MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Colleen je má nejoblíbenější autorka, která mě nikdy nezklame. Její knihy mě totiž dokáží rozervat na kusy a pak zas pomalu poskládat zpět. U této to sice nebylo takové, ale rozhodně mi při čtení bylo velmi úzko už od 11. strany.
•••
Beyah mi přirostla k srdci už od prvních stránek. To jak žila v chodbě, s drogově závislým člověkem a celkově ji v životě nepotkalo nic dobrého. Tím si u mě našla zvláštní místo. Nejhorší totiž je, že tak někdo opravdu žije a nejsmutnější je, že v tom žijou děti.
Samson mi nijak zvlášť k srdci nepřirostl, ale to neznamená, že jsem s ním nesoucítila.
•••
Někdo píše, že je obálka i název hrozný. Mám pocit, že tak úplně tu knihu nepochopili, protože mě se obálka líbí moc. Klidně bych ji brala jako plakát. I název dává smysl.
•••
Jsem ráda, že jsem se zápletkou byla vedle. U 9. listopadu jsem totiž věděla jak se bude příběh vyvíjet a zkazilo mi to celý prožitek ze čtení. Kosti v srdci jsem si vážně užila.

Je to pěkný příběh o smutku, naději, zklamání, lžích, ztrátě, první lásce, ale i nalezení směru a smyslu života.

25.01.2023 4 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už od té doby, co vyšla. Anotace mě moc zaujala a já se těšila, Jam příběh autorka pojala. Samozřejmě k tomu řekla své o velmi povedená obálka, která člověka vyloženě láká.
•••
Ovšem, příběh mě velmi překvapil. A nevím jestli pozitivně nebo negativně, protože se mi prostě zdál neslaný nemastný.
Hlavní hrdinka Dannie, kromě toho, že je workoholička, mě ničím nezaujala a nedokázala jsem nějak s příběhem souznít.
•••
I přesto, že jsem čekala úplně jiný příběh, mě sled událostí v knize překvapil. Nečekala jsem jakým směrem se bude příběh vyvíjet.

Doporučuji těm, kteří si chtějí oddechnout u nenáročné četby.

18.01.2023 3 z 5

Playlist Playlist Sebastian Fitzek

Sebastian Fitzek se zařadil mezi autory, kteří mě nikdy nezklamou. Miluju jeho originalitu, propracování a gradaci příběhů.
•••
Feline se ztratila cestou domů ze školy. Její matka najme soukromého detektiva Alexandera Zorbacha, aby její dceru našel. Ten narazí na Felinin playlist písní, který byl před pár dny změněn. Je možné, že se Feline díky písním snaží napovědět kde je unesena? Zorbach si je tím jistý a snaží se záhadu skladeb rozluštit. Netuší ale, že se opět ocitne ve vlastní noční můře, kde čas vládne a neohrožuje na životě jen jeho.
•••
Bez omáček, krátké kapitoly, napětí. Tak bych shrnula Fitzekův styl. Kniha je prakticky neodložitelná. Každá kapitola skočí nějak záhadně a vy prostě chcete víc.
V této knize jsou kapitoly z pohledů mnoha lidí. Ze začátku se může zdát, že čtete jen útržky nějakých postav, ale věřte mi, že vše dá nakonec smysl. Ale!... Až sám autor bude chtít...
•••
Zjistila jsem, že je to třetí díl série Sběratel očí. Ale nijak ztracená jsem nebyla. Objevují se spoilery k předchozím dílům a upřímně si je ani přečíst nechci (minimálně první díl Sběratel očí). Jak se totiž někde objevuje násilí na dětech, nedávám to...
•••
Nakonec musím ještě jednou vyzdvihnout tu originalitu. Jak příběhu, tak i samotné obálky, sazby nebo vnitřních desek knihy. Na začátku máte i celý Felinin playlist, kterým si četbu užijete ještě víc.

Kdo miluje thrillery (nejlépe psycho) a zároveň chce originalitu. Jděte do Fitzeka. S žádnou nešlápnete vedle.

