maja8148 maja8148 komentáře u knih

Děti diktátorů Děti diktátorů Jean-Christophe Brisard

Nejsem člověk, který bezpodmínečně potřebuje letopočty, ani v odborné literatuře. Ovšem, když se o někom v té knize píše, tak by bylo dobré alespoň tam uvést datum narození (ne opravdu v nějakých případech to tam nebylo) a pak pokud jsou tam zmíněny důležité milníky, tak by to taky bylo dobré. Nebo tam alespoň napsat kolik té osobě bylo místo "vdala se, krátce na to se rozvedla a opět se vdala" (dobře úplně takto doslova to tam nebylo, ale v podstatě v tomto stylu).

A další co mi vadilo, tak byli zjevné nepřesnosti. Sice nejsem historik, ale myslím si, že pokud někoho uvězní v listopadu 1946, tak jej nemůžou z vězení pustit v červnu 1946 (poté co udržuje dlouhodobý románek, který ale tají).

Nejvtipnější je, že zhruba v půlce knihy tyto nepřesnosti přestanou bavit i překladatele a začne je v poznámkách do závorek opravovat a uvádět na pravou míru.

26.07.2023 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Tahle kniha má dokonale vymyšlený svět a fungování stravování v něm. Včetně všech pravidel. A svět je nám představen tak, jak by v takovém případě mohl fungovat. O to je to nechutnější a děsivější. A o to je smutnější, že dějově vyzní kniha strašně do prázdna a vlastně kromě představení dokonale odporného světa si z ní nic neodnesete a vlastně ani nejste schopni říct o čem kniha byla, protože za mě byla o ničem. Škoda.

26.07.2023 2 z 5

Invaze Invaze Luke Rhinehart (p)

Zápletka zní dobře, opravdu.

Ale... ale je tam moc politiky a strašně moc konspiračních teorií (na které narážíte dnes a denně na FB a bůh ví kde ještě), které se všechny ukážou pravdivé a až moc antirepublikánské a antikapitalistické propagandy (a taky trochu komunistické propagandy, páč heslo všem všechno dejme za úsměv a když budou mít všichni všeho dostatek a stejně, jde tak trochu z jejich hlavy). To všechno by se to možná dalo té knize i odpustit, kdyby ta kniha byla tak o polovinu kratší a všechno by se to nezahnalo do takových extrémů.

A kdyby se ta kniha ták moc netočila v kruhu. Jako tam se jelo celou dobu do kola a do kola to stejné - Máme Luiho rádi. Něco se posere. Lui to chce napravit (vymyslí strašně složitý plán jak). Chvilku to vypadá dobře. A ne. Ono se to posralo ještě více (díky tomu co Lui vymyslel). Lui to chce napravit. Chvilku to vypadá dobře. A ne. Ono se to posralo ještě více (díky tomu co Lui vymyslel)......

SPOILER ALERT!!! A nejsmutnější na tom je, že tento kolotoč nikam nevede, protože kniha končí přesně uprostřed jednoho z těchto koleček... Tedy, že Lui právě vymyslel strašně složitý plán, jak to všechno napravit...

26.07.2023 2 z 5

Konec liDCtva Konec liDCtva Tom Taylor

(SPOILER) Toto bylo dokonalé. Líbilo se mi, že je vidět, že zlo může pohltit všechny a že i ti nejlepší z nejlepších mohou selhat (a nejchytřejší z nejchytřejších něco nedomyslet). A taky, že ani lidi, co vlastně nesnášejí všechny lidi to tak nemyslí vždycky. Navíc mě naprosto odrovnal konec se soubojem syna s otcem a pozdní zjištění, že se vlastně všechno dalo zpravit...

24.06.2023 5 z 5

Muž v domácnosti 1 Muž v domácnosti 1 Kósuke Óno

Tak jsem si řekla, že zkusím mangu. A pro první ochutnávku jsem si vybrala tuto. Po prvotním zmatku v jakém pořadí na sebe obrázky navazují jsem se konečně začala věnovat příběhu...

A ono to vážně bylo dobré! Vtipné a strašně milé. Takže pokud jako já chcete zkusit tento žánr a nejste si jisti, tak toto je pro první kolo dobrá volba.

