lyriq lyriq komentáře u knih

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Horší Dick. Stále čtivý, stále napínavý, ale závěr je zklamáním. Možná jsem jen něco nepochopil, přeci jen PKD byl mistrem vrstvení a zřídkakdy zachytíte aspoň většinu toho, co autor zamýšlel, po prvním čtení. Tentokrát je to za mě slabší, třeba po druhém přečtení...

15.05.2018 3 z 5

21 úderů 21 úderů František Kotleta (p)

Prvnímu počinu ze stáje Backend Stories jsem hvězdičku přidal, vzhledem k ojedinělosti projektu. Teď ji však asi budu muset ubrat, protože Kotleta ukázal, že to jde i mnohem lépe. Ne, že by 100 miliard neuronů od Petra Stančíka byl špatný příběh, to vůbec ne. Ale mezi tou kupou skvělých nápadů byla hromada reklamy, která působila samoúčelně a příšerně kazila dojem.

Tady takový problém není, Franta na to šel od lesa a pomocí příběhu o průmyslové špionáži v podstatě všechny prvky, kterým dělá reklamu, mají své opodstatnění v příběhu a sem tam si z nich autor dělá i trochu srandu.

Je to příjemná jednohubka, Kotleta je stále drsný a krvavý, ale vulgarity a sex nečekejte. V tomhle případě to ale není na Škodu (HAHA).

13.05.2018 3 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Velmi působivé. Hlášky hlavního hrdiny skvěle pobaví, děj je napínavý, že byste mezi půlkama rozlouskli ořech a spousta témat má přesah i do současnosti. Rozhodně stojí za přečtení.

18.04.2018 5 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Velmi čtivá pocta pop kultuře 80. let, dočetl jsem poslední stránku a letím do kina. :)

FILM: Příjemný pokoukání, super efekty, ale obsahově to oproti zážitku z knihy dost zaostává. Navíc je to celkem naivní.

18.04.2018 5 z 5

Casino Royale Casino Royale Ian Fleming

Prvních pár stránek bylo zlo. Nic se pořádně nedělo a autor do mě drtil vyčerpávající popisy čehokoli. Popravdě jsem neměl chuť číst dál. Ale vydržel jsem a nelitoval, protože začátek byla jen zápalná šňůra. Když to bouchlo a Bond začal hrát, dostalo to šťávu. Drsný, nevtipkující, chladný Bond. Možná tam trochu toho vtipu být mohlo, každopádně dost přemýšlím nad dalšími díly.

08.03.2018 4 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Jako celek rozhodně stojí za přečtení, bohužel se mi osobně zdála první půlka vyváženější a tak nějak příjemnější. Neříkám, že v té druhé jsou povídky horší, ale minimálně mě tolik nesedly. Nicméně pokud máte rádi fantastiku, připište si Ve stínu Říše do své povinné četby.

TOP povídky:
- O lidském dobytku (Roman Bureš)
- Dos grojse genereraj (František Kotleta)
- Chlad věčnosti (Jakub Mařík)

04.03.2018 4 z 5

100 miliard neuronů 100 miliard neuronů Petr Stančík

I když jsem čekal, že to bude plné reklamy, kterou si rozhodně kluci ze Škoda IT zaslouží (bez nich bychom se tohohle příběhu nedočkali), v závěru už se na ni hodně tlačilo. To mi bohužel dost zkazilo dojem. Je to plné nápadů, je to poutavé, čtivé... Ale kvůli již zmiňované tlačence v závěru se spíše přikláním ke ★★, protože však na našem malém písečku je to nevídaný projekt a moc rád uvidím další Backend Stories, je to ve finále za 3.

EDIT: Po přečtení další knihy ze série Backend stories jsem se utvrdil ve svém hodnocení té první. Stančík tu má skvělé nápady, ale ta reklama působí strašně samoúčelně a ničí veškerý dojem. Kotleta ukázal, že to jde i trochu jinak.

30.01.2018 2 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Váhal jsem, Den trifidů je čistá genialita. Nejraději bych dal 3 a půl, autor měl nelehký úkol a tři je málo, protože výsledek je napínavý a čtivý. Ano, je to mnohem akčnější, ale zůstala depresivní a tíživá atmosféra, která byla velkým plusem první knihy. A pokud vás zajímá, jak se svět pod nadvládou trifidů dál vyvíjel, nebudete zklamaní.

Každopádně, v závěru autor vytvořil vrátka k třetímu dílu, který dosud nenapsal a dost mě tím nasral.

16.01.2018 4 z 5

Zápisník mladých svišťů Zápisník mladých svišťů Walt Disney

Super vzpomínka na dětství, tady není co rozebírat - 5 hvězdiček.

26.12.2017 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Mám už takový zvyk - jakmile vyjde Kotletovka, okamžitě jedu do Epochy a hned ji louskám. Bohužel se mi teď sešlo tolik práce, že na mě závěr trilogie čekal trochu déle. Nu což, řekl jsem si, že to aspoň pojmu slavnostně, připravil jsem si nějakou sváču, nalil si fajn pití, zapálil svíčky a pak jsem stejně musel rozsvítit, protože bylo hovno vidět.

