Mátová Mátová komentáře u knih

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Když jsem si Jih proti severu pořídila, říkala, jsem si, že to nejspíš i dle anotace bude červená knihovna, ale když mi dá trochu ochutnat atmosféru občanské války, budu spokojená. A dostala jsem mnohem víc, než jsem očekávala. Náhled do jižanské kultury, samotný průběh války z pohledu obyčejných lidí. Příběh který je na začátku vyprávěný s humorným nadhledem se s nadcházejícími událostmi přehoupne k realistickému náhledu do drsných poměrů během války. Celý "milostný příběh" se odehrává na pozadí historického dramatu a rozhodně není pro celou knihu stěžejním tématem, tím je válka a to hlavně z pohledu žen, jejichž synové, manželé, snoubenci, otcové, bratři a přátelé bojovali a umírali za svou Věc.
Scarlett rozhodně není prototyp kladné hrdinky, kterou si člověk oblíbí od první stránky, ale o to je zajímavější sledovat vývoj jejího charakteru. Bez ní by to prostě nebylo ono. A ostatní postavy skvěle dokreslovaly prostředí, žádná nebyla černobílá, každá byla na svém místě.
Výborná kniha, která ale není pro líné čtenáře, kteří potřebují akci na akci jinak je čtení nebaví. Mě ale šla hodně hluboko pod kůži a našla si stálé místečko v mé knihovně. Chvíli si odpočinu a půjdu na další díl, jsem opravdu zvědavá, co všechno mi tam autorka naservíruje.

16.01.2017 5 z 5

Návrat z temnoty Návrat z temnoty Liz Coley

V rámci žánru to rozhodně má to, co má mít, možná ještě mnohem více. Určitě ne tuctová YA literatura. Velmi se mi líbila dobře propracovaná psychologie hlavní postavy. Bylo na tom znát, že autorka věděla, co píše. Někdy mě Angie neskutečně štvala, ale štvou mě i reálný puberťáci, bez toho by to nebylo ono. Velmi dobře vystavěno, napsáno i přeloženo a nasázeno. Nemám námitek.

08.01.2017 5 z 5

Komplet - Věčně zpívají lesy Komplet - Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Jako mám s podzimem spojeného Pána prstenů, bude pro mě se zimou spojená právě tato trilogie. Ideální knihy pro dlouhé zimní večery, kdy se člověk chce zastavit a popřemýšlet o smyslu života. Mezi řádky, v chybách a přešlapech postav, jejich trápení a myšlenkách je vepsána moudrost nasbíraná za věky lidské existence, která vždy byla a bude aktuální.
Z příběhu přes dramatické osudy postav a životní zvraty sálá poklid a drsná harmonie severských lesů, kde je proti síle přírody lidský život jen kratičká bezvýznamná lopota. Určitě se ke knihám budu vracet.

06.01.2017 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Knihu jsem dostala v audio verzi od České pošty. Byla to moje první kniha od Viewegha a musím konstatovat, že i poslední. Kdybych do ní musela investovat finance, byla bych naštvaná, takhle jsem jen zklamaná.
Mám ráda ironii, ale tohle byl jen chabý pokus o ni. Celé knize totiž chyběla jedna zásadní věc, aby mohla být ironicky humorná - nadhled. Bez něj je to jen šovinisticko-feministické fňukání o tom, jak jsou ženy/muži strašní, stejně jako jak je strašné všechno, co se tváří trochu alternativně. Nezachránil to ani děj, ten byl totiž o ničem, stejně jako postavy. Jak někdo níže trefně poznamenal, celá kniha by se dala shrnout jedním odstavcem a čtenář by v podstatě o nic nepřišel.
Nicméně co musím ocenit, je vybroušený styl a forma (jedna hvězda), kterou ale obsah totálně zabil (zajímavé, většinou je to naopak). A druhá hvězda za občasné momenty, které byly oproti ostatnímu celkem povedené (i jsem se u nich usmála). Kdyby kniha skončila jako sen v závěru, dala bych ještě jednu.

27.12.2016 2 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Užila jsem si to. Výborné dialogy, skvělý styl... prostě Wilde. Další z knih ve kterých jsem měla sto chutí si podtrhávat.

