Dievča s vrkočmi: Skutočný príbeh najmladšej holandskej odbojárky

Dievča s vrkočmi: Skutočný príbeh najmladšej holandskej odbojárky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519906/bmid_dievca-s-vrkocmi-skutocny-pribeh-na-Q4N-519906.jpg 4 23 7

Vojna videná očami tínedžerky? Nie, toto je omnoho viac. Toto je vojna prežitá celým telom, celou tínedžerskou dušou. Strávte dramatické chvíle po boku najmladšej holandskej odbojárky, ktorá odvážne bojovala proti nacistom. Keď mala Freddie štrnásť rokov, vypukla druhá svetová vojna. O dva roky neskôr boli spolu so staršou sestrou Truus požiadané, aby sa stali súčasťou odboja, ktorý v Holandsku naberal na sile. Lákali vysoko postavených dôstojníkov nemeckej armády do lesa na vymyslené schôdzky, kde boli následne zastrelení. V sedemnástich Freddie po prvý raz niekoho sama zabila. So sestrou sa vrhali do čoraz nebezpečnejších akcií a medzi tým všetkým Freddie prežívala obyčajné trápenia zamilovaného dievčaťa. Nečakajte obyčajnú knihu o druhej svetovej vojne. Dievča s vrkočmi je príbeh, ktorý nemá časové ani geografické ohraničenie. Sugestívne a surové rozprávanie odhaľuje krehký príbeh o dospievaní, v ktorom hrajú hlavnú úlohu statočnosť a vojna. Oceňovaná holandská spisovateľka Wilma Geldof nás vezme do sveta, ktorý by nemal existovať, ale existuje. Vtedy aj dnes. Tento vzrušujúci príbeh o zrade a dôvere, lojalite a láske je založený na živote najmladšej holandskej odbojárky Freddie Oversteegen z Haarlemu, ktorá spolu so svojou sestrou Truus pracovala pre odbojovú skupinu, ktorej neskoršou členkou bola aj legendárna Hannie Schaft známa ako Dievča s červenými vlasmi. Bol preložený do viacerých jazykov a čaká ho filmové spracovanie.... celý text

Literatura světová Válečné Historie
Vydáno: , Absynt

Het meisje met de vlechtjes , 2018

maria3444
09.09.2023 5 z 5

Dievča s vrkočmi nie je obyčajná kniha o druhej svetovej vojne. Je to kniha, v ktorej je skrytý bolestný príbeh mladej Freddie, jej sestry Truus a aj jej blízkych.
Nevedela som čo všetko mám od knihy očakávať. Bála som sa, že mi štýl rozprávania autorky nesadne a príbeh ma nezaujme.
No bála som sa zbytočne. Tento príbeh najmladšej holandskej odbojárky, ktorá bojovala proti nacistom si ma získal.
Freddie bola a aj navždy bude nesmierne odvážna a som rada, že autorka sa rozhodla zachytiť jej príbeh,lebo nebude nikdy zabudnutý.
Je to skutočný príbeh, v ktorom sa sem tam mihne fikcia ale všetko do seba zapadá tak skvelo až to bolí. Autorka má cit, s ktorým vedela aj tie nepríjemné chvíle podať jemne ale tak, aby dokázali stále zamraziť.
Vrelo Vám túto knihu odporúčam. Dovolím si povedať, že keď po nej siahnete nebudete sklamaný, že ste jej dali šancu.

kristy.books
26.08.2023 4 z 5

Dievča s vrkočmi je YA príbeh odohrávajúci v období druhej svetovej vojny, založený na skutočných udalostiach. Je v ňom vyrozprávaný príbeh najmladšej holandskej odbojárky Freddie, ktorá so sestrou a ďalšími členmi odbojovej skupiny bojovala proti nacistom. Prečítala som už viacero vojnových príbehov a toto bol zasa úplne iný pohľad na všetky tieto tragické udalosti. Môžem povedať, že s príbehom som spokojná, no teraz si dám zasa na nejaký čas s podobnými príbehmi pokoj, pretože ma vždy dosť emočne vyčerpávajú.

Freddie bola odvážne mladé dievča, za čo má môj obdiv, ja by som asi nemala odvahu pustiť sa do podobných náročných a nebezpečných úloh. Páčilo sa mi, že nechcela len tak sedieť doma na zadku a snažila sa pomáhať, kdekoľvek to bolo možné. Neraz sa púšťala do vecí, ktoré by mali problém zvládnuť i dospelí muži. Zároveň však bola i trochu naivná, neskúsená, čo ju mohlo neraz dostať do poriadnych ťažkostí.

V príbehu sme mali možnosť sledovať, ako sa na nej vojna podpísala, psychicky i fyzicky. O tom, čo robila, nesmela nikomu povedať, čo naštrbilo vzťahy s jej blízkymi, napríklad s mamou a jej milým. So sestrou boli svedkami mnohých krutostí, ktoré i medzi nimi dvoma navzájom spôsobili trhliny. Neskôr si už takmer vôbec nebola istá, komu môže veriť...

