mar.jir mar.jir komentáře u knih

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

AUDIOKNIHA

Po přečtení pár nelichotivých recenzí jsem se lekla, že jsem s koupí udělala chybu, ale mohu jen říct, že naopak. Děj plynul přijemně a styl vyprávění mi připomínal detektivky od Agathy Christie. Občas jsem se musela více soustředit, abych ae vyznala ve všemožných postavách, ale děj mě pohltil a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Mám ráda detektivní přiběhy bez zbytečných krvavých scén a z období po válce. Interpretace pana Brouska byla opět vynikající a dodala knize na svižnosti.

03.03.2022 4 z 5

Dělám si to sám Dělám si to sám Martin Váša

Bridget Jones v mužském provedení.
Zaregistrovala jsem (a zaujal mne) druhý díl, který vyšel letos, tak jsem si samozřejmě nejdříve musela přečíst ten první. A rozhodně nejsem zklamaná. Nejde o žádný počin vysoké literatury, ale je to kniha, která pobaví. Může se v ní najít každý lehce ztracený mileniál, který umí špagety s kečupem na dvacet způsobů a neustále si posílá peníze mezi spořícím a běžným účtem. Pohled na trochu jiného hrdinu, než na single ženu okolo třiceti, je osvěžující. Nemůžu se dočkat, až si přečtu další díl.

27.08.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Co ke knize říct, co již nebylo řečeno? Přečtená jedním dechem, neuvěřitelně nabitá kniha, příběh, který se pomalu odkrývá v náznacích a vy doufáte, že se v předpovědi pletete, protože hlavním hrdinům velmi fandíte. Rozhodně se jedná o knihu, která by se měla dostat k většině lidí, protože na ní a všechny útrapy hrdinů už nezapomenete.

06.07.2021 5 z 5

Ahoj milá Ahoj milá David Cajthaml

Nádherná kniha, která pohladí po duši. Občasné chyby na polibky, které jsou v českém textu, nijak neruší dojem a naopak dopisů přidávají na autentičnosti. Jedná se o první knihu, kterou jsem od autora četla a rozhodně se podívám i na další.

13.06.2021 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Toto je kniha, z které vás rozbolí srdce i duše, ale současně vás i zahojí. Když se v ní najdete, tak ji prožijete se vším všudy a zamilujete si každé slovo. Nesnaží se prvoplánově působit na city, jen předává svědectví lásky, která se díky banalitám komplikuje. Poukazuje na to, co jste sami zažili a cítili, frustraci a tolik nedorozumění.
A pokud se v knize nenajdete, tak máte v životě velké štěstí a nezažili jste ani bolest ani odlišnost.

26.04.2021 5 z 5

Jediný príbeh Jediný príbeh Julian Barnes

Přes první část jsme se nemohla dostat, zápletka byla zajímavá, ale popsaná velmi banálně. U druhé části jsme byla velmi ráda, že jsem knihu neodložila a nemohla jsem přestat číst. Bohužel třetí část mě vrátila zpátky k první. Za mě by kniha mohla být velmi dobrou povídkou. Ale hlavní hrdina mi byl nesympatický, přestože z jeho úst zaznělo mnoho pravd a mouder, on byl nepříjemně statický. Jedna z věcí, které mne velmi zaujaly, byla forma vypravěče, která se s každou částí víc odosobňovala.

04.02.2021 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Knize jsem se dlouho vyhýbala, bohužel z určitých předsudků a přednedávnem jsem po ni sáhla, že to bude lehké čtení, co pobaví.
V tom nezklamala, pobavila mne, ale bylo v ní mnohem více než jsem čekala. Nejedná se o vysokou literaturu, ale i tak si tam člověk najde všeobecné pravdy a momenty, kterého dojmou.

27.01.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem přečetla za dva dny, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přitom jsem se bála ji číst dál. Hypnotizovala mě, stejně jako Igora Tribeč. Nevím, jestli ta tíseň působí, protože přece jen Tribeč není daleko, a nebo je to Igorem, klukem který se zdá být stejný jako mnoho z nás.
Jenže s přibývající hrůzou se mění i Igor, jeho vnímání sebe i jeho milé a to Karika vybudoval skvěle. Jazykovou stránkou se mi naprosto dostal pod kůži a psychologie Igora mě dostala víc než tma a hory.

09.01.2021 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Lehce napsaná kniha pro malé i velké. Příběh malého Bruna vás nenechá lhostejnými, po celou dobu jeho vyprávění se na jednu stranu divíte jeho naivitě a na druhou stranu obdivujete, jak autor dokázal vystihnout takové prostředí nevinnýma dětskýma očima.
Knihu by si podle mne měl přečíst každý a připomenout si tak, že tehdejší doba ovlivnila i ty nejmenší z nás.

02.11.2020 5 z 5

Mor Mor Albert Camus

První kniha, kterou jsem od něj četla a naprosto jsem ji zhltla.

03.08.2019 5 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila a koupila ji v předpordeji. Autorčin styl je lehký a uvolněný. Celkově mne kniha pobavila, nicméně jsem čekala více “zákulisních” historek ze života letušky, potažmo celého leteckého světa, které se k běžnému smrtelníkovi normálně nedostanou.

02.08.2019 3 z 5