majáček majáček komentáře u knih

Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Michal Bartoš

Od tak oduševnělých autorů jsem očekávala víc.
Znám je z Facebooku více jak 5 let.
Michaela mi velmi pomohla v určitých chvílích.
Kniha není zdařilá, ale dobré myšlenky si tam určitě najdete.

24.04.2024 2 z 5

Iluminace Iluminace Mary Sharratt

Hildegarda byla silná již od dětství. Poslední z deseti dětí, matka se o ní moc nezajímala. Otec většinou doma nebyl. Byla nejmladší a v té době nejmladší dívky šly do kláštera a chlapci šli se učit na kněze.
Svůj život strávila v mužském klášteře Disibodenbergeru v nelidských podmínkách. Vystavěla a založila ženský klášter Rupertsbergu. Za svého života byla prohlášená za svatou, ale i tak jí bylo ubližováno. Hildegarda zvládala svou životní cestu přes jakékoliv překážky.
Kromě vizí měla do vínku dáno i nadání skládat písně i texty. Měla velmi hezký vztah k přírodě i k lidem. Ne všechny události v knize jsou pravdivé, ale vize, písně jsou pravé.

Pronesla....
,,Nikdo nikdy nemůže zničit Světlo ani nás oddělit od zřídla."

Úryvek z písně na rozloučenou s Juttou

...Dík tobě nebesa rosu nám seslala
a celá zem pak radostí plesala,
vždyť z těla jejího zrno se zrodilo
a ptactvo nebeské na ní hned hnízdilo...

Jedna z písní složená v době, kdy čekala, jak se o Hilgegardě rozhodně s ohledem na její vize...
( úryvek )
...Ó nejvzácnější zelení,
jež kořeny v samém slunci máš
a poklidným jasem na kole svítíš
a v pozemských věcech tě nalézti nelze...

12.04.2024 5 z 5

Petrklíče a petrkliky Petrklíče a petrkliky Pavel Šrut

Při čtenářských výzvách je pro mě výzvou najít knižní poklad a většinou se mi podaří najít skvosty jako je i tato knížka.
Básničky spojuje dohromady oslík Tvrdohlávek s jeho dobrodružstvími. Prochází místami Povídánkov, Stmívánkov, Helemichle, Nétakrychle a Snívánkov.

Velmi milé básničky a plné humoru. Zbystří mysl a zaostří jazýčky nejen dětí. Ilustrace jsou jednoduché, ale doplňují vtipné básničky.

Svatba závojnatek (úryvek)

...Nevěsty rybky závojnatky,
jimž srdce hoří,
budou dnes slavně oddány
v modravém moři. ...

Výrová první hádanka (úryvek)

Když sluníčko odkopá nožičku
z peřiny mračen.
Otočíš s NÍM trošičku
a - hele! - vepře štětináče. ...

Primsem Primtam Primus Prvý
(úryvek)
... Přinesl ho První nosič
na červené sukno.
Před tribunou, za tribunou,
nikdo nesmí muknout. ...

25.03.2024 5 z 5

Sedmikráska Sedmikráska Mária Rázusová-Martáková

Velmi milá knížka pro děti.
Kromě básniček jsou tu i krátká povídání a dětské hry. ,,Prstýnek" - prstýnek se ukryje do jedněch dlaní a hadač pak hádá,kde je ukrytý. Taky ,,Mám šáteček mám" - komu já ho dám....aj.
Připomnělo mi to mé dětství.

Letný dážď
(úryvek)

......Beží cesta belavá,
vodičke sa privráva:
---Už mám prachu plné zuby---
i mňa umy, dáždik l'úby!

A dážď kropil šír a dial',
zmýval, čistil, napájal,
až môj kraj sa leskol celý
ako chlapček po kúpeli.

21.03.2024 5 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Zajímavé čtení. Otázky absurdní. Odpovědi dost zásadní.
Zaujala mě otázka: Kdyby se všichni obyvatelé planety pár týdnů stranili ostatních, nevyhubila by se tím rýma?
Nelze to potvrdit a ani vyvrátit. Je však na pováženou, co by to znamenalo. Ekonomický globální kolaps. Systémový otřes všeho. Jídlo na každého na 4-5 týdnů svět možná má, ale kdo by to dávkoval? Co bychom třeba dělali s 20kg obilí na 20 dní? Né každý je prakticky založený. Na každého člověka připadne 2 ha místa a vzdálenost mezi každým 77 m. Co na Sahaře? Co na Antarktidě? Rýma je nepříjemná, ale projdeme-li s rýmou pak taková menší infekce posílí náš imunitní systém a jiné výzkumy říkají, že oslabí.
Kniha vyšla v roce 2014 a je už 10 let od vydání. Věda se posunuje mílovými kroky. Každá nemoc nás oslabí, ale naše geniální tělo si to pamatuje a tím i posilní. Každý z nás je jedinečný a nemůžeme říct: ,,ten to zvládl, tak já taky...."
Některé věci jsou obsáhle popisovány a velmi odborně.
Vcelku se mi kniha líbila.