24.06.2023 5 z 5

Stín Stín Adam Przechrzta

Celá série je neskutečně čtivá a zábavná, svět a fungování magie propracovaný a líbí se mi historické pozadí. Ovšem kniha se mi zdá o něco slabší než minulý díl, který mě naprosto uchvátil. Nejvíce mi asi vadilo opravdu velké množství menších a pro děj nepodstatných vedlejších linek, které sice děj ozvláštňovali, ale také občas rozbíjely tempo knihy. Nejvíc to bylo znát na konci knihy, který se mi celkem vlek a upřímně se mi nelíbil. Jako vyvrcholení mi přišel strašně... jednoduchej - nevím, jak jinak to popsat.

13.06.2023 4 z 5

Skandál sezony Skandál sezony Annie Burrows

Nikdy bych nečekala že tak krátká knížka může být tak zdlouhavá a tak strašně se opakující (jako reálně mám pocit, že nějaké informace se tam opakovali snad každou druhou stránku).

11.06.2023 1 z 5

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Celou knihu sledujeme vzájemně více či méně propletené dějové linky, které se postupně vyjasňují. A to podle mě knize podráží kolena, protože žádná z nich nemá dost prostoru pořádně se rozvinou a rozjet a všechny mi přijdou hodně nedotažené a kolikrát i nedokončené či nedořešené a ani jedna z nich vás dostatečně nevtáhne. Nejhorší je, že nevíte, která z nich je ta hlavní - Je to ta s vyřešením vraždy dívky ve žlutých šatech? Je to záhada zmizení maminky? Je to ta z blázince? To nevíme, všem třem (a ještě pár vedlejším) je věnován skoro stejný prostor a jsou nám skoro stejně (ne)vysvětleny. Za mně osobně by knize prospělo jednu z nich ubrat a na zbylé dvě se více zaměřit a dát jim více prostoru. Konkrétně si myslím, že ta část z blázince zde vůbec nemusela být a více by mě potěšilo detektivní pátrání po vrahovy, místo toho aby ho nikdo dvacet let nemohl najít a pak najednou - bum bác a zničehonic jej téměř omylem chytneme a máme i důkazy a i najednou přiznání. A stejně je to vlastně i v případě zmizení maminky - deset let nic a pak najednou je tu. Nejsmutnější je, že vlastně ani ti pachatelé a to proč to udělali nedávají smysl (v obou případech by se na otázku proč dalo odpovědět protože proto).

11.06.2023 3 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Když srovnám s předchozím dílem, tak je to stejně milé a rozhodně mě potěšilo setkání s pár lidma z jedničky a to i s těma, co v tomto díle nebyli zapleteni do vraždy (byť to bylo setkání asi na půl stránky a uvítala bych jich více). V čem se mi tato kniha líbila více tak rozhodně v zápletce, ta zde byla lepší a ta vražda byla prostě dokonale promyšlená! S "vedlejší" vraždou se vlastně tak nějak počítalo. A závěrečné Antré přímo před kamerami mě bavilo.

Ovšem v některých věcech mi to přišlo slabší než minulý díl. První z nich je vtipnost. Tedy i u tohoto jsem se několikrát nasmála (a v životě nezapomenu na účes na Robina Hooda, tady jsem to opravdu slyšela poprvé), ale předchozí díl mi přišel prostě vtipnější. No a pak v podezřelích. Ano jednoho mi bylo strašně líto a u jednoho jsem doufala, že to není on (protože by to prostě nebylo k němu fér), ovšem v předchozím díle mi všechny ty vedlejší postavičky přirostly víc k srdci a se všema bych se chtěla znovu potkat. Tady mi u nich asi ani moc nebude vadit, když už v dalším díle (pokud vznikne) nebudou.

Jo a Espingová je tady v tom díle strašně na ranu. Jako chápu, ambice a tak, ale občas vážně nepřemýšlí a je strašně stahovačná.

PS: (Spoiler?) Všimli jste si, že v obou dílech umřou lidi, co si to zaslouží a vrahem je ta osoba, která je vlastně nejmíň sympatická?

04.05.2023 4 z 5

Souboj kouzelníků Souboj kouzelníků Christian Jacq

Celá kniha se nese ve stejném duchu jako předchozí díly. Má jednoduší styl vyprávění a seznamujeme se s každodenní rutinou života v Egyptě. Oproti předchozím knihám tu děj odsýpá rychleji, postavy nestojí tolik na jednom místě a neustále na něco čekají, ale vrhají se do akce a aktivní kroky jsou již spíše inicializovány za strany dobra než jen odpovědí na konaní zla, či jen obranou před ním. Opravdu tento díl je ze všech nejzáživnější. A samozřejmě, že byla zabita moje nejoblíbenější postava.

03.05.2023 4 z 5

Tři mušketýři 2. díl Tři mušketýři 2. díl Alexandre Dumas, st.