Kat katem kata Kat katem kata Vojtěch Steklač

Výcuc z kroniky kata Mydláře zaměřený hlavně na jeho práci v mučírně a na popravišti v době vlády Rudolfa II. a během stavovského povstání. Neznalý historického pozadí se může ztrácet, pro mě zajímavý náhled do katovské práce. Navnadila mě - někdy bych si ráda přečetla kompletního Mydláře.

22.12.2016 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tahle kniha mě dostala. Nadčasová záležitost, která je aktuální v každé době. Komentář píšu s odstupem několika měsíců a přesto z ní mám pořád husinu.

Květy temnoty Květy temnoty Aharon Appelfeld

Zajímavá kniha, která mi ale někdy docela drhla stylem psaní (možná to bylo překladem z hebrejštiny) a konec mě zklamal, každopádně ale je jejím kladem jiný pohled na téma druhé světové války. Možná se k ní někdy vrátím a uvidím, co mi řekne na druhé čtení.

22.12.2016 3 z 5

Spodek Spodek John Wray

Co na této knize nejvíc oceňuji je náhled do způsobu myšlení člověka postiženého paranoidní schizofrenií. Příběh kde jsou všichni tak trochu pošahaný.
Líbilo se mi to a to hodně, od začátku do konce.

22.12.2016 5 z 5

Faraonka - Ze života královny Hatšepsut Faraonka - Ze života královny Hatšepsut Philipp Vandenberg

I přes dost úsměvné erotické scény a některé další momenty, které jsem četla s pozvednutým obočím, mě kniha celkem bavila a nejvíc její konec.

22.12.2016 3 z 5

Citadela Citadela Kate Mosse

Už se mi dlouho nestalo, že bych u knihy byla napjatá jak kšandy, v duchu nadávala, cítila totální beznaděj, nebo měla slzy na krajíčku.
Dobrá práce

Požitkář Požitkář Richard Mason

Příjemná lectivá oddychovka psaná se starosvětskou nonšalancí a našlapaná situačním humorem. Kdyby byla hlavní hrdinkou žena, bylo by to klišé jako prase, ale mladý muž snažící se protlačit vlastním... echm tělem, chytrostí a vypočítavostí do vyšší společnosti je osvěžující.
Bavila jsem se dost dobře, jen druhá část zhruba do poloviny mi moc nesedla.
A Barol je zmetek, kterej ale má šmrnc.
Velmi nadějný autor, těším se až si od něj přečtu něco dalšího.

22.12.2016 4 z 5

Dívka z 6E Dívka z 6E Alessandra R. Torre (p)

Knihu jsem si užila, je zatraceně dobře napsaná, dobře vystavěná, postavy jsou živé, vše je vysvětleno. Pro mě napínavá a zajímavý oddychovka, která mi dala to co jsem chtěla, jen na konci jsem musela trochu přimhouřit oko, tam bych uvítala ještě nějaké doplňující vysvětlení. Neměla jsem problém hlavní postavě věřit její úchylku, přeci jen svět psychických a psychotických poruch je velmi rozmanitý a jsem ráda, že autorka nesáhla po otřepaném klišé jménem schizofrenie a stejně tak neudělala z Deanny všemocnou Xenu.
Ovšem nedoporučuji čtenářům, kterým vadí explicitní popisy erotiky a vulgarity. Mě to ale nevadilo, naopak, bylo to nadávkováno tak, že to sedlo kam to patřilo. Rozhodně to ale není kniha jen o sexu, naopak.

15.12.2016 5 z 5

Chlapec Nikto (On je nič, misia je všetko) Chlapec Nikto (On je nič, misia je všetko) Allen Zadoff

Mno, přiznám se, že jsem podlehla velmi povedené obálce, slibovanému příběhu, ale i zdejšímu vysokému hodnocení. Po dlouhé době kniha, kterou jsem odložila nedočtenou a to proto, že mě prostě nebavila. Příběh by mohl být zajímavý, ale styl psaní mi připomíná literární internetové bahno. Krátké jednoduché věty, na nichž není pranic originálního proložené rádoby vtipnými puberťáckými myšlenkami postavy. A za textem? Pusto a prázdno. Ze všeho mám pocit, že je to psané na sílu a na efekt, nemá to ani švih, ani opravdovost. Jak kdyby to psal stroj. Chování postav pro mě postrádá logiku a akce je úsměvná, i když se tváří strašně vážně a opravdově. Dala jsem jí dvě šance, dostala jsem se zhruba do třetiny a dál se mi s ní nechce ztrácet čas.
Třeba se k ní někdy vrátím a názor změním, ale zatím dvě hvězdy - jedna za opravdu povedenou obálku, druhá za pečlivou redakci.