15.01.2023 5 z 5

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Tato kniha jsou vlastně vzpomínky na autorčino mládí, kdy začala pracovat jako porodní asistentka u jeptišek.
Autorka čtenáře nejdřív v úvodu seznamuje s tím, jak to vůbec v 50. letech 20. století chodilo. Jak si žena vedla ve společnosti, jaké bylo bydlení, početné rodiny i hygiena. Popisuje začátky porodních bab (těch šikovných i nešikovných, které nejednou přispěli ke smrti jak matky tak i dítěte).
•••
V knize se seznamujeme s osudy žen, se kterými autorka přišla do styku. Nad některými osudy budete tajit dech a při některých příbězích se budete chtít i smát. Ale kniha obsahuje i naprosto hrozné příběhy, které s člověkem otřesou nebo jiné dojemné a smutné.
Mnoho kapitol je věnováno i prostituci, která byla, je a bude. Popisy jak to vše chodilo, byly více než výstižné a bohužel i velmi do detailu bylo popisováno, jak se v této sortě lidí řešilo nechtěné těhotenství.
Velké téma některých kapitol byli i chudobince a jejich hrůzy, kterými se mnoho lidí prošlo a nad kterými se svíralo srdce.
Mimo příběhy o porodu autorka píše i o samotných jeptiškách. O spolupráci s nimi, jejich přístupu, zvyklostech a celkově stylu života.
•••
Líbil se mi skvěle popisovaný porod, atmosféra a vše kolem něj. Jako sama porodní asistentka jsem si chrochtala blahem a hltala každé slovo, protože v té době být porodní asistentkou nebyla žádná prča.
Celou knihu ještě pozvedlo pár fotografií, které člověku dodají ten správný pocit, že o čem čte se opravdu dělo.
•••
Podle knihy je natočený i seriál s 10 sériemi. První mám za sebou a jak se uvádí, že je inspirovaný knihou sedí. Je v něm hodně věcí navíc, ale vůbec to nevadí. Více emocí ve mě vyvolala přeci jen kniha, kromě posledního dílu. To jsem měla na krajíčku.

08.01.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Izzy se ani nesnilo, že po svém strýčkovi, kterého pořádně ani neznala, zdědí hrad. Jediná možnost, aby se hrad vzchopil a vydělal si na sebe je udělat z něj hotel. Hrad ale potřebuje kompletní rekonstrukci a peníze ji bohužel nikdo nevěnoval. Pomalu se blíží Vánoce a když Izzy po kurzu vaření dorazí do hradu, zjistí, že její matka Xanthe už pronajala pokoj prvnímu hostu. Xanthe je ale nezastavitelná a dřív jedná než uvažuje a tak Izzy oznámí, že na Vánoce přijedou hosté, kteří se zdají být velmi nároční. Nečekanými událostmi počet hostů roste a roste a Izzy se s tím vším musí poprat, aby měli všichni co jíst a kde spát.
•••
Devátý díl ze série Romantické útěky a tentokrát ze Skotska. Moc jsem se na knihu těšila. A protože nejsem zcestovalá, ráda si zacestuju alespoň v knize. Autorka totiž skvěle popisuje a člověk má opravdu pocit jako by tam opravdu byl.
Kromě měst a přírody je v knize i hodně ze skotské kuchyně. To mě moc potěšilo stejně jako v předešlém dílu.
Dost mě mrzí, že jsem před Vánoci byla nemocná, protože tato kniha na ně člověka skvěle naladí.
•••
Musím, prostě musím zmínit tu obálku. Protože je boží. Ony všechny obálky celé série jsou opravdu povedené a je radost na ně pohledět.
Je to čtivá kniha s pomalou romantikou. A ač je trochu předvídatelná, neubírá jí to na kvalitě. Doporučuji knihu těm, kteří mají rádi romantiku a rádi si oddechnou od každodenního shonu a chtějí se ztratit v předvánočním skotském hradě.

04.01.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Přiznám se bez mučení a také trochu se studem, že jsem četla ze série s Erikou Fosterovou jen jeden díl. A to jen první (Dívka v ledu), ale nestydím se za to, že mi její postava vůbec nesedla a tudíž mě odradila pokračovat v sérii. To bylo před dvěma lety. Proto jsem se rozhodla jí dát ještě šanci. Sice ne navazujícím druhým dílem (Noční lov), ale hned sedmým. Proč ne?
•••
Detektiv šéfinspektor Erika se čirou náhodou během své večerní procházky ocitá na místě činu. Zavražděna je Vicky Clarkeová, která točila podcasty o skutečných zločinech.
Erika se ujme případu a zjišťuje, že Vicky přicházela na kloub skutečnému sexuálnímu predátorovi, který se vloupává do bytů mladých studentek.
Samozřejmě vše není tak, jak se zpočátku zdálo a Erika si musí poradit s novými okolnostmi a podezřelými.
•••
Tentokrát ne Erika teda mnohem sympatičtější a udělala si u mě plusové body, díky kterým si přečtu předešlé díly. Nejvíce se mi líbilo, že policista není jen robot, ale má i rodinu a potřebu nebýt sám.
Text se četl sám a i když mě skolila nemoc a já více jak týden nečetla, nedělalo mi problém se do příběhu znovu ponořit. Na čtivosti přidávají krátké kapitoly a nechybí ani další různé zápletky, se kterými si autor skvěle poradil a na konci si vše parádně sedne.

