marta0912 marta0912 komentáře u knih

Hry o život (trilógia) Hry o život (trilógia) Suzanne Collins

Miluju. Nejvíce mě bavil 1. a 3. díl. Filmy nesnáším, vůbec v nich není hlavní myšlenka - co všechno je člověk schopen udělat pro moc.

19.08.2016 4 z 5

Losos, který se odvážil vyskočit výš Losos, který se odvážil vyskočit výš Ahn Do-hyun

Knížku, jsem si koupila na základě překrásné obálky, ale opravdu lituji. Opravdu jsem takové zklamání nečekala, protože spisovatel při předmluvě vypadal ještě celkem normálně. Knihu jsem dočetla zhruba na stranu 30 během asi půl hodiny s vypětím všech sil a nervů, ale říkala jsem si, že když jsem si to koupila, tak to taky musím dočíst. Pak jsem se ale dočetla do pasáže (ta s tím světlem), při které se mi žaludek zvedl tak rychle, že jsem knihu zavřela a už jí nikdy neotevřu. Je to taková odporná slaďárna, ve které hlavní hrdina nemá nic lepšího na práci, než se litovat. 1 hvězdička za ten obal.

19.08.2016 1 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Nejoblíbenější hned po mechanickym pomeranči. Prvních asi 25 jsem moc nechápala, takže jsem si nebyla jistá jestli dočtu, ale čím déle jsem četla tím víc se mi kniha líbila. Palahniuka považuji za opravdového génia, protože myšlenky, které uvádí jsou tak potemněle pravdivé, že si je většina z nás ani nepřipustí. I přesto mi kniha nepřipadala ani trochu depresivní. Myslím, že počáteční nedůvěra ke knížce byla způsobená tím, že spisovatel je opravdu tak geniální, že vám chvilku trvá ho pochopit.
Velmi se mi líbí, jak se kniha uvěřitelná, díky přesnému Palahniukově vypravěčskému napodobění (asi...) přepracovaného unaveného muže, který žije jen materiálnem a nemá co ztratit.
Pro mě knížka, na kterou nedám dopustit.

13.08.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nemyslela jsem si, že by mě takhle tlustá kniha (vím, že zas tak tlustá nebyla, ale na mě ano) bavila od začátku do konce, ale opak je pravdou. Spisovatel psát opravdu umí, i když jsem si na jeho styl musela chvíli zvykat. Líbí se mi, jak všechny zážitky, tak pocity prožíváte s hlavní hrdinkou, ať jsou veselé nebo smutné. Části, ve kterých mluvila smrt mě celkem štvaly, ale alespoň nebyly dlouhé. Opravdu hezká knížka, která (i když tyhle kecy nesnáším) vás donutí zamyslet se nad vašimi hodnotami a prioritami v životě.

12.08.2016 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Kniha mě opravdu bavila a přečetla jsem jí rychle. Všimla jsem si ale, že občas spisovatelka něco napsala a potom vyvrátila. Taky mi přišlo, že psala děj a najednou si vzpomněla, že tam vlastně ještě chtěla něco dát, ale už to nechtěla přepisovat, tak to prostě napsala do části, kterou měla rozepsanou, jestli chápete. Celkový děj mi ale obsahově přišel super, i když jsem občas měla chuť knihu zpálit, protože matka hlavní hrdinky mi opravdu pila krev. Mrzelo mě, jak rychle spisovatelka sfoukla konec, jako by se jí knihu nechtělo dál psát. Opět mám svůj bizardní problém, že kniha nenaplnila má očekávání ohledně brutálních částí, ale co se dá dělat.

12.08.2016 3 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Flynnová je celkem dobrá, ale nejlepší rozhodně ne! Kniha mě zklamala, protože jsem byla nalákána na superbrutální příběh a venkovskou buranskost (kterou jsem automaticky očekávala, když mi bylo řečeno, že se příběh odehrává mezi kukuřičnými lány - no nic, moje chyba), ani jednoho jsem se ale nedočkala. Příběh má mouchy a přišel mi zbytečně dlouhý. Myslím, že vyprávění Patty a Libby by se dalo výrazně zkrátit. Kniha začínala slibně, ale stejně jako v ostrých předmětech (které mě bavily mnohem víc) mi přišlo, že si řešení případu jak v minulosti, tak v "současnosti" vycucává z prstů. Konec byl celkem uspokojivý. Kniha na mě působí spíš jako od spisovatele začátečníka než od celosvětověuznávané spisovatelky.

