martin č. Online martin č. komentáře u knih

Čteno bezmála šetileté dceři. Ale jo, líbilo se mi to. Jak ilustrace, tak ten fantasy svět. Hledání v mapě i srovnávání obrů. Taková mytologie trochu jako z Tolkiena, trochu z Ronji dcery loupežníka.

13.06.2020 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Určitě čtivější a krásný doplněk Želar, na druhou stranu, byť dějově a příběhově je to velmi silné, hutností a jakousi barvitostí popisu mne možná víc zasáhl předchozí titul Želary. Nicméně ideální je, přečíst si obě knížky.

17.05.2020 5 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Kniha, která mne po dlouhé době dostala svou atmosférou. Něčím za těmi písmenky, co ve mne dlouhou dobu zůstane. Tyhle knihy si pak dávám do doporučených.

17.05.2020 5 z 5

Synové Marie Terezie Synové Marie Terezie Friedrich Weissensteiner

Pěkně, jasně a čtivě napsané životopisy pěti synů jedné vyjimečné panovnice. Jednoho, který zemřel mladý, dalšího průměrného a tří vyjimečných (Josefa, Leopolda a Maxmiliána Františka) Protože všechny, kteří v této převratné době (2. polovině 18. století) přijali za své myšlenky osvícenství a měli upřímnou snahu měnit svět k lepšímu, považuji vlastně za vyjímečné.

15.05.2020 5 z 5

České země v letech 1705–1792: Věk absolutismu, osvícenství, paruk a třírohých klobouků České země v letech 1705–1792: Věk absolutismu, osvícenství, paruk a třírohých klobouků Roman Vondra

Přehleně a komplexně popsané dějiny 18. století, které k nám přiválo ze západu Evropy myšlenky osvícenství. Toho osvícenství, které považuji za třetí pilíř (vedle antiky a křesťanství) naší západní civilizace. Nikde jinde na planetě nemá rozum a lidský život takovou váhu jako v našem euroamerickém prostoru. Na tom má prodělání osvícenství nesmazatelnou zásluhu.
Vlastně mě napadlo srovnání se 60tými lety 20. století. To se prostě v dějinách najdou generace, které chtějí úpřímně posunout svět a lidstvo někam dál a mnoho příštích generací z jejich úsilí těží.
A tak panovníky Josefa II. a Leopolda II., tyto opravdové první služebníky svého státu mám za velké borce. A jejich máti Marii Terzii za velkou borku. Josef II. byl možná střelec jehož reformy byly často drastické a nepromyšlné (čtu na něj kritiku shora zdola), ale ta odvaha! Za to, že se spoustu věcí nebál prosadit, si ho fakt vážím.
A mmch. díky této knížce jsem dostal ohromnou chuť na pozdně barokní a raně klasicistní hudbu a objevil díky ní několik geniálních skladatelů. Za všechny doporučuji Jana Křtitele Vaňhala! Doporučuji. Jak knížku, tak tu hudbu ;-)

15.05.2020 5 z 5

Polda a Olda Polda a Olda Stanislav Havelka

Ze starého Čtyřlístku můj asi 2. nejoblíbenější komiks. Proto jsem knížku taky pořídil. Vedle současného (podle mne) čtyřlístkového trháku Morgavse je to trošku slabší, ale i tak po letech dobré. A kupodivu se to líbí i 5tileté dceři.

19.02.2020 4 z 5

Živelné měňavice Živelné měňavice Petr Kopl

stejně perfektní jako předchozí díl. Nepoznal jsem ale úplně všechny postavičky (většinu ano), do kterých se proměňovala Morganka v "kouzlokřeči". Při setkání se sluníčkáři jsem se musel smát nahlas. Těším na se na závěrečný díl.

19.02.2020 5 z 5

Mariin malý oslík: Vánoční pohádka pro děti Mariin malý oslík: Vánoční pohádka pro děti Gunhild Sehlin

Takový vánoční biblický apokryf pro děti. Víc mne bavily asi moc hezké ilustrace než vlastní text, ale dceři se knížka líbila a četli jsme ji rádi.

14.01.2020 4 z 5

Dračí chůvy Dračí chůvy Petr Kopl

Četl jsem pár dílů dceři ve Čtyřlístku a po několikátém z nich jsem přišel na to, že je to daleko nejlepší komiks poslední doby, co mi přišel pod ruku (mnohem lepší než současný Čtyřlístek - a to jsem fanda těch starých z osmdesátek). Když jsem v časopise uviděl reklamu na tuhle knížku, musel jsem ji pod vánoční stromeček pořídit. Neuvěřitelně chytré a vtipné, nádherně kreslené a ještě s přídavkem drobných poučení pro děti. Moc se těším se na druhý díl a doufám, že vyjdou i další.
mmch všimli jste si v jednom obrázku té party ze Hra o trůny? Johna Snowa, Tyriona, Hodora a dalších :D ?

14.01.2020 5 z 5

Vše pro císaře Vše pro císaře Gillian Bradshaw

Četl jsem dvě další do češtiny přeložené knížky této autorky, a protože se mi líbily, cíleně jsem sehnal i tuto třetí z Augustových časů. A dojmy z ní mám podobné, jako z předchozích dvou, to jest kladné. Žádná hluboká literatura to sice není (těsně před tím jsem louskal Asimova, který, ač jiný žánr, je myšlenkově rozhodně podnětnější), na druhé straně "Vše pro císaře" je román, co se čte velmi dobře, ba jedním dechem a historicky je velmi věrný (autorka se v reáliích starého Říma perfektně orientuje). Proto mě ten vlastně hůře uvěřitelný romantický příběh nijak nepohoršuje, a i když je od poměrně brzké doby je jasné, (SPOILER) že to musí skončit jedině happy endem, tak bych si to vlastně ani jinak nepřál. Hermogenovi prostě nešlo nefandit.