K tomuto mohu říci dvě věci. Zaprvé D´Artagnan je debil. A Mylady je naprosto úžasná postava. A ani jedna z těchto věcí vám při sledování filmů (jakéhokoliv zpracování) vám nedojde. Gaskonec je ve filmech švarný, i když trochu impulzivní mladík a Mylady je prostě potvora (a v jednom filmu byla snad i čarodějnice). Ovšem v knize je vidět, že za všechny svoje problémy si může sám. Protože se chová přesně opačně, než mu někdo poradí a jeho chování je sobecké a ubližuje všem okolo sebe, jen aby docílil toho, co chce. A jeho cíle jsou většinou hodně povrchní a sobecké.

A ano Mylady je taky sobecká ve spoustě věcí. Nebudu říkat, že ne. Opravdu taky myslí hlavně na sebe a své dobro. Jenže co má chudák chytrá a cílevědomá žena v 17 století obklopená z velké části tupými a sobeckými chlapy dělat, že? Prostě se začne živit jak může a když je jediným prostředkem její krása, tak jej prostě využije. Ano jsou věci, které udělat nemusela. Vraždy (jedna), které nemusela spáchat a občas je vám jejích obětí i líto. Na druhou stranu se jí nemůže upřít úžasná logika a dokonalé ovládání a zachování chladné hlavy i v těch nejhorších situacích. Prostě Mylady si mě získala na svoji stranu a jsem ráda, že ji v knize bylo věnováno tolik prostoru.

21.04.2023 5 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Tahle kniha má jednu z nejsympatičtějších dvojic série, která rozhodně nectí konvence doby, teda občas, trochu, ale ze všech párů jsou tihle dva "nejuvolněnější". A navíc má kniha mírně detektivní zápletku. A najdete tu i tu trochu humoru. Hodně povedený díl.

11.04.2023 4 z 5

Zakázaná kniha Zakázaná kniha Christian Jacq

Přímočarý a jednoduchý děj, stejně jako u předchozího dílu. Stejně tak mi přijde i slovosled a tvorba vět jednoduší. Asi jako u dětských knih. Ale vlastně mě to baví a líbí se mi to. Jediné, kdy tento styl selže, tak je u akčnějších scén, ty si tolik neužijete, protože jsou až moc strohé a působí bezpečně.

29.03.2023 4 z 5

Temné sestry Temné sestry Krystal Sutherland

(SPOILER) A mě se to líbilo. Ano je to plné rozkládajících se věcí, hniloby, bláta, slizu a jiného hnusu. A taky tam neustále někdo zvrací (jako reálně, nečetla jsem knihu, kde by bylo více zvracení a to mám přečtený i Trainspoting a několik knih od Palahniuka). A někdo tam pořád k něčemu čuchá (což je celkem odůvodněný, chápu proč to tam je). Ovšem napsáno je to velmi čtivě, celou dobu mě to bavilo a byla jsem zvědavá, jak to asi je i když jsem to už od určité chvíle tušila (teda, co se stalo děvčatům, to kdo je chlápek, co je pronásleduje bylo docela překvapení). Atmosféra knihy je možná pro někoho trochu nechutná, ale rozhodně je temná a znepokojivá, stejně jako celé rozuzlení knihy. Ten konec je prostě úžasný. Jako přála bych si jiný, ale ke knize se hodil, líbí se mi, že (SPOLER ALLERT!) největší potvora vlastně dopadla nejlépe :D.

22.03.2023 5 z 5

Stínové eso Stínové eso Amanda Foody

Kniha má strašně pomalý a rozvleklý začátek i když na posedních asi 100 stránkách se celkem rozjede. Ovšem přiznám se, že víc než děj si z knihy pamatuji neskutečné množství chyb. Jako ono se snad u každé knihy stane, že je sem tam překlep (kupodivu u těch starších je jich méně než u těch novějších), některé knihy jich mají celkem dost, až vám to hodně znepříjemňuje čtení, ovšem tady tomu nasadili korunu. Myslím, že této knize korekturu nikdo nedělala. Reálně mám pocit, že tam snad není jediná stránka bez chyby. A to jaké jsou tam chyby! Kdyby se jednalo sem tam o překlep, ale to co je tady je neskutečné (a to jsem dis, takže mi jistojistě část chyb unikla)! Jen posuďte: občas nějaký překlep (i když těch tam bylo celkem málo), chybějící mezery i písmena, opakující se slova (jako jak?), chybějící celá slova, nebo rovnou (asi ať nám to není líto) části vět(!) a slova ve špatném tvaru a pádu, či slova, která vlastně ani netušíte, co tím chtěl básník říci. Příběh mě asi nechytl natolik, abych sáhla po dvojce a riskovala, že budu číst něco, co projde stejnou korekturou jako tento díl.