26.12.2022 4 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Iggy přesně před rokem přišel o velmi důležitého člověka ve svém životě. Den po té se probouzí doslova s pekelnou kocovinou a rohy na čele. S nimi mu byly i naděleny zvláštní schopnosti, které když se naučí ovládat, mu můžou pomoci v hledání viníka a možná i v jeho potrestání. Ale pravda je někdy tam, kde by ji nikdo nehledal a u toho od koho by to nečekal.
•••
Musím říct, že toto je velmi originální příběh, který je skvěle pojatý. Začátek byl perfektní. Byla jsem nadšená, ale pak děj začal pokulhávat. Přišlo jako kdyby si s příběhem autor nevěděl chvílemi rady, ale ke konci zase příběh začal mít spád a akci.
Kniha je rozdělena do částí a minulost se střídá s přítomností.
•••
Líbilo se mi, jak se Igova postava měnila. Jeho chování a celkový pohled na svět. Bylo mi smutno z toho, co všechno si Ig musel vyslechnout a vidět. Hlavně od své rodiny a přátel, u kterých by člověk měl mít jistotu a pocit, že jim může věřit.
Je to vskutku ďábelský příběh o zradě, pomstě, bolesti, lžích, přetvářce a vlastně je to podle mě na jednu stranu dost smutný příběh.

07.12.2022 4 z 5

Candy Candy Baja Dolce

"Svâtý Candybože !"

Do klubu Local X přichází nový majitel! Dorian Fabri, ale nechává si říkat Candy. S ním do podniku přichází mnoho nového, sladkého a tajemného. Ale bývalá společnice – Virginia je spolumajitelka části klubu. S tím pan Candy nepočítal. Dosáhne pomocí Virginie svého plánu? Udrží si svou masku nedosažitelného a nezávazného svůdníka?
•••
Druhý díl úspěšné darkromance od slovenské autorky, který nikoho nenechá chladným. Je to totiž syrové. Sladké. Šťavnaté. Bez servítek. Temné a sexy !
•••
Slováky beru jako bratry a sestry. Tudíž musím napsat, že kdybych nevěděla kdo to napsal, tipla bych si, že je to zahraniční dílo. Až tak božsky a originálně to na člověka působí. (Jestli mě chápete, jak to myslím )
•••
Pořádně ani nevím co napsat, abych něco neprozradila, protože to bych nerada. Přišli byste totiž o boží zážitek.
Celý příběh je báječně propletený, s mnoha postavami plných energie, ale také podsvětí klubů. Při určitých scénách jsem ani nedýchala a hltala stránku za stránkou.
Během posledních padesáti stran se toho stalo tolik, že jsem ani nestíhala chápat. Autorka to najednou vychrlila všechno a čtenáři vzpamatuj se! Každým odstavcem padaly další a další otázky a já jen zírala na čísla stránek a hrozila se, že se odpovědí nedostane. Ale jak autorka slíbila v poděkování, bude třetí díl. A doufám ze brzy!
Kniha se četla hrozně dobře. Kdo se bojí číst slovensky, tak se opravdu nemáte čeho bát. Konkrétně s touto knihou vám ani nepřijde, že je to "cizí " jazyk.
•••
Nemůžu srovnávat Habibiho a Candyho, protože to jsou tak odlišné elementy. Ale přiznám se, že víc k srdci mi přirostl Habibi. Tudíž jsem byla velmi ráda, když se i tady Harry a Cassie objevili a také si zahráli svou roli. Nehledě na to, že je skvělé vědět jak se jejich vztah vyvíjí.
•••
Vzhledem k tomu, že se kniha odehrává na stejném místě jako první díl (Habibi), velmi doporučuji si ho přečíst. Budete více v obraze a užijete si to mnohem víc.
Mám sto chutí si Habibiho přečíst znovu.

Je to příběh o lidech na hraně, kteří nikam nezapadají. O rodině. O temných tajemstvích a minulosti, která člověka občas dožene a přihlásí se v nepravý čas.

30.11.2022 5 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Čtrnáct povídek.
Čtrnáct odlišných příběhů.
A čtrnáct děsivých věcí od mrtvých přes polomrtvé až po nemrtvé nebo hrůzné věci, které nás mohou potkat v běžném životě. A samozřejmě jako vždy jsou lepší a jsou i ty horší povídky.
Mezi ty, co se mi líbily řadím Pitevní sál čtyři, Pán v černém obleku, Sestřičky z Elurie, Silniční virus míří na sever, 1408 a Jízda na střele.
Ty (podle mě) méně povedené jsou: Vše, co miluješ, ztratí se v dáli, Smrt Jacka Hamiltona a Čtvrťák pro štěstí.
•••
Ač má kniha přes 400 stran, čte se velmi dobře. Protože když povídku začnete, nejde jinak než ji dočíst. Většina má okolo 30 stránek, nejdelší má asi 60, takže jsou to fakt rychlovky. Mě kniha hrozně moc sedla a jsem z ní nadšená.

