Marsí5 Marsí5 komentáře u knih

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

(SPOILER) Nejdříve jsem viděla film. Zanechal ve mně opravdu hluboký dojem a když si chci někdy u romantiky pobrečet, vracívám se k němu.
Až po několika letech jsem zjistila, že existuje i knižní předloha. Oproti filmovému zpracování se mi příběh nelíbil, nejedná se o takovou romantiku, jak jsem si myslela, hlavní postava mě svým chováním rozčilovala a nápad se seznamem neměl tak hluboký význam jako ve filmu.
Nepopírám, že se jedná o silné a smutné téma, ale v tomto zpracování jsem nedokázala s hlavní hrdinkou soucítit a kromě několika konkrétních okamžiků jsem děj moc neprožívala.

10.07.2022

Nesmrtelný hrabě Nesmrtelný hrabě Kristýna Freiová

No... Sice jsem to dala, ale vůbec mě to nebavilo :-/
Tahle knížka není dobrodružným příběhem nesmrtelného hraběte, ale spíše filozofickou úvahou, jak takového stavu docílit.
Čekala jsem něco úplně jiného, takže jsem byla docela zklamaná.

31.05.2022

Těhotnej Buddha Těhotnej Buddha Klára Svobodová

Knížku (nebo bych možná mohla napsat "tuto část příběhu" - protože se chystá pokračování) jsem přečetla doslova na posezení.
Je to smutný příběh. Místy je to drsné.
Jestli se někdy někomu podařilo aspoň částečně popsat, jak bolí srdce a duše, když se stane něco takhle nepředstavitelného, tak je to v téhle knížce.
Líbí se mi, jak je knížka psaná. Není to odborný rozhovor s lékařem, kdy půlce věcí nerozumíte a druhá půlka jsou jen omletý fráze, který byste chtěli zhmotnit a omlátit je někomu o hlavu.
Je to povídání o životě s obyčejným člověkem, který moc dobře chápe, jaké to je, když vám život podrazí nohy a ještě si do vás kopne. Takový člověk vám neřekne zbytečné fráze, které nechcete slyšet, protože ví, že to nepomůže. Můžete spolu tiše sedět a sdílet svou bolest. A tahle malá růžová knížečka může takového člověka zastoupit, když ve svém okolí nikoho podobného nemáte...

14.05.2022 5 z 5

Dobré kosti Dobré kosti Margaret Atwood

Upřímně... Asi nejsem ta správná cílová skupina, protože se mi knížka vůbec nelíbila :-/
Četla jsem ji do výzvy a v podstatě vůbec nevím, co se mi to dostalo do rukou a co si o tom myslet...
U většiny "povídek" mi trvalo identifikovat vypravěče, metafor je použitých tolik, až jsem si nebyla jistá, o čem se mluví... Málokterý "příběh" má nějakou hlavu a patu....
Dá se to přelouskat, ale žádná velká sláva to pro mě nebyla.

10.05.2022

Dívčí hrob Dívčí hrob Jeffery Deaver

Nejdříve jsem měla pocit, že styl psaní je trochu jiný než u příběhů Lincolna a Amélie, ale nakonec jsem se dočkala toho, na co jsem u autora zvyklá :-)
Nicméně bych dílo řadila mezi slabší počiny...
Popisy vyjednávání byly v některých částech zdlouhavé a myšlenkové pochody hlavní neslyšící aktérky občas postrádaly souvislost.
Závěr jako vždy překvapí, což zachránilo část hodnocení :-)

15.04.2022

Chromozom 6 Chromozom 6 Robin Cook

I když se jedná o známého autora, přiznávám, že mě jeho knihy doposud míjely a nebýt čtenářské výzvy, asi bych se s žádnou nesetkala v nejbližší době.
Hned na začátku bych ráda upozornila, že je důležité si uvědomit dobu, do které je děj zasazen. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, proč si postavy vysvětlují, jak funguje GPS :-D
Některé úseky jsou napsané poutavěji a lépe vás vtáhnou do příběhu. Jiné části jsou zdlouhavé a podle mě vyplněné nezáživnými rozhovory. Vzhledem k tomu, že se jednalo o vyšetřování, chyběla mi v podstatě ukázka nějaké policejní práce, postavy plácaly o ničem nebo spekulovaly bez podložených důkazů.
Příběh byl zajímavý svým tématem, ale už jsem četla lépe napsané detektivky.

