maria3444 maria3444 komentáře u knih

Babylon Babylon R. F. Kuang (p)

Babylon od R.F. Kuang

„Jsme tu proto, abychom kouzlili se slovy."

Verím, že mnohí z vás o tejto knihe už počuli a možno ju aj čítali. Či už v slovenčine, češtine alebo v angličtine či iných jazykoch. Podstata tejto knihy však ostáva stále rovnaká.

Dark academia knihy moc nečítam, no keď už po nejakej siahnem vždy je to skvost. Dokonalosť, ktorá mi leží v hlave ešte riadne dlhý čas a premýšľam nad ňou viac ako by bolo zdravé.

A Babylon nie je výnimkou. Bol to temný a drsný román, ktorý poukazoval na skutočný svet. Nebolo z neho úniku, no ja som z tadiaľ uniknúť ani nechcela.

Skryté dejiny revolúcie oxfordských prekladateľov mnou otriasli. Hoc som na začiatku knihy nevedela akým štýlom sa autorka chopí tohto sveta, aké postavy zvolí a ako sa popasuje so všetkými faktami. Po dočítaní som nemohla byť viac spokojná.

Kniha plná krutých udalostí, zrád, strát na životoch ale aj pútavých myšlienok.

Hlavná štvorica postáv bola nezlomná. Vyzeralo to, že sa našli. Že práve na nich čakal Babylon celý ten čas. Že oni mu prinesú niečo nové. A aj priniesli.
Revolúciu.
Prevrat.
Ukázali skutočnosť, pred ktorou si vysokopostavení zakrývali oči. Postavili sa za správnu vec. Aj keď ich to však stálo nemalé ceny.
Byť súčasťou Babylonu bola veľká česť. No nestálo im to za tú cenu, aby zradili svoju vlasť. Pretože pre Oxford ostali vždy len cudzincami. Nezáležalo na tom ako dlho boli v Anglicku. Vždy boli a navždy aj ostanú cudzincami, ktorí dokázali veľa.

10.04.2024 5 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Kruté požehnání

Za knihu ďakujem @hostbrno #spolupraca

Dlho sa mi nestalo aby kniha, od ktorej som mala už tak vysoké očakávania ich po prečítaní ešte prevýšila. Toto bolo úžasné čítanie, z ktorého priam srší letné Taliansko a vôňa citrusov.

Tri svadby. Tri pohreby. Trikrát premárnený čas. Božstvá, Dinorady a záchrana ostrova, ktorá spočíva na pleciach Alessy, ktorá je samá v sebe stratená.

Ak ste doteraz nečítali letné fantasy a máte chuť siahnuť po nejakom, v ktorom sú enemies to lovers a dokonalé zápletky. Napätie, zvraty v každej kapitole a budovanie vzájomnej dôvery toto si chcete prečítať.

Autorka skvelo opísala pocity a potrebu človeka po fyzickom dotyku, respektíve silu obyčajného objatia . Ako nás odlúčenie od ľudí, dokáže zmeniť. Dokonca aj to, že nemôžeme ísť vždy podľa pravidiel a súdiť ghottiho len preto, že je ghotti.

Ak by som to mala hodnotiť hviezdičkami, čo som už dlho nerobila táto kniha by ich získala minimálne šesť.
Bolo to také epické? Pravdepodobne nie. Ale bolo to presne to čítanie, ktoré som potrebovala a možno aj to v tom zohráva veľkú rolu.

Kniha ma pohltila. Učarovala mi a páni moji, teším sa na druhý diel.

04.03.2024 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Kostičas

za poskytnutie knihy ďakujem @hostbrno #spolupraca

S knihou som bojovala skoro dva mesiace. Samotný príbeh mi od začiatku nesadol. Autorka ma vhodila do zabehnutého sveta, ktorý je postavený na určitej logike a fungovaní, no pár strán na úvod čo sa worldbuildingu týka by nebolo na škodu.
Slovník so slovami, ktoré mi mali poskytnúť väčšie pochopenie a vnímanie sveta na samom konci, tiež nepomohli a tak som prvých sto strán blúdila a snažila sa vymotať sa.
Príbeh sám o sebe zlý nebol. Nenadchol ma tak veľmi ako som dúfala a nezanechal vo mne žiadne výraznejšie pocity, či dokonca myšlienky.
Paige sa u mňa radí skôr ku postavám, na ktoré nemám špecifický názor. Bola odvážna a nebála sa prejaviť nesúhlas. Rovnako však bola aj naivná a značný kus knihy mne osobne aj nesympatická.
Plánujem pokračovať v tejti sérii, zistiť, ako sa autorka posunula a či sú ďalšie diely lepšie alebo ani nie.
Skúsim však chvíľu počkať, dať si o chvíľu nejaký ten rereading a možno ma kniha zaujme viac. Momentálne to je za mňa taký priemer.

15.02.2024 2 z 5

Zaľúbila som sa do nádeje Zaľúbila som sa do nádeje Lancali (p)

I fell in love with hope

Myslíme si, že máme obmedzené množstvo emócií, ktoré môžeme prejaviť. Knihy nám však neustále dokazujú, že tomu tak nie je a vyvolávajú v nás ďalšie a ďalšie.
Anotácia, recenzie ale aj samotná prvá kapitola naznačovali, že to bude silná, emotívna kniha, ktorá nezanechá suché oči.
Bojovala som s ňou, nevedela som sa do nej dostať a vlastne sa mi nevrátila väčšina mojich očakávaní, s ktorými som ju začínala čítať.
Zlá kniha to nie je. Podarilo sa jej, chytiť ma za srdce a časť z neho si uschovať, no rozhdone to nenaplnilo moje očakávania.
S postavami som sa nedokázala zžiť, Hikari mi zo všetkých najviac prekážala a aj keď je štýl písania autorky zaujímavý mnohokrát krásne poetický a Hamlet od Shakespearea tam má tiež svoje miesto, pre mňa je táto kniha priemerná.
Ako sa páčila vám?

Knihu som dostala v rámci spolupráce s @megaknihycz , u ktorých som s objednanými knihami vždy spokojná.

25.12.2023 2 z 5

Dlouhá cesta na malou rozzlobenou planetu

Ďakujem @hostbrno za poskytnutie knihy na recenziu #spolupraca

Táto kniha bola príjemné oddýchnutie po ťažkých dňoch v škole a malo to proste tú pravú feelgood atmosféru aj keď tam boli mnohokrát zakomponované aj boje.
S postavami som veľakrát súcitila a aj keď to boli postavy rôzneho typu, charakteru a proste jednoducho povedané všehochuť, perfektne do príbehu zapadli.
Kniha pôsobila ako svetrík, do ktorého sa radi zabalíte v sychravom počasí a nechcete tento svet ani opustiť.
Nebolo to čisto čisté nudné sci-fi ale málo to tempo, dej a bolo to svižné.

Knihu vrelo odporúčam a ešte raz ďakujem za poskytnutie.

08.11.2023 4 z 5

Prežijú piati Prežijú piati Holly Jackson

Osem hodín, šesť priateľov a jeden snajper. To všetko dokopy spôsobí nenávratný sled udalostí, ktoré ovplyvnia životy mnohých.

Od autorky som nečakala nič iné len opäť úžasnú knihu a to som aj dostala. Očakávania boli vysoké, keďže séria Ako nájsť vraha si ma získala a táto kniha nebola horšia.

Holly má jednoducho talent na písanie kníh, ktoré majú zápletku premyslenú od najmenšieho detailu až po samotný vrchol.
Taktiež sa autorka skvelo popasovala aj s emóciami, či už aby som s danou postavou súcitila alebo ju z celého srdca od prvej strany neznášala ( tento pocit sa ma držal celú knihu) ale taktiež aj s nátlakom a ako je ľudská myseľ ľahko ovplyvniteľná a dá sa s ňou na základe pretáčania faktov manipulovať.

Väčšinu času sa nebudete od knihy vedieť odtrhnúť a ani nebudete chcieť pretože príbeh je natoľko pútavý, že Vás nenechá odísť.
K postavám by som dodala len toľko, že každá svojím spôsobom niečo skrýva, či už nejakú lož alebo tajomstvo, ktoré by niekoho mohlo stáť život...
Bolo tu zopár situácii, ktoré za mňa boli absurdné ale potom to naspäť vytiahli napínavé časti ako aj napätá atmosféra v 9,5 metrovom karavane ale aj rýchlo plynúci čas, ktorého nie je nazvyš...

05.11.2023 5 z 5

Nie je čo závidieť: Život bežných ľudí v Severnej Kórei Nie je čo závidieť: Život bežných ľudí v Severnej Kórei Barbara Demick

Nie je čo závidieť

Ďakujem @absynt za zaslanie knihy na recenziu #spolupraca

Nikdy som sa nejak veľmi nezaujímala o Severnú Kóreu a ani dianie v nej. Bola som si vedomá toho, že nežijú tak ako my ale táto kniha ma prekvapila.
Autorka čerpala z reálnych fatkov a príbehov šiestich ľudí, ktorým sa zo Severnej Kórei podarilo odísť.
Väčšinu času som mala zimomriavky po celom tele a nebolo mi príjemné čo čítam.
Realita, ktorú museli milióny ľudí žiť a ešte stále aj žijú je pre mňa nepredstaviteľná. Kniha mi pomohla si uvedomiť, že to čo ja beriem ako samozrejmosť je veľkým darom a pre mnohých žijúcich v tejto oblasti často nedosiahnuteľným snom , ktorý možno ani nezažijú.

Čítala som to dlhšie než by mi bolo milé, ale tak či tak, by to nebolo čítanie na jednu noc.
Kniha má posolstvo, pointu a hlavne krutú realitu...
Ak vás zaujíma ako to v Severnej Kórei vyzeralo a vyzerá alebo sa chcete len niečo viac dozvedieť smelo do toho. Priebehu šiestich ľudí vás chytia za srdce a verím, že si z nich mnoho odnesiete.

03.11.2023 5 z 5

Pád všech neřádů Pád všech neřádů Amanda Foody

Pád všech neřádu

Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem @hostbrno #spolupraca

Prvý diel som čítala niekedy v máji a nesmierne si ma získal. Plus to skončilo otvorenene, čiže aj keby nie,aj tak by som sa do pokračovania púšťala.
Vrátila som sa presne tam,kde sa prvý diel skončil a pokračovala som v odhaľovaní kliatby Krvavého mesiaca.
Postavy mali za tých 500+ strán nesmierne otočenie v ich charakteroch a celkovo celý turnaj končili iné postavy, než tie, ktoré do neho vstupovali.
Aby to nebolo len také fantasy, boli tam dokonca až tri romantické linky, ktoré si ma pravdupovediac celkom získali.
Dve z toho som vôbec nečakala a o to viac som si užila ich čítanie a spoznávanie nových vlastností postáv.
Tento diel mal v sebe aj viac krutosti, nechutnosti a zla ako prvá kniha, no do príbehu by to nepasovalo ak by to bolo čo i len o trošku iné.
Táto kniha si ma získala a aj keď som mala pocit, že ju čítam večne a nikdy jej nebude koniec, jej dočítanie ma zničilo.
Prišlo mi však, že sa to odohralo trochu prirýchlo a nie všetko bolo úplne ukončené, no za mňa je to takto lepšie, než ako keby sa má nasilu vytvárať tretí diel.
Ak ste čítali prvý diel, určite siahnite po pokračovaní. A ak ste tejto duologii ešte nedali šancu, tak smelo do toho.

25.10.2023

Dievča s vrkočmi: Skutočný príbeh najmladšej holandskej odbojárky Dievča s vrkočmi: Skutočný príbeh najmladšej holandskej odbojárky Wilma Geldof

Dievča s vrkočmi nie je obyčajná kniha o druhej svetovej vojne. Je to kniha, v ktorej je skrytý bolestný príbeh mladej Freddie, jej sestry Truus a aj jej blízkych.
Nevedela som čo všetko mám od knihy očakávať. Bála som sa, že mi štýl rozprávania autorky nesadne a príbeh ma nezaujme.
No bála som sa zbytočne. Tento príbeh najmladšej holandskej odbojárky, ktorá bojovala proti nacistom si ma získal.
Freddie bola a aj navždy bude nesmierne odvážna a som rada, že autorka sa rozhodla zachytiť jej príbeh,lebo nebude nikdy zabudnutý.
Je to skutočný príbeh, v ktorom sa sem tam mihne fikcia ale všetko do seba zapadá tak skvelo až to bolí. Autorka má cit, s ktorým vedela aj tie nepríjemné chvíle podať jemne ale tak, aby dokázali stále zamraziť.
Vrelo Vám túto knihu odporúčam. Dovolím si povedať, že keď po nej siahnete nebudete sklamaný, že ste jej dali šancu.

09.09.2023 5 z 5

To, čo máš okolo krku To, čo máš okolo krku Chimamanda Ngozi Adichie

To čo máš okolo krku

Za poskytnutie knihy v rámci spolupráce ďakujem @vydavatelstvo_absynt #spolupraca

Kniha ma zaujala obálkou, anotáciou ale taktiež aj skvelými ohlasmi. Ide o zbierku dvanástich poviedok od autorky, ktorej meno neviem nielenže vysloviť ale ani napísať bez chyby.
Každá poviedka mala svoj príbeh, svoju dušu a svoje emócie, ktoré boli veľmi realistické.
Nemala som poňatia, že ma kniha takto pohltí a ja nebudem vedieť o svete okolo seba. Toto bolo krásne ale na druhej strane nesmierne kruté čítanie.
Autorka poukázala nie len na feminizmus, rasizmus ale aj na hľadanie samého seba, hľadanie vlastného miesta v tomto obrovskom svete, a tiež aj na krutú realitu.
Všetky poviedky ma zasiahli. Nebola jedna, ktorá by sa mi nedostala pod kožu a nerezonovala vo mne ešte nejaký ten čas.
Dlho a možno ani vôbec som nečítala knihu, ktorá by v sebe niesla toľko problémov, utrpenia a strachu.
Autorka má talent na písanie. Aj nudnú scénu dokázala premeniť na časť príbehu s nesmiernou hĺbkou a emóciami až po okraj.
Ja ju môžem len odporúčať. Je to silná ale nesmierne dôležitá kniha, ktorá v sebe skrýva viac než si myslíte.

26.08.2023 5 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Píseň Sirény

Kniha ma oslovila svojou obálkou ale aj anotáciou, ktorá sľubovala retelling na malú morskú vílu.
Začalo to sľubne... Lira je chladnokrvná vrahyňa princov, Elian je očarujúci princ, ktorý sa snaží nastoliť poriadok vo svete.

Ale po čase v tom začal byť chaos. Svet bol jedná veľká zlepenina všetkého. Spájalo sa tam neskutočne veľa legiend a histórie, ktoré boli vymyslené narýchlo a celkovo to nedávalo žiaden zmysel.

Postavy sa tiež nejak moc nevyvíjali. Bol tu síce mierny obrat v Lirinej postave. Tešila som sa na túto knihu. Tešila som sa na skvelý retelling, ktorý na bude baviť ale častokrát som sa pristihla ako sa do čítania nútim pretože ma to vôbec nebavilo.

O to viac ma mrzí, že mi kniha nesadla, keď vidím ostatných ako sa im páčila. Dávala som jej šancu a aj keď koniec bol fajn(posledných 70-80 strán, ktoré ma bavili) ale začiatok mi vôbec nesadol.

Za recenzný výtlačok ďakujem @nakladatelstviocelot

15.08.2023 1 z 5

Skandar a přízračný jezdec Skandar a přízračný jezdec Annabel Steadman

Skandar a přízračný jezdec

Pokračovanie tejto série bolo jedným slovom zaujímavé. Opäť som sa ocitla v reálnom svete, v ktorom však existuje jeden ostrov, ktorý je odlišný od zvyšku.
Ostrov, na ktorom sú jednorožce. Či už divoké alebo spriaznené so svojím jazdcom.

Bolo fajn vrátiť sa späť do tohto sveta ale predsa len som z toho neostala sedieť s otvorenými ústami. Skandar a jeho traja najlepší kamaráti opäť bojovali so zlom, Skandar čelil posmeškom a dalo by sa povedať, že aj šikane a stále, či už chtiac alebo nechtiac, sa ocitol v strede pozornosti .

Celá ich štvorica je jedna komická skupina, ktorá má svoje hlášky a Bobby k ním pridávala po celý čas prezývky pre osobu s iniciálami DM ( fakt si nespomeniem na meno). Postava Bobby mi tak neskutočne sadla, že som sama ostala prekvapená. Jednoducho bola skvelá a hlavne jej chlieb s džemom a droždím.

Bolo tu veľa zvratov, veľa problémov a ešte viac situácii kedy som fakt chcela knihu zavrieť a hodiť ju o stenu ( v dobrom ale aj zlom slova zmysle).

Ak vás zaujal prvý diel a rozmýšľate či siahnuť aj po druhom smelo do toho.

Za knihu na recenziu ďakujem @hostbrno

07.08.2023 3 z 5

Skandar a zloděj jednorožců Skandar a zloděj jednorožců Annabel Steadman

Skandar a zloděj jednorožců

Dočítala som Skandara a zledeja jednorožcov a tento príbeh pre mňa bol ako objatie. Nečítam veľmi middle grade ale toto bolo krásne. Jednorožce, mágia, živly, kamarátstva, záhady... Za mňa veľmi veľmi fajn príbeh, ktorý rozhodne nadchne aj starších čitateľov, ktorí už dávno nečítajú middle grade knihy.
Je to podané jednoduchšie a celkovo celý svet má nejaké muchy, ale rozhodne to neovplyvnilo kvalitu knihy.
Táto recenzia asi nebude dlhá, pretože toho nechcem veľa vyzradiť iba poviem, že si ma získala.
Kto milujete jednorožce a chce si trochu oddýchnuť od zložitých svetov toto sa vám bude páčiť.

Za recenzný výtlačok chcem poďakovať @hostbrno #spolupraca

31.07.2023 4 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Poslední absolvent
Nie je to tak dlho, čo som čítala Smrtíci vzděláni, ktoré som si užila. Dark academia vibes spojené s enemies to lovers, mágia a celkovo celé fungovanie Scholomancie. Prvý diel bol krutý, drsný, zaujímavý a od pokračovania som nečakala nič iné.

Začiatok vyzeral sľubne. Začalo sa to tam kde sa to skončilo. Z tretieho ročníka sa stal štvrtý a to znamenalo, že El, Oriona, Ibrahima a všetkých ďalších z posledného ročníka čaká boj o život v promočnej sieni a vytváranie posledných spojenectiev.

Prvých 150 strán bolo priam až neopísateľne skvelých. Nie dokonalých ale bavili ma, dokonca ešte aj tie prehnané opisy sa nejak dali. No ako som čítala ďalej, začal mi vadiť fakt, že Galadriel, ako tomu je aj v mnohých iných knihách, je jedinou záchranou, ona je tá vyvolená a nikto iný jej nemôže pomôcť. Časom si tú svoju pozornosť priam až žiadala ale ako náhle ju opäť pominul tento ošiaľ za ,, slávou ,, kniha bola znova čitateľná.

Niekedy som prečítala stranu a knihu som musela odložiť lebo autorka veľmi rada vysvetľuje aj detaily, ktoré sú pre celkové pochopenie deja nepodstatné.

Posledných pár strán som čítala s otvorenými ústami, pretože tam bol zvrat za zvratom a s každej strany niečo vyskakovalo (na postavy doslova).

Celý tiktok mi ospevoval poslednú vetu a nechápala som ten ošiaľ okolo nej ale po dočítaní mi to zobralo dych a potrebujem nutne pokračovanie.

Ocenila som, že autorka dala viac priestoru aj Orionovi a mohla som sa o ňom dozvedieť viac a pochopiť, jeho túžbe bojovať so všetkými malefikariami a netvormi.

Romantická linka neostala zahrabaná pod hrubou vrstvou prachu ale KONEČNE sa dialo niečo viac. Ale bolo za tým plno čakania, pretože všetko wow sa v tejto knihe dialo na posledných 60 stranách.

Celkovo aby som to nejak zhrnula hodnotím ju ako lepší priemer. Mala svoje muchy ale získala si ma. Do pokračovania sa budem púšťať lebo ani to nejde inak. Som tiež veľmi zvedavá akým smerom bude autorka tretí diel viesť.

Za knihu na spoluprácu by som chcela veľmi poďakovať @hostbrno #spolupraca

29.07.2023 3 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Malý život

Knihu mi poskytlo @aktuellvydavatelstvo v rámci spolupráce na recenziu #spolupraca

Q: Vás názor na Malý život? Zaslúži si svoj hype ?

Všade ospevovaná kniha, plná TW a emočne nabitého deja.
Neviem aké som na začiatku mala očakávania ale po dočítaní viem, že sa líšia od toho, čo som dostala.
Príbeh sa točí okolo štyroch postáv,s ktorými som v podstate prežila skoro celý ich život.
Je to riadna šupa na psychiku a pokiaľ nie ste práve v najlepšom rozpoložení, nepúšťajte sa do nej.
Každá strana odkrýva ďalšie a ďalšie osudy postáv v priebehu niekoľko desiatok rokov.
Ani jedna strana nie je nudná alebo navyše. Každá tam má svoje právoplatné miesto a bez nej by to nešlo.
Juda, Willema, JB-ho a Malcoma si budem so sebou ešte dlho nosiť, pretože mi prirástli k srdcu a prežila som s nimi veľa.
Koniec som tak nejak čakala ale aj tak ma prekvapilo ako sa ho autorka chopila.
Je to silná kniha, ktorá má v sebe plno ťažkých tém a nemusí to sadnúť každému, preto ju ani nebudem odporúčať. Každopádne vám však poviem, že je to príbeh, na ktorý tak rýchlo nezabudnem. Ani by to nešlo.
680 strán kedy som sa samej seba pýtala, či to ozaj chcem ďalej čítať ale zvedavosť ma posúvala. Musela som si dej dávkovať po kúskoch, pretože niektoré pasáže sa nečítali ľahko ale neľutujem, že som tomuto príbehu dala šancu.

15.07.2023 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Maková válka

Kniha, ktorú som dlho mala na tbr, a ktorú som si nespočetne mnohokrát pridala do košíku pri objednávaní, no nikdy tam neostala dostatočne dlho aby si ku mne našla cestu.
Keď som ju otvorila a prečítala som si prvých pár strán pochopila som, že to bude silný príbeh, ktorý vo mne zanechá čosi čo si so sebou ponesiem ešte dlho.
Zistila som, že mám asi vnútorný blok a neviem už prežívať knihy ako kedysi. Neviem pri postavách plakať ani sa smiať, len jednoducho prežívam s nimi ich príbeh, no nemám pocit, že ma to ochudobňuje o stopercentný zážitok. To vôbec nie. Len pri tejto knihe by bolo fajn cítiť emócie, ktoré cítili postavy.
Prežívať s nimi ich budovanie charakterov ale aj ich myšlienky a súcitiť s nimi.
Celá kniha sa odohráva behom niekoľkých rokov. Postavy dospievajú, starnú alebo ich postihne iný osud, ktorý pre nich mala autorka nachystaný.
Rin, je jedna z mála ženských knižných postáv, ktorá je rozhodnutá bojovať za to, čomu verí. Jej silná osobnosť sa prejavuje na každej strane, dokonca aj keď je na pokraji síl aj tak sa pozbiera, zdvihne sa a ide ďalej. Ak porovnám Rin z prvej a poslednej kapitoly, tak sú to dve úplne odlišné postavy, ktoré majú rovnaké meno.
Je neuveriteľné ako sa s ňou autorka vyhrala a nie len s ňou ale aj s inými postavami, a že ich veru bolo veľa.
Príbeh je plný vojen ako aj názov vypovedá. Je to silne emočne nabitý príbeh, ktorý je náročný na psychiku. Ja osobne som si dávala pauzy každých 20-30 strán pretože toho na mňa bolo veľa.
Dej nikdy nestojí. Nemáte pocit, že tých 531 strán je len také obyčajné rozprávanie deja ale na každej strane sa niečo deje. Postavy a ani svet v tejto knihe nespia. Na každej strane je záhada a postupné rozuzlenie. Mňa si táto kniha získala.

Dáte jej šancu? Alebo už ste jej ju dali?

Knihu som mala možnosť čítať ako recenzný výtlačok, za ktorý veľmi-veľmi ďakujem

03.07.2023 4 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Smrtíci vzděláni

~ můj hněv je špatný host, příijde bez varování a zůstane dlouho ~

Púšťať sa do knihy s tým, že o nej skoro nič neviete, len pár základných informácií je neopísateľne skvelý pocit. Pretože keď napríklad čítate knihu, o ktorej ste vedeli len, že je s atmosférou dark academia a nepriatelia k láske a začnete viac spoznávať ten svet navôkol je to niečo magické. Pretože nikto vám nevytvoril falošné nádeje alebo očakávania, že to môže byť dokonalé. Bolo to čisto na vás a vašom postavení sa ku knihe.

Autorka sa pekne vyhrala s celým svetom Solomancie kde by som sa ja osobne nechcela ocitnúť, lebo povedzme si pravdu, asi by som vydržala len 30 minút. Zo začiatku som bola hodená priamo do centra diania a hodnú chvíľu mi trvalo, kým som si postavy zaradila do určitých skupín a začala sa orientovať vo fungovaní celej školy.

El alebo celým menom Galadriel je svojská a hlavne vyvrheľ spoločnosti. Je poslednou možnosťou pre všetkých a zíde sa im len v momente, keď má niečo na výmenu. Za hnevom skrýva všetko, čo nechce aby druhý videli. A je toho teda veľa. Na El mi vadilo prevažne len neustále opisovanie drobností a nepodstatných častí, bez ktorých by sa čitateľ zaobišiel a nemusel by stráviť tri strany nudným opisom ako funguje určitá vec v celom systéme.

Jej protiklad Orion je dokonalý, obľúbený a hlavne hrdina, ktorý všetkých zachraňuje pred stvoreniami v Solomancii. No aj on však ukrýval plno tajomstiev a ešte plno ich neodhodil.

Posledných pár strán v tejto knihe ubiehalo neskutočne rýchlo a ani neviem ako a čítala som poslednú stranu, po ktorej nutne potrebujem pokračovanie.

Za knihu veľmi ďakujem @hostbrno #spolupraca

29.06.2023 4 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Scarlet

Po dočítaní Cinder, ktorá ma veľmi nenadchla som bola na vážkach, či siahnuť po pokračovaní. A rozmýšľala som o tom fakt dlho, keďže Cinder som čítala minulé leto
Bála som sa, že to zase bude retelling od začiatku do konca a v podstate sa tam neodohrá nič nové.
Scarlet ma však milo prekvapila. Prvých pár strán som sa začínala orientovať v novom prostredí a snažila sa nájsť ako to súvisí so Cinder. Taktiež som ostala prekvapená, keď som až pri čítaní zistila, že každá kniha je vlastne o niekom inom a postavy z predchádzajúcich kníh sa budú postupne v dieloch objavovať.
Scarlet ak som to správne pochopila je retellingom na červenú čiapočku.
Hlavná hrdinka bola rozhodne vytrvalá, odhodlaná ale miestami aj dosť namyslená. Ale postupne si počas deja prešla rôznymi zmenami a na konci knihy som si ju obľúbila ešte viac.
Vlk bola zvláštna postava, pri ktorej neviem povedať či si ma získal alebo sa mi znechutil. Mal svoje dôvody prečo robil to čo robil ale nesadol mi ako postava na 100%.
Mohla by som tu ešte hodiny písať ako sa mi Scarlet páčila viac ako Cinder a úprimne som zvedavá, kedy bude v slovenčine pokračovanie.

Ak ste sa náhodu ocitli na vážkach rovnako ako som bola ja a neviete sa rozhodnúť či sa púšťať do druhého dielu. Poviem Vám len jedno... Dajte tomu šancu. Bola som skeptická a čakala som sklamanie, no dostala som veľmi fajn príbeh, ktorý som hltala a nevedela som sa odtrhnúť.

Čítali ste mesačné kroniky?

Ďakujem @aktuellvydavatelstvo za zaslanie knihy v rámci #spolulrace

29.06.2023 5 z 5

Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Laird Barron

Za knihu ďakujem @nakladatelstvi_gnom #spolupraca

Chcela som vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a pustiť sa do žánru, s ktorým som sa ešte nestretla. Preto som sa aj veľmi potešila, že som si mohla práve z nakladateľstva vybrať knihu, ktorá ma zaujala.
Celá kniha sa nesie v ponurej atmosfére a mnohokrát som pri čítaní mala zimomriavky. Autorov svojský štýl písania mi vyložene neprekážal ale nesadol mi až tak veľmi ako som čakala.
Zo žiadnej poviedky som nebola vyložene odrovnaná a čakala som asi viac. Pocit strachu tu bol budovaný cez charaktery postáv ale vlastne celým opisom a aj atmosférou.
Autor sa výživa v detailných opisoch smrti jednotlivých postáv a celkom skoro mi došlo, že nie je práve najvhodnejšie jesť pri knihe, kde sa rozoberá krvácanie, strieľanie ale aj odlupovanie mäsa od kostí a plno ďalšieho a horšieho. Nie ďakujem.

Verím, že táto kniha si svojích cieľových čitateľov nájde, no u mňa to bola skôr ochutnávka, či sa chcem púšťať aj do ďalších kníh tohto typu alebo ostanem verná svojej romantike a fantasy.

29.06.2023 1 z 5

Mira Mira Nina Protušová

(SPOILER) Mira

Za zaslanie knihy ďakujem samotnej autorke @ninaprotusova #spolupraca .

O Mire som dlho rozmýšľala a dlhý čas bola aj na mojom tbr. Len som sa nejak stále nevedela dostať k tomu si ju kúpiť. Šancí bolo veľa a chuť ešte väčšia, no jednoducho to nevychádzalo. Až teraz nedávno sa ku mne dostala v rámci spolupráce a bola som nesmierne nadšená.
Mira ako hlavná hrdinka mi miestami nesadla hlavne vďaka jej rozhodnutiam. Pretože kto sa v noci vyberie na cestu do random domu za ešte viac random mužom? Iba Mira.
Ale odhliadnuc od jej trhlých rozhodnutí a faktu ako ľahko sa dala manipulovať som si knihu užila.
Autorka skvelo navodila atmosféru tajomna a miestami som už aj ja spochybňovala Miru a jej myšlienkové pochody. Ľudia v jej okolí, pardon za výraz, ale boli to totálne svine. Pretože áno na jednu stranu chceli jej ,,dobre,, tým, že sa to snažili ututlať a zabrániť tomu nech si spomenie, no na druhej strane ak by toto spravil niekto mne skončil by.
Jediná výnimka v tomto celom bol Rado, aj keď aj on v tom bol trošku zamotaný. Snažil sa jej ako jediný pomôcť nájsť pravdu a vypočul si všetky jej výplody fantázie.
Peter, jej mama, Táňa a tiež aj Tanin otec to boli hrdinovia roka. Znechutilo sa mi ich správanie hneď po pár stranách. Ak bol autorkin zámer aby som nenávidela tieto postavy tak sa to vydarilo xd.
Celkovo hodnotím knihu veľmi fajn. Trvalo mi dlhšie sa cez ňu dostať, no to iba z dôvodu povinností do školy, inak verím, že by behom týždňa bola prečítaná.

10.06.2023 3 z 5