Snad nemusím psát, že King je mistr svého oboru. Protože dokáže napsat tisíci stránkový román, ale i krátkou povídku, která vám dá ještě víc, než čekáte a dokáže vás vyděsit tak, že budete chodit na záchod s rozsvícenými světly.
Povídky čtu jen od Kinga, protože na nich miluju právě tu jejich rozmanitost.
Další co na něm miluju jsou jeho předmluvy a úvody k jeho knihám nebo povídkám, tak jako je to právě v této. Čtenář má pocit, že je King jeho starý známý a vypráví mu příběh.

26.11.2022 4 z 5

Vůně medu Vůně medu Susan Wiggs

Isabela si konečně plní svůj sen. Renovuje svůj rodný dům na kuchařskou školu. Ovšem jednoho dne se na pozemncích objeví Cormac O'Neill, který přijel na popud její sestry a dědečka. Dědeček nemládne a chtějí, aby byl jeho celoživotní příběh nezapomenut. Cormac – vášnivý cestovatel a samotář, který raději vypráví příběhy jiných, než ty své se úkolu napsat dědečkovi paměti ujme. Ale s dědečkovým příběhem a Cormacovou potřebou přehrabovat se v minulosti, začnou na povrch vyplouvat rodinná tajemství, která zásadně ovlivní jejich životy.
•••
Už od začátku na mě kniha působila hrozně příjemným dojmem. A je to nejspíš tím, že se příběh odehrává na jaře a v létě a my tu máme skoro zimu. Autorka skvěle vykresluje takový ten venkovský klid. Jabloňový sad, včelí úly, louky a další nádhery přírody. Hodně tam také dělala ta rodinná a pohodová atmosféra, která příjemně hřeje u srdce...
Kniha je rozdělena do částí a nejen že je u každé napsaná zajímavost o včelách, tak jsou i různé recepty z medu. Třeba medovo-levandulová limonáda, medový chléb, dort nebo víno.
Dál podotknu, že jsem čekala úplně jiný příběh a o to víc jsem si ho užívala. Sice kromě dědečka příběhu je děj docela předvídatelný, ale nevadilo mi to.
•••
Moc se mi líbila skromnost Isabel i když by někdo možná řekl, že je zakřiknutá nebo nudná, ale prožilasi svoje a je znát, že ji minulost velmi ovlivnila. A Cormac je její úplný opak. A jak sama Isabel zmínila: mladší bratr Thora... Postupné a pomalé sbližování a odhalování bylo příjemné a ta chemie mezi nimi byla později až hmatatelná.
•••
Toto je druhý díl ze série Kroniky Bella Visty. První díl (V jabloňovém sadu) jsem nečetla, ale Vůně medu mě na něj dost navnadila. Celkově totiž když se člověk začetl, těžko se mu kniha zavírala.

16.11.2022 4 z 5

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

"Přísahej na Satana, že nebudeš křičet!"

Další díl ze série True Crime, kterou zahájil Ted Bundy, tentokrát pokračuje Richardem Ramirezem alias Nočním lovcem. Chladným, satanictickým a velmi brutálním vrahem.
Autor zpracovával knihu po tři roky na základě téměř sta hodin exkluzivních rozhovorů se samotným vrahem. A rozhodně se mu to velmi povedlo, protože tato kniha je sice úplně jiná a jinak zpracovaná než o Tedu Bundym a neztrácí na kvalitě ani trošku.
•••
O tomto vrahovi jsem nikdy neslyšela, ale když jsem viděla jeho fotku, byl mi povědomý a o to jsem na knihu byla zvědavější.
A co z člověka udělá vraha? To je otázka, která trápí kdejakého vědce či "vrahomaniaka". Čelní lalok. To je klíč. Konkrétní jeho omezená funkce. Ať už po úrazu hlavy nebo se vrah stane po tom, co se mu během dětství stalo. Šikana, drogy, šokující událost? To vše se v životě Ramireze událo a těžko říct, jak moc to ovlivnilo jeho budoucí běsnění nebo to měl prostě už v sobě.
•••
Celá kniha je rozdělena do čtyř knih a závěrečného epilogu. První část psána ve dvou liniích. Linie Ramireze a linie vyšetřování jeho vražd, které se navzájem prolínají. Autor se s nějakými omáčkami rozhodně nezdržoval, hned od začátku čtenáře vtáhne do řádění Nočního lovce se všemi detaily.
Ve druhé knize se čtenář ponoří do Ramirezova života od narození a i před ním. Jeho rodiče to v životě rozhodně neměli jednoduché a jediné co je pohánělo vpřed byla láska. Smutné, že z lásky může vzniknout takové monstrum jako Richard Ramirez.
Třetí kniha s názvem Zatčení mluví sama za sebe. Popisuje jak probíhalo zatčení Ramireze, jeho pobyt ve vazbě a následné přípravy k soudu.
Proces. V poslední, čtvrté knize autor zachycuje celý Ramirezův soud. V této části kniha trochu ztratí ten náboj co měla. Jako pro všechny zúčastněné se soud táhl, tak i pro čtenáře to může být nudné, ale je to samozřejmě velmi důležitá pasáž pro celou knihu.
V závěrečném epilogu čtenáře čeká svatba Ramireze i část rozhovoru mezi ním a autorem.
•••
Co mě, stejně jako u Bundyho, nejvíce fascinovalo (kromě brutálních vražd) byly jeho fanynky. Stovky možná i tisíce zamilovaných žen, které jím byly posedlé. Mě teda vůbec nepřišel sympatický nebo roztomilý jak uvádělo mnoho žen a už vůbec bych mu nechtěla nosit snídani do postele...
Když byl Ramirez ve vazbě mezitím, co probíhal soud, poprosil svou dovolím si říct Fanynku číslo jedna Doreen o adresu do cely smrti Teda Bundyho s tím, že se ho potřebuje na něco zeptat. Hodně by mě zajímalo jestli mu opravdu napsal a na co se ho ptal...
•••
Rozhodně knihu doporučuji všem, kteří se o téma ať už sériových nebo masových vrahů zajímají. Jen podotknu, že je to psáno se všemi detaily a Ramirezova surovost a dvojí tvář je popsána velmi děsivě reálně.

