Květy temnoty

Židovský chlapec Hugo se ukrývá před nacisty u ukrajinské prostituky Mariany. Ta ve svém pokojíku v místním nevěstinci přijímá zákazníky především z řad nacistických vojáků. Hugo, ukrytý v kumbále za pokojíkem, jen tiše naslouchá dění kolem sebe a časem jeho city ovládne láska k Marianě. Po válce se s příchodem Rudé armády jejich role obrátí: teď je v nebezpečí Mariana. Podaří se Hugovi svou lásku ochránit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202143/big_kvety-temnoty-202143.jpg 3.760

Vydáno: , Plus

Pirchej ha-afela, 2012

Kniha Květy temnoty

DominaCZ

Mně to nic neřeklo, nijak extra citový a nic.

1T0S_

Poté, co jsem zjistil, že v našich krajinách tiskne současnou světovou prózu ještě třetí nakladatelství, jsem sáhnul po první knize z této edice, která byla k mání. A výsledek? Žádné nadšení se nekoná, ale zklamání také ne...
Květy temnoty jsou dalším z plejády příběhů o druhé světové. Originální je zde styl, kterým je příběh vyprávěn. Přesto mě asi po třetině knize začal mírně nudit, protože se zdálo, že se autor točí v kruhu a neví, jak by měl dále pokračovat – pasáže se neustále opakovaly a nepřinášely nic nového ani k ději, ani k charakteru postav. Nakonec se z toho Appelfeld nějak vymotal, na můj vkus však docela nešťastně; celé mi to přišlo tak nějak přemrštěné a hnané do nevěrohodných extrémů jen za účelem tragického konce. Jinými slovy: Zajímavý koncept, provedení nic moc.

danielavachova
04.01.2021

Bezesporu zajímavé téma pro knihu,ale jako hlavní hrdina mi tam přišla spíš Mariana než Hugo. Vyprávění se občas točilo stále dokola,čekala jsem od knihy trochu více.

Illaa
03.10.2020

Mě kniha jednoduše nezaujala. I když velice ráda čtu knihy s tématikou holocaustu, tahle byla ale taková o ničem. Tři čtvrtiny byly hrozně vleklé, celé to bylo spíše o myšlenkách a vzpomínkách chlapce na dobu ještě před válkou. Příběh by to byl bezesporu velice smutný, ale nějak jsem se do toho nemohla začíst, možná tím strohým stylem psaní.

Sarriii
08.01.2020

Kniha nebyla špatná... Četla se dobře a nenudila. Z příběhu mám rozporuplné pocity. Hlavní hrdina mi někdy přijde na svůj věk až moc chytrý a jindy zase strašně naivní a důvěřivý... Ostatní osoby jsou popsány dobře a je patrný jejich charakter.Mariana měla v sobě hodně tváří a její chování o tom vypovídalo.. Otázka viny a neviny je složitá a je to o úhlu pohledu a jestli si zasloužila, co se jí stalo, je taky o názoru každého... Příběh mi někdy přišel, že se táhne do nekonečna a někdy sem si říkala, že by to chtělo více rozvést a konec byl zase nekompletní... Ráda bych se dozvěděla víc o Hugově dalším osudu

KamilaCmolová
23.12.2019

Další z mnoha knih o holocaustu, tentokrát z pera hebrejsky píšícího autora. Příběh vypráví o jedenáctiletém Hugovi, který je pro svůj židovský původ nucen ukrývat se v nevěstinci před nacisty. Chlapce ve svém pokoji střeží jedna z prostitutek, dávná přítelkyně jeho matky, jménem Mariana. Postupem času začne vznikat mezi ní a Hugem milostné pouto. Když se válka schyluje ke konci a město obklíčí ruští vojáci, kteří stíhají kolaboranty s nacismem, jsou oba protagonisté příběhu nuceni uprchnout a několik dní se ukrývat v lesích. Naneštěstí jsou dopadeni a Mariana je odsouzená za poskytování služeb německým vojákům. Hugo se vrací do města a hledá své rodiče.
Smutný příběh je napsán jednoduchým a prostým způsobem. Autor se vyjadřuje přímo, vyhýbá se používání složitých literárních tropů a figur. Hlavní hrdina se v průběhu děje mění – na jedné stránce působí jako naivní malé dítě, na další jako dospělý uvědomělý muž – a tento kontrast se v knize mnohokrát opakuje. Hlavní linii příběhu narušují sny a vzpomínky Huga, které příběhu spíše škodí, než aby ho ozvláštnily.
Kniha se četla rychle. Námět příběhu byl originální a zajímavý, ale od knihy jsem očekávala daleko více. Kniha ve mně nezanechala hlubší dojem. Celkově hodnotím jako průměrné čtení.

janedeka
21.08.2019

Kniha je napsaná z pohledu dospívajícího židovského chlapce v době druhé světové války. Nejsou zde přímo popisovány krutosti, které tato doba přinesla, přesto až mrazí, jaký nemilosrdný a smutný osud Huga potkal.

000nugatovej
03.03.2018

Prostě vyprávěný příběh. Zajímavější než jeho hlavní postava židovský chlapec Hugo (přes svou naivitu někdy až nedůvěryhodně přemoudřelý) je jeho zachránkyně Mariana. Náladová alkoholička. Prostopášná prostitutka zneužívající Hugovu závislost. Přesto úctyhodná. Život je tak nejednoznačný, pestrý...