Malin Malin komentáře u knih

O bolševictví O bolševictví Tomáš Garrigue Masaryk

Zajímavé, ale náročné.

06.11.2012 5 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Čekala jsem zábavnou hru, ale byla jsem docela zklamaná. Pravděpodobně by se mi to mnohem víc líbilo, když bych Ženitbu viděla v divadle a ne jen na papíře.
Každopádně, v něčem mi to dost připomínalo Wildea. Jenže... Wilde je prostě neskonale lepší.

30.10.2012 2 z 5

Nápady laskavého čtenáře Nápady laskavého čtenáře Michal Viewegh

Je to asi tím, že některé z parodovaných spisovatelů jsem nikdy nečetla a Viewegh mi taky není moc blízký, ale nějak mi to prostě nesedlo.

30.10.2012 1 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Tyhle knížky prostě mají smysl. Je dobře, že jsou.

30.10.2012 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Asi jediná detektivka, při které mi opravdu běhal mráz po zádech.
Geniální. Jedna z těch, jejichž rozuzlení se fakt nedá předvídat.
I když, kvůli závěru je mi asi sympatičtější divadelní verze.

30.10.2012 5 z 5

Záhada pro blázny Záhada pro blázny Patrick Quentin (p)

S detektivkama je to těžký, ještě jsem nenarazila na žádného autora, který by se vyrovnal Christie. Každopádně Záhada pro blázny je příjemné čtení, miluju postavu Petra Dulutha.

30.10.2012 4 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Nejdřív jsem viděla film (né ten s Maraisem), přišel mi zajímavý ten velký věkový rozdíl mezi Lagardérem a Aurorou, a tak jsem se rozhodla přečíst si i knížku. A opravdu, zklamaná jsem nebyla. Moje druhé romantické Já, které se mi až moc často plete do života, ocenilo hlavně ten nehorázně naivní happy end.

27.10.2012 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Viewegh mě celkově nijak neoslovuje, je na mě příliš vulgární a prvoplánový. Aspoň že v tom filmu hraje Vetchý...

26.10.2012 2 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Knížka, která mě provází úplně od malička. Jediná, kterou se můžu v životě inspirovat a řídit, a vím, že to nikdy nebude špatně.

22.10.2012

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Ta úplně nejklasičtější klasika, ve které se obzvlášť vyžívá moje sentimentální já. První stránku a půl umím zpaměti, doslova.

I když.... na Emmu prostě nemá. To je pro mě prostě jiná liga.

22.10.2012 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Několikrát jsem se Malého prince pokoušela přečíst a nikdy jsem se nedostala dál než na osmou stránku. Nehorázně mě nudil. Snad se k němu ještě někdy vrátím a docením. Jednou. Možná.

22.10.2012 2 z 5

Manon Lescautová Manon Lescautová Antoine François Prévost

(SPOILER) Je to až moc stejné jako Dáma s kaméliemi, akorát hlavní postavy jsou tady ještě hloupější. Líbilo by se mi, kdyby se knížka víc věnovala pobytu v Americe, tam mi to až začalo připadat zajímavé. Nicméně ten konec, to je podle mě kýč na druhou. Působí to, jakoby autor už nevěděl jak dál, tak prostě nechal Manon nepochopitelně umřít.
(Nechci nějak hanit díla klasických autorů, ale tohle prostě pro mě není láska. Ne ta opravdová.)

14.10.2012

Trapné povídky Trapné povídky Karel Čapek

Nevím, ale co jsem četla z českých povídek, všechny se mi zdály stejné. Ať už od Nerudy, Lustiga nebo Čapka. Většinou ponuré, pesimistické a bez pointy. Možná jsem nespravedlivá, možná tomu jenom nerozumím... Ale pro mě to, že knížka je dobrá, znamená, že mi něco dá, přiměje mě žít jinak a něco v životě změnit. A to Trapné povídky prostě nesplnily.

05.09.2012 2 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Když vidím většinu komentářů ke Karenině, mám pocit, že jsem asi četla něco úplně jiného. Nenudila jsem se ani chviličku. Spíš naopak, hltala jsem každé slovo.
Líbilo se mi, že jsem měla prostor pochopit smýšlení každé jednotlivé postavy. Od Anny, přes Stěpana, až po Levinova psa Lasku. Jenom u Vronského mám pořád pocit, že ho vlastně vůbec neznám.

26.08.2012 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Mám docela ráda Shakespearovy komedie, k tragédiím se dostávám až teď. Musím ale říct, že hra Romeo a Julie mě nějak neoslovila.
Po smrti Tybalta jsem úplně ztratila motivaci to dočíst a Romeo mi začal být odporný. Láska odehrávající se během tak málo dnů se mi zdála tak neskutečná... navíc když Julie byla vlastně ještě malá holka.
Chystám se na to ale do divadla, tak třeba ještě změním názor. Uvidíme.

18.08.2012 2 z 5

V hotelu Bertram V hotelu Bertram Agatha Christie

Taková trošinku netypická detektivka. Perfektně popsaný hotel a jeho atmosféra, perfektní děj, perfektně vykreslené postavy... akorát ta Marplová tentokrát trošku zbytečná. A chyběl mi ten pro Agathu tak typický naivní happy end.
I tak ale patří k těm nejlepším.

13.08.2012 5 z 5

Pravdu, prosím! Pravdu, prosím! Eva Holubová

Novinové a časopisové rozhovory jsou na můj vkus příliš krátké. Tohle je tak akorát.

11.08.2012 5 z 5

Žena dvou mužů Žena dvou mužů Jožo Nižnánsky

Ženu dvou mužů jsme si minulý rok četly s kamarádkou na táboře na střídačku nahlas a moc dobře jsme se u toho bavily, proto tak vysoké hodnocení. Nicméně, když se na to podívám objektivně, tak je to prostě slátanina na druhou.

17.07.2012 4 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Ve své době byla pro mě docela náročná na přečtení, ale ve výsledku jsem byla nadšená.

17.07.2012 5 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Dokonale vtipná klasika, i když s trochu teď už tuctovou zápletkou.

17.07.2012 5 z 5