10.11.2022 4 z 5

Aha! Rodičovství – Sourozenci Aha! Rodičovství – Sourozenci Laura Markham

Většina má nějakého sourozence a jistojistě si vzpomene na nějaké milníky z dětství. Samozřejmě ty pozitivní, na které rád vzpomíná, ale byly i negativní. Hádky, rvačky, naschvály, nadávky, bonzování apod. A to mě jako mámu dvou dětí docela děsí. Řekla jsem si, že zrovna tato kniha by mi mohla trošku pomoci v tom udělat si obrázek o vztahu sourozenců a jak těm dvoum dětičkám pomoci se sžít a mít co nejlepší vztah.
Problém je v tom, že čím více jsem knihu četla, tím více jsem se bála všech těch věcí, které nastanou a budu je muset řešit.
•••
Jako první bych chtěla zmínit, že se mi ne úplně dobře četla. Text mi občas přišel moc zmatečný a kolikrát jsem si připadala, že jsem se třeba z dané kapitoly nic moc nedozvěděla.
Další, za mě, docela negativní věc je příliš pevná vazba. (Rozhodně mě pochopí ti, kteří četli první vydání Navždycky). Hrozně mě při čtení bolely ruce a stále jsem hledala vhodnou polohu, jak jim ulevit.
Autorka se samozřejmě hodně obrací na svou předešlou knihu AHA! Rodičovství, ale nepřišlo mi, že bych byla nějak ochuzená o nějaké téma právě proto, že to tolik zmiňuje.
Velmi vhodné byly i příklady komunikace nebo vět, které použít, ale občas jich tam na mě bylo příliš.
•••
Kniha se zabývá mnoha tématy. Např. jak moc ovlivňuje výchova prvního dítěte vztah k tomu druhému nebo co zhoršuje sourozeneckou rivalitu a jak nějaké situace řešit, jak prvorozeného připravit na příchod sourozence, soutěživost mezi sourozenci a jak posílit jejich pouto.
•••
Rozhodně je to velmi poučná kniha, která v mnoha věcech pomůže, ale zase vím, že v některých případech mě konkrétně rady nepomůžou. Už vidím jak můj rozdováděný raubíř uprostřed hry zareaguje na můj milý a klidný hlas s tím, že hra skončila a jdou se uklízet hračky.
No prostě si z toho každý vytáhne to své.

07.11.2022 4 z 5

Poslední úkol pro Gwendy Poslední úkol pro Gwendy Stephen King

"Lidi nepotřebují skříňku s tlačítky, aby dělali hrozný věci. V lidském vědomí je spousta zla."