Kotletovkám bývalo vyčítáno, že jedou podle téhož schématu. To díky Spadu neplatí, jednička byla hlavně putování, dvojka byla zběsilá akce a trojka je trochu obojího, špetka starého Kotlety (ano, je tu mnohem víc sexu) a ještě něco nového. Tohle je nejen důstojné zakončení trilogie, tohle je absolutní pecka. Na posledních stránkách jsem některé věci předvídal (stejně jako David Michálek nejsem úplný debil) a trochu jsem se bál, že si po dočtení posledního slova řeknu: "škoda, že ten závěr byl celkem klišé."

Jenže to by nebyl náš řezník, aby to nedokázal prodat, zařízl ten konec jako podsvinče a já měl u posledních slov husinu, protože mistr Kotleta prostě ví, jak chutně dávkovat vtip a patos. Hergot, sem s dalšíma knížkama!

"A kdo mi ještě umře, to je debil a nachčiju mu na hrob! "

25.12.2017 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Super záležitost. Ale Rychlonožka mě prostě nepřestane srát. :D

27.11.2017 4 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

Pérák byl a je víc, než pouhý strašák, byl víc, než odbojář. Byl legendou, hrdinou, jakého jsme potřebovali. Dodával naději našim lidem a zaséval strach do srdcí našich nepřátel. Na knihu jsem se těšil, bavil mě humor i lehkost, se kterou byla servírována občasná brutalita a celkově je to příjemné a velmi nápadité čtení. Proto ty 3 hvězdy. Každopádně jsem dostal něco jiného, než jsem čekal a to mě trochu mrzí, temnější a méně ulítlý příběh by podle mého soudu Pérákovi slušel víc...

22.11.2017 3 z 5

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Skoro sedmdesát let stará kniha, ale není to vůbec znát. Neskutečně napínavé, s uvěřitelnými charaktery a spoustou chodících masožravých kytek. Být v kůži hlavního hrdiny, asi bych se bál i uprdnout.

02.11.2017 5 z 5

Rexík v akci Rexík v akci Karel Ladislav

Rexíka jsem měl snad raději než samotný Čtyřlístek. :)

23.10.2017 4 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Zabij bobra, zachráníš strom. Stejně je to jen kampáň.

22.10.2017 odpad!

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Kopřiva je borec. Jeho typický humor se objeví i zde, nicméně v mnohem menší míře. Autor se soustředí na realistické postavy a detaily, díky čemuž stvořil první detektivku, která mě opravdu bavila. Škoda, že od té doby je zase ticho po pěšině.

22.10.2017 4 z 5

Královský gambit Královský gambit Petr Macek

Závěr Goreovy trilogie pan Macek už napsal neskrývaně parodicky, musím s prominutím říct, že narážky na české výrobky už mě vcelku štvaly. To nic nemění na tom, že se zde potvrzuje vzestupná kvalita Mackova psaní a třetí díl, kde Stone bojuje proti Maxíkovi, je nejlepší. A nejen proto, že tam Mark tak úplně není. :)

15.10.2017 3 z 5

Nitro těžkne glycerínem Nitro těžkne glycerínem Štěpán Kopřiva

Když jsem se na facebookové stránce Crew zeptal, zda je šance na nové vydání, bylo mi řečeno, že s vysokou pravděpodobností ne. Autoři údajně tento počin považují za "hřích mládí." Velká škoda, kresba je úžasná, směle se může rovnat se zahraniční produkcí, přesto má svůj vlastní ksicht. A příběh, postavy, dialogy? Prostě Kopřiva. Magory holt umí. A na černý humor a násilí je prostě expert.

11.10.2017 5 z 5

Vnitřní záležitost Vnitřní záležitost Petr Macek

Druhá Stoneovka od pana Macka. Dle mého mnohem lepší, než jeho předchozí kousek, na který zde autor navazuje. Uvažuju i o vyšším hodnocení, četlo se to příjemně, ale tak nějak mi něco chybí... Možná mě nakrkl opět otevřený konec volající po přímém pokračování konkrétní linky. To mi prostě k Markovi nesedí.

09.10.2017 2 z 5

Aktivní kovy Aktivní kovy Štěpán Kopřiva

Dvě novely v jedné knize, Aktivní olovo, původně epizodicky vydaný počin, a jeho sequel, Aktivní rtuť, upečený v celku. Co se prvního příběhu týče, je to divoký, je to šílený a párkrát jsem šel smíchy do kolen. Dvojka je co se tempa a akce týče mnohem volnější, vtipu mi tu přišlo méně, přesto stále super čtení. Za olovo 5, za rtuť 3 a půl (půl je za Sýkorku a kedlubnu).

06.10.2017 4 z 5