Sestavte si rodokmen Sestavte si rodokmen Blanka Lednická

Pátrat v matrikách a sestavovat si rodokmen může člověk obstojně i bez této knížky. Je to neuvěřitelně zajímavé dobrodružství, jen časově velmi náročné. Ostatně jsem tak od roku 2012 činil a s přestávkami dále činím a předky mám u sebe a své manželky vypátrané mnohdy před rok 1700 (starší matriky už jsou pro mne fakt nepřehledné). V podstatě jsem v zásadních věcech postupoval podobně jako autorka. Nascanované staré matriky dostupné na internetu jsou opravdu poklad. Doporučuji.
I přes tuto svou zkušenost musím konstatovat, že autorka je odbornicí na slovo vzatá a zatímco já se orientuji jakžtakž pouze v internetových matrikách narozených, oddaných a zemřelých (a mám to štěstí že vše v rámci jednoho-jihomoravského archivu) cca po rok 1760, autorka podrobně popisuje i velké spousty jiných zdrojů a narazil jsem tak díky ní po víc jak 7mi letech od svého prvního pátrání na nové zdroje (perfektní stránka rodopis, kterou jsem neznal) a vůbec jsem se dozvěděl spoustu nového a zajímavého. Díky za to a veliký palec nahoru.

A zrodí se Nadace A zrodí se Nadace Isaac Asimov

Předposlední díl mě vtáhl do děje sice o trochu více než tato "sedmička", na druhou stranu jako uzavření, resp. nastartování celé ságy započaté Asimovem o 50 let dříve je to perfektní.
Děj rozložený do několika desetiletí života Hariho Seldona sice ubral na spádu, ale logicky perfektně pospojoval všechny započaté nitky a svým způsobem se podobá i prvním knížkám "Nadací", které rovněž popisovaly děje od sebe vzdálené mnoho let.
Za tohle celoživotní dílo musím autora chca nechca přidal k "oblíbeným"

14.01.2020 5 z 5

Papírové království Richarda Vyškovského Papírové království Richarda Vyškovského Josef Kropáček

Jak já bych si přál mít vlastní muzeum papírových modelů. Množstvím modelů, které mám po vitrínách doma bych ho dokázal obstojně zásobit. A modely pana Vyškovského by v něm převažovaly. Od dětství mi totiž jeho tvorba učarovala natolik, že mne tento podivuhodný koníček nikdy neopustil, naopak se ještě rozvinul :-) A na kresbu tohoto papírového krále pohlížím vždy a stále s neuvěřitelným zalíbením a radostí.

22.11.2019 5 z 5

Předehra k Nadaci Předehra k Nadaci Isaac Asimov

Perfektní. Na začátku mě potkal sice zádrhel, že jsem nenašel knížku v audioverzi (ve které jsem absolvoval předchozích 5 dílů), tak jsem si půjčil klasickou knížku a já ten útěk Hariho Seldona přečetl snad rychleji, než jak jsem poslouchal předchozí knihy. Neuvěřitelně čtivá knížka a s perfektní pointou. A potvrzuji, že je dobré číst knihy v takovém pořadí, v jakém byly napsány. Myslím, že to má o to větší grády.

22.11.2019 5 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Tak odlišné od prvních tří dílů a velmi podobné přechozí "čtyřce".
I když je tu myšlenka Nadace prakticky opuštěna, nijak mi to nevadilo. Tyhle dva díly se mi líbily především pro napínavý děj a výrazné charaktery všech tří hlavních postav, které mi byly všechny sympatické (prvky, které jsou v původní trilogii upozaděné na úkor stručnému popisu dlouhých staletí). Opět posloucháno jako audiokniha.

23.10.2019 5 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Perfekní. O stupeň až dva lepší než předchozí tři díly. Je poznat, že knížky dělí 30 let a že tato už nebyla psaná na pokračování. Plastické charaktery všech postav opravdu baví a děj je oproti předchozím knihám napínavý a čtenáře (v mém případě posluchače) zajímá mnohem víc, jak to dopadne než u předchozí (dnes už malinko naivní a zastaralé) trilogie. A to přitom i tu hodnotím dost kladně.

21.10.2019 5 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Třetí a poslední díl původní Nadace hodnotím podobně jako ten předchozí. Část a postavy s Mezkem mi moc k srdci nepřirostla, druhá část s pátráním po Druhé Nadaci už mě vtáhla do děje o trochu více. Jako knížku už bych to dnes asi nečetl, na poslech je to ale pořád dobré.

21.10.2019 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Právě jsem to dočetl dceři a móc se mi to líbilo. Jí, myslím, také.

09.10.2019 5 z 5

Dvanáct cézarů Dvanáct cézarů Michael Grant

Velmi mile mě to překvapilo. Přehledné, čtivé, přitom dostatečně podrobné, ale bez přehnaných fabulací. Dobrý rozbor a analýza především Suetoniových životopisů a Tacitových dějin. Mnohé úryvky jsem si od nich pamatoval.

04.10.2019 5 z 5

O duševním klidu (8 úvah) O duševním klidu (8 úvah) Lucius Annaeus Seneca

Teda! Měl jsem to rozečtené přes dva roky...raději mám holt antickou historii než filosofii, jak píše C.S.Lewis, "pyšné antické filosofie" o krůček pokulhávají za neprůstřelným poselstvím Kristova evangelia. Jakkoliv samy o sobě by byly brilantní. Nejvíc se mi asi líbilo titulní "O duševním klidu", pak pro císaře Nerona určené "O laskavosti" (zajímavá je kritika soucitu a odpouštění), i úvodní "o hněvu" obsahuje zajímavé myšlenky.

04.10.2019 4 z 5