Květy temnoty

Židovský chlapec Hugo se ukrývá před nacisty u ukrajinské prostituky Mariany. Ta ve svém pokojíku v místním nevěstinci přijímá zákazníky především z řad nacistických vojáků. Hugo, ukrytý v kumbále za pokojíkem, jen tiše naslouchá dění kolem sebe a časem jeho city ovládne láska k Marianě. Po válce se s příchodem Rudé armády jejich role obrátí: teď je v nebezpečí Mariana. Podaří se Hugovi svou lásku ochránit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202143/kvety-temnoty-202143.jpg 3.757
Vydáno, Plus

Pirchej ha-afela, 2012

Kniha Květy temnoty

danielavachova

Bezesporu zajímavé téma pro knihu,ale jako hlavní hrdina mi tam přišla spíš Mariana než Hugo. Vyprávění se občas točilo stále dokola,čekala jsem od knihy trochu více.

Illaa
03.10.2020

Mě kniha jednoduše nezaujala. I když velice ráda čtu knihy s tématikou holocaustu, tahle byla ale taková o ničem. Tři čtvrtiny byly hrozně vleklé, celé to bylo spíše o myšlenkách a vzpomínkách chlapce na dobu ještě před válkou. Příběh by to byl bezesporu velice smutný, ale nějak jsem se do toho nemohla začíst, možná tím strohým stylem psaní.

Sarriii
08.01.2020

Kniha nebyla špatná... Četla se dobře a nenudila. Z příběhu mám rozporuplné pocity. Hlavní hrdina mi někdy přijde na svůj věk až moc chytrý a jindy zase strašně naivní a důvěřivý... Ostatní osoby jsou popsány dobře a je patrný jejich charakter.Mariana měla v sobě hodně tváří a její chování o tom vypovídalo.. Otázka viny a neviny je složitá a je to o úhlu pohledu a jestli si zasloužila, co se jí stalo, je taky o názoru každého... Příběh mi někdy přišel, že se táhne do nekonečna a někdy sem si říkala, že by to chtělo více rozvést a konec byl zase nekompletní... Ráda bych se dozvěděla víc o Hugově dalším osudu

KamilaCmolová
23.12.2019

Další z mnoha knih o holocaustu, tentokrát z pera hebrejsky píšícího autora. Příběh vypráví o jedenáctiletém Hugovi, který je pro svůj židovský původ nucen ukrývat se v nevěstinci před nacisty. Chlapce ve svém pokoji střeží jedna z prostitutek, dávná přítelkyně jeho matky, jménem Mariana. Postupem času začne vznikat mezi ní a Hugem milostné pouto. Když se válka schyluje ke konci a město obklíčí ruští vojáci, kteří stíhají kolaboranty s nacismem, jsou oba protagonisté příběhu nuceni uprchnout a několik dní se ukrývat v lesích. Naneštěstí jsou dopadeni a Mariana je odsouzená za poskytování služeb německým vojákům. Hugo se vrací do města a hledá své rodiče.
Smutný příběh je napsán jednoduchým a prostým způsobem. Autor se vyjadřuje přímo, vyhýbá se používání složitých literárních tropů a figur. Hlavní hrdina se v průběhu děje mění – na jedné stránce působí jako naivní malé dítě, na další jako dospělý uvědomělý muž – a tento kontrast se v knize mnohokrát opakuje. Hlavní linii příběhu narušují sny a vzpomínky Huga, které příběhu spíše škodí, než aby ho ozvláštnily.
Kniha se četla rychle. Námět příběhu byl originální a zajímavý, ale od knihy jsem očekávala daleko více. Kniha ve mně nezanechala hlubší dojem. Celkově hodnotím jako průměrné čtení.

janedeka
21.08.2019

Kniha je napsaná z pohledu dospívajícího židovského chlapce v době druhé světové války. Nejsou zde přímo popisovány krutosti, které tato doba přinesla, přesto až mrazí, jaký nemilosrdný a smutný osud Huga potkal.

000nugatovej
03.03.2018

Prostě vyprávěný příběh. Zajímavější než jeho hlavní postava židovský chlapec Hugo (přes svou naivitu někdy až nedůvěryhodně přemoudřelý) je jeho zachránkyně Mariana. Náladová alkoholička. Prostopášná prostitutka zneužívající Hugovu závislost. Přesto úctyhodná. Život je tak nejednoznačný, pestrý...

fish33
21.02.2017

Zajímavá kniha, která se příjemně čte. Nenabízí vsak nic oslniveho...

Palivo
16.01.2017

Po knížce o Moskevských procesech jsem si řekl, že si dám něco lehčího a tak jsem se vrhl na druhou světovou, přesněji na knížku z literárního subžánru Guess who is in da closet.

Jedenáctiletý žid Hugo žije s rodičema lékárníkama kdesi u Karpat. Když začne válka a Ukrajinci začnou místo živijó živijó zpívat židijó židijó, rodiče ho dají k rodinné přítelkyni Marianě. Mariana je prostitutka a taky trochu džambulka, takže bez konaku nedá ani ránu. Hugo, místo toho, aby využil situace a v nekonečné tmě kumbálu se naučil všechny jména v kalendáři, aby s tím pak mohl do televizní show, se do Mariany zamiluje, především proto, že ho Mariana koupe ve vaně a říká mu bobeček. Takhle tam spolu Ujfaluši a džambulka žijí asi rok, někdy je to nahnutý a někdy zase ok. Prostě tradiční drama, když jste v bordelu a nemáte na zaplacení.

Pak se válka zvrtne, Němci utečou a do městečka přijížději Rusáci. Jak bych to přirovnal: to je jako kdybyste měli průjem a vyléčili ho tím, že jste umřeli hlady. Páreček se dá na útěk a my jen čekáme, kdy se něco stane. A ono se něco stane. Bohužel to ale pro mě nebylo vůbec šokující, páč se pravidelně dívám na Tv Barrandov, takže jsem docela otrlej. Pak knížka pomalu dojede do konce a za hodinu na ni člověk zapomene. Takže 3 hvězdy.