Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy

Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy

China Miéville je literární fenomén známý bezbřehou originalitou. Mohlo by se zdát, že po četných úspěších v románové tvorbě nemůže již ničím překvapit, ale to by byl velký omyl. Právě kratší práce souboru Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy ukazují, jak skvěle umí využít volnosti, kterou mu jen zdánlivě omezený prostor povídek nabízí. Každá z nich odráží jako střípek zrcadla obraz jednoho z nejdůležitějších objevů fantastické prózy posledního desetiletí. Vedle bohatého jazyka a neskutečné invence zde přirozeně najdete i některé vypravěčské slabiny, ty však pouze dotvářejí komplexní pohled na celou autorovu pozoruhodnou tvorbu. Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy jsou jako první souborné vydání kratších prací Chiny Miévilla doslova povinnou četbou pro všechny příznivce jeho neopakovatelného stylu, vždyť právě povídky mnohdy vypoví o autorovi řadu dosud neznámých skutečností... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1156/patrani-po-jakeovi-a-jine-pribehy-1156.jpg 441

Looking for Jake and Other Stories (2005)

Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)

LadyKet
28.05.2016

Skvělé povídky! S každou další přečtenou povídkou jsem zírala, co všechno si je autor schopen vymyslet a ještě k tomu tak, že to nezní až moc přitaženě za vlasy.

Siwas
16.07.2013

Myslím, že napsat povídku tak, aby byla prostě pro většinu lidí minimálně "dobrá", je těžké. Samozřejmě se Miévillovi něco povedlo, něco bylo průměrné a u něčeho člověk přemýšlí, proč to vůbec ve sbírce je.
Kdybych měla hodnotit samotné povídky, za nejlepší považuji Základy, Hlášení o jistých událostech v Londýně, Heslo z lékařské encyklopedie, Jednotlivosti a Konec hladovění. Za takové, které mě zaujaly nápadem nebo něčím jiným, ale něco dalšího mé nadšení zase snížilo, Prostředník, Jack, Familiár, delší práce Amalgám, Pátrání po Jakeovi a Odlišná nebe. U čeho jsem se těšila, až obrátím poslední stránku a vrhnu se na něco jiného, byly povídky Míčkovna, Šťastné a veselé (i když mě zaujal nápad ohledně Vánoc, ale chuť to co nejrychleji dočíst byla silnější) a komiks Cestou na frontu (po jednom přečtení jsem to moc nepochopila, možná by pomohl druhý pohled, ale neměla jsem nutkání to tak udělat).

Jako celek je to ale dobrá práce. Všechny příběhy mají s ostatními podle mého podobnou atmosféru, nic tam neruší a pocit z celku je "harmonický", pokud to slovo můžu u New Weird použít. Miévillovy romány miluju, a i když jsem byla z některých povídek zklamaná, nemám ho jako spisovatele ráda o nic méně. O to víc se těším na další jeho román.

black.susi
07.03.2013

Chtěla jsem dát Mievillovi ještě šanci, tak jsem sáhla po povídkách, ale asi to nebyl ten úplně nejlepší nápad. Některé povídky byly povedené (Základy, Míčkovna, Familiár) ale většina pro mě žádný zázrak. A ta komiksová povídka- Cesta na frontu, no nevím jestli jsem opravdu tak natvrdlá, nebo kde je problém, ale není mi vůbec jasné o čem ta povídka vůbec měla být. Za mě zklamání.

Ruw
21.12.2010

Většina povídek se velmi povedla a některéjsou žel obyčejným nevýrazným průměrem. Proto jen čtyři hvězdičky.
Nejlepší: Konec hladovění, Prostředník.
Nejslabší: Šťastné a veselé, Familiár.

nmkcz

Sbírka na které je cítít, že si autor čistil styl a pomalu šlechtil náměty. Nahoru dolů, občas úžas a sem tam bohužel i smutný údiv.

China Miéville

China Miéville