21.03.2024 4 z 5

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

Jiří Trnka byl skvělý malíř a ilustrátor. Bohužel jak v dětství, tak i nyní ve mě tato knížka vyvolávala nepříjemné pocity. Ani filmové zpracování se mi nelíbí.
Jde z toho strach a úzkost. Chlapci se neustále bojí kocoura. Kocour na ně vymýšlí samé škodolibé věci.
Dětem jsem to nikdy nečetla. Obávala bych se, že by se bály na naší zahradě. Všude by číhal někdo vychytralý. A mohly by se bát koček, ne-li zvířat celkově

21.03.2024 3 z 5

Kouzelné Vánoce: Sváteční inspirace z českých blogů a Instagramu Kouzelné Vánoce: Sváteční inspirace z českých blogů a Instagramu Svatava Vašková

Je velmi inspirativní pro tvoření i vánoční kuchyni.
Mnoho tu sice není, ale jsou tu zajímavé věci.
Mě se líbí:
-linorytový tisk na ubrousky
-vánoční podtácky a podnos metodou dekupáže
-staročeský vánoční stůl

12.11.2023 5 z 5

Domácí soběstačnost Domácí soběstačnost Radka Svatošová

Kniha je velmi kvalitně udělaná. Pevná vazba, obálka s krásným obrázkem a na křídovém papíře s fografiemi.
Je rozdělena na 3 hlavní části:
-Domácí kuchyně
-Domácí lékarnička
-Kosmetika a drogerie

V knize je spoustu užitečných informací, předpisů aj.
Mě nejvíce zaujalo:
- bylinky lépe fermentovat než oxidovat
- domácí jódivá tinktura - z dubové kůry z mladých větviček (náletů)
-domácí aktivní uhlí, které je z 90% absorpčního uhlíku ( je mnohem zdravější a vyrábí se bez chemie ze dřeva
-na infarkt nebo mrtvici- Konvalinková tinktura, avšak jednoduchší je mít po ruce doma mleté chilli papričky a mletý kayenský pepř. Při prvním příznaku dát do horké vody 1 lžičku.

Budu se k této knížce ráda vracet.

12.11.2023 5 z 5

Kočka, která milovala pomeranče – a další báječné  terapeutické příběhy Kočka, která milovala pomeranče – a další báječné terapeutické příběhy Viktoria Soltis-Doan

Velmi zajímavá a velmi poučná kniha. Vážím si takových autorů, co píšou o jinakosti druhých. Nejsme stejní, ani zvířata, ani rostliny, ani stromy. Vše je originál. O jinakosti by už měli se děti učit od mala.
Nezapomínejme na to a buďme vlídní ke všem, i když si to v dané chvíli nezaslouží. Nikde nevíte, co zasejete a co pak z toho vyroste.

22.10.2023 5 z 5

Zpověď k výročí sametové revoluce Zpověď k výročí sametové revoluce Jan Karel Kryl

Velmi stručně napsáno o životě Karla Kryla.
Jeho boj s režimem a smutek z toho, že čekal změnu po sametové revoluci a ona nepřišla jeho pohledem na věc.

23.03.2023 5 z 5

Ne se vším souhlasím, co autor napsal. Ale takový život je. Robert Fulghum píše své životní zkušenosti nebo zážitky.
Pro mě byla nejvtipnější hra na profese - jeptiška a.... :D
Láska dvou lidí, co spojila dvě rozličná náboženství, byla milá... láska i tzv. pohne kamenem.
Zajímavé bylo pro mě zjištění, kolik psů je v Americe a kolik za jejich péči lidé utratí...
Jsem ráda, že autor hodně s manželkou cestoval, protože by pak nevznikali tyto úžasné knihy.

15.03.2023 5 z 5

Jóga pro seniory Jóga pro seniory Věra Vojtěchová

Tato kniha a kniha Jóga na židli pro seniory od Lynn Lehmkuhl, které doporučuji nejen pro seniory. Cvičení jsou velmi jednoduchá, protáhnou tělo v každém věku nenásilně a šetrně. Ovšem s ohledem na zdravotní stav a na to i autorka poukazuje.
Velmi se mi líbí fotografie správně provedených cviků, které jsou i slovně okomentovány.

Poselství dětí nového věku Poselství dětí nového věku Jana Štrausová

Největším poselstvím dětí je, že nám připomínají, jak máme ,,správně" žít. Neubližujme si a nehádejme se. Pohlížejme na vše kolem dětskýma očima.
V knize jsou zajímavé příběhy dětí,
které doplňují svými kresbami. Jsou zde uvedené zajímavé osobnosti. Například Neale Donald Walsch a Bruno Gröning.

