martinaandulka martinaandulka komentáře u knih

F. L. Věk III. F. L. Věk III. Alois Jirásek

Pokračování se opět zdařilo a já přes románový příběh jsem si připomněla historii a české vlastence,Pan Jirásek uměl psát.

06.08.2023 5 z 5

F. L. Věk II. F. L. Věk II. Alois Jirásek

Pokračování románu je opět zajímavé.Poznáváme nové postavy,jejich povahy,,radosti,starosti a hlavně František Věk pozná tu pravou,jak já jim vždycky tu lásku jemnou,plného citu a upřímného srdce přála,to já vždycky obrečím.Velký posun v dějinách a korunovace českého krále.

31.07.2023 5 z 5

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Po letech jsem se vrátila k této knize,kterou mi babička darovala celou pětidílnou sérii,když viděla jak miluji tento seriál,to bylo v 90 letech kdy se začal seriál znovu uvádět v televizy.Seriál a knihy jsou pro mě skvost naší české řečí,pokory,lásky,ale též zla,prospěchářství a naděje.Pan Jirásek podle vlastence Heka z Dobrušky vytvořil román na pozadí naší historie 18 století.Ke knize se často vracím a vždy jsi z knih vemu něco nového a věkem to vidím jinéma očima.

28.07.2023 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Pan spisovatel umí psát čtivě,hltala jsem každé slovo,ani chvíli se nenudila a nemohla přestat číst.Soužití Němců a Čechů po válce bylo v horách kde žili jen za války Němci bylo zlé,do toho nový starosta,který je sice Čech,ale velice zlí... .Na konci kápla slza a jsem zvědavá na 2 díl.

24.07.2023 5 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Závěrečný díl trilogie Kyselé třešně byl opět nádherně napsaný,plný emocí,smutné historie Československa v letech 1958-59 o obyčejných lidech z vesnice Dluhonice,která nyní patří k městu Přerov.Konec jako v minulých dílech byl překvapivý a zapadl do skládačky.

20.07.2023 5 z 5

Devět let v pekle Devět let v pekle Sněžana Dimitrova

Velmi silný příběh Bulharské zdravotní sestry,která jela na rok pracovat do Libie,kde byla obviněna s dalšími kolegyněmi ze zločinu,které nespáchali.Tak šílené chvíle zažívali,že bez přečtení jsi to neumíme představit.Je to zároven poučné si rozmyslet kam cestuji a jestli je to bezpečné,

16.07.2023 5 z 5

Gutta z Bubnu Gutta z Bubnu Anna Beatrix Bártová (p)

Dříve jsem četla knihu Tajemství hradních zdí a vlastně ten příběh Guty z Bubnu je tam napsaný znova akorát propojený ze současností.Není to špatně napsané,ale je to takové napsané jednoduchou formou a o zklamání,že spisovatelka použila příɓěh znova do další knihy.

13.07.2023 3 z 5

Nelituji: Život Edith Piaf Nelituji: Život Edith Piaf Carolyn Burke

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování,která byla bravůrně namluvená Petrou Špalkovou a Editinými písněmi.Jako zpěvačka byla vynikající,ale její nespoutanou povahou se já nestotožnuji a proto jsem jí nelitovala.Po literární stránce je to obsáhlé,dobře řazené a napsané věrohodně.

11.07.2023 4 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Velice pěkně napsané kniha,která se odehrává v Předměstí u Přerova po 2 světové válce.Je to 2 díl ze serie Kyselé třešně,která navazuje napředchozí,ale setkáváme se z jinými rodinami a jen letmo si propojí postavy z 1 dílu.Dějiny napsané románově mám moc ráda,s postavami jsem prožívala,některé mi byli potivné jako Betty a Vízek,moc jsem měla ráda Valinku,Andělu a Irenu.Konec byl plný emocíí a nečekaného rozuzlení.

06.07.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Česká detektivka od Klevisové je výborná je ze série Josef Bergman a i když je to už 8 díl má vzestupnou tendenci.Vraha jsem neuhodla,podezírala jsem kdekoho.ale ne toho pravého.Tentokrát nás vyšetřování zavede na Jižní Moravu do vesnice a chatové osady.

28.06.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Paní Morštajnová umí psát moc hezky,knihu jsem četla 2 x a ted po 3 jsem využila jako četbu na pokračování Českého rozhlasu a je to bravurně načtené Petrou Kocmanovou.

25.06.2023

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Četla jsem jedním dechem,pan spisovatel umí psát poutavě.Krásné Krušné hory psané v průběhu dvou válek,soužití Čechů a Němců bylo velice smutné ,plné nenávisti,strachu a vlnou agresivního nacionalismu berou zavedené pořádky.Ale i tam se objeví nezištná láska Němky a Čecha.

23.06.2023 5 z 5

Z jabkenické myslivny Z jabkenické myslivny Běla Čapková

Mile napsaná kniha vnučkou Bedřicha Smetany,která krátce vzpomene na dědečka a hlavně vypráví dětství strávené v myslivně v Jabkenicích kde je teď muzeum Bedřicha Smetany,které doporučuji navštívit.

15.06.2023 4 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Přátestvi chlapců na opačné straně plotu za 2 světové války Německého chlapce Bruna,který příběhem provází a židovského Šmuela,oboum je 9 let.Výjimečný příběh přálelství a hrůzách války.Konec jsem proplakala.

12.06.2023 5 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

(audioknihu od českého rozhlasu).Poslouchala se pěkně,jen mi přišli postavy zmatené nevědí co chtějí tím myslím dospělí,dívka dospívající jsem chápala,že se seznamuje a lži kolem ní ji moc nepomáhají jen je začne opakovat.Celé se to odehrává v Itálii,která je hezky popsaná.

11.06.2023 3 z 5

Rozhlasto Rozhlasto Tomáš Pánek

Kniha,která mapuje 100 let rozhlasu.Je na velmi kvalitním papíru,s fotografiemi,podcasty,které přehrajete přes QR kod kde jsou unikátní pořady z historii rozhlasu a nakonec i text v knize.Kdo rád poslouchá český rozhlas tak jako já (moje srdcovka od dětství) je mu kniha určená.

06.06.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vrátila jsem se ke knize tentokrát jako audio hezky namluvené Annou Cónovou.Paní Lednická umí formou románu napsat historii Karviné a politiky.Není to veselé čtení,životní osudy obyčejných lidí,důlní neštěsti,ale také odvaha.

02.06.2023 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Soukromí vyšetřovatelé mají připad 11 let pohřešovaného syna/vnuka,který ae ztratil na Ďáblově cestě.Opět další případ Kate Marshallové,která se čte mpc rychle a pěkně.

26.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Nikdy nevíme co za zdmi se v rodinách děje,to ani netušili sousedé co malá Cácora zažívala.Je to dech beroucí a velice smutná kniha,která má mnoho otázek,proč se dotyční tak zachovali,jak nešťastnou duši mělí,že lhali... .Paní Morštajnová umí psát a za to veliký dík.

20.05.2023 5 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Opět skvělá dektivka s Herculem Poirotem.

17.05.2023 5 z 5