14.12.2016 2 z 5

Děti paranoie Děti paranoie Trevor Shane

Za mě výborný začátek trilogie. Válka která nedává smysl včetně daných pravidel podle mě bude vysvětlena později, to PROČ je tam všude mezi řádky, navíc probíhá na bázi čisté osobní nenávisti a staví na lásce k bližním, touze po pomstě. Ten koncept sám o sobě je velmi zajímavý (ani bych se nedivila, kdyby někde nahoře seděli dva pošahaný miliardáři a hráli lidské šachy, protože je to prostě baví...).
Neříkám, že jsem občas nepřimhouřila oko, byly momenty, kdy jsem si říkala "Ale fakt?" jenže v celkovém dojmu se to prostě ztratilo. Samotný způsob psaní se mi hodně líbil - deníkové zápisky a pohled hlavní postavy sám na sebe, do minulosti, jeho pochybnosti, atd. A konec byl... wow!
A co mě hodně zaujalo, byla symbolika jmen - Joseph, Marie, Christopher Jude... nějak mi to nepřipadá náhodné...
Ale hvězda dolů za českou redakci, hlavně za opakujcí se slova v množství větším než malém, člověk má pocit, že za chvíli začne koktat. Tohle jsou věci, které jdou snadno upravit v angličtině tolik nevadí, ale v češtině prostě ano. Lecos překousnu, ale tady mi to vadilo hodně.
Nezbývá než doufat, že někdo vydá další dva díly (i když o tom začínám pochybovat, vzhledem k tomu, že i ten první skončil v Levných knihách).

28.11.2016 4 z 5

Věk zázraků Věk zázraků Karen Thompson Walker

Globální katastrofa pohledem dospívající dívky, která probíhá na pozadí jejích osobních běžných katastrof, které každý zná. Žádné velké apokalyptické drama, žádná záchrana světa s velkou pompou, ale obyčejně neobyčejný život, plíživá smrt a pozvolné změny, které ale mají dopad na všechny.
Moc pěkně citlivě napsáno. Člověk má pak nějakou dobu neustále potřebu kontrolovat jestli slunce zapadá a vychází tak jak má.

20.11.2016 5 z 5

Druhá Druhá Jiří Špaček

Kniha, nad kterou se nejde nezamyslet. Mnohem víc než o sci-fi v ní jde o lidi jako takové a nosné myšlenky, které jsou jednak nadčasové a jednak aktuální. Zanechala ve mě otisk, byť se nepouští do hlubokých psychologických rozborů. Prostě je to tam - mezi řádky.
Po technické stránce by ještě snesla zásah redaktora (občas trochu zaskřípala stylistika), přesto si myslím, že stojí za to si ji přečíst. Hodně se mi líbilo neobvyklé grafické zpracování, bohužel trochu degradované typografickými detaily, které by také šly doladit.
Autor ji vydal vlastním nákladem a skončila v Levných knihách za směšných 29 Kč... smutné.

17.11.2016 5 z 5

500 500 Matthew Quirk

Od této knihy jsem dostala to, co jsem čekala - napínavý příběh, který mě bavil od začátku do konce, hlavního hrdinu, který mě bavil ještě víc. Čekala jsem oddychovku ze zajímavého prostředí, nic moc náročného a dostala jsem ji. Jsem jednoduše spokojená.
Po technické stránce by se dalo vytknout, že si někde zařádil tiskařský šotek, nebo že autor/překladatel neví, že pistole a revolver není totéž, ale to lze považovat jen za kosmetické vady.

17.11.2016 5 z 5