Když bylo Gwendy dvanáct let, navštívil ji tajemný cizinec s černým sakem a buřinkou. Dal jí na nějaký čas na opatrování tajemnou skříňku. Byly na ni knoflíky různých barev a páčky. Sice taky nabízela úchvatné a chutné čokoládky a mince, ale nic není zadarmo a stisknutí kteréhokoli tlačítka má katastrofální účinky pro celý svět. (Kouzelná skříňka pro Gwendy)
Podruhé jsme se s Gwendy setkali o nějaký čas později, kdy ji skříňka vstoupila do života znovu. Jako úspěšná politička a spisovatelka se musela prát sama se sebou a s touhou vyvolat katastrofu. (Kouzelné pírko pro Gwendy)
A teď potřetí je Gwendy už šedesátčtyři let a jako senátorka bojuje s počátkem Alzheimerovy choroby. K tomu ji navštíví starý známý a spolu se skříňkou s knoflíky a páčkami dostane poslední úkol. Úkol, díky kterému zachrání celý svět, ale nebude vůbec jednoduchý a neuskuteční se na planetě Zemi.
•••
Zakončení trilogie, kterou rozhodně doporučuji. I přesto, že druhý díl lehce za prvním pokulhával, tak třetí vás vystřelí opravdu do vesmíru.
Zmíním úžasné obálky, které celý Gwendin příběh naprosto vystihují a člověk se na ně nemůže vynadívat. I celková grafika uvnitř knihy je boží a doplněné ilustrace? Sen!
Text je velmi čtivý a i přesto, že kniha má 408 stran, létají stránky pod rukama a vy se najednou divíte, že už příběh končí.
•••
Kniha je z části psána v jakýchsi dvou liniích. V přítomnosti kdy Gwendy je na cestě do vesmíru a v minulosti od té doby co jí skříňka opustila podruhé.
Moc se mi líbilo zmínění a skvělé propojení jiných příběhů z Kingova světa. Ať už velmi známé Derry a hrůzy, které se v něm udály nebo samotný Castle Rock. Velkou roli hrají i Ničemové ve žlutých pláštích a i další díla, která jsem já bohužel nečetla, ale rozhodně to napravím. Jedním z nich je Temná věž.
Další věc, která se autorům do příběhu o skříňce s tlačítky, která dokáží zničit svět, skvěle hodila je pandemie Covid-19. Takže lidi žádný únik z laboratoře, žádní netopýři nebo válka, ale Kouzelná skříňka s tlačítky a páčkami...
Byla to parádní jízda.
Knihu jsem zavírala dojatá s úsměvem na tváři.

26.10.2022 5 z 5

Ela a noční světýlka Ela a noční světýlka Lucy Fleming

"Tady máš světýlko,
paprsek letmý,
co zažene strach,
když večer se setmí. "

Malá Ela má tak tenká a hebká křídélka, že nemůže na slunce, ale přitom je to její jediné přání. Každou noc letá a sbírá světlo, které pak rozdává smutným nebo vystrašeným zvířátkům.
•••
Kniha nejen že obsahuje přímo kouzelné ilustrace, na které se člověk nemůže vynadívat, ale také vyzvihuje to, jak se chováme k druhým, to se nám vrátí.

Roztomilá dětská knížka o přátelství, laskavosti, pomoci a splněných přáních.

Tip na večerní čtení pro děti, které neudrží dlouho pozornost. A obálka knihy se dokonce třpytí! DOKONALOST!

25.10.2022 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Pátý díl případů s Josie Quinnovou začíná nemilou vraždou matky jejího parťáka a zároveň přítele Noaha. Nejenže se pro něj snaží být oporou a dobrou přítelkyní a prochází si s ním stádii truchlení, chce také přijít na to, kdo jeho matku zabil.
Když se ale u stárnoucí milé důchodkyně bez tajností, jak Noah stále tvrdí, najdou předměty, které vedou k lidem, kteří jsou mrtví nebo pohřešovaní, rozjede se vyšetřování naplno kor když začnou přibývat další mrtvoly... Opravdu byla Noahova matka bez poskvrnky, bez tajemství a lží?
•••
Kdo má rád detektivky tak tuhle sérii vážně doporučuji! Našlápnete vedle.
Stránky mizí pod rukama. Krátké kapitoly a celková čtivost tomu dost pomáhaly. Ani jsem se nenadála a byla jsem v půlce. Sotva jsem mrkla, byl konec.
•••
Co se týče postav, tak jich tam bylo poměrně dost, ale dalo se v nich vyznat. Občas jsem se musela trošku zamyslet, kam ten dotyčný patří apod., ale rozhodně mi to nedělalo extra velké problémy.
Autorka umí skvěle vykreslovat akční nebo šokující scény, kterých tam opravdu není málo. Příběhu rozhodně nechybí napětí ani gradace. A tak by to u správné detektivky mělo být.
•••
Sice byl podle mě tento díl malilinko slabší než ten předešlý (Nečekané přiznání), ale to nic nemění na tom, že je to skvělá detektivka, která určitě stojí z přečtení a správného detektivkomaniaka by neměla minout.

