m.gena m.gena komentáře u knih

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Opravdu moc pěkná kniha o jedné z mé celoživotní lásce :) Nejvíce co oceňuji kromě informačního obsahu, je styl zprostředkování vědeckých poznatků, které někdy pro svoji složitost nebo v některých případech neatraktivnost (suchá data) nejsou pro čtenáře čtivá a srozumitelná. Je to přesně ten druh stylu psaní, kde cítíte ten zápal a nadšení pro danou věc a srozumitelným jazykem předáváte poznatky široké veřejnosti jako to započal Jean Henri Fabre nebo později Konrad Lorenz, Richard Dawkins a v neposlední řadě na špici s jeho dokumenty David Attenborough. Děkuji za tuto knihu a více takových prací, které jednou provždy zničí dogma, které zasel Descartes.

24.11.2020 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

London na to jak vyrůstal a jak chlastal tak teda klobouk dolu před tím co napsal. Toto je jedna z dalším mistrovských děl popisující lidskou surovost, ale také zároveň sílu lidského ducha. Co se týče popisování minulých životů tak Jung by to asi vysvětlil kolektivním vědomím a někdo jiný zas pouhým pomatením smyslů, ale prostě paráda!!

19.09.2013 5 z 5

Modrá, nikoli zelená planeta Modrá, nikoli zelená planeta Václav Klaus

K této knize bych chtěl citovat pana Václava Cílka, který s galancí svou vlastní kdysi řekl o panu Klausovi, že je to člověk , kterého nezajímá jest-li má pravdu nebo nikoliv hlavně, že za každou cenu řekne svůj názor. A tato kniha je pouze důkazem tohoto tvrzení naprosto zavádějící, mystifikační, atd.

06.05.2013 odpad!

Dobráci od přírody Dobráci od přírody Frans de Waal

obecně nechápu, proč je takový problém po přijetí evoluce přijmout i skutečnost, že zvířata mají určitý typ vnímání ("morálku",kulturu, jazyk, atd.) Také se mi líbila věta o tom, že mi lidé hledáme neustále inteligentní život bůhví kde ve vesmíru, ale přitom ten který máme takřka pod nosem, tak ten nevidíme a ani nechceme :) :(

18.08.2019

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

V nejhezčích pohádkách jsou obsaženy ty nejzákladnější životní pravdy :) A pan Dahl právě jednu takovou napsal...

26.12.2018

Hana Hana Alena Mornštajnová

Lehce čtivá kniha, ale paradoxně přitom lehká opravdu vůbec není.

05.10.2018

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

V dnešní době je mnoho velmi uznávaných osvícenců a všichni vlastně říkají, že člověk neumí žít přítomností, ale je buďto v minulosti a nebo v budoucnosti a stále se trápí. Rozdíl je, že Coello toto poznání umí dát do takového hezkého příběhu a tím se tak stává více stravitelným pro větší skupinu čtenářů.... každopádně když ještě znáte jeho životní příběh, tak jen poklona pro tohoto autora!

19.06.2014 4 z 5

Kód života - Jak z nás DNA dělá to, kým jsme Kód života - Jak z nás DNA dělá to, kým jsme Robert Plomin

Pan Plomin je prostě velmi zapálený vědec, který se této problematice věnuje celý život a trochu jak už to bývá, tak začal mít krátkozraký pohled na danou problematiku. Sice jak bylo řečeno pokrok nezastavíš, ale rozhodně progres ve zkoumání DNA nevidím tak růžově. Určitě přináší to spoustu dobrého, ale i velmi nebezpečného a obhajoba co v knize zazněla mě pobavila. Genetické informace jsou vlastně nebezpečné jen v rukou totalitních států, ale v demokratických společnostech, zejména v těch, které vyznávají meritokracii je to vlastně úplně v pořádku. :D Závěrem chci ještě dodat, že svět DNA je opravdu neuvěřitelný.

