martin6849 martin6849 komentáře u knih

Porty, bajty, osmibity – Počítače na koleni Porty, bajty, osmibity – Počítače na koleni Martin Malý

Super kniha, ze které se člověk hodně naučí. Teď jsem si ji jen přečetl a když budu dělat pokusy, asi ji budu často otevírat (respektive "otevírat", protože ji mám elektronicky :-)). Jediná škoda je, že se autor docela často opakuje - sice to chápu, když píše stejné sekce o různých procesorech, ale asi by šlo trošku lépe strukturovat.

26.05.2019 4 z 5

Hradla, volty, jednočipy – Úvod do bastlení Hradla, volty, jednočipy – Úvod do bastlení Martin Malý

Zajímavá kniha, jen si nejsem úplně jistý, komu je vlastně určená. Někde autor popisuje úplné triviality, jako by čekal elektronikou absolutně nepolíbené čtenáře a jinde zase přejde něco, o čem si myslím, že to onen nepolíbený čtenář bez dalších znalostí absolutně nemůže pochopit.

Já za sebe jsem spokojený, vytěžil jsem a teoreticky se naučil spoustu nových věcí, teď už to jen všechno vyzkoušet v praxi :-).

22.05.2019 4 z 5

Nukleoid štěstí Nukleoid štěstí Roger Zelazny

Celkem hloupé (příběhově), ale docela čtivé a naštěstí krátké :-).

Zelazny je můj oblíbený autor, ale bohužel má (pro mě) dva typy knih - absolutně výborné, nebo špatné. Tato kniha patří do kategorie #2.

A ten, kdo vymýšlel český název, si před tím asi něco šlehnul. Ani překlad není bez chybičky, ale dalo se to přežít.

15.05.2019 2 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Faja je minimálně o řád lepší, než první díl (a přesto to na mé evidentně logaritmické stupnici není na pátou hvězdičku ;-) ). Jo, některé věci tam jsou trošku hloupé, nebo nelogické, ale co, je to jen pohádka (tedy pardon - fantasy) a čte se to dobře. Maličko se mi nelíbil závěr, ale uvidíme, co z toho vyleze ve třetím díle.

07.05.2019 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Koukám, že tady z Naslouchače panuje všeobecné nadšení, já ho nějak nesdílím. Ne, že by se to četlo špatně, ale podle mě to z průměru moc nevystupuje. Z druhé strany musím říct, že mi udělala radost Ďatlovova výprava, za to určitě palec nahoru. A druhý díl si přečtu.

Jinak to, jak vede štít na severu až k moři, je celkem jasné. Spíš by mě zajímalo, kudy vede na jihu. Pokud ke Kaspickému moři, tak tam je ještě pak spousta pevniny (přes Írán), pokud k Černému moři, tak to je pěkný kus a bez hor. A to i s tím, že by kus pevniny obětovali, aby z něj bylo moře.

30.04.2019 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

!!! MOŽNÉ SPOILERY !!!

Při čtení této knihy jsem si už po tolikáté říkal, jak by bylo super, kdyby King napsal nějakou nemysteriozní a nehororovou knihu, protože prostě umí proklatě dobře vyprávět. A trošičku jsem se bál chvíle, kdy se to začne lámat z detektivky do něčeho jiného, protože ta první detektivková část se mi líbila hodně a měl jsem trošku obavu, kam se to zvrhne. Ale nakonec i ta druhá půlka byla super, jsem spokojený.

Jednoznačně palec nahoru:
Za návrat (alespoň části) Finders Keepers,
za odkazy na Temnou věž,
za to, jak King umí vykreslovat postavy - u hodně jiných knih, které jsem četl v poslední době, si stěžuju na idiocii postav, která kazí zážitek. Ano, i tady se některé postavy chovají jako idioti, ale buď jsou uvěřitelní, nebo pro to mají vysvětlitelnou motivaci.
(je toho více, ale musím si vzpomenout :-))

A Betě jednoznačně palec dolů za český název! Opravdu se mohli aspoň trošku zamyslet a pojmenovat to nějak, aby to vystihovalo význam originálu. Protože není outsider jako outsider...

23.04.2019 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Jestliže ve druhém díle idiocie jednotlivých postav (a lidstva jako celku) pučela, v tom třetím už vyloženě kvetla. Naštěstí (nebo bohužel) je to úplně jedno.

A za psycho závěr jednoznačně hvězda dolů, po téměř 1800 přečtených stranách to bylo pro mě velké zklamání. Až na ten konec se mi ale kniha (a trilogie celkově) líbila, nápadů (a nelogičností a bohužel té idiocie) byla spousta, byl to příjemně strávený čas.