12.08.2016 2 z 5

Mechanický pomaranč Mechanický pomaranč Anthony Burgess

Moje nejoblíbenější knížka! Lidi, kteří tuhle knížku nečetli, nechápu, čemu svůj život zasvětili. Hned jak jsem se dozvěděla, že něco takového existuje, musela jsem to vidět (film), i když jsem se bála, protože jsem o tom četla, jak lidi utíkali z kina, ale brala jsem to jako hec. Z filmu jsem byla totálně mimo, protože nic podobnýho jsem ještě předtím neviděla, ale hned jsem ho dosadila na místo mého nejoblíbenějšího filmu a když jsem zjistila, že je i knížka, byla jsem na 100% přesvědčená, že jí prostě musím číst, i když jsem byla varovaná, že je to dost těžké, ale pro mě to byla jen další výzva.
Když jsem to četla nebo se na to koukala, byla jsem úplně posedlá tím příběhem, líbilo se mi úplně všechno. Miluju tu kontroverznost a řeč, ve které je kniha napsaná. Tahle knížka spojuje všecko, co miluju - sci-fi, brutální násilí, testování na lidech a pozorování, jak moc je to narušilo.
Když jsem viděla film, zamilovala jsem se do Alexe, ale po přečtení knížky si jsem jistá, že mým duševním dvojčetem je Tupoun. Každý máme kamaráda jako je Tupoun a pro většinu mých kamarádů to jsem já.
Obvykle se mi nestává, že by se mi tak líbila kniha s jejíž myšlenkou nesouhlasím, ale tady mě to naopak přitáhlo. Opravdu bych chtěla mluvit se spisovatelem a opravdu mě zajímá, jaký asi byl, protože podle mě trochu magor a fanatický věřící, ale o to víc by mě to zajímalo. Je poznat, že do knihy vložil velkou část sebe a že tomu, o čem psal, 100% věřil, co je něco, co obdivuji.
Kniha rozhodně změnila můj pohled na svět, ale kupodivu ho změnila k lepšímu. Tahle kniha je pro mě jedna z mála věcí, kterým se vyplatí propadnout.

07.06.2016 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Tahle knížka se mě nedotkla. Strašně mi vadila, ani nevím proč. Asi se mi ten kluk prostě nelíbil. Nejsem na tenhle typ knih, protože mi přijde, že jsou tam všichni až moc ufňukaní (vím, že k tomu mají důvod, ale...) a vadí mi, když se mě někdo snaží "vzít za city", abych si uvědomila jaké mám štěstí, že jsem zdravá(já si to uvědomuji a jsem za to šťastná, ale nemám ráda, když mi někdo říká, proč bych měla být šťastná :Da to je právě to, co z knih tohohle žánru cítím) . Z knihy mi byla něj sympatičtí babička, ale toho kluka jsem fakt nesnesla. Vadilo mi i to prostředí.

28.03.2016 odpad!

Domov pro Marťany Domov pro Marťany Martina Drijverová

Asi budu vypadat jako stvůra mezi těmi hezkými komentáři. My jsme povinně četli tuhle knížku v páté třídě a pamatuji si, jak hrozně jsem ji nenáviděla. Všichni mi byli nesympatičtí a obzvlíšť hlavní hrdinka, která mi připadala hloupá, ufňukaná a všechny svoje problémy sváděla na svého postiženého bratra (chápu, že je těžké mít takového sourozence, ale mě to prostě vadilo), děj byl přitom úplně o ničem - takhle jsem to vnímala jako 11letá a i teď by to bylo určitě ještě horší. Tahle kniha mi byla prostě proti srsti.

27.03.2016 odpad!

Pachatelé dobrých skutků 1: Puntíkáři Pachatelé dobrých skutků 1: Puntíkáři Miloš Kratochvíl

Tuhle knížku jsem naprosto zbožňovala, když mi bylo asi 7. Četly jsme jí s mámou a já pořád chtěla, aby četla dál. Potom jsem jí půjčila svojí nevlastní babičce, aby jí četla svýmu vnukovi a říkala, že přeskakovala některé části, aby mu školu úplně nezohavila, ale podle mě je to opravdu zbytečné.
Kniha je zábavná. S lákou vzpomínám, jak jsme se u ní s mámou řehtaly :)

27.03.2016 4 z 5

Esej o tragédii Esej o tragédii Elizabeth LaBan

Měla jsem jí vypůjčenou od spolužačky, která mě varovala, že začátek je nuda a konec úžasný a dojemný. Mě se kniha líbila od první stránky, ale konec mě zklamal. Asi jsem si na něj dělala moc velké naděje. Nedojal mě a vyplývající poučení mě taky neoslovilo. Konec bych napsala jinak, asi víc brutálněji, řekla bych :D

27.03.2016 3 z 5

Začátek mě vůbec nebavil, takže jsem knihu odložila na víc než rok, pak jsem se k ní vrátila a nelitovala jsem. Byla fajn, sice trochu o ničem a polovina stránek tam asi ani nemusela být, ale je dobře napsaná a bavila mě.

27.03.2016 3 z 5

Maják, mnich a mrtvý dědeček Maják, mnich a mrtvý dědeček Fredrik Brounéus

Taková kravina XD ale opravdu mě to bavilo.
Občas se v knížce našla nějaká chyba, třeba když chyběla " na konci přímé řeči, na to by si mělo nakladatelství dát pozor.

27.03.2016 4 z 5