majáček majáček komentáře u knih

Pohádková maminka Pohádková maminka Martin Petiška

Krásné povídání maminky a Alenky o běžných věcech, co trápí děti. Povídání o tmě, o náladách - princezny Sluněnka a Mračulína, o strachu, o smutku, o zoubcích a jiné. Povídání doplní maminka pohádkou.
Je to milá knížka k pohlazení nejen dětské duše, ale k ponaučení. Taky je inspirací, jak si s dětmi mají rodiče nebo prarodiče povídat.
Kniha je doplněna krásnými ilustracemi.

28.02.2022 5 z 5

JáMy spřízněných duší JáMy spřízněných duší Petr Casanova

Mě se líbí knihy pana Casanovy.
Nejvíce kniha Spolu.
JáMy asi čtu v nesprávném čase, protože na mě působí až nepříjemně. Je to pro mne nyní dost těžké číst. A chvilkami si myslím, že velká písmena na mě vyskakovala a ...
Spíše už znovu číst nebudu.
Těším se na knihu Sami.

28.02.2022 3 z 5

Herbář ze zahrady přímo na talíř Herbář ze zahrady přímo na talíř Kateřina Winterová

Knihu si autorka vymazlila tak, že u každé zeleniny uvedla:

-botanické informace,
-druhy odrůd
-vznik nových odrůd
-historii dané zeleniny
-zajimavosti
- recepty

Mě nejvíce zaujalo, že mrkev není původě oranžová. Její barva vznikala šlechtěním.
Kniha paní Winterové je opravdu pěkná.

27.02.2022 5 z 5

Etiketa - Moderní etiketa pro každého Etiketa - Moderní etiketa pro každého Ladislav Špaček

Souzním s těmito myšlenkami uvedené v knize:
Etika nejsou jen předpisy. Etika jsou jen obecné principy bez možnosti zachytit vše, s čím se v životě setkáme. Žádná kniha nemůže nahradit osobní vklad do řešení situací, ve kterých se ocitneme. Jisté vlohy, cit pro řešení situaci, znalost pravidel a kreativní přístup k věci jsou předpokladem pro úspěšné společenské vystupování.
-----------------------------------------
Kniha se mi velmi líbí. Obsáhlá a zaznamenává i historii etikety. Je doplněna mnohými fotografiemi a obrázkami.
Zaujaly mě tyto informace:
-Popisy fotografií s dressy cody.

-Jak má správně vypadat pozvánka na akci a má být v ní dole na levé straně typ dresy codu. A v pravo dole uvést zkratku R. S. V. P., tou totiž hostitel žádá hosty, aby oznámili, zda pozvání přijímají.

-Je etiketa v rodině. Například návštěva nemocného v nemocnici nebo doma. Neměli bychom nemocnému říkat, jak je na tom špatně. Respektujeme i ostatní návštěvníky svých známých pacientů, proto hovoříme tiše.

Knihu si zařazují ke knihám, ke kterým se budu často vracet.

27.02.2022 5 z 5

Co je nejdůležitější: Rozhovory o hněvu, soucitu a lidském konání Co je nejdůležitější: Rozhovory o hněvu, soucitu a lidském konání Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Je to velmi zajímavý rozhovor, ale nelíbí se mi reakce Noriyuki Uedy. Není to kniha, kterou píše Jeho Svátost Dalaljáma XIV. Když máte načteno více knih od Jeho Svátosti ( i když píše ve spolupráci s jinými ), prostě to vycítíte, že to není ...
Když se dívám zpětné na ten rozhovor, tak nemohu posuzovat tento rozhovor. Byl to soukromý rozhovor mezi těmito dvěma osobnostmi. Člověk nemá právo soudit, či posuzovat druhé.
Můžeme si říct, to se mi nelíbí, ale neztotožňovat se s tím.
Je to dobrá kniha, která mě přinutila se zamyslet se nad sebou samou.