02.08.2021

Poslední orákulum Poslední orákulum James Rollins (p)

Příběhy Rollinse mají vždy stejné schéma (podobně jako u Browna ;-) ), ale i přesto jsou plné překvapivých zvratů, napětí a zajímavých informací. Závěr je vždy okořeněn trochou té fikce, kdy je už na každém čtenáři, jestli se s ním ztotožní nebo ne :-)
Tento konkrétní příběh podle mého trochu vybočoval, protože se nejednalo o historický artefakt v pravém slova smyslu, navíc i historické souvislosti nejsou tolik známé nezasvěcené populaci.
Přesto se s tím autor popral skvěle a opět vytvořil dílo, u kterého tajíte dech a vše prožíváte s postavami. Nemůžete ani přeskakovat v textu, protože jsou všechny části napsané poutavě a zajímá vás, jak dopadnou :-)
Osobně hodnotím Rollinse jako sázku na jistotu a můžu zatím doporučit kteroukoliv jeho knihu ;-)

07.04.2021 4 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Knihu jsem zvolila díky tématu do čtenářské výzvy a rozhodně toho nelituji! :-D
Žánr sci-fi běžně moc nevyhledávám, protože mi příliš nesedí svět ve stylu post-apo, což zde naštěstí není.
Kniha se čte velmi dobře, ani se nenadějete a jste v půlce příběhu :-) Postavy mají různé povahy, najdete si svoje oblíbence. Postupně se dozvídáte souvislosti, ale příběh se netočí jen kolem jedné osoby.
V celé sérii je navíc každá kniha připodobněná k některé pohádce, což je zajímavé oživení, ale současně nemáte dojem, že se jedná o kopii už známého příběhu.
Sérii mám v plánu určitě dočíst a těším se i na "doplňkové díly". Můžu jedině doporučit pro mladší i zralejší čtenáře ;-)

06.04.2021

Opuštěný Opuštěný Oliver Bowden (p)

Za mě osobně se jedná o slabší díl série. Při čtení jsem měla pocit, jako by ji psal někdo jiný než ty předchozí. Na druhou stranu je děj tentokrát popisován z pohledu templáře, takže to možná bylo cílem :-)
Příběh jsem si tolik neužila díky velkým časovým skokům. Také se mi zdálo, že autor spoléhá na čtenářovu znalost historie. Některé informace byly podány "suše", ve stylu "přece tamta bitva, vždyť víte"...
Také popis soubojů nebyl tak poutavý jako v dílech, kdy se vypráví ze strany asasínů. Upřímně si zatím myslím, že jsem od této knihy nedostala žádné spojení s celkovým příběhem. Předchozí knihy se doplňovaly, čtenář zažíval pocit, že mu dílky skládačky zapadly do sebe. Po přečtení tohoto příběhu vlastně nevím, jestli jsem vůbec dostala něco potřebného...

23.01.2021

Velmi modré oči Velmi modré oči Toni Morrison

No.... Upřímně... Asi nemám cit pro knihy a autory s významným oceněním... :-/
Příběh se mi moc nelíbil, styl psaní se špatně četl...
Dle popisu autorka touto prvotinou čtenáře a kritiky ohromila... Mě by docela zajímalo čím... :-/

30.08.2020

Meč a ptáček Meč a ptáček Amy Harmon

Velmi pěkná kniha :-)
Zvláštní zápletka, nečekané rozuzlení, které vám ještě trochu zamotá hlavu. Knížka se četla moc pěkně, pokaždé jsem se těšila, až si ji večer otevřu :-)