23.04.2019 4 z 5

Věk mloků Věk mloků Karolina Francová

Asi teď sérii JFK strašlivě urazím, ale čím dál více mi to začíná připomínat série typu Stopy zločinu, nebo John Sinclair - na stopě hrůzy (kdo ví, jestli tohle ještě vychází) - přiblblé plytké příběhy o ničem, které sice člověka pobaví, ale to je tak všechno. A myslím si, že je to škoda, protože podle prvních knih má mnohem navíc. Škoda no. Snad se to zase zlepší.

EDIT: Přitom nápad s mloky je super.

18.04.2019 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Opět jsem velmi spokojen a už se těším, až se vrhnu na třetí díl. Navíc jsem díky závěru docela v lese z toho, co se v něm bude dít. Za to jednoznačně palec nahoru.

Kniha podle mě obsahuje nějaké logické díry, minimálně je to něco, o čem by se asi daly vést dlouhé debaty, ale nevadí mi to. Přece jen je to sci-fi a já jsem šťoura a rýpal. A debaty by to mohly být zajímavé.

Co se úvah nad možnými výsledky střetů různých vesmírných civilizací týče, autor se myslím docela shodl s názory Ondřeje Neffa, skoro to je, jako by od něj někdy něco četl :-D.

!!!MOŽNÝ SPOILER!!!
Trošku vadilo (a vadí mi to i u spousty jiných knih), že se postavy občas chovají jako banda vypatlaných idiotů. Konec, jaký nakonec flotila dostala, si plně zasloužila. Ne proto, že byla slabší, než jediná trisolaranská sonda, ale za tu idiocii. Chápu, že to má sloužit příběhu, ale už jen za tohle by si lidstvo vyhlazení plně zasloužilo.

16.04.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Po dlouhé době první díl trilogie, u které nejen že si koupím ten druhý, ale i se na něj těším :-). Začátkem knihy jsem byl docela nadšený, ke konci se mi zdálo, že už tomu trošičku dochází dech, ale úplný konec mě zase navnadil. Takže hurá do knihkupectví pro další díl.

13.04.2019 5 z 5

Prokletí Legendy - Hra gentlemanů Prokletí Legendy - Hra gentlemanů Miroslav Žamboch

Líbí se mi svět, ve kterém se tenhle díl (a Stín legendy) odehrává. Bohužel už kniha chvílema zavání blábolením. Nemůžu si pomoct, ale Mirkovi Žambochovi jde fantasy mnohem více, než sci-fi...

10.04.2019 3 z 5

Prokletí legendy - Dámská hra Prokletí legendy - Dámská hra Miroslav Žamboch

Série JFK je hodně kolísavá a tohle byl bohužel zase jednou slabší kousek.

04.04.2019 3 z 5

Prasata psům Prasata psům Pfanner I.

Tuto knihu jsem dostal jako dárek, sám bych si ji asi nekoupil. Moc se mi do ní nechtělo, protože jsem si říkal, že to asi nebude úplně můj šálek kávy a bylo to tak. Neříkám, že to je špatná kniha a někdo z ní může být nadšený, já jsem nebyl.

Docela mi trvalo, než jsem se začetl, forma je dost neobvyklá a čitelnosti to nepomáhá. Po pár desítkách stran jsem si zvyknul, ale pořád nic, z čeho bych chrochtal nadšením ;-).

Obsah je roztahaný, strašlivě unylý (chápu, že je to tak schválně, ale to je přesně něco, co se mi špatně čte) a bohužel už tak od půlky knihy je jasné, jak to skončí. Z druhé strany chvílema je kniha docela čtivá a párkrát jsem se i docela zasmál (nevím, jestli to byl autorův záměr, nebo jen můj morbidní humor). A myslím, že autor by si rozuměl s D-Fensem a jeho dělením lidí na zmrdy a vohnouty ^^.

27.03.2019 2 z 5

Stříbrná laň z Visby Stříbrná laň z Visby Andrzej Pilipiuk

Pokud jsem se od této knihy něco naučil, je to - lasice jsou pěkné svině, dejte si pozor na lasice!

Jinak na druhý díl jsem čekal skoro tři roky a měl ho přečtený za jeden den. To mi příjde jako dost špatný poměr. Doufám, že se nakladatel pochlapí a další díly dodá podstatně dříve, protože tímhle tempem vyjde poslední díl cca. za 15 let... I když se mi do toho moc nechce, v takovém případě by asi bylo lepší začít to louskat v polštině. :-/

Edit: Kecám, čekal jsem jen dva roky :-P

14.03.2019 5 z 5

Lovci duchů Lovci duchů Neil Spring

Tak tahle kniha byla dost utrpení a jsem rád, že ji mám za sebou. Autor, překladatelka a odpovědný redaktor by měli dostat za uši, protože výsledek jejich práce je dost špatný.

Nebudu hodnotit příběh, asi nejsem ta správná cílová skupina, nějak mě to neoslovilo (ale zase ani neurazilo), někoho jiného třeba ano.