12.03.2023 3 z 5

Den přizpůsobení Den přizpůsobení Chuck Palahniuk

Toto se za mě nepovedlo. Rozhodně zajímavý námět a několik zajímavých (a celkem děsivých, protože nejsou daleko od toho, co se tu teď aktuálně děje) myšlenek, ale výsledek je takový... No nevim. Možná tomu nepomohl ani přehršel postav, protože těch tam bylo opravdu hodně a asi se mi i občas stalo, že jsem se ztratila v tom, co ta daná osoba dělala před tím a jestli jsme se s ní už i setkali. I když na druhou stranu jsem si některé z nich i stihla oblíbil.

Co byl možná největší problém knihy je ten, že Palahniuk nejen, že už nepřichází s ničím novým (což by nevadilo), ale už začíná vykrádat sám sebe. A špatně. Mám pocit, že se zasekl v době Klubu rváčů. A tohle mi přišlo jako by nevěděl, jestli chce té knize vzdát hold nebo ji úplně potopit. V knize jsou z velké části myšlenky, které byly i v klubu rváčů, vlastně to na vás působí jako by to bylo volné pokračování klubu rváčů. A tak si myslím, že by to bylo i v pořádku. Jenže pak zde Klub vyloženě shazuje. A snaží se to posunout dál. Víc nás šokovat. Za každou cenu nás chce překvapit A to mu bohužel podráží nohy - některé věci a události mi přišli strašně na sílu (na druhou stranu jsou tam i strašně pěkné a milé okamžiky - třeba setkání prapravnuka otrokyně a starší dcery otrokářu a jejich vztah byl naprosto kouzelný a přirozený). Alespoň takový pocit z této knihy mám já.

02.03.2023 3 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Poprvé jsem to zkoušela číst někdy v době, kdy PP, tedy zhruba před patnácti lety. Možná více. A vzdala jsem to. Je to sice pěkná, ale rozhodně strašně náročná kniha, protože je to přesně jak hodina dějepisu - spousta zajímavých událostí předaných nezáživným způsobem. Ne omlouvám se, je to zajímavější než hodina dějepisu, Minimálně je to příjemněji podáno. Ovšem přiznávám, že kdybych si to nesehnala jako audioknihu, tak toto dílo nikdy nepřečtu.

20.02.2023 4 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Tohle mě bavilo, pěkně popsán konec 19 st. a to včetně nástrah, co na lidi v běžném životě čekali, popsání boje se závislostí a s tím jaký na vás a vaše jednání mají vliv a to bez toho, aniž by nás musela autorka šokovat hnusnými věcmi. Ano, pokud budu chtít něco, co mě přesvědčí, že drogy jsou špatná věc, tak tato kniha na to nestačí, na to je dost mírná a boj se závislostí vypadá celkem jednoduše a bezpečně (stejně jako noční toulky hlavní hrdinky) a takový není. Jenže toto od této knihy nikdo nečekal. A já jsem naprosto spokojená s tím, co jsem dostala. Milá hlavní hrdinky, zajímavá detektivní zápletka a milá, né moc vlezlá a hodně na vedlejší koleji romantická linka. která kdyby tam nebyla, tak to nevadí, ale ani nepůsobí, že ji tam autorka narvala nějak násilím.

19.02.2023 5 z 5

Ex na koštěti Ex na koštěti Erin Sterling (p)

Tak, v první řadě nechápu, proč je to zařazeno mezi knihami pro mládež, potažmo YA, kdyby to bylo NA, tak ještě možná, ale YA?

No a teď přímo ke knize :). Upřímně nevím, co si o ní myslet. Čte se strašně dobře, vše pěkně ubíhá, postavy se chovají většinou racionálně a lidsky, dokonce se nebojí ani využít tam sem nadávku, ale nepřehání to s nimi a dokonce se u knihy dost nasmějete. Jenže...

Jenže, od půlky už to začne trochu skřípat. Méně se nasmějete, což je celkem pochopitelné. Hlavní hrdinové místy už přestávají racionálně uvažovat, ale ještě to není tak hrozné. Ale celá kniha přestává mít šmrnc a tempo a začínají vyskakovat napovrch její mouchy, a tři z nich mi hodně vadili (nepočítám věčně chybějící, nebo naopak přebývající uvozovky a občas trochu krkolomě přeložené věty).

