MagdaFish MagdaFish komentáře u knih

Bílá věž Bílá věž Juraj Červenák

Celá trilogie:
První díl - skvělé! Zrození hrdiny, vykreslení postav a historická věrohodnost plus trocha té mystiky, čar a kouzel vytvořilo naprosto fantastickou směs.
Druhý díl - čistokrevná fantasy. Jiné, než Ocelové žezlo, ale stále skvělé.
Třetí díl - historický román se špetičkou fantasy prvků. Po odbočce v Dračí carevně návrat ke stylu v prvním díle. Ale na můj vkus byl Ilja Muromec trochu zatlačen do pozadí. Finále se ale nedá nic vytknout.

26.08.2018 4 z 5

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Po přečtení Lykke mám chuť prohlásit se za čestnou Dánku. Hlavně pro svoji totální neschopnost plkavé společenské konverzace. :-) Meika Wikinga zbožňuju pro jeho sebeiroinický smysl pro humor, pro jeho nadšeni, které tryská z každé stránky jeho knížek a pro jeho zjevnou lásku k Dánsku. Ano, některé věci, které navrhuje jsou nepřenosné, komunitní akce u nás nemají tradici (doufejme, že jen zatím), ale úsměv, laskavost a pomoc druhému rozhodně přenosné jsou.

17.07.2018 5 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Moje třetí setkání s Davidem Mitchellem. (Po Atlasu mraků a Domě za zdí). Dočetla jsem to včera a ještě teď je můj dojem WOW! S pusou dokořán. Je to cyničtější a brutálnější než Atlas mraků, který je spíš poetičtější. Některé souvislosti a propojení je tak lehké a jemné (Londýn a Clear Island, nebo Tokio a Hongkong), že to vskutku připomíná ono pověstné mávnutí motýlích křídel. David Mitchell se definitivně zařadil k mým nejmilejším spisovatelům.

17.07.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Zpracováním, způsobem vedení rozhovorů a vůbec celkovým pojetím. Nejsilnější je asi příběh bratrů-dvojčat, ale i ostatní mají svoji výpovědní hodnotu. Minimálně si člověk uvědomí, že hulení fakt leze na mozek. :-)

18.06.2018 5 z 5

Diskrétní elegance Diskrétní elegance Jana Skarlantová

Velmi zdařilé. Autorka se zabývá výhradně módou meziválečného Československa, (konečně!) jen drobnými výlety do mezinárodních módních vod (Chanel,Poiret apod. ). Oceňuji použití dobových románů a časopiseckých článků k vykreslení této proměnlivé a bohužel tak krátké epochy.

11.06.2018 5 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Neskutečně vtipné, sarkastické, sebeironické postřehy, komentáře, statusy. Hned jsem si pana Třeštíka lajkla na FB a jdu pátrat po jeho dalších knížkách.

06.06.2018 5 z 5

Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy China Miéville

Chinu Miévilla baštím už od dob Nádraží Perdida. A i v povídkách se mu docela daří. Sice si neodpustí semo tamo ten svůj salónní marxismus, ale nečekaně projevuje i smysl pro humor a sarkasmus.

14.05.2018 4 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Perfektní zakončení série! Trochu to připomíná filmový scénář - je vidět, že autor prodal práva na zfilmování a scénář mu už leží v hlavě. A protože Peter Brett přislíbil další příběhy z Aly, těším se jak blecha na psa. :-)

07.05.2018 5 z 5

Sex ve městě Sex ve městě Candace Bushnell

Věděla jsem, že předlohou pro seriál byly částečně autobiografické fejetony. Ale, že to byly tak nudné a utahané fejetony jsem fakt netušila. Plus blbý překlad dokonal dílo zkázy. :-/

12.03.2018 2 z 5

Vita brevis Vita brevis Jostein Gaarder

Láska, bolest, nevěřícnost, žal, odpuštění a smíření. Polemika mezi láskou k bohu a k člověku. Filozofická disputace. To vše v jedné útlé knížce. Pro mě nejkrásnější milostný příběh, jaký jsem četla.