Co mi ale vadilo:
Celá kniha je zaplevelená příslovci u přímých řečí. Hrozně mě to rušilo. Je to samé "řekl Price důvěrně", "řekl Wall nevzrušeně", "řekl Wall jaksi nemotorně", "řekl Price konejšivě", atd. Nevím, jestli autor neumí popsat rozpoložení postav jinak, a proto si musí pomáhat takovými berličkami, nebo proč to dělá.

Všechny postavy se chovají, jako kdyby byly na houbičkách. Asi všechny prožívají nějaké emocionální peklo a trpí bipolárními poruchami. Jak jinak si vysvětlit, že v jedné chvíli jsou naštvané a o pár vět později už rozkoší zavírají oči, aniž by pro to měly nějaký důvod. Tyhle změny se u nich nelogicky střídají celou knihu.

Překlad knihy je tragický. Některé věty nedávají smysl, z jiných úplně čiší to, jak asi vypadal anglický originál a jak je špatně nebo neobratně přeložený. Asi si vytvořím osobní black list překladatelů a paní Fulková bude první, kdo se na něj dostane.

A odpovědný redaktor, třetí do party, by se taky měl stydět. Kniha je plná překlepů a pravopisných chyb. Nikdo není dokonalý a všichni děláme chyby. Rozdíl je ovšem v tom, že já si to třeba v komentáři můžu dovolit, anžto za to nejsem placený a není to moje práce. Chápu, že sem tam něco uteče, je to normální, ale tohle už je přeháňka.

POZOR, MOŽNÝ SPOILER: Trošku mě rozradostnil závěr, kdy se ukázalo, že věci jsou jinak, než se zdály být, ale bohužel mi to vydrželo jen chvilku.

13.03.2019 1 z 5

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

Pohled na strany jedné strany španělské občanské války. Věřím Orwellovi, že byl upřímný a i se snažil být nestranný, takže jeho verzi beru jako uvěřitelnou a asi i dost pravdivou.

A kdybych si měl vybrat, na kterou stranu se přidat (tzn. jestli republikáni nebo fašisti), asi bych se musel velmi rozmýšlet, protože mi to příjde jako vybírání si mezi dvěma zly. Budiž k dobru lidem té doby, že měli ideály a nevěděli (ani nemohli vědět), co víme dneska my (že si komunisti s fašisty můžou podat ruce a společně skočit ze skály).

24.02.2019 5 z 5

Temné dny Temné dny Manel Loureiro

Tuctová, klišoidní kniha, která nemá žádný originální nápad. Číst se to celkem dá, ale není to nic převratného. Předchozí díl jsem nečetl a na další se ani nechystám.

Hvězdičku dolů od průměru jsem dal kvůli absolutní idiocii postav. Jeden drobný příklad (POZOR SPOILER!!!): Na Tenerife mají teď už skoro prázdnou karantenní loď, ale přesto nechají bakteriologickou laboratoř plnou zombíků NEHLÍDANOU pod nemocnicí. A aby toho nebylo málo, kód ke dveřím, který je otevírá, leží na stole. Po nějakých peripetiích nechají v klidu z této laboratoře odejít člověka, který je zraněný, jen proto, že je v ochranném obleku (roztrhaném), protože si myslí, že je doktor. Jestli si za to nezaslouží všichni vychcípat, tak už nevím za co. Dobře jim tak! A pro autora velké mínus.

20.02.2019 2 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Taková malá chuťovka, kterou jsem si dal po dočtení Outsidera (mimochodem určitě doporučuju). Celkem milé čtení sfouknuté během chvilky.

Jediné, co mě štvalo, byl překlad dialogů. Proč, do prkýnka, proč má někdo potřebu prznit je obecnou češtinou (pražštinou). Strašně mi to kazí požitek ze čtení.

10.02.2019 4 z 5

Růženky Růženky Stephen King

!!! POZOR, SPOILERY !!!

Příběh byl bohužel slabý (a na Kinga velmi slabý). Líbil se mi začátek, a pak závěrečná bitva o věznici. Závěrečná třetí část (po probuzení) byla tak na hodnocení "odpad". Mám rád rozsáhlé romány, takže množství postav mi nevadí, ale vadilo mi, že to bylo takové celkem o ničem. Baby usnuly, chlapi si zablbli, baby se probudily, všichni se polepšili a svět se stal o trošku více sluníčkovým (čemuž teda ani trošku nevěřím, myslím, že by se toho moc nezměnilo)... :-)

31.01.2019 3 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Kdyby byly povídky úchylné a vtipné nebo úchylné a s pointou, bylo by to super. Ale bohužel byly úchylné a... o ničem. Fantastické orgie byly jednoznačně nejlepší, u nich jsem se aspoň jednou zasmál, ale celkově prostě slabota.

31.01.2019 2 z 5