11.08.2022 5 z 5

Přírodní cestou nejen proti chorobám a škůdcům Přírodní cestou nejen proti chorobám a škůdcům Roman Pavela

Člověk měl by vždy zvážit, zda škůdci ohrožují na tolik naší přírodu, aby jsme mohli použít nějaký být již přírodní prostředek, který by je ,,zabil". Máme právo na regulaci pro nás nevhodných živočichů? Pro mě jako pro zahrádkáře jsou nejinvazivnější mandelinky, mšice a slimáci.
Moje osobní zkušenosti:
Mandelinky se neobjevují tam, kde je vysetá kolem i mezi brambory sluncovka kalifornská. Pach semen a následně rostlin je odpuzují.
Mšice hubí další živočichové. A je jich celkem dost. Když dám žlutý provázek k rostlině, tak to přiláká především slunéčka.
Slimáci mají také své ,,nepřátelé". Jsou to ptáci i menší živočichové, kachna-indicky běžec a hlístice.
Nejtěžší to mají zemědělci, ale i ti mohou najít způsob, aby se jim urodily zdravé rostliny.

U chorob rostlin se především musíme zamyslet, proč tu rostlinu napadla choroba či virus.
Někdy stačí přihnojit, dodat určitou živinu.

Podle mě je největší nepřítel pokosená zahrada, co nejníže a pravidelně jednou týdně. Užiteční živočichové právě nejvíce v trávě žijí a je pro ně potravou. Vosa, která nemá dostatek květů, vrhne se na ovoce.

Vždy hledat příčinu proč škůdci nám škodí a choroby ničí ovoce a zeleninu. A najít, co nejšetrnější řešení k odstranění důsledků.

Tajuplná a léčivá síla vody Tajuplná a léčivá síla vody Viktor Schauberger

-Představme si, co by se stalo, kdyby byly krevní cévy operativně narovnány podle předpisů hydraulické regulace. Život by byl u konce.
-Voda pohybující se technickým způsobem, se ohřívá. Dostává horečku a začíná být nemocná.
-Chceme-li být opět zdraví,...hledejme zákonitosti procesu, jímž Matka Země vyrábí svou krev = vodu.
- Voda je prapůvodcem života,... skrývá v sobě tajemství veškerého bytí a odhalíme ho tehdy, když se naučíme chápat tu nejniternější povahu vody.

10.08.2022 5 z 5

Sochy z peřin Sochy z peřin Kristýna Svidroňová

Sleduji dráhu autorky nejen uměleckou, ale především životní. To poupátko, které se klube k životu s pomalu rostoucím šklebem z peřin svých kalichů v okvětí svého lůžka. Všechny části poupátka a nádherného květu jsou krásným přítomným okamžikem, na který se s láskou jako rostlina s pevnými kořeny dívám.️
Knížku si vychutnávám zabalená do peřin přírody v lůně Země jako lanýže.

06.08.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knihu jsem přečetla v roce 2015. Pamatuji si i o čem byla do teď. Miluji hory a lesy. To tajemné, bylinky, bohyně a lidé žijící celkem v klidu. Přesto všechno jsou zde zápletky. Zvláště mě zaujalo, jak autorka píše o dvou ženách a jejich vztahu. To zapovězené...

27.07.2022 5 z 5

Jak si zlepšit paměť a koncentraci Jak si zlepšit paměť a koncentraci Lenka Šnajdrová

Jednoduché tipy a cvičení pro zlepšení paměti a koncentrace.
Vhodná hlavně pro ty, kdo nemají rádi dlouhoslovné projevy a chtějí hned cvičit si paměť.

26.07.2022 5 z 5

Jsem jedno ucho stále! Jsem jedno ucho stále! Veronika Cézová

Inspirující příběhy neslyšících. Slepého poznáte. Hůlka, tmavé brýle, přidržuje se stěn a záchytných bodů. Neslyšícího, pokud nepoužije znakovou řeč nebo se neustále nepřiptává, nemá naslouchátka, nikoliv. Je hodně neslyšících, kteří z různých důvodu naslouchátka nosit nemohou.

23.07.2022 5 z 5

O záchrane v horách O záchrane v horách kolektiv autorů

O prvopočátcích záchranné služby v horách. Tyto služby vznikly především z důvodu velké vlny zahraničních návštěvníků. Oni nebyli dostatečně sami ponaučeni. Jak se v horách chovat? A jejich lehkomyslnost až neuvěřitelná.
Nejzajímavější bylo vybavení a oblečení horských záchranářů. To, co mají dnešní záchranáři, je velký skok.
Spolu se založením záchranné služby vznikaly turistické trasy se značkami, které se používají dodnes. Čtenářská výzva je ,,super". Vždy najdu pro mě skvosty, které čekají ve skladě knihoven.

23.07.2022 5 z 5