MaxQ MaxQ komentáře u knih

Omyl kapitána Vávry Omyl kapitána Vávry Helena Dvořáková

Já nevím, že většina podobných socialistických detektivek se vrací do válečné minulosti. Ale asi je to proto, že kdyby psali z jejich současnosti, bylo by to ještě horší. Ani zde tedy samozřejmě nechybí bývalý válečný zločinec, který je v knize po zásluze potrestán. Škoda jen, že už se tam nedozvíme, že ve skutečnosti ještě horší zločinci potrestáni nebyli, protože například podepsali spolupráci s StB.

21.08.2022 3 z 5

Cesta na Mars Cesta na Mars Eric Idle

Ani nevím, co tomu chybělo. Přitom jde o humorné sci-fi z pera jednoho z Monty Pythonů, co si přát víc. Asi bych řekl, že za to může spád děje, který prostě někde letí dopředu, ale jindy se zastaví a ne a ne se rozjet. Fakt nevím. Ale cením plno zajímavých úvah o humoru a množství citátů, u kterých jsem se musel smát nahlas.

21.08.2022 3 z 5

Štěchovický poklad – konec legend Štěchovický poklad – konec legend Jaroslav V. Mareš

Výborná kniha, která zevrubně shrnuje dění kolem štěchovického pokladu od konce války až po současnost. Zároveň nabízí vlastní výklad, který je ještě fantastičtější, než bedny plné zlata a přitom nejvíc pravděpodobný. Dokonce jsem shlédl i norský seriál Boj o těžkou vodu a divil jsem se, že mě tato kapitola IIWW úplně minula.

21.08.2022 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Tady je všechno a ještě spousta navíc. Výborný příběh, napětí, akce, cestování časem, Kolíkovy uzenky a samozřejmě humor ve všech podobách. Chybí tu teda Elániovi přátelé z hlídky, ale jejich předchůdci nejsou o nic horší.

06.05.2022 5 z 5

Jak jsem přispěl k Hitlerovu pádu / Já proti Rommelovi Jak jsem přispěl k Hitlerovu pádu / Já proti Rommelovi Spike Milligan

První část výborná, hlášky husté, občas jsem vyprskl smíchy. Bohužel z druhé část je cítit, že jde pouze o přepsaný deník a vyprávění se stává velmi fragmentované. Nicméně kladně hodnotím, že nejde o žádný hrdinský epos, ale líčí vojáky přesně tak, jak jsem je zažil i já na vojně.

12.04.2022 4 z 5

Pérák: Jantarová komnata Pérák: Jantarová komnata Petr Macek

Tak tohle byl ještě větší nářez než první díl. Krásné ilustrace, bohatý děj a drsné hlášky, které ze sebe Pérák sype na počkání.

22.02.2022 5 z 5

Výborná knížka, byť s trochu protahovaným koncem, kde se vlastně nic moc nedělo. Také flashbacky do minulosti začaly pomalu připomínat něco mezi Byl jsem při tom, Forrestem Gumpem a Járou Cimrmanem. Rozhodně v ní ovšem nechybí humor a za přečtení stojí.

22.02.2022 5 z 5

Pérák: Oko budoucnosti Pérák: Oko budoucnosti Petr Macek

Za mě výborný počin. Zajímavé, vtipné, krásné kresby a další plus za to, že přitáhne děti k psanému slovu. Tedy aspoň moje děti jsou nadšené.

29.01.2022 5 z 5

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

Kniha s nepříliš jednoduchým dějem. Začíná famózně, ale postupně bych řekl, že ztrácí na tempu a většinu vtipů si vystřílí v první třetině. Ale pořád vysoký nadprůměr proti jiným fantasy knihám.

13.01.2022 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

V mládí jsem tu knihu miloval a teď jsem ji četl dětem před spaním. Člověk by řekl, že to bude těžká nuda, ale opak byl pravdou. Příběhy byly napínavé, dobrodružné, i když teda většinou končily špatně. Ovšem děti byly nadšené a těšily se na další den. A navíc dostaly pořádnou porci všeobecného vzdělání. Už ví, kdo to byl Ikaros, Odysseus, Achilles, Agamemnon, Zeus, Prométheus, Hádes, Poseidon a spoustu dalších pojmů včetně sisyfovské práce a tantalových muk. Určitě by mělo jít o povinnou četbu.

08.01.2022 5 z 5

Když ještě žili lidé Když ještě žili lidé Clifford D. Simak

Což o to, kniha se čte dobře. Ovšem za sebe bych řekl, že na příběhu hodně zapracoval zub času. Myslet, že kvůli jadernému ohrožení se zruší města a všichni se dobrovolně vystěhují do přírody jenom proto, že mají levnou energii... no nevím. Ale myšlenka, že psi dumají nad tím, kdo byli lidé a jestli vůbec byli, ta je skutečně nosná.

28.12.2021 4 z 5

Vše, co chcete vědět o pivu a bojíte se na to zeptat své ženy Vše, co chcete vědět o pivu a bojíte se na to zeptat své ženy Petr Urban

Ze začátku výborná, dokonce poučná knížka, ke konci už texty ztrácejí svůj pivní šmak a říz. Vtipy od Urbana lepší průměr, některé jsou až geniální.

