Cesta na Mars

Co všechno se může stát, když jste jedním z členů komického dua v ne zas tak daleké budoucnosti a snažíte se uspět na šňůře vystoupení táhnoucí se celým vesmírem, váš robot vykazuje překvapivé vady, nerozumí ironii, ale ze všeho nejraději spřádá univerzální teorie humoru, zamilujete se do krásné zpěvačky, která má problematického otce, patřícího k vesmírnému teroristickému komandu, do cesty se vám ustavičně plete všudypřítomná pophvězda Brenda Woolleyová a k tomu všemu se ocitnete na umělé planetce H 9 ve chvíli, kdy se roztrhne obloha a dírou v ochranném štítu uniká závratnou rychlostí kyslík? Tuto prekérní a mnohé další zdánlivě bezvýchodné situace řeší sci-fi crazykomedie Cesta na Mars, jejíž autor Eric Idle patřil k legendární skupině komiků Monty Python a dodnes tuto školu humoru v sobě nezapře....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13913/cesta-na-mars-13913.jpg 4.127

The Road to Mars (1998)

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno:, Argo

Aleh
16.09.2017

Sci-fi crazy komedie Cesta na Mars. Zdálo by se, že děj se bude vztahovat k poměrně blízké budoucnosti, ale není tomu tak. Dva komici Alex a Lewis putují od štace ke štaci. Ne však od města k městu, tak jak jsme zvyklí očekávat, ale plují vesmírem od jedné planety k druhé a jejich dopravními prostředky jsou vesmírné lodě a koráby.
Ani v této daleké budoucnosti nechybí však obyčejné lidské radosti a starosti, které je na cestách provázejí – humor, který je kořením života a není ho nikdy dost, láska, ale i strach, bolest a také nemoc a plno nezáviděníhodných složitých situací, se kterými si sci-fi crazy komedie hravě poradí.
Tuhle literaturu zrovna nevyhledávám, ale výzva je výzva a není vůbec špatné tak trochu nakouknout i do jiných literárních žánrů.

Hraboshka
08.11.2014

Trvalo mi, než jsem se do knihy začetla. Ze začátku jsem si říkala, že bych od Erica Idlea čekala něco vtipnějšího, ale pak jsem si to čtení nějak začala užívat, takže dávám za pět. Pár vtipných míst se tam najde, i když jich není moc - líbilo se mi třeba zhodnocení humoru Monty Pythonů :) Přečtením knížky rozhodně nic nezkazíte, jen prostě pokud se chcete opravdu smát, radši si pusťte montypythonovské skeče nebo filmy. Tohle je spíš o humoru než humorné. Ale bavilo mě to.

Patapuf
26.09.2014

Nezlobte se na mě, ale nebylo to vtipný..... čekal sem od toho dost, ale vyšel z toho jenom takovej nudnější scifi příběh.....

baroo
28.06.2014

Lepší než Stopař. Dospělejší, vtipnější (Idle vtipy umí, to jo), zajímavější. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Jirka73
19.07.2011

Na tento „bonbónek pro všechny fanoušky nesmrtelných Monty Pythonů, Stopařových průvodců vesmírem, Červených trpaslíků a podobných intergalaktických konin“ (viz zadní přebal knihy) jsem narazil zcela náhodou (jak jinak) při delším čekání na mou milovanou ženu. Hned na první pohled vás upoutá nepřehlédnutelný obal se stříbrnou metalízou a na dnešní poměry velmi kvalitní řemeslné zpracovaní knihy. Pak stačilo jenom lehce zalistovat knihou a bylo jasné, že Cesta na Mars od Erica Idlea (ano, velmi správně si toto jméno spojujete s Monty Pythonovým létajícím cirkusem) se pro mě stane velmi vítaných společníkem aspoň na jeden večer.

Nejprve načrtněme děj: Robot jménem Carlton doprovází dva průměrné komiky po jejich intergalaktické cestě za prací a snaží se během této šňůry najít pravidla humoru a jednou provždy vyřešit otázku, jestli robot může pochopit humor a ironii. Přitom se pochopitelně stane svědkem mnoha neuvěřitelných situací, velkou láskou počínaje, tajným spiknutí konče. Prostě taková akční klasika, avšak v přeci jenom v poněkud odlišném provedení. Děj nemá cenu příliš rozebírat, protože opravdu není originální ani extra dynamický. Předpokládám, že snad ani autor nic takového nezamýšlel, vždyť se nejedná o spisovatele akčních scén, ale o originálního komika.

A právě v tomto vidím základní problém knihy. Ano, je vtipná, dokonce si myslím, že některé hlášky mohou zlidovět, ale přeci jenom jsem od Pythona čekal toho humoru poněkud více. Dokonce bych řekl, že tam občas ani žádný humor není, protože mě často zahlcoval skrytý smutek této knihy. Já vím, i humor může být smutný, ale přeci jenom…

Vydavatelé této knihy mě nutí srovnávat se Stopařovým průvodcem po galaxii a já tvrdím, že je to naprosto nemožné. Tato kniha určitě není pro teenagery, kteří chodí do školy s ručníkem přes tašku. Od čtenářů této knihy se přeci jenom očekává určitá vyzrálost, protože humor tohoto díla je komplikovanější, hlubší, prostě hůře stravitelný. Při čtení mě několikrát napadlo, proč vydavatelé, proč vlastně vydavatelé dali do vínku tohoto románu podtitul „postmodemový román“. Rád bych věřil, že to nebylo z komerčních důvodů, ale jiný důvod mě nenapadl (jenom doufám, že to nebyl pokus o humor, který jsem nepochopil…

Pokud teď máte pocit, že se mi kniha nelíbila, jste na omylu. Pouze jsem byl připraven na něco naprosto jiného, na hromadu úžasného humoru, drsných narážek, skopičin… a čekal na mě nakonec lehce humorný román plný krásných a vtipných myšlenek. A to není málo.

asam

Kdo má rád Monty Pythony tak je pro něj povinnost si toto přečíst. Vřele doporučuji.