A o jaké tři mouchy se jedná?
První z nich a ta které jsem si všímala už od počátku je ta, že sice je v knize popisováno sexuální napětí mezi Vivi A Rhysem, ale já jej tam vůbec necítila, chyběla mi tam mezi nimi ta chemie. A to i dokonce v jejich intimních chvilkách.
Druhá je ta, že netuším, jak v tomto světě vlastně ta magie funguje. Jako ano vím, došlo mi, že je to mix Sabriny mladé čarodějky a HP, ale k čemu jsou ty proudy? A co by se stalo, kdyby nebyly obnoveny? A co přesně mají v tom městě na starosti? Toto jsou za mě důležité věci, vzhledem k tomu, že se vlastně celá katastrofa a všechno to haló tam se děje kvůli nim, ale nikdo nám to nevysvětlí ani jednou větou a my tedy jen víme, že tam jsou, že se musí udržovat, ale kde se tam vzali, co tam dělají a další věci nevíme. Co by se stalo, kdyby tam Rhys vůbec nepřijel a na nějaké proudy se vykašlal?
No a třetí moucha moucha, která je tam taky asi od začátku, ale všimla jsem si ji zhruba od půlky je ta, že mi spousta věcí přijde nedotáhnutých - častokrát mám pocit, že jsem byla o něco ochuzena o nějaké dovysvětlení (viz proudy), dokončení myšlenky, kolikrát mi přišla i kapitola nebo dokonce věta nedokončená, jak kdyby tam občas někdo něco z té knihy vyškrtl, jako by to tam původně bylo, ale někdo se nudil a tak občas prostě vzal černý fix a kus textu jím odstranil. A tato třetí moucha mi vadila nejvíce, protože mám pocit, že díky ní nebyla vysvětlena magie a vztah hlavních hrdinů na začátku neměl dost prostoru zajiskřit (ale hlavně že kocour se naučil říkat "Debile").

A já vážně díky tomu nevim, jestli se mi kniha líbila nebo ne. Jako nápad je dobrý, děj vlastně taky, ale to zpracování mi to kazí :/.

29.01.2023 3 z 5

To že tato kniha vyšla jsem se jako Tomův fanoušek dozvěděla z jeho Instagramu. Obal knihy za mě naprosto dokonalý a úžasně zaujme hned na první dobrou. I tak jsem ale neplánovala si knihu přečíst, protože, proč bych měla číst jeho autobiografii? Jako ano, vypadá na pohodového kluka a on je asi i jeden z důvodů, proč jsem odjakživa měla Malfoye ráda, ale že bych musela číst jeho autobiografii? Ne děkuji.

A pak se začala prodávat u nás a začala zahlcovat bookstagramy a všichni na ni pěli chválu, jak je dobrá, že se čte sama a že Tom je opravdu dobrý spisovatel. To potvrzovali i recenze (které normálně moc nečtu, ale jak všude na tuto knihu vyskakovali, tak jsem nějaké otevřela). No a já začala přemýšlet, že si ji koupím. A pak jsem šla kolem knihkupectví a řekla si, hele tak jo. A místo toho, abych ji odložila k milionu dalších knih, co čekají na přečtení, sem se do ní téměř okamžitě pustila. A přečetla ji v podstatě na jeden zátah. Opravdu sem se od ní nemohla odtrhnout. Je naprosto úžasná. Ten pohled na dětství, vzpomínky na různá natáčení a přátelství. Ta nostalgie. Sama sem si vzpomněla na svoje seznámení s Potterem, které probíhalo zhruba ve stejné době jako to Tomovo. I já s ním vyrostla. Byť né přímo n place.

Samozřejmě pokud by ta kniha nebyla tak dobře napsána jak je, tak by ve mě tyto vzpomínky nevyvolala, nedonutila by mě se smát a ani brečet (ano, brečela jsem, toto je 4. kniha, které se to povedlo, už to je známka toho, jak moc mě dostala). A ano kdyby po mně někdo chtěl najít chyby v knize, tak bych tam jednu nebo dvě našla, ovšem tato kniha nedává prostor se nad nimi jakkoliv zamýšlet a hledat je. Za mě osobně je toto jedna z nejlepších knihy, které jsem kdy četla a rozhodně nejlepší kniha loňského roku. A vím, že nejsem první, kdo to říká, ale pokud Tom napíše ještě někdy něco, i když to nebudou jeho paměti, tak rozhodně budu jeden z prvních kupujících této knihy.

08.01.2023 5 z 5