30.08.2020 4 z 5

Mlčet jako hrob Mlčet jako hrob Mark Roberts

Předně musím říct, že jsem od autora četla tuto první knihu. Případ jako takový nebyl špatný, styl vyšetřování, spolupráce a postupné sbírání informací se mi líbilo.
Zápletka a motivy byly dost děsivé, ale dalo se to zvládnout a přidalo to správné napětí a nevysvětlitelnou záhadu.
Děj se sice odehrává během pár hodin, přesto chyběla gradace. I tak ale kniha dokázala překvapit nečekaným zvratem :-)
Na druhou stranu jsem čekala trochu větší ponoření do historie (trochu jako u Browna) a z popisu knihy jsem čekala v tomto směru něco víc od hlavní hrdinky.
Osobně knihu hodnotím jako lepší průměr, ale pokud máte rádi detektivní příběhy a thrilerry, bude se vám to líbit nejspíš víc :-)
Doporučuji čtenářům s oblibou temných příběhů, které se postupně rozplétají ;-)

04.06.2020

Heatová a vlna žáru Heatová a vlna žáru Richard Castle

Seriál mám zkouknutý komplet, takže musela přijít na řadu i psaná verze ;-)
Kniha je hodně popisná, ale v některých scénách jsem se trochu ztratila... Skoro mi přišlo, že postavy mluvily o něčem jiném (uznávám, že to může být i chyba překladu). Oproti seriálu děj tolik negraduje a nemá tak rychlý spád. Celkově bych řadila spíše mezi takovou odpočinkovou detektivku.
Nicméně postava Heatové je mi velmi sympatická a určitě jí dám šanci dalším dílem ;-)

26.04.2020

Střípky mých lásek Střípky mých lásek Lenka Lanczová

Knihu mám v knihovně a občas se k ní vracím.
Zajímavá kniha, která člověku nabídne náhled do hlavy dívky s touto poruchou. Přiznávám rovnou, že s pochopením mám trochu problémy... Jak to, že jsou při pohledu do zrcadla tito lidé přesvědčení o své nadváze a přitom jsou jim vidět žebra??? Jak je možné, že to nevidí???
Osobně bych si nedokázala jídlo takhle zošklivit. Pravidelně u čtení této knihy dostávám hlad :-D

12.10.2019

Princova zajatkyně Princova zajatkyně Lynne Graham

No..... Sice přečteno na jeden zátah, ale spíš proto, že jsem se s knížkou odmítla zdržovat víc dní :-D
Rychlá oddechovka, ale nečekejte žádný zázrak. Rashad mě rozčiloval na nejvyšší úroveň svou tvrdohlavostí... Tilda mě štvala v druhé půlce.... Jediná opravdu dobrá scéna je, když se v Bakharu princovi rozsypou plány....
Tenhle styl není můj šálek kávy, ale jako výplň mezi vážnějšími tématy se hodila ;-)

22.08.2019

Pomsta čarodějnic Pomsta čarodějnic Michaela Mitroci

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a námět mě nejdříve nadchnul. Dokonce i původ čarodějnic - jak vlastně přišly ke svým schopnostem - to je velice dobrý nápad. Ovšem dál už se příběh stal velice předvídatelným a nakonec mé nadšení opadlo. Řadila bych spíše mezi oddechové čtení pro mladší generaci ;-)

22.05.2019

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Úvod knihy mě vůbec nenadchl, takže jsem ji na nějakou dobu odložila.
Styl psaní mi úplně nevyhovuje, komentáře mrtvého mě překvapily a trochu mě i rušily, protože nebylo vždy úplně znát, kdy se text ještě pojí k předchozí scéně...
Jakmile se začal rozplétat příběh oběti, knížka si získala mou pozornost a nakonec jsem ji přelouskala poměrně rychle.
Celkově pro mě byla knížka těžší na přečtení, ale příběh jako takový se mi líbil.

10.02.2019

Spiknutí bohů Spiknutí bohů Jan Hartman

Čtivá kniha, která překvapí ;-)

30.07.2018

Bratrstvo Bratrstvo Oliver Bowden (p)

Nepřetržitý děj bez oddechu.

03.07.2017

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Myslím, že jsem měla výhodu, protože neznám herní verzi. Nic mě nerozptylovalo, nic jsem nesrovnávala. Prostě jsem otevřela knihu a během pár vět jsem se ocitla v renesanční Itálii. Čtivé, napínavé, téměř bez oddechu. Ale přiznávám, že závěr mi moc nedává smysl.... Určitě plánuju pokračování, aby mi celý příběh zapadl do sebe.

09.05.2017 4 z 5