Trochu mi to připomnělo bezcílné vesnické chlastání v Krobotově Díře u Hanušovic. Hájíček prostě nastavil laťku dost vysoko a jakmile přijde po brilantních propracovaných románech typu Rybí krev či Zloději zelených koní podobná povídková oddechovka, čtenář se oprávněně vzteká.

O to víc se tak těším na další dílo, které skóre bezesporu srovná.

11.02.2016 3 z 5

Umění protestu Umění protestu Filip Pospíšil

Skvělá publikace pojednávající o novodobých protivládních protestech, jak z teoretického, tak i praktického úhlu pohledu.

Sociologické studie věnující se mobilizaci občanů jsou často nezáživné traktáty, plné odborných pojmů. Filip Pospíšil však společně s Rubatem dokázal vytvořit takovou kompilaci textů, která zaujme i laickou veřejnost. Nechybí tak teoretický úvod, shrnutí protestních aktivit v ČR do roku 2013, rozhovory s aktivisty i určitá "kuchařka", která velice zajímavě radí, jak podrývat stát, balamutit policii a obcházet zákony.

Že byla publikace podpořena Státním fondem ČR, je už jen nepodstatná připomínka faktu, že kapitalismus dokáže do svých struktur kooptovat už úplně všechno.

10.02.2016 5 z 5

Punkový prapor 2: Restart Punkový prapor 2: Restart Petr B. Výškovický (p)

„Věnováno všem punkerům, kteří pogují v klubu Věčnost.“

Autor své dílo vlastně věnuje mnohým (ex)přátelům, na něž v „předrevoluční“ i současné příběhové linii vzpomíná. Punkový prapor 2: Restart doporučuji všem, kteří kdy měli s punkem co do činění. Je to dílo čtivé, vtipné a než se dostanete ke konci, okoušete si všechny nehty na rukou!

Více v mé recenzi.

10.02.2016 5 z 5

Obyčejní lidé... ? Obyčejní lidé... ? Miroslav Vaněk

Zajímavé rozhovory s dělníky i intelektuály, kteří prožili značnou část svého života v předlistopadovém režimu. Dějiny každodennosti tak bortí nejrůznější interpretace reálného socialismu - ať už antikomunistický koncept kruté čtyřicetileté diktatury, či marx-leninistické juchání nad bezchybnou vládou lidu. Publikace však bourá mýtus nejrozšířenější - totiž, že za minulého režimu stačila protirežimní anekdota a její protagonista šel do basy. Ve skutečnosti fungovala moc tak, jak funguje ve všech režimech - kdo systém neohrožoval, toho nechali žít.

Nevýhodou je, že kniha je dlouhá (přiznám se, že některé rozhovory jsem nedočetl do konce) a dialogy často zabředávají do nezajímavých a pro výzkum irelevantních informací. Cením si snahy autorů nepřerušovat tok myšlenek dotazovaného a vytvořit autentické dílo, pro knižní vydání bych však doporučoval určité redakční krácení.

10.02.2016 4 z 5

Jak přežít těhotenství Jak přežít těhotenství Veronika Hájek Hurdová

Ačkoli je knížka pojata jako legrace, nastávající rodič se z ní dozví hromadu poměrně důležitých faktů. Doporučuji!

05.02.2016 4 z 5

Exekutor Exekutor Jiří Pánek

Jak by řekl klasik existenciálních nechutností Ladislav Klíma - (nyní parafrázuji) "při čtení této knihy jste jakoby v polosnu a neustále na vás prší drobný deštík šílenství."

Dlouho už ve mne nevyvolal žádný titul tolik fyzické i duševní nevolnosti. Jak toho autor docílil? Kombinací bezvýchodného života hlavního hrdiny a naturalistického vyobrazení násilí. Hlavní hrdina s příznačným názvem Svoboda přijde o práci a je unesen jakýmsi magorem. Unesenému je vyčítáno, že svým myšlením podrývá globální kapitalismus a nastává trnitá cesta převýchovy. Některé dialogy mezi vězněným a mučitelem jakoby vypadly z reálného života.

Jak to uchopit? Exploatační horor? Homo-sadistický thriller? Politická fraška? Možná od každého kousek. Ať tak či tak, tento romám se vám zažere pod nehty a zůstane tam pěkně dlouho.

04.02.2016 5 z 5

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Úžasná kniha! Od pěti hvězdiček ji však dělí určitá schematičnost (jasně, je to přizpůsobeno mladému čtenáři, ale...).

Nepřijde mi pravděpodobné, že třída prolezlá sociálně patologickými jevy se změní s příchodem nového učitele v horizontu několika týdnů a z původně úhlavních nepřátel se stanou věrní kamarádi.

04.02.2016 4 z 5

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Dlouho jsem nečetl klasickou tradiční duchařinu, takže jsem jen uvítal, když se Dům na kopci Shirley Jacksonové objevil na pultech knihkupectví. Prvních 75% knihy je poměrně poklidných. Čtenář je sunut pomalým tempem kupředu bez jakýchkoli zvratů. Parta amatérských záhadologů se sejde v odlehlém opuštěném domě a v doprovodu mechanicky floskulující a věčně nevrlé paní Dudleyové tráví svůj čas hraním šachů, procházkami po lese a pitím brandy.

Určitým zlomem je příjezd paní Montagueové, manželky doktora-organizátora. Její arogance poněkud zamíchá vztahy mezi postavami a nervozita by se dala krájet. Zde bych konečně očekával nějakou akci, vyvrcholení se však žel zaměřilo výhradně na efektnost. Zatímco první polovina knihy je víceméně racionální, její konec se utápí v polosnech, absurdních dialozích a afektivních explozích. Kniha ve svém závěru nakonec sebepotvrdila svou béčkovost, byť v rámci žánru dělá svému jménu čest.