03.03.2018 5 z 5

Šik jako Francouzka Šik jako Francouzka Frédérique Veysset

Hezké. Autorky neříkají nic nového, co by neřekli jiní před nimi (např. Inés de la Fressange), ale zaujali mě rozhovory. Názory módních návrhářů, majitelek butiků, fotografů, na to co znamená být Francouzkou, potažmo Pařížankou jsou vtipné, zajímavé, extravagantní a vyplývá z nich potěšující poznání: Není důležité se v Paříži narodit, stačí mít Paříž v srdci. :-)

27.02.2018 4 z 5

Banánové dítě – Vietnamka v české džungli Banánové dítě – Vietnamka v české džungli Duong Nguyen Jirásková

Zajímavý pohled české Vietnamky na lidi, vesmír, život a vůbec. Lehké, nenáročné, čtivé, ideální na cestu vlakem. :-)

23.01.2018 4 z 5

Výpravy Ra Výpravy Ra Thor Heyerdahl

Moje první setkání s Thorem Heyerdahlem. Byl to blázen v tom nejlepším slova smyslu. :-) Přesvědčit vlády x zemí aby podpořili jeho projekt rákosového člunu, plus sehnat dostatek bláznů stejného kalibru, kteří by s ním na tom člunu podnikli výpravu přes Atlantik, to už chce charisma vizionáře. Čím déle jsem knížku četla, tím víc, jsem mu záviděla. Byl to fakt výjimečnej frajer.

06.11.2017 5 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Další díl přečten a je fakt lepší než první. Sice se už začínám v postavách ztrácet, ale to neva. :-) Alespoň musím listovat zpátky a číst to znovu. Autor už začíná postavy prokreslovat a potěšilo mě, že takříkajíc "sovy nejsou, čím se zdají být" (Tavore a Felisín. Tahle sesterská linie mě moc zajímá.) Už se řítím na třetí díl. :-)

28.09.2017 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Jak mám k megalomanským ságám odpor, tak jsem sakra rychle změnila názor! Vůbec mi nevadí, že mi asi všechno docvakne později, s tímhle typem vyprávění mám bohaté zkušenosti. A jestli jsou další díly ještě lepší, jak píší ostatní komentátoři, tak se fakt těším jak blecha na psa!

31.07.2017 5 z 5

Jeď! Jeď! John Clellon Holmes

Nezačetla jsem se a nedočetla. Je poznat, že román je psán na základě deníků. Na mě to je moc dokumentární a popisné. Chybí mi tu lehkost. Možná někdy příště.

30.06.2017

Móda v kruhu času - Retro - 200 let inspirací Móda v kruhu času - Retro - 200 let inspirací Miroslava Burianová

Poučná a pěkně zpracovaná knížka, ale ty gramatické chyby! "Voskovec s Werichem se uvedly ... " atd. U tohoto typu publikací bych čekala pečlivější korektury. Za obsah plný počet, za odfláknutou editorskou činnost jednu ubírám.

27.04.2017 4 z 5

Orlando Orlando Virginia Woolf

Jak Woolfovou miluju, tak s Orlandem jsem měla problém. Občas je sled myšlenek tak rychlej, že jsem nestíhala, co tím chce autorka říct. Ani se nedivím, že s touhle knížkou měli i její přátelé problém.

Asi si jí budu muset přečíst ještě jednou. :-)

17.04.2017 3 z 5

Kronika módy Kronika módy N. J. Stevenson

Zajímavá knížka o módě. Hlavně se tedy zaměřuje na britskou scénu od cca počátku 18. století. Překladatelka si mohla víc pohrát s překladem a i korektury by si zasloužily větší pozornost. Je tu moc zbytečných chyb, hlavně v datech.

24.03.2017 4 z 5

Zahořklá megera Zahořklá megera Maria Sveland

No ... nic moc. S tímhle tématem myslím líp pracuje Caitlin Moran.

25.02.2017 2 z 5