23.02.2022 5 z 5

Ptáci - Rozpoznejte snadno 100 druhů ptáků Ptáci - Rozpoznejte snadno 100 druhů ptáků Felix Weiβ

100 nejčastěji možných druhů ptáků k vidění s krásnými ilustracemi a stručnými informacemi ke každému druhu ptáků.
Jsou zde uvedené i zajímavosti.
Například:
-Rehek zahradní tráví zimu v savanách a Africe, kde se učí zpěvy afrických ptáků a jejich imitaci zpracovává do vlastního zpěvu.
- Rorýs obecný ve vzduchu i spí. Za letu nabírá vodu do zobáčku.
- Brhlík lesní si na podzim ukrývá semínka do štěrbin stromů a zakrývá je mechem nebo lišejníkem.

Některé druhy žijí u moře. My, i když je v našich končinách neuvidíme, můžeme se s nima seznámit díky knížce.

Opravdová láska Opravdová láska Robert Fulghum

Krásné pohlazení po duši. Krátké příběhy lásky. Láska na první pohled, míjející, nestála, věčná, prostě láska ve všech podobách, co človek může zažít k člověku.

17.02.2022 5 z 5

365 tipů pro vysoce citlivé lidi: Jak se cítit dobře po celý rok 365 tipů pro vysoce citlivé lidi: Jak se cítit dobře po celý rok Judith Orloff

Přítel, který může být mým dobrým životním průvodcem.

Nejvíce se mi líbil záměr z 12.4.

Záměr dne 12. dubna
--------------
Budu poslem dobra a naděje ve světě.
Vzkřísím k životu hodnoty a sny, které jsou
pro mě skutečně důležité, pokud jsem
na ně na své cestě zapomněl.

Rada, když mě přepadne strach, úzkost, bolest:
,, Nejsem sám.
Někdo nade mnou drží ochrannou ruku.
Když mé srdce zaplaví bolest,
najdu útěchu v duchovním světě.
Když mě přemůže strach,
otevřu se posvátným silám všudypřítomného soucitu.
Spočívám v náručí lásky.
Vše je v pořádku.

Dobrá rada:
,,Srdce ví, kdy má dost"
Uvědomuji si, že některé vztahy či situace musí skončit.
Budu naslouchat, co mi říká srdce, abych se dokázal
vzdát toho, co už mi neprospívá.

17.02.2022 5 z 5

Osobní receptář pro zdraví a pohodu Osobní receptář pro zdraví a pohodu Margit Slimáková

Kniha je lákavá nejen názvem, ale i obálkou. Uvnitř knihy jsou jemné ilustrace a celková grafická úprava, které mě neodváděly od čtení.
Dílo je ,,nabité" informacemi.
Osm základních kapitol, ty mají několik podkapitol.
- Zdraví
- Výživa
-.Pohyb
- Děti, rodiče a rodiny
- Krása
- Domov
- Práce
- Pohoda
Podkapitoly obsahují několik článků.
Většina doporučení se dá použít.

Co se mi nejvíc líbilo:
-Káva je dost diskutované téma. A proč ji pít? Houby do kávy?
- Čím sladit?
- Na čem smažit? Jaké jsou tuky?
- Běhat bosky v trávě ( To jsem dělala v dětství a bylo to příjemné. Proč ne teď? )
- Proč je dobré, být někdy sám?

Mě se kniha velmi líbí. Je plná lidskosti. Budu chodit si ji znovu číst, jak bych přišla ke kamarádce na návštěvu.

Modrá kočka Modrá kočka Martyna Bunda

(SPOILER) Hned po prvních stránkách knihu odkládám. Popis modré kočky mě vtáhl do knížky, ale hned na to, jak panstvo si krutě zahrávalo s chudými dívkami. Možná to je dál lepší čtení. Čtu thrillery, ale vybírám si asi jako každý. Tohle opravdu ne. Obálka knihy je pěkná.