Jo a s tipem na vraha jsem byla vedle. Ostatně jako vždycky. :D

22.10.2022 4 z 5

Spomienky na neho Spomienky na neho Colleen Hoover

"Niektoré veci sa dajú odpustiť, ale niektoré činy sú také bolestivé, že spomienka na ně môže človeka zdrviť aj o desať rokov."

Když jsem se dozvěděla, že Slováci mají dvě knihy mé oblíbené autorky, které u nás nevyšly (tato a Layla), neváhala jsem. Musela jsem je mít.
Ten kdo se bojí číst slovenské knihy, tak to určitě zkuste. Je to má už druhá a je to super změna a nic těžkého.
•••
Kenna se po pěti letech, které strávila ve vězení, vrací do svého rodného města a tam kde to vše začalo a zároveň skončilo. Pere se s pocitem viny a vyčítkami svědomí, ale přesto ji něco pohání dál. Její dcera, které jsou čtyři roky a nikdy ji neviděla. Chce si znovu získat důvěru všech a tím i svůj život zpět. Jenže nic nejde tak, jak by chtěla a minulost ji dohání všude. Jen Ledger je ochotný ji nenechat na holičkách. Ale sám při tom riskuje ztrátu důvěry ostatních a všeho co miluje.
•••
Všechny postavy byly charakterově tak reálné, až jsem zapomínala, že je příběh vymyšlený. I když jak napsala sama autorka v poděkování: Lidi jako Kenna jsou všude možně, v každém městě.
Kenna byla tak sympatická a zlomená postava toužící jen po jednom. Po svém životě se svou dcerou Diem, která mimochodem dávala tak smutnému příběhu světlé chvilky svou dětskou pozitivitou a fantazií.
Ledger byl opravdový hrdina knihy. Tak laskavý a silný. Pro svou rodinu by udělal cokoli. A jeho rodiče? Praštěný, ale stejně jako u Diem byla jejich role v příběhu povznášející.
Všichni byli tak upřímní, tak sví, ale přesto měli něco společného. Společnou bolest, která je rvala na kusy každý den.
•••
Věděla jsem, že to opět bude emoční jizda. Bože, čím víc jsem četla, tím víc se mé srdce drolilo. Často jsem četla se slzami na krajíčku, protože jako matka jsem se s Kennou hrozně moc sžila a tolik ji fandila.
Je to krásný příběh o vině, ztrátě, výčitkách svědomí, důvěře a hlavně o bolesti, kterou jsem cítila po celou dobu čtení.

Spomienky na neho se zařadily na horní příčky mezi mé oblíbené oblíbené od Colleen.

18.10.2022 5 z 5

Polib mi dortík Polib mi dortík Helena Hunting

Blaire si začne konečně plnit svůj sen a otevře si cukrárnu, kde bude prodávat své božské cupcaky, koktejly a nesmí chybět i káva. Jenže pár dní před slavnostní otevíračkou nemile zjistí, že hned vedle jejího barevného a pozitivního obchodu se bude otevírat konkurent. Bar s protivným majitelem, který ji dokáže naštvat do obrovských rozměrů, ale je taky ták sexy!
•••
Nedá mi to, ale musím prostě zmínit tu obálku. Tu příšernou obálku. Působí hrozně lacině a neprofesionálně. Hrozná škoda, protože ten příběh je skvělý! Takže kdo vybíráte podle obálky, tak tady zavřete oči.
•••
Příběh je vážně boží. Čtivý, vtipný, romantický a dojemný.
Všechny postavy jsou moc dobře vykreslené i když některé dost potrhlé. Energie a náboj Blaire mě už od začátku sedl. A její ztřeštěnost v šatech? Úsměvná a zároveň roztomilá. A její rodina? Vážně a doslova divná. Vše velmi originální.
Ronan sexouš, který mi taky neuvěřitelně sedl a to jejich popichování... Po dlouhé době jsem se u knihy opravdu zasmála a uculovala.
Chemie mezi oběma postavami byla velmi elektrizující a uvěřitelná. Doslova to mezi nimi jiskřilo.
Kniha obsahuje kapitoly z obou pohledů, což v dnešní době už není žádná novinka. Každý čtenář je rád, když vidí do hlavy oběma postavám. Lépe se s nimi propojí a pochopí jejich jednání.
•••
Tento příběh opravdu doporučuji. Vlije vám pozitivní energii a velké množství cukru do žil.

