Margerite Margerite komentáře u knih

Upálené Upálené C. J. Tudor

Čtvrtá kniha C. J. Tudor mě trochu zklamala. Čekala jsem další pecku, ale tentokrát je to "jen" za 4*. Na mě už to bylo prostě moc překombinované. Přesto určitě stojí za přečtení.

26.01.2022 4 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Podle hodnocení budu asi výjimka, ale mně se kniha moc nelíbila. Jako první musím vytknout velmi slabý překlad. Pak je tu geniální a sexy detektiv, na mě až příliš geniální a příliš sexy. No a rozvláčný děj, kdy už dlouho před půlkou knížky víte, jak to dopadne. Pomalu odvíjející se příběhy mám ráda, ale musí to mít smysl. Na mě prostě příliš jednoduché a přímočaré, psané příliš na efekt, bez hloubky. S Harrym Holem či Joonou Linnou tohle nesnese srovnání. Další případy Frosta Eastona raději vynechám.

23.01.2022 2 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Tuhle knihu je hodně težké hodnotit, protože povídky jsou kvalitativně velice nevyrovnané. Některé mi připadaly vyloženě špatné (Stanice Wolverton, U stříbrných..., Záleží mi jen na tobě, Ďábel na schodech), jiné průměrné (Jízda, Palec, Mateřídouška, Ve vysoké trávě) a některé opravdu vydařené (Temný kolotoč, Faun, Pozdní návraty, Tweetování..., Propouštíme vás). Ty vydařené mi hodně připomínaly kingovskou poetiku, o čemž autor i v úvodu píše. A nemyslím, že je to špatně. Vlastně nakonec je fajn, že až nás Mistr hororu jednou opustí, což je bohužel nevyhnutelné, zůstane tu někdo, kdo bude v jeho duchu psát dál a v jehož knížkách se budou objevovat motivy, místa i postavy z Kingových knížek.

13.11.2021 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Knížka byla takový průměr. Půjčila jsem si ji kvůli čtenářské výzvě "Kniha z lékařského prostředí". Takové knížky nečtu a tohle vypadalo jako dobrý kompromis, detektivka z psychiatrické léčebny. Trochu mě vzhledem ke zdejšímu hodnocení zklamala, konec byl na mě příliš překombinovaný, možní pachatelé se snaží čtenáře zmást jako na běžícím páse a celkově to do sebe nakonec úplně nezapadá. Knížce navíc podráží nohy ne moc povedený překlad. 3*

27.09.2021 3 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Posloucháno jako audiokniha, starší verze, načtená Jiřím Zavřelem. Malinko pomalejší rozjezd, ale pak už je vyprávění naprosto strhující. Hodně knížce přidává i nádherný překlad. Jen malá odbočka, ve srovnání s většinou současných překladů je opravdu vynikající, propracovaný, atmosférický. Občas lehce zastaralá větná skladba či výrazy, které se ale ke knize vzhledem době jejího vzniku podle mého hodí. Tady by se měli dnešní překladatelé inspirovat, a ne u google překladače, jak tomu bohužel často bývá. Dalším velkým plusem je nádherně načtená audiokniha, napětí v hlase, občas lehká ironie, prostě mistrovský výkon. No prostě tahle knížka má snad jen samé plusy, určitě všem milovníkům sci fi (a nejen těm) doporučuji!!!

23.09.2021 5 z 5

Ďáblův spár Ďáblův spár Lara Dearman

Za mě trochu zklamání. Zápletka, na kterou jste narazili už nejmíň v tuctu knížek. Pachatele uhádnete taky dost brzo a celé se to nějak vleče, člověk ani nemá touhu číst dál. Geografické umístění zajímavé, ale podle mého názoru nevyužité. Průměr, neurazí, nenadchne.

17.09.2021 3 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Příjemně mrazivý, napínavý thriller, kde skoro do poslední chvíle nevíte, jak to vlastně dopadne a jak to vlastně bylo. Žádná vysoká literatura, ale příjemná oddychovka. Určitě doporučuji.

24.08.2021 4 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Tentokrát mě kriminální linka moc nebavila. Naopak linka soukromí vyšetřovatelů je čím dál lepší, už se těším na další díl.

21.08.2021 4 z 5

Vítejte v Klubu trapáků Vítejte v Klubu trapáků H. N. Kowitt

Zábavná knížka, která připomíná Deník malého poseroutky. Půjčili jsme ji v knihovně pro syna, ale já se do ní na první otevření hned začetla. Není to žádný literární skvost, ale taková jednohubka, která pobaví i ddospělé.