16.02.2022

Vychechtávky Vychechtávky Jan Vodňanský

Krátké verše, glosy, aforismy jsou smutné a zároveň žertovné. Slovník je drsný. Používá vulgarismy. Co tím chce říct, ne co řekl, to je podstatné.
Jsou to reflexe na autorův život, co slyší a vidí.
Knihou provází kresby M. Laštovičky. Jeho styl kresby mi připomíná Mikoláše Alše a trochu i Josefa Mánese.

Žena která ví co chce

Jenom beznadějný kripl
zapne to - co jiný vypl

06.02.2022 5 z 5

A A Pavel Čech

A je autorova reflexe na dětství a dospívání nejen v jakém žil režimu, ovlivnilo ho dílo George Orwella 1984.
Orwell nenabízí světlo v dáli. Pavel Čech ho vidí a věří v něho.
Naděje k lepšímu zítřku je vždy tady a teď. Jen ji prostě vidět.

06.02.2022 5 z 5

Léčivá síla stromů Léčivá síla stromů Pavla Apostolaki

Kniha je velice strohá, ale zároveň informace jsou zajímavé.
Něco málo o stromech, o historii stromů, o přínosu stromů pro naše zdraví, o dendrologii v praxi a o lesoparcích, kde si dobijeme energii ( Sychrov, Kostelec nad Orlicí, Průhonický park, Vlašim). Kde najdeme v ČR nejstarší stromy . Nejstarší strom u nás je Vilémovický tis ve Vilémovicích -1500 až 2000 let je starý, nejstarší smrk je v Jeseníkách na hoře Keprník asi od roku 1520 roste. Nejvyšší strom je douglaska tisolistá u obce Vlastiboř 64m vysazen 1879).
Je zde část knihy, která je věnována charakteristice jednotlivých stromů. U každého je fotografie, příběh či povídání, účinek pro naše zdraví, recepty pro vnitřní i vnější použití. Zaujala mě žaludová káva.
Celkově je kniha hezká a příjemně se čte.

31.01.2022 5 z 5

Etika pro dnešní svět Etika pro dnešní svět Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Výňatek z knihy:
... V etice nezáleží jen na poznání, ale především na tom, jestli podle toho jednáme. ... Žít etický neznamená jen vědomě přijmout soubor etických zásad, ale také usilovat o rozvíjení a uplatňování vnitřních hodnot v běžných životních situacích. ...
Tři aspekty života jsou:
1. nepůsobit druhým lidem škodu
2. etika cností - pozitivní vlastnosti a vnitřní hodnoty ( rozvíjení a kultivace
3. etika altruismu- zaměřit svůj život beze zbytku a nesobecky k prospěchu druhých

Nejen naše činy i naše myšlenky by měly být v souladu s etikou.

30.01.2022 5 z 5

Michaelské proroctví Rudolfa Steinera a roky 2012 až 2033 Michaelské proroctví Rudolfa Steinera a roky 2012 až 2033 Steffen Hartmann

Než tuto útlou knížečku budete číst doporučuji přečíst si od George Orwella román 1984 ( 1. výtisk v originále 1949 ).
Autor knihy Michaelské proroctví jí napsal v roce 2017, jelikož román 1984 se začal znovu tisknout a stále více lidí jí čte. Byl to určitý moment, kdy mu to připadalo nejvíce naléhavé a knihou se prolínají slova z románu 1984 a verše z Bible.
Autor staví však na lidské existenci a to spirituální spolupůsobení platoniků a aristoteliků s pravým duchem doby Michaelem. Autor se opírá současné nejvíce o Steinerovo ( Rudolf Steiner ) dílo.

Od 80. let 20. stol. procitá lidstvo jako Mírové hnutí, Ekologické hnutí a spirituální hnutí.
Autor knihy se zaobírá o celostní stavbu lidstva a hovoří o různých souvislostech a o osobních zkušenostech.
Chtěl by tímto dílem podnítit k sebeuvědomění lidstva.