24.07.2020

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

když se to trochu v některých větách poupraví, tak je to super knížka pro děti před spaním. :) Je to oddechová četba, ale co je nejvtipnější na tom všem, když sem píšu tento koment, tak má tato kniha 666 hodnocení :DDD náhoda?, nemyslím si :D

17.10.2018

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Tak trochu mi to připomíná nahrazení jedné víry tou druhou......

25.03.2015 3 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Pokud nemáte dobrou náladu a venku prší jako dneska, tak rozhodně nedoporučuji číst. Jinak by Vás mohl démon snadno dostat :)

26.05.2013 4 z 5

Šesté vymírání: Nepřirozený příběh Šesté vymírání: Nepřirozený příběh Elizabeth Kolbert

Kniha nepřináší nic extra objevného, ale podle mého z důvodu aktuálnosti jejího tématu velice podnětná. Nicméně kola stroje jsou již příliš v pohybu, takže je otázkou jestli vůbec je možné je zastavit nebo spíše aspoň přibrzdit. Ve finále pro Zemi to není ani první ani poslední příběh o vymírání.

04.10.2018

Hovořil se zvěří, ptáky a rybami Hovořil se zvěří, ptáky a rybami Konrad Lorenz

štastný člověk = práce koníčkem :)

15.12.2014

Léčba Schopenhauerem Léčba Schopenhauerem Irvin D. Yalom

Prostě mě se líbí styl, kterým Yalom píše. a jak převede informace o filozofech a jejich myšlenkách a životě do velice čtivého příběhu.

11.12.2014 5 z 5

Krize moderního světa Krize moderního světa René Guénon

no na to že je to frantík a posléze Abdel píšící o krizi a zániku západu :), tak mě docela překvapil, pač hezky vystihuje problém především ve ztrátě základních tradic a uchýlení k čistému rozumu soustředěného do matérie....

20.11.2014 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

nedávno jsem Anglii navštívil a když jsem se vrátil, tak shodou náhod jsem narazil na tuto knihu a musím říct, že mě to opravdu pobavilo pač je neuvěřitelné jak dokázal zachytit vše podstatné a tak charakteristické pro tuto zemi. A opravdu i po těch letech je to stále aktuální :)

12.06.2014

Chyby se staly (ale ne mou vinou) Chyby se staly (ale ne mou vinou) Carol Tavris

říkáme si homo sapiens sapiens a přitom jsme tak iracionální a nejhorší na tom je, že nám nic jiného ani nezbývá, neboť jsme právě tak racionální a aby člověk ustál různé životní události, činy či názory vycházející z kulturního prostředí, ve kterém žijeme a způsobující nám vnitřní kognitivní disonanci je iracionálnost někdy jediným možným způsobem jak přežít :)

23.02.2014

E=mc² E=mc² David Bodanis

Čtivě napsaná kniha, která provede laiky srozumitelně historií vývoje fyziky a jejími hlavními představiteli a zároveň přivede čtenáře k snadnějšímu pochopení jedné z nejdůležitějších rovnic. Určitě je dobré začít touto knihou než vezmete do ruky například knihy od Micho Kaku, Stephen Hawking, aj.

15.09.2013 5 z 5

Zamrzlá evoluce Zamrzlá evoluce Jaroslav Flegr

no já bych už je dodal že i my máme svého Dawkinse, ale řekl bych že ten náš je o něco lepší :)

06.05.2013 5 z 5

Zdraví zabíjí Zdraví zabíjí Sharon Moalem

Velice zajímavá a čtivá kniha, která opět ukazuje že jsme jen součástí celku a vše má svou příčinu a že pozorování přírody a zkoumání její zákonů je nepostradatelné.Opravdu nápaditý pohled a spolu s dalšími knihami například od E.O.Wilson, R.Dawkins pomáhá k pochopení života na zemi.

20.04.2013 5 z 5