13.10.2022 5 z 5

Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Martin Vopěnka

Václav Havel je člověk, u kterého každý ví i když toho moc neví (jako třeba já). Zvonění klíčů, demonstrace, dramatik, prezident... Člověk, který byl odvážný, vzdělaný, šel si za svým a nebyl mu lhostejný národ.
Dějepis mě v mládí moc nebavil a proto mám hlavně v dějinách po druhé světové válce velké mezery. Jelikož jsem tu dobu nezažila, tak teď v dospělosti mě to moc mrzí a říkám si: "Sakra za pár let se o tom budou učit moje děti..." Proto jsem vystoupila ze své čtecí komfortní zóny a přijala tuto knihu ke spolupráci.
•••
Co se týče historie nemám ráda ty všemožné bichle nabité informacemi. Odradí mě, aniž bych se zabývala obsahem. Tahle kniha je jiná. Je tenká. Pouhých 96 stran plných bohatých ilustrací, které dokáží zaujmout a zachytit přesnou atmosféru daného tématu. Text je psaný opravdu srozumitelně a jednoduše. Jen to důležité, žádná omáčka navíc. Proto je tato kniha vhodná jak pro dospělé, kteří si chtějí oprášit historii, tak i pro děti a mladistvé, kteří se o tom zrovna učí.
•••
Kniha je psána vlastně v jakýchsi dvou rovinách. První je o Havlovi a jeho životě, druhá je o okolnostech, které se děly mezitím co Havel třeba studoval apod. Na konci se samozřejmě obě roviny spojí, protože Havel je velkou součástí okolností, které se v našem státě udály.

11.10.2022 5 z 5

Dr. Máma: Zpověď pediatričky prvorodičky Dr. Máma: Zpověď pediatričky prvorodičky Klára Sekyrová

"Těhotenství nelze nikdy ideálně načasovat. Dítě není objednávka, kterou vyšleme do vesmíru a ona nám dorazí na předem zvolené datum."

Autorka, pediatrička a hlavně máma. O tom všem je tato kniha. O stastech a štěstí. O strachu a nejistotě. A rozhodně i o úsměvných situacích, kterých s dítětem není nikdy málo.
•••
Psáno tak jak pusa narostla, tudíž se kniha hrozně moc dobře čte. To vše doplňují úžasné ilustrace jedním tahem, které jsou vhodně zvoleny a do knihy vážně pasují. Tento typ ilustrací mám hrozně moc ráda.
•••
Autorka vás ujistí, že mít obavy z velké životní změny, jako je těhotenství je úplně normální. A to se mi líbí nejvíc — autorky střízlivý pohled na svět a pokora. A jako porodní asistentka a sestra na novorozeneckém oddělení jsem jen kývala hlavou na souhlas v kapitolách o porodu, šestinedělí a kojení. Opravdu nádherně napsáno.
Její příběh cesty k vysněnému děťátku doplňují i často úsměvné vzpomínky na studium medicíny nebo na práci v pediatrii.
Na konci každé kapitoly je také vysvětlení, informace nebo tabulka s body, které se fajn si zapamatovat, ať už od mámy nebo pediatričky. Jako třeba co je fajn si zabalit do porodnice, na co myslet při cestování s malým dítětem nebo jak a čím srazit horečku mi přijde velice originální a praktické. Věřím, že nejedna žena (ať už plánující miminko nebo s dvěma dětmi jako třeba já) do knihy nakoukne znovu.
Jednu výtku bych přeci jen měla. Proč nebyla delší? :D

Doporučuji všem ženám ať už plánujícím miminko, s mimčem na cestě nebo už v náručí.

05.10.2022 5 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

Detektivka Tracy si je jistá, že muž, kterého odsoudili za vraždu její sestry, není ten správný.
Po dvaceti letech, když se shodou okolností najde tělo Sáry a Tracy to v sobě může konečně uzavřít, se znovu snaží obnovit celý proces a pustí se do vyšetřování na vlastní pěst za účelem najít správného viníka.
•••
Díky kratším kapitolám se kniha čte velmi dobře. Jen ty menší písmenka mi dělali občas problém a bolely mě z nich oči, když jsem četla z trochu větší vzdálenosti.
Střídání přítomnosti a minulosti příběh vždycky ozvláštní a za mě je to jedině plus. Někdy to může člověka spíš zmást, ale tady ne. Vše je dobře zvolené a dobře popsané.
•••
Co se týče postav, tak jich ze začátku moc není, ale když se obnoví soudní proces a přichází na řadu svědci, je postav dost a chvílemi mi dělalo problém si uvědomit kdo je kdo.
Kromě toho, že jsem obdivovala výdrž Tracy, mi jinak nepřišla ničím zajímavá a věřím, že po dočtení na ni bohužel brzy zapomenu.
•••
Když se případ znovu dostal před soud, příběh trošku ztratil ten náboj co měl ze začátku. To mě dost mrzí, protože jsem nečekala takovéhle pojetí celého příběhu. Ale ke konci příběh nabral druhý dech a téměř se nedalo od knihy odtrhnout.
Neměla jsem tip na vraha sestry Tracy, ale tušila jsem, kdo stojí za tím, že je ve vězení nesprávný člověk.

03.10.2022 4 z 5