Jednohubky - Moderní kuchařka Jednohubky - Moderní kuchařka kolektiv autorů

Velmi výpravná publikace na které pracoval velký kolektiv lidí.
Kniha je rozdělena do Kapitol:
Tapas a meze
Tex-mex
Jednohubky na večírek
Drobné sladkosti
Recepty jsou jak na sladkosti, tak i slané ,,mlsky".
Každý recept je označen 1 až 3 hvězdičkami, podle stupňu náročnosti. Dále pak jak ďlouho trvá příprava, tepelná úprava, kolik je z daného receptu porcí, rozpis ingrediencí, popis v postupných krocích. Každý dokončený recept je vyfocený a případně doplněny menšími fotografiemi.
Najdeme tady i pochoutky ze středomoří, bruschettu, minipizzy, slané tyčky, slané koláčky, placky, sataje a kebaby, suší, quesadillas, sendviče, dipy, paštiky, pokrmy v lastuře, recepty nakládání oliv, masové kuličky a jiné. Ze sladkých např. baklava, lanýže s rumem, amaretto, plněné fíky, sachrové kostky, čínské koláčky štěstí a další.
Další kniha kdo pořádá akce pro laika či odborníka.

Stolničení Stolničení Gustav Salač

Kniha, i když je starší, jsou v ní popsány základy. Určitě není výlučně pro odborníky nebo studenty daného oboru. Než půjdu na nějakou akci nebo budu ji pořádat, určitě nakouknu do ní.

26.01.2022 5 z 5

Dekorace stolů - Technika, estetika, praxe Dekorace stolů - Technika, estetika, praxe Karl-Michael Haake

Kniha o dekoracích stolu je velmi dobře a dopodrobna propracována.
V některých publikacích autoři nám ukazují, jak můžem ozdobit stůl. V této knize jde autor do hloubky dekorace stolů.
V prvé řadě k jaké události a v jakém prostředí budeme dekorovat - např. uzavřená místnost, venku nebo klimatizovaná místnost. Velikost místa, druhy a tvary stolů, uspořádání stolů, zasedací pořádek, ubrusy nebo bez, ubrousky, jaké menu bude a pro jakou společnost se bude akce pořádat. Je důležité aspoň něco o těch lidech vědět, pro které dekoraci stolů děláme.
Následuje pak barevnost, velikost, tvary a komplexní pohled. Udělat si plán nebo aspoň náčrtek. Vybírání květin a rostlin, jejich technik úpravy. Stužky, stuhy, svíčky, a další dekorativní prvky. Vše musí sedět, ladit či pasovat. A celkový dojem je pro účastníky akce příjemný až úžasně dokonalý pohled. Kniha je doplněna fotografiemi, kresbami a technickými rysy a pro čtenáře se stává dokonalým požitkem i inspirací.

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Není to návod na život. Jsou to jen mile vyprávěné postřehy z života jednoho člověka. Tyto úvahy, postřehy nás čtenáře vedou k zamyšlení nad rodinným životem a sebou samým.

26.01.2022 5 z 5

Včely medonosné a jejich tajemný život v lese Včely medonosné a jejich tajemný život v lese Jürgen Tautz

... nepřekonatelná krása světa včel medonosných, našich nejlepších kamarádek v říši hmyzu ( předmluva Thomas D. Seeley, profesor na Cornellově univerzitě, etolog a apidolog = apidologie je nauka o medonosné včele)... a to ve fotografiích a slovem provázených. Některé fotografie jsou natolik zvětšené, že včelu vidíte velikostně jako malé štěně.
Nejkrásnější soudržnost života ve všech směrech. Taková láska, péče jedná o druhou a pracovní píle je jedinečná a společně s mravenci tvoří důležité články v přírodě. Vosa, sršeň a oheň je jejich největší nepřítel. Přátel má hodně. Má i spolubydlící jako např. hmyzí mrchožrouti kožojedi a jejich larvy. V blízkosti žijí drobní pavoučci, stejnožky nebo malí červi. V knize jsou i fotografie badatelů při jejich práci a přírody. Kniha má pěkný jednoduchý slovní doprovod. Určitě je vhodná i k předčítání malým dětem nebo i malým školakům k jejich vlastní četbě. Určitě se ke knize budu vracet a doplním si touto knihou mou knihovnu.