22.12.2021 4 z 5

Planeta Leon I.-II. Planeta Leon I.-II. J. M. Troska (p)

No, co k tomu napsat a neurazit. Knížky od Trosky mám rád. V mládí jsem je úplně hltal. I přes svou značnou naivitu a prvorepublikový jazyk jsou dobrodružné a mají v sobě jistý patos, kvůli kterému rád přehlédnu mnohé technické chyby. Nicméně tady se to moc dobře nesešlo. Příliš mnoho technických popisů a přitom tolik nesmyslů. Méně by bylo určitě více. U každé věty, která obsahoval "posunul páčku reostatu", jsem trpěl jak zvíře. Taky mi chyběla nějaká sebereflexe hlavních hrdinů. Odletí si do kosmu s kusem země, která zajišťuje Zemi magnetickou ochranu, způsobí globální katastrofu, ale že by to nějak řešili... Ale jako zajímavost kniha poslouží.

20.12.2021 3 z 5

Pravda Pravda Terry Pratchett

Tento díl bych určitě zařadil do té lepší poloviny knih ze série Zeměplochy. Je zajímavé, jak jsou ti obyvatelé Ankh-Morporku podobní nám. Pravda v novinách je sice hezká, ale zajímavější je přece jen zelenina, která vyrostla do podoby obrovského...

11.12.2021 5 z 5

Smrt si říká Tutter Smrt si říká Tutter Luděk Navara

Zpráva o tom, že komunisti a nacisti jsou stejná pakáž, neštítící se ničeho. Není mi jasné, proč bylo tak důležité zjistit, koho Mňačko myslel tím Engelchenem. Tutterova úloha u Ploštiny a Prlova byla rozkryta celkem jasně, tak mi to přišlo jako zbytečné pátrání. Ale jinak hodnotím kladně.

04.11.2021 4 z 5

Klub sebevrahů (9 povídek) Klub sebevrahů (9 povídek) Robert Louis Stevenson

Kniha je napsaná jazykem, který mi připomněl dětství s verneovkami. Bohužel, na rozdíl od verneovek jsou Stevensonovy povídky zdlouhavé a vlastně se v nich toho ani moc neděje, takže jejich čtení je místy utrpení. Co ale spisovatel umí skvěle, to jsou jeho nádherné popisy přírody a především moře. Když v Kumpánech popisuje bouři na moři, jako bych tam stál.

30.10.2021 3 z 5

Bílý prášek Bílý prášek Lech Emfazy Stefaňski

V anotaci píšou, že podobnou knížku jsme v ruce ještě neměli. Nezbývá, než souhlasit. Takový blábol těžko pohledat. Furt se někam běhá za pionýrama, furt se něco zkoumá v mikroskopu, do toho se kdesi ztratila mouka, ale jistý si úplně nejsem, protože příběh bohužel absolutně nedrží pohromadě a sem tam se rozsype.

Moje doporučení - nečtěte to. Letos jsem to četl já, to je až dost.

09.10.2021 1 z 5

Nůž v zádech Nůž v zádech Václav Baner

Socialistický Phil Marlowe nepotřebuje spánek, zapaluje si jednu startku od druhé a řeší zapeklitý případ vraždy a autonehody. Byť je to knížečka útlá, nepodařilo se mi ji dočíst do konce. Ztratil jsem uprostřed nadporučíků, luxusních chat, národních podniků a nablýskaných stopětadvacítek. Ale jako sedativum před spaním funguje spolehlivě.

30.09.2021 2 z 5

Čtyři tankisté a pes 1. Čtyři tankisté a pes 1. Janusz Przymanowski

Napsané je to dobře, to nemohu říct, ale tento způsob války zdá se mi poněkud nešťastným. Vždyť ono to peklo na východní frontě byla vlastně jen taková odpolední projížďka tankem pěknou přírodou a nějaké to kosení nacistů kulometem. A když už náhodou našim hrdinným Polákům teklo do bot, vždycky tady byl sovětský soudruh voják, který vypomohl radou nebo proviantem. Ale ano, chápu, proč se mi to v dětství líbilo. A proč jsem do kanónu z papírové trubky cpal jeden tříštivý za druhým.

24.09.2021 3 z 5

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Ze světa Zeměplochy mám nejraději příběhy s noční hlídkou pod vedením Samuela Elánia. Většinou jde o detektivní příběhy s pořádnou porcí zábavy, kterou obstarají členové hlídky rozmanitých ras a velikostí v čele s Tračníkem a Nobym. V tomto ohledu Pátý elefant nevybočuje z řady, pouze příběh je zasazen nikoliv do Ankh-Morporku, ale do dalekého Überwaldu, kde se chystá korunovace trpasličího krále.
Jak už zde někdo psal, kniha je to až příliš tlustá na to, kolik se toho děje, ale přece jen by to chtělo jednotlivé linky pečlivěji dotáhnout. Zvláště ta s povýšením Tračníka na velitele hlídky. Tam jsem čekal větší humoriádu. Ale i tak jde opět o další výborný díl do skládačky jménem Zeměplocha.

07.09.2021 4 z 5