10.08.2021 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Za mě zatím nejslabší díl série, nicméně stále zasloužené 4 *.

07.08.2021 4 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Skvělé postapo se zbytečně useknutým koncem. Váhala jsem mezi čytřmi a pěti *, ale nakonec jsem lehce přidala. Úžasný nový svět, který by stál za další prozkoumávání. Komu se líbilo Silo, neváhejte!

07.08.2021 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Těch masových vrahů už je na severu Evropy nějak podezřele moc, mám pocit, že snad už dokonce víc než v Midsomeru. Ale počtení to bylo příjemné, mám radost, že se mi podařilo objevit další povedenou detektivkovou sérii. Hvězdička dolů je za nepříliš povedený překlad.

03.08.2021 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Knihu jsem nedočetla, zvládla jsem asi 2/3 a pak už se mi do ní nějak nechtělo. Ani nevím, jak to dopadlo, kdysi jsem viděla film, ale konec si nepamatuji. U mě se zařadila k těm málo titulům, kdy je lepší film než kniha.

11.07.2021 2 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Přesně jak píší na zadní straně knihy: "Dokázala to znovu." C. J. Tudor se už po první knize zařadila mezi mé nejoblíbenější spisovatele, připomíná mi Stephena Kinga v jeho nejlepší formě. Už se těším na další knihu! K obsahu nebudu prozrazovat vůbec nic, prostě si to přečtěte, obzvlášť pokud se Vám líbily její předchozí romány.

30.06.2021 5 z 5

Takový normální den Takový normální den Will Carver

Nápad to nebyl špatný, ale to zpracování, ta forma mi prostě nesedla.

22.06.2021 3 z 5

Evangelium podle Jidáše Evangelium podle Jidáše Simon Mawer

Nechápu zdejší nízké hodnocení, ta kniha je prostě výborná. Trochu klame název, protože Jidášovo evangelium nakonec není ta úplně hlavní linka. Ale to vůbec nevadí, protože je tu úžasná kompozice, motivy, prolínání časových rovin, skvěle propracovaná psychologie postav. A česká stopa potěší. Nechci nic vyzrazovat, ale pokud máte rádi chytré knížky, tohle je jedna z nich. Neváhejte.

08.06.2021 5 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

Výborné oddychové čtení jako vždy, Margaret a Li Jen prostě nemají chybu. Na druhou stranu je pravda, že čínské prostředí už po přečtení předchozích knih není tak zajímavé a některé věci se opakují. Myslím, že je dobře, že autor sérii už ukončil. Ale stále jsou to zasloužené 4*.

18.05.2021 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Z téhle knížky mám velmi rozporuplné pocity. Slabší rozjezd, ale pak už je to čtivý pomalu vyprávěný román, psaný květnatým jazykem. Překlad už něco pamatuje, ale je dobový, k románu se hodí. Hvězda dolů (a uvažovala jsem i o dvou) je za vylíčení ženských postav. Je velmi schematické a řekla bych i ponižující. Mladé ženy jsou redukovány na svou sexualitu, staré ženy zase žádnou nemají. A u všech je zdůrazněno, jak jsou podřízené mužům, fyzicky i intelektuálně. A nad ženami stojí pánové tvorstva, kteří mají své "potřeby", které jsou ženy povinny uspokojovat. Přesto má kniha nesporné literární kvality a doporučuji ji přečíst i těm, kteří nejsou příznivci sci-fi, protože to tam tvoří jen kulisu.

12.04.2021 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Ano, bylo to překombinované a místy i předvídatelné, ale přesto skvělé. Mám pocit, že je každý další díl lepší a lepší. Snad to tak půjde dál, nemůžu jinak, 5*. A musím ocenit i výborný překlad, který bohužel už dávno není u detektivek pravidlem.

12.04.2021 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Normálně mám detektivky a thrillery v pomalejším tempu ráda, ale tohle mi nesedlo. Tady bylo podle mě hodně hluchých míst a obzvlášť dějová linka z minulosti byla místy dost nudná. Poslední třetina už má lepší tempo, ale opět mě zklamala ona starší vražda. Tam jsem pachatele uhodla už hodně dlouho před koncem. Myslím, že by románu hodně prospělo zkrácení. Body plus za příjemný překlad, poslední dobou bývají některé detektivky přeložené hrozně. Za mě průměr, příjemné počtení, ale žádná pecka.

17.03.2021 3 z 5