04.02.2016 3 z 5

Ruské duše Ruské duše Petr Vavrouška

Super četba, po Polských duších už jsem věděl, do čeho jdu... viz recenze

13.01.2016 4 z 5

Radikální pravice v Německu: Od roku 1870 po současnost Radikální pravice v Německu: Od roku 1870 po současnost Lee McGowan

Precizní sonda do německé historie z pera zkušeného britského badatele. Vhodné jak pro historiky, tak pro politology.

12.01.2016 4 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Kniha je literárně kvalitním počinem autorsky vyspělého spisovatele, potud bez debat... ale pro člověka, který věří, že punk ještě nezemřel (jakkoli mohou některé objektivní skutečnosti napovídat o opaku), tato kniha není. Zvláště, je-li vám přes třicet a v pogu vám vykají...

Konec punku v Helsinkách je zkrátka ztělesněná depka současné subkultury a i když obsahuje určité poselství, naději, symbolizované navrácené mládí... nebyl jsem schopen se k němu skrze počáteční kapitoly prokousat.

10.01.2016 3 z 5

Sametání pod koberec Sametání pod koberec Ondřej Horák

Jednohubka na deštivé podzimní (dnes už zimní) odpoledne. Více v mé recenzi Fialová saka a vientamské šusťákovky.

08.01.2016 3 z 5

České záhady České záhady Otomar Dvořák

Knížka je super, pokud nemáte v oblasti "paranormální" literatury příliš vysoké nároky. Já se třeba poměrně podrobně zabývám fenoménem tzv. Branišovského lesa u Českých Budějovic, proto mě potěšilo, že autor o tomto místě píše i v jedné ze svých kapitol.

Jaké však bylo mé rozčarování, když jsem zjistil, že uvedené informace vlastně neobsahují žádnou přidanou hodnotu, rozhovor s očitým svědkem či vlastní hypotézu autora. Vše, co zmiňuje Dvořák, lze do puntíku vyčíst z několika záhadologických blogísků adminovaných vystrašenými teenagery.

Korunu pochybností tomu nasazuje obrázek v jedné z kapitol. K černobílé fotce zválené trávy je popisek "zde usnul pan Josef, omámený tancem víl". Když z příběhu vydedukujeme, že pan Josef šel pravděpodobně nalitý z hospody, začínáme pochybovat o relevanci uvedených historek.

07.01.2016 3 z 5

Přelom Přelom Ilona Švihlíková

Kniha tematicky navazuje na Globalizaci a krizi a de facto rozvíjí její ústřední myšlenky. Žel pro neekonoma je publikace hodně těžkopádná a zhruba v polovině jsem už nadobro zabředl do pohyblivých písků ekonomické terminologie.

Nicméně - pokud budeme věřit autorčině teorii o tom, že žijeme v období zásadního přelomu, po němž následuje buď svobodná a udržitelná společnost, nebo chmurná diktatura, dosti se obávám té druhé varianty.

Palec nahoru také za to, že i když kniha v ČR nemohla kvůli své kontroverzi vyjít, autorka to nevzdala a svěřila ji do rukou našich slovenských bratří.

04.01.2016 3 z 5

Utrpení za pokladnou Utrpení za pokladnou Anna Sam

O vlastních - mnohdy neuvěřitelných - pracovních podmínkách 21. století jsem napsal povídku Svobodná volba. Při finišování jsem si koupil Utrpení za pokladnou s tím, že to bude jistě skvělá inspirace.

Jaké však bylo mé zklamání, když jsem zjistil, že knize zcela chybí sociální rozměr i určitá elementární strukturální kritika. Kniha vykresluje situaci tak, že neplnohodnotná práce v potravinářském průmyslu je vlastně neuvěřitelná sranda. Nic se neděje, člověk je jednou nahoře, jednou dole, že?

Přitom téma má daleko vážnější odstíny: neplacené přesčasy, šikana, vydírání, zákaz odborových organizací, přepracování, kamerový dohled a další. Rozumím tomu, že autorka se rozhodla pro odlehčený styl a nemá ambice s nelidskými podmínkami na mnohých pracovištích bojovat. Takto parodicky podané svědectví je však - obávám se - plivnutím do tváře všem, kteří po dvanáctce u pokladny stěží uživí rodinu.

02.01.2016 3 z 5

To jsem já, Anife To jsem já, Anife Anife Hassan Vyskočil

Pokud by knihu nepsala Anife, samozřejmě by zapadla mezi tucty dalších bezejmenných kuchařek, kterých se (hlavně před Vánoci) válí po regálech obchodů mraky.

Kuchařka má však dvě přidané hodnoty, za něž je třeba udělit po hvězdičce. První z nich je cestopisný rozměr knihy. Anife své recepty prokládá zážitky ze Severní Afriky i Západního Balkánu, nechybí ani bohatá fotodokumentace. Druhým plusem je zdánlivé negativum, a to absence jazykové korektury. Za běžných okolností by čtenář knihu odložil, ale - jak mi bylo autorkou osobně vysvětleno - tento krok byl po domluvě s vydavatelem záměrný. Kdo zná autorčino mnohdy komické vyjadřování, chápe. Při četbě receptů tak máte pocit, jako byste Anife slyšeli mluvit naživo.

02.01.2016 3 z 5