Keď ide človek urobiť niečo "zlé", hovorí si, že to robí s dobrým úmyslom, ale každá minca má dve strany. Niektorým ľuďom životy zachráni, iných, naopak, dostane do ohrozenia. Človek už potom ani nevie, čo je dobré, a čo zlé. Páčilo sa mi, ako to autorka v príbehu vykreslila.

Niektoré scény sa mi čítali dosť ťažko, napríklad udalosť ohľadom jedného malého chlapca. To bol pre mňa jeden z najemotívnejších momentov celej knihy a zlomil mi srdce. Bolo tu však aj pár príjemnejších, odľahčenejších momentov, napríklad prvá láska Freddie či jej vzťah s jednou staršou Židovkou, ktorá sa stala jej bútľavou vŕbou.

Oceňujem, že súčasťou knihy sú i dobové fotografie či slovník vysvetľujúci niektoré pojmy. Celkovo bola kniha pekne spracovaná.

Čo viac dodať, ak máte radi históriu a chceli by ste sa pozrieť na udalosti druhej svetovej vojny z trochu iného pohľadu, mohla by vás táto kniha zaujať.

Lessana
30.07.2023 5 z 5

Výborný preklad a srdcervúci príbeh. A ešte k tomu podľa skutočných udalostí. Freddie bola statočná, veľmi. Rovnako ako Truus, jej sestra. A vôbec všetci z odboja - chlapci, dievčatá a muži. Aj teraz je svet vo vojne a myslím, že je dobré (hoci to je dobré vždy, i v časoch mieru) pripomínať, že je na človeku, ako sa rozhodne. Na každom jednom človeku. Či dokáže rozlíšiť medzi dobrom a zlom. Či sa pridá k zlu alebo dobru. Alebo či nebude robiť nič (a nájde pre to vysvetlenie/ospravedlnenie) - lebo aj to je rozhodnutie. Ale tiež zodpovednosť. Odporúčam, hoci ide o silnú kávu.

simca9342
05.05.2023 5 z 5

Mých pět dní strávených ve válečném Nizozemí naštěstí jen knižně mi dalo zabrat. Tento román, i když je ze začátku napsaný stylem "jedeme na dovolenou" není pro slabé povahy , protože krev a vraždy z něho doslova dýchají na každé stránce. Proto dala autorka knize výstižný název. Ta podle skutečných událostí (některých sice spisovatelkou vymyšlených, ale o to více dodávají příběhu nádech života v okupované zemi) je nejen o tehdejší politické situaci v Holandsku za 2. světové války , ale jedné rodiny a dvou sester , které dostaly nabídku na účast v odboji proti fašistům. Rozhodnutí padlo jásavě z obou stran okamžitě, ale mladé slečny ještě nemohly vědět, co přijde...
Kromě ukrývání "nepovolanych" osob a zhotovování falešných pasů taképroti přání matky zabíjejí lidi. Teda ne osoby, ale podle slov vedoucího odbojovky zrůdy. Skopčáci, gestapo a jiné stvůry.
Práce, s nasazením života, kterou Freddie dělá je nebezpečná, dokonce ve vteřině smrtelná, protože ve válce měly snad i stěny uši...
Autorka se nechala inspirovat skutečnou hrdinkou z jejího rodného města.
V napínavém románu je zmíněno vraždění a udávání nejen židovských sousedů, jejich převezení do koncentračních táborů a každodenní boj o jejich životy.

čef
19.09.2021 5 z 5

O odboji v Holandsku za 2. světové toho asi mnoho napsáno není a tak jsem si tuto knihu s radostí přečetl. Příliš radostné čtení to však jistě nebylo, napínavé a příšerné scény jsou zde na denním pořádku a na každé druhé straně. Čtenáři historické literatury si určitě také rádi o tomto tématu počtou, i když zde nejde o žádné grandiózní bitvy, ale o úsilí vlastenců alespoň něco proti okupantům dělat.

kikidok
29.08.2021 3 z 5

Ve výsledku mi to přišlo spíš jako kniha o ničem. Námět podle skutečných událostí super, ale na toto téma existují daleko zajímavější a daleko šokující knihy. Za mě takový průměr, neměla jsem moc motivaci to dočíst.

Nielada
15.07.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. V obrovském množství knih věnovaných válce má jistě své místo, není tuctová. Kromě napínavého děje nabízí i morální otázky a ukazuje hrdinku ve světlých i temných chvilkách. Inspirace životním osudem je za mě také velké plus.

nacismus Nizozemsko protifašistický odboj

Kniha Dievča s vrkočmi: Skutočný príbeh